V České republice žije zhruba dva a půl milionu osob s vysokým krevním tlakem. U lidí nad 55 let má vysoký tlak více než polovina z nich. Lékaři však upozorňují, že čtvrtina nemocných o svém problému vůbec neví. Vysoký krevní tlak přitom představuje hlavní riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, zejména infarktu a mrtvice. Pokud máte vysoký tlak už několik měsíců, vaše cévy jsou vystaveny nadměrné zátěži a ztrácejí pružnost. Proto je důležité, aby lidé svůj tlak sledovali a znali jeho správné hodnoty.
Vysoký krevní tlak je nenápadný, ale nebezpečný problém. Představuje totiž hlavní riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, zejména infarktu a mrtvice. V boji proti vysokému tlaku nám však může pomoci i přírodní cesta. Velmi účinné jsou například potraviny bohaté na draslík. Podle odborníků je totiž právě draslík skutečným expertem na snižování vysokého krevního tlaku.
Jít se psem na procházku, potkávat se s dalšími pejskaři nebo drbat svého zvířecího kamaráda za ušima – to všechno přirozeně prospívá tělesné kondici i psychickému rozpoložení člověka. Jaké jsou největší přínosy toho, když je pes součástí vašeho života? Vědci se shodují, že společnost psa přináší člověku mnohé zdravotní benefity.
/FOTO/ Zdarma změří krevní tlak, cholesterol, hladinu cukru i procento tuku. Připravují toho však mnohem více. Na jubilejní desátý Den zdraví zvou v úterý třináctého května všechny zájemce zdravotníci do vyškovské nemocnice. Setkají se ve vstupní hale od devíti hodin dopoledne do třinácti odpoledne.
Slezská nemocnice v Opavě v letošním roce opět připravila ve spolupráci se Slezskou univerzitou akci Den zdraví a prevence pro širokou veřejnost s cílem podpořit zdraví a prevenci u lidí z Opavy a okolí. Návštěvníkům bylo k dispozici třináct stanovišť, na kterých si mohli nechat otestovat své zdraví nebo se dozvědět zajímavosti z různých oblastí zdraví. V letošním roce SNO navštívilo více než 1300 zájemců, což bylo mnohem více než v předešlém roce.
Více než pětinu obyvatel Evropské unie trápí hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Tento podíl se i přes lékařskou péči, prevenci a osvětu stále zvyšuje. I proto Evropská kardiologická společnost přišla v loňském roce s důležitou novinkou v léčení. Týká se lidí, kteří sice ještě vysokým krevním tlakem netrpí, ale mají k němu blízko.
Vysoký krevní tlak označují lékaři za tichého a nebezpečného nepřítele, protože může vést k velmi vážným zdravotním problémům. Aby se vysoký tlak nevymkl kontrole, často vyžaduje změnu životního stylu a také užívání léků. Významnou roli při jeho zvládání však mohou hrát i zdravé potraviny. Jednou z nich jsou sladké datle. Chutné orientální ovoce obsahuje látky, které pomáhají snížit krevní tlak a zlepšit kardiovaskulární zdraví.
Česká republika patří k zemím s vysokým výskytem kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku. I když je tato informace všeobecně známá, lidé mají tendenci zdraví svého srdce podceňovat. A přitom často stačí sledovat krevní tlak, který může mnoho napovědět. Také odborníci doporučují domácí měření tlaku, ale varují, že i banální chyba může jeho výsledky výrazně zkreslit. A chyb, kterých se lidé při měření tlaku dopouštějí, může být celá řada.
Možnost nechat si zdarma změřit glykémii a krevní tlak využijí ve Vyškově zájemci v pátek patnáctého listopadu při příležitosti Dne diabetu. Od osmi do dvanácti hodin zamíří do zasedací místnosti zastupitelů na Městském úřadě a do lékárny u nemocnice na Puškinově ulici.
Každý pátý Čech se potýká s hypertenzí, přičemž riziko vzniku tohoto onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. Nejlepší prevencí je pravidelné měření krevního tlaku, a právě k tomu přichází na trh revoluční chytré hodinky Huawei Watch D2. Toto certifikované nositelné zdravotnické zařízení monitoruje krevní tlak nepřetržitě 24 hodin denně. Objevte, jaké funkce vám nový chytrý pomocník nabízí a mějte své zdraví pod kontrolou kdekoli a kdykoli.
Dech je velkým pomocníkem při uzdravování. A naopak, kdo dýchá špatně, zadělává si na řadu zdravotních problémů. Lidé se proto často zajímají o to, jak cvičit dech, jak ho uvolnit nebo jak se uklidnit dechem. Dechová cvičení jsou potřebná nejen na posílení plic, či na úlevu při dušnosti. Jedno jednoduché dechové cvičení, které zvládne každý doma, se jmenuje břišní, nebo také brániční dýchání. Léčí opravdu řadu potíží.
