Kreativ

ŠTÍTEK: imunní systém

Bylinková pomoc při nachlazení

S podzimními plískanicemi je velká pravděpodobnost, že nás nemine nachlazení, rýma, kašel, pobolívání v krku. Když se chceme ochránit, můžeme vyzkoušet bylinné směsi a recepty, které posílí imunitu a působí protizánětlivě.

Artritida nás stojí 1,5 miliardy, hlásí Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pacientům s artritidou, kteří jsou klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), je v posledních letech dostupnější, kvalitnější a tudíž i nákladnější léčba. VZP loni za péči o ně vydala o 343 milionů korun více než v roce 2013. Celkové náklady na léčbu artritidy tak poprvé přesáhly 1,5 miliardy korun. Více než třetinu z toho zaplatila pojišťovna za to, aby svým klientům mohla poskytnout nejmodernější biologické léky.  

Dárců kostní dřeně je stále málo. Zbytečně se bojí bolesti

/INFOGRAFIKA/ Bolí to, myslí si o dárcovství kostní dřeně každý pátý Čech. Třetina lidí proto o něm nikdy ani ne-uvažovala. Výsledek: dárců kostní dřeně se u nás stále nedostává. Leukémií či jinou poruchou krvetvorby přitom ročně onemocní kolem dvanácti set lidí.

Dárců kostní dřeně je stále málo. Zbytečně se bojí bolesti

/ANKETA/ Bolí to, myslí si o dárcovství kostní dřeně každý pátý Čech. Třetina lidí proto o něm nikdy ani neuvažovala. Výsledek: dárců kostní dřeně se u nás stále nedostává. Leukémií či jinou poruchou krvetvorby přitom ročně onemocní kolem dvanácti set lidí.

Boltcovitka podporuje imunitu

Boltcovitka ucho Jidášovo, jinak též ucho Jidášovo či boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae) je velmi hojná jedlá houba, rostoucí převážně na bezu. Roste po celý rok a je dobrá pro naše zdraví.

Kdy a jak sklízet vlašské ořechy?

Plody ořešáku královského jsou zdrojem zdravých tuků, prospívají srdci a cévám a povzbuzují činnost mozku. Jak je správně sklízet a skladovat?

Děti ve školkách trápí infekce, epidemie však nenastala

Střední Čechy – Babičky mají pohotovost – a dědečkové také. Vnoučata, která navštěvují mateřské školy (a někdy i mladší školáky), je teď třeba kvůli onemocnění hlídat častěji než obvykle. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá v tomhle období patrný pravidelně, připomněl v pátek Petr Galle ze společnosti zajišťující zásobování lékáren. „Týká se nejvíce dětí předškolního věku; dítě může prodělat i tři infekty do měsíce,“ doplnila v pátek Eva Pětvalská z agentury Lesensky. S tím, že loni se nemocnost v tomto období zvýšila ve srovnání se zbytkem roku zhruba o třetinu, letos je nárůst mírnější. A zvýšená nemocnost se prozatím týká jen běžných infekcí přenášených vzduchem. Nejvíce se projevuje právě u předškoláků.

Nadějný objev. Nová protilátka dokáže viru HIV zasadit téměř smrtící úder

Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS. Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích. S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.

Rostliny pomáhající s následky boreliózy

V létě se můžeme lehce nakazit od klíšťat lymskou boreliózou. Léčení je potom nesnadné a dlouhodobé. Výborným doplněním je bylinná terapie, která pomáhá tlumit následky, které doznívají dlouho po prodělané léčbě.

Soukromé školičky lákají na individuální přístup i pobyt v přírodě

Žďársko – Individuální přístup, menší počet dětí na jednoho dospělého, hodně venkovních aktivit, možnost vlastního stravování a nepravidelné docházky. To je hlavní výhoda soukromých zařízení, jež se starají o předškolní vzdělávání dětí. I na Žďársku mají rodiče, kteří nechtějí z nějakého důvodu dávat svoje ratolesti do klasické státní mateřské školy, z čeho vybírat.

Nákazu pneumokokem lidé často zaměňují za nachlazení

Nákazu pneumokokem provázenou kašlem či horečkou lidé podle odborníků často zaměňují za nachlazení. Každý čtvrtý senior nad 65 let kvůli poklesu imunity ve vyšším věku při nakažení touto bakterií umírá. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Pneumokok je jednou z příčin vážných zápalů plic a nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan.

Deník se stará o vaše zdraví!

Zapojte se s námi do soutěže o tři balíčky s doplňkem stravy  BACTORAL – ÚČINNÉ PROBIOTIKUM PRO PŘIROZENOU ÚSTNÍ MIKROFLÓRU A IMUNITU.

Pneumokokové infekce: prevence je stále podceňována. Zvláště u starších osob

Očkování patří k dětství – to je častý argument starších lidí a seniorů v otázce vakcinace. Přitom právě u nich je prevence stejně tak důležitá jako u malých dětí. Imunitní systém s věkem slábne a s atakem nebezpečné bakterie způsobující těžká onemocnění se vyrovnává velmi těžko. Ochranu v podobě dnes již dostupného očkování přitom senioři často zanedbávají. Lidé ve věku 65+ mají očkování proti pneumokokovým infekcím zcela zdarma. Podle aktuálně dostupných statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2016 hlášeno 323 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), 66 osob v důsledku onemocnění zemřelo.

Hygienici povolili koupání na přehradě, už je ale pozdě

Přesně třicet dnů trval zákaz koupání na plumlovské přehradě, nyní však krajští hygienici přišli s alespoň trochu potěšující zprávou – voda sice stále nevyhovuje hygienickým požadavkům, odvážní plavci se však už mohou v přehradě koupat.

