Kreativ

ŠTÍTEK: imunní systém

Nová laboratoř v Klatovské nemocnici.

V Klatovech vznikla nová laboratoř. Měří imunitu i alergie a doplní ji ambulance

Klatovská nemocnice zprovoznila laboratoř klinické imunologie a alergologie. Měří mimo jiné protilátky, analyzuje obranyschopnost organizmu a zkoumá i autoimunitu nebo alergie. Pro pacienty s poruchami imunity a alergiky se následně zprovozní i imunologicko-alergologická ambulance, která bude zajišťovat specializovanou péči a léčbu těchto pacientů. Laboratoř bude provádět vyšetření nejen pro Klatovskou nemocnici a další krajská zařízení, ale své služby nabídne i dalším zdravotníkům a zdravotnickým zařízením v regionu.

Vitaminu D má většina z nás v zimním období nedostatek, a měli bychom ho proto doplňovat.

Kapky, tablety, injekce? Jak a kolik vitaminu D máme správně užívat

S blížící se chřipkovou vlnou prudce stoupá zájem lidí o podporu imunity. Už během covidové pandemie se začalo hodně mluvit o zatím opomíjeném vitaminu D. Ten je totiž pro naši obranyschopnost klíčový. Jak ho užívat nejlépe? Jak vybrat správnou formu léku či doplňku stravy? A nemůžeme se předávkovat? Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi.

Aromaterapie není jen o inhalacích, ale i o působení éterických olejů přes kůži.

Angličtí lékaři věří aromaterpii. Zkuste jejich recept na lepší imunitu

Postarat se o svou imunitu s pomocí aromaterapie? Ve Velké Beritánii je to běžná záležitost, kterou využívá jako účinný doplněk současná západní medicína. U nás bereme mnohdy aromaterapii spíš jako osvěžení vzduchu. Odbornice prozradila, jak díky ní můžeme posílit svou odolnost nejen vůči virózám.

Zázvor je vhodný především jako podpůrná léčba

Zázvor pod drobnohledem. Lékaři jeho nadhodnoceným účinkům nevěří

Zázvor je dobře známou a v chřipkové sezóně často diskutovanou bylinou, která je po staletí využívána nejen při vaření, ale rovněž jako přírodní lék na řadu neduhů včetně bolesti, nachlazení, nevolnosti či zvracení a podporu imunity. Byla provedena řada studií, které více či méně některé účinky zázvoru potvrdily, ovšem mezi lékaři často nejsou uznávány.

Vyšetření antigenním testem na přítomnost viru COVID-19 není vždy jednoznačné.

Infektolog Milan Trojánek: Na dlouhodobou imunitu po covidu nespoléhejte

Viry zase naplno útočí a prověřují naši imunitu. Odložili jsme povinné respirátory, v uzavřených prostorách si infekce předáváme o sto šest a ordinace praktických lékařů už jsou plné. Na to, jak přežít nákazy, které přinesou letošní podzim a zima, jsme se zeptali MUDr. Milana Trojánka, Ph.D., přednosty nedávno otevřené Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Při nákupu doplňků stravy na podporu imunity se vyplatí vše podrobně probrat s lékárníkem.

Co koupit v lékárně na podporu imunity? Vitamín C zbytečně přeceňujeme

Podpora imunity je teď téma číslo jedna. Ze všech stran se na nás řítí reklamy na doplňky stravy s obsahem vitamínů, minerálních látek, bylin, výtažků z hub a dalších látek. Slibují upevnit naši obranyschopnost před všemi virózami, včetně covidu. Co z té záplavy má opravdu cenu si pořídit, jsme se zeptali lékárníků.

Na podzim se už na dostatečnou tvorbu vitaminu D v kůži působením slunce v České republice spolehnout nemůžeme. Záření je málo intenzivní.