Sledování krevního tlaku je základní součástí péče o zdraví. Dvě naměřené hodnoty krevního tlaku totiž odrážejí celkový zdravotní stav organismu. Evropská společnost pro hypertenzi stanovila hodnoty krevního tlaku, které jsou v normě i ty, které jsou už vyšší nebo příliš vysoké. Lidově řečeno, kdy už je tlak na infarkt. Na to, jaký krevní tlak bychom měli mít podle věku a která ze dvou hodnot krevního tlaku je důležitější, jsme se zeptali specialisty na léčbu hypertenze profesora Miroslava Součka.
Při pití kávy můžete nejen relaxovat, ale i udělat něco pro své zdraví. Stačí ji ochutit kardamomem. Tohle koření z Blízkého východu vytvoří nezaměnitelnou chuť kávy. Navíc napomáhá trávení, zrychluje metabolismus, podporuje detoxikaci těla, snižuje krevní tlak a má i další zdravotní benefity. Kardamom se používal už v antice jako koření i k léčbě různých chorob. Káva s kardamomem však není příliš vhodná pro kardiaky či alergiky. Kardamom může také ovlivňovat některé léky - není vhodný pro nikoho, kdo užívá léky na ředění krve.
Vysoký tlak nedostal svoji přezdívku skrytý zabiják nadarmo. Vysoký tlak neboli hypertenze totiž nebolí. Obtíže se buď nevyskytují vůbec, nebo jsou takové, že nad nimi člověk jen mávne rukou. Nemoc proto často zůstává relativně dlouho nerozpoznaná. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 46 procent dospělých o svém vysokém tlaku vůbec neví, a tudíž jej neléčí. Znenadání ale může přijít infarkt, srdeční selhání nebo mozková mrtvice. Jaké příznaky vás mohou včas varovat?
Chřest patří mezi jednu z prvních sklízených jarních plodin. Těší se velké oblibě. I proto se na mnoha místech pořádají chřestové slavnosti, kde lze tuto chutnou a zároveň léčivou zeleninu vyzkoušet na mnoho způsobů. Chuť chřestu však oceníte, i když ho připravíte jen tak doma v pekáčku. A co víc, pročistí vám cévy i ledviny a ještě pomůže shodit přebytečné kilogramy.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.
I letos se stane Obchodní centrum Olympia dějištěm Světového dne zdraví. Letošní ročník připadá na třetí dubnový víkend. Návštěvníci si na jednotlivých stanovištích ověří, jaký mají přístup ke zdravému životnímu stylu a zda patří do rizikové skupiny pro vznik diabetu či dalších civilizačních chorob.
Sůl a tuk jsou dvě ingredience, které činí jídlo atraktivním a chutným. Bez soli žít nelze, to víme i ze známé pohádky. Jenže české jazýčky si bohužel zvykly spíš na jídlo přesolené, a tomu se těžko odvyká. Proč bychom odvykat měli? Čím nám sůl škodí? Kolik soli je už pro nás v jídle nebezpečné a existuje zdravější varianta soli? Zeptali jsme se lékařů, jak sůl v našem jídelníčku omezit tak, abychom byli zdravější, ale jídlo nám nepřestalo chutnat.
Když se rozčílíte tak, že se vám rozbuší srdce, určitě nepochybujete o tom, že váš krevní tlak letí nahoru. Stejně očekávaný je i vzestup krevního tlaku po vypití hrnku silné kávy nebo po zběsilém dobíhání autobusu. Ale napadlo by vás, že vysoký krevní tlak může hrozit třeba při telefonování, nebo špatně nastaveném hubnutí? Lidé, kteří mají hypertenzi, se tak mohou nevědomky ocitnout v nepříjemné situaci. Odborníci vysvětlují, co se to s tělem děje, a jak vzestupu tlaku zabránit.
Na hubnutí, při léčbě bolavých kloubů, snižování cholesterolu i na lepší pleť. Na to je všechno dobrá v tuzemsku poměrně málo známá plodina. Jde o světlici barvířskou, jejíž semena se pak lisují za studena a které se pak prodávají jako bodlákový olej. Litr tekutiny s blahodárnými účinky vyjde zhruba na pětistovku.
Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?
O tom, jak bude fungovat váš mozek, se rozhoduje už ve středním věku. Z americké studie jednoznačně vyplynulo, že zdravý životní styl ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku. Změna životního stylu a dodržování několika jednoduchých pravidel v období od třiceti do šedesáti let může významně ovlivnit, zda Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence postihne člověka o desítky let později.
Bezmála 30 tisíc lidí každoročně v České republice postihne cévní mozková příhoda, neboli mrtvice. A v průměru jich každý den 38 zemře. Na neveselou statistiku upozorňuje Krajská zdravotní, provozující v Ústeckém kraji řadu nemocnic, a připravuje osvětovou akci.