Poslanci hnutí ANO zaútočili na právní stát

/ANALÝZA, GRAFIKA/ Hlasování o tom, zda Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání, měla být zhruba dvouhodinová rutina. Sněmovna totiž nerozhodovala o tom, zda u řečnického pultu nebo na klubu urazili své politické soky. Přesně takové výroky jsou totiž chráněny imunitou.

Vydání Babiše a Faltýnka se protahuje. Rozhodne se večer?

/VIDEO/ Ve slovní přestřelky se proměnil dopolední a ostře sledovaný bod sněmovní schůze. Poslanci debatovali tři a půl hodiny o tom, zda zbavit imunity a vydat k trestnímu stíhání dva ze svých řad – šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka.

Vydají Babiše a Faltýnka? Jak budou hlasovat poslanci z regionu?

Vydat, či nevydat? Poslanci dnes budou rozhodovat, zda vyhoví žádosti policie na vydání šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše a jeho stranického místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Deník oslovil poslance zvolené za Zlínský kraj a zeptal se, jak budou ve středu v Poslanecké sněmovně hlasovat.

Černá jeřabina zpomaluje stárnutí

Konec léta je bohatý na řadu plodů. Při sběru bychom neměli zapomenout na černé jeřabiny, které jsou známé víc pod obchodním názvem arónie. Mají řadu příznivých účinků na tělo, doslova omlazují organizmus a prý prodlužují život.

Duel Deníku: Má sněmovna vydat Andreje Babiše a Jaroslav Faltýnka?

/ANKETA/ Hlavní politickou událostí nadcházejícího týdne bude středeční jednání poslanecké sněmovny o případném vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání za údajný dotační podvod s farmou Čapí hnízdo. Deník oslovil obě strany politického sporu, aby představily hlavní argumenty pro a proti vydání.

Na Laguně se objevily sinice

Svlažit své tělo na přírodním koupališti Laguna, které je vyhledávaným místem odpočinku a relaxace mnoha Přerovanů, hygienici nedoporučují.

Babiš postojem v kauze Čapí hnízdo popírá slova o imunitě, tvrdí ODS

Šéf ANO Andrej Babiš by se podle předsedy ODS Petra Fialy měl kvůli kauze Čapí hnízdo vzdát mandátu, pokud stojí za svým dubnovým vyjádřením, že imunita poslanců by se měla vztahovat jen na jejich výroky ve Sněmovně. Fiala to dnes uvedl na tiskové konferenci své strany. Dolní komora se žádostí o vydání Babiše a také předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání má zabývat na schůzi, která začne 6. září.

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

/INFOGRAFIKA/ Vyžeňte děti na sluníčko a servírujte jim ryby, vyzývají lékaři české rodiče. Přišli totiž na alarmující věc: jen třetina českých školáků má dostatek vitaminu D. Ten se přitom do těla dostává právě ze slunečního svitu, ryb a mléka. Pokud ho děti nemají dostatek, hrozí jim v budoucnu závažné choroby. Například problémy s imunitou či špatný vývoj kostí.

V kostce z regionu: Dolce nejsou vhodné ke koupání

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - V přírodním koupališti Dolce se objevuje zvýšený obsah chlorofylu a sinic, které odhalily aktuální analýzy vzorků vody, a bylo proto klasifikováno jako nevhodné ke koupání.

Voda v přehradě nepřeje koupání

Seč – Poslední rozbory vody zveřejněné hygieniky ukazují, že voda v Sečské přehradě nyní neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. 

Přemnožené sinice kazí kvalitu vody

Chrudimsko – Voda v některých přírodních koupalištích na Chrudimsku se rychle kazí. Podle krajských hygieniků a výsledků jejich posledních odběrů je voda vhodná ke koupání jen na Konopáči u Heřmanova Městce. Nevelká, umělá vodní plocha s tobogánem v uzavřeném areálu autokempu si kvalitu vody drží stabilně.

Pěstování bylin naučí trpělivosti a pokoře

Někdy se události samy od sebe poskládají. A člověk se vydá cestou, o které sní, i když se odlišuje od jeho současného života. Podobně se to stalo i šestařicetileté Haně Jánské z Loun, která založila bylinkovou zahradu Byliny pro vás, aby udělala radost sobě i jiným.  

Asi nejagresivnější hmyz žije na Benešovsku

Benešovsko – I když se s postupujícím létem zvyšuje počet zásahů zdravotních záchranářů kvůli komplikacím pacientů způsobených hmyzím atakem napříč celými středními Čechami, pohled do statistiky výjezdů záchranky jasně ukazuje, že se nejvíc takových zákroků v červenci odehrálo právě na Benešovsku.

Trpíte na letní opary ze sluníčka? Nenechte si zkazit dovolenou!

S příchodem jednoho z nejkrásnějších období roku nastává také čas spojený s nepříjemnými letními opary. Ti, kteří se v létě s tímto nakažlivým onemocněním pravidelně potýkají,mají často léto spojeno s infekcí, která jim dokáže znepříjemnit i ty nejkrásnější letní dny. 

Zasejte saláty, aby byl talíř na podzim zelený

Sklidili jste hrášek i kedlubny a záhony zejí prázdnotou? Zkuste zasít saláty. Jsou nenáročné na péči a už v září je budete moci s chutí chroupat. Musíte jen vybrat odrůdy vhodné pro letní výsev, aby nevykvetly a nezhořkly.