Vitamin D zachraňuje imunitu. Jak zjistit, zda nám nechybí

Bez dostatku vitaminu D v těle slábne naše imunita. Stáváme se tak snadnou kořistí virů a bakterií, které způsobují infekce. Na prahu dalšího období viróz, chřipek a covidových onemocnění tak stojí řada nepřipravených Čechů. Podle odhadů totiž 40 procent z nás dlouhodobě trpí nedostatkem vitaminu D.

prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

ON-LINE: Nastartujte svoji imunitu s vitaminem D

Znáte svoji hladinu vitaminu D? Proč je pro náš organismus tak důležitý? A co vše nám hrozí, když ho máme nedostatek? Potřebujete radu odborníka? Své otázky můžete zasílat od úterý do čtvrtka a ve čtvrtek 6. října od 10 hodin Vám vše zodpoví primář Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň, prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

Babské rady respondentů ankety lékaře Dušana Zhoře - kuřince prý pomáhají na bolavá kolena

Jakým babským receptům lidé věří? Slepičí výkaly nebo cibule do ponožek

„Babské recepty na podporu imunity jsou kupodivu účinnější, než jsem si představoval,“ přiznává praktický lékař Dušan Zhoř, který ordinuje v Kyjově. Kromě opravdu fungujících rad na zvýšení obranyschopnosti nebo obecně na posílení zdraví ale mezi lidmi kolují i docela absurdní recepty. Co byste řekli třeba využití slepičích výkalů?

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová

Vystrčil, nebo Nagyová? Na Jihlavsku začaly mimořádně vyhrocené volby

Čtvrteční odpoledne bylo v Jihlavě živo. Velké parkoviště v Křížové ulici zaplnil Andrej Babiš, který přijel spolu s dalšími představiteli hnutí ANO podpořit Janu Nagyovou. Jen o pár set metrů vedle v tu dobu zněly tóny koncertu Volíme slušnost. Ten podporoval Miloše Vystrčila.

Co nám v boji s běžnými viry může pomoci místo prášků. V anketě jsme se zeptali hned osmi lékařů.

ANKETA: Babské rady proti viróze. Čemu lékaři věří a co podle nich nefunguje

Nikdo nechce být nastydlý – je to protivné a unavující. Když se člověk potřebuje obrnit proti nákaze běžnými viry, nepotřebuje k tomu hrsti prášků. Naopak výborně funguje to, co využívali už naši předci. Jaké babské rady na posílení imunity doporučují praktičtí lékaři? Udělali jsme anketu mezi členy Sdružení praktických lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. A požádali jsme je, aby případně přidali i své zkušenosti s něčím absurdním či legračním, co lidé v dobré víře používají k tomu, aby nachlazení rychle zahnali.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů.

Sezona chřipky startuje. Zkuste i sirup z černého bezu, radí lékař

Když Ivanu Himlovou z Prahy pošimrávalo v krku a začala posmrkávat, ihned nasadila to, co jí při každé viróze uleví. „Nosní sprej, kapky na kašel, magnesium a třikrát denně Paralen. Na krku a pod ním jsem se mazala „psím“ sádlem z bylinek,“ řekla Deníku. Přibližně během týdne příznaky odezněly.

Současné omikronové subvarianty jsou nakažlivější, lidé při nich ale tak často nekončí v nemocnicích. Výhodné je nechat si provést test na protilátky. Ilustrační foto

Zabijí deltu i omikron. Test protilátek napoví, jak jsou lidé odolní vůči covidu

Devětačtyřicetiletá žena z Prahy se loni na jaře nechala očkovat proti covidu dvěma dávkami vakcíny AstraZeneca. Pět měsíců poté, tedy loni v listopadu, prodělala covidovou mutaci delta. Doma a s mírným průběhem. Měla ucpané dutiny, kašlala a asi na deset dnů ztratila čich. Na žádné další očkování doposud nešla, ani si není vědoma toho, že by covid znovu chytila.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích

Viroložka Hana Zelená: Imunita po prodělaném covidu je silná a dlouhodobá

Prodělání covidu poskytuje člověku podle viroložky Hany Zelené ze Zdravotního ústavu v Ostravě nejsilnější imunitu. Tím nikomu neradí cíleně jej chytit, není ale zastánkyní plošného očkování. Vakcíny podle ní mohou přinést benefit lidem z rizikových skupin, kteří covid v posledním roce neměli. Nikoli ale dětem nebo mladým a zdravým lidi, kteří jím – někteří i opakovaně – prošli.

Očkování proti covidu - Ilustrační foto

Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu: Odborníci doporučují přeočkování lidem nad 60

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s oslabenou imunitou, případně zdravotníky, kteří s takovými pacienty pracují. Vhodné je také pro klienty a pracovníky pobytových zařízení sociální péče. Doporučení publikovala Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně na svém webu. Podle ministerstva zdravotnictví by mělo být přeočkování možné v polovině srpna.

Odběry vzorků v rámci Preval I v Olomouci na jaře 2020

V Olomouci startuje studie na imunitu proti koronaviru. Kdo se může zúčastnit?

V Olomouci startuje Preval II, studie zaměřená na imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého již zahájil nábor dobrovolníků. Zúčastnit se mohou jen ti, kteří podstoupili odběr v květnu 2020 v rámci Preval I a obdrželi zvací SMS.

Očkování proti koronaviru, ilustrační foto.

Očkování ničí imunitu. Dezinformační video Brňanky se šíří sociálními sítěmi

Očkování proti koronaviru není účinné, ničí krev, imunitu a vytváří nové mutace koronaviru. Dezinfromační video o vakcinaci se šíří sociálními sítěmi. Lidé ho sdílejí, protože mylně věří, že v něm vystupuje zdravotní sestra z jednotky intenzivní péče brněnské nemocnice. Jako první na toto video upozornili redaktoři Brněnské drbny.

Rastislav Maďar

Rastislav Maďar: Čeká nás zátěžová zkouška. Měli bychom se vrátit k respirátorům

Nově odhalených případů covidu přibývá po celém Česku, mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Nejrychleji se nákaza šíří v Moravskoslezském kraji. Jak se na téma covid, výhled do dalších měsíců, očkování třetí dávkou, nebo očkování proti chřipce dívá respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ředitel Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví na univerzitě a současně odborník na cestovní medicínu? 

MUDr. Alena Dernerová

Přecházením nachlazení oslabujete imunitní systém, varuje zkušená lékařka

Zanedbáváním léčby banálních virových onemocnění si zaděláváme na problémy. „Mohou nastat nejrůznější komplikace. Z těch lehčích bych jmenovala zánět průdušnice či průdušek, z těch těžších pak zápal plic či onemocnění srdečního svalu, tzv. myokarditidu, která může vést až k úmrtí,“ říká v rozhovoru MUDr. Alena Dernerová.

Očkování proti pneumokoku je v České republice nepovinné

Nebezpečný pneumokok: Proti smrtelné nemoci umí ochránit moderní očkování

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha. To je výčet jen některých onemocnění, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Očkování proti pneumokoku je v České republice nepovinné, to však neznamená, že je méně důležité.

Vyšetření protilátek proti onemocnění Covid-19 na olomoucké poliklinice, prosinec 2020. Ilustrační foto

Stát spustí studii na protilátky, v Olomouci a v Praze

Ministerstvo zdravotnictví spustí v průběhu září a října celorepublikovou studii na protilátky proti koronaviru. Zjišťovat chce také míru buněčné imunity. Zapojeno bude celkem 8 tisíc osob včetně chronických pacientů, zdravotnického personálu a osob testovaných v roce 2020 při první fázi. Výzkum proběhne v Praze a Olomouci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zrušit nošení roušek bude možné při proočkovanosti 75 procent, řekl Vojtěch

Zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu-19 asi 75 procent populace, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Odhaduje, že by se toho mohlo dosáhnout do konce podzimu. V Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že nyní má dokončené očkování proti koronaviru v celé zemi asi 54 procent lidí. Podle prezidenta České lékařské komory se dosáhne kolektivní imunity, až očkovanost dosáhne 85 až 90 procent.  

Rodinná sirupárna vyrábí v Olomouci podle tradičních receptur i nových nápadů sirupy plné bylinkové chuti bez zbytečné chemie

Báťkovy sirupy posilující imunitu se vyrábí v Olomouci a bez zbytečné chemie

Dodržovat pitný režim a zároveň posilovat imunitu? Přesně k vyřešení takového problému slouží Báťkovy sirupy. V Olomouci rodinná sirupárna vyrábí podle tradičních receptur i nových nápadů sirupy plné bylinkové chuti bez zbytečné chemie. A to z bylin v bio kvalitě z lokálních farem tím nejšetrnějším způsobem, proto kromě dobré chuti mají i řadu léčivých účinků.

Jiří Šťáva z Klášterské Lhoty vyrábí likéry z hub, které mají léčivé účinky.

Po čem ženy touží. Léčivé likéry z hub slouží na imunitu i jako afrodiziakum

Pro posílení imunity, na potíže s prostatou, onemocnění štítné žlázy, celkové zlepšení zdraví, ale také jako afrodiziakum na zvýšení chuti na sex. Jednasedmdesátiletý mykolog Jiří Šťáva z Klášterské Lhoty na Trutnovsku se zabývá alternativní medicínou a vyrábí neobvyklé likéry z hub a rostlin, které mají léčivé účinky.