Začátek podzimu je slunečný a přívětivý, to však nic nemění na tom, že sezona kašlání, kýchání a smrkání už je za dveřmi. Léků na zmírnění příznaků nachlazení a chřipky jsou plné lékárny, ale ti, kteří sázejí spíše na přírodní způsob, by neměli zapomínat na plody černého bezu, který to s respiračními chorobami umí. Pomáhá však také snižovat vysoký tlak, je blahodárný pro cévy i pleť a nabízí i řadu dalších zdravotních benefitů. Co všechno ještě léčí? A jak zpracovat bobule?
Proč jíst třešně? Třešně milujeme, ale málokdo ví, kolik vitaminů a antioxidantů se v nich skrývá a jak neuvěřitelně jsou zdravé. Třešně zlepšují spánek, bojují proti zánětům i zhoubným nádorům, snižují krevní tlak, pomáhají zlepšovat bolestivou dnu a podporují hubnutí. Do svého jídelníčku by je rozhodně měli zařadit i aktivní sportovci.
Lékaři se marně snaží vytáhnout mnohé své pacienty lidově řečeno hrobníkovi z lopaty. Vysoký krevní tlak má v České republice asi 40 procent dospělé populace a podle průzkumů zhruba každý druhý nebere správně léky, které mají hypertenzi snižovat. Pomoci může i osvěta, která každoročně vrcholí 17. května, kdy si zároveň připomínáme Světový den hypertenze. Přístupy k léčbě vysokého krevního tlaku můžeme najít ve světě spoustu. Inspirovat se lze třeba v Dánsku, kde na to jdou hraním fotbalu. Případně je tu ještě kontroverzní postup, který nedávno zkoušela brazilská armáda.
Obyvatelé Prostějovska a okolí projevili zájem o čtvrteční Den prevence cévní mozkové příhody. Do prostějovské nemocnice zavítalo téměř šedesát pacientů. S výsledky vyšetření byli odborníci poměrně spokojeni, například hladinu krevního cukru měli všichni vyšetření návštěvníci v mezích normy.
DASH. To je zkratka pro dietu, kterou lékařští vědci vynalezli pro účinné snížení krevního tlaku. Zajímavá je tím, že při ní není obvykle třeba dramaticky měnit jídelníček. V čem tedy spočívá? V pouhém snížení konzumace sodíku, který má na hypertenzi velký vliv.
Na internetu každou chvíli někdo hledá, jak se léčí hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. A není divu, vždyť tento problém se celosvětově týká 1,13 miliardy osob. Hypertenze postihuje každou pátou ženu a každého čtvrtého muže a nemá žádné specifické příznaky. Proto lidé bolesti hlavy, bušení srdce, poruchy spánku či dušnost při námaze ve výsledku s krevním tlakem nijak nespojují a tlak si nekontrolují.
V minulých dnech proběhly v duchcovské klubovně Českého červeného kříže (ČČK) Dny zdraví a prevence respiračních onemocnění. Vyšetření odhalilo u lidí vyšší krevní tlak a glykémii.
Nejlepší doba na cvičení se podle odborníků liší podle pohlaví. Pro muže je nejlepší večer, zatímco pro ženy podle toho, jaký je jejich cíl. Pokud chtějí spálit tuky, je lepší cvičit ráno. Pokud chtějí nabrat svaly, je na čase zařadit do programu večerní posilování.
Klasická česká pohádka praví, že sůl je nad zlato. Nové výzkumy však naznačily, že pro lidské zdraví je mnohem lepší, když se konzumace slaných potravin omezí. Sůl totiž ovlivňuje krevní tlak a může zvýšit riziko cévních onemocnění i mrtvice. Vědci proto doporučují používat náhražky s draslíkem.
Velký zájem nejen Vyškovanů vzbudila v úterý akce Den zdraví ve vestibulu vyškovské nemocnice. „Navštívilo ji více jak pět stovek lidí. Velký zájem byl o vyšetření cholesterolu, glykemie a krevního tlaku,“ přiblížila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jitka Moravová.
Vzestup tlaku, který vyvíjí krev na stěny tepen, je normální odpovědí organismu na fyzickou námahu a stres. Pokud však zůstává vysoký trvale, přetěžuje srdce a tepny a zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečního infarktu. Poradíme, jak na prevenci i případnou léčbu.
Máte lehce zvýšený tlak a neřešíte to? Chyba! Vysoký krevní tlak neboli hypertenze sice většinou nebolí, ale do budoucna vám může připravit pěkné trápení. „Nemoci se přezdívá tichý zabiják zejména proto, že lidé, kteří vysokým tlakem trpí, nemusí řadu let pociťovat žádné příznaky, dokud se krevní tlak nedostane na nebezpečnou úroveň. Na takové hranici jsem žila několik let i já,“ líčí 28letá Hanka.
Osvětová výstava, měření ukazatelů zdraví (krevní tlak, tepová frekvence, výdechová rychlost, procento tělesného tuku v těle, viscerální tuk, BMI atd.), masáž pro uvolnění šíje, celostní poradenství, informace o prevenci pro zdravý život s knihami a kuchařkami Romana Uhrina.
Češi jsou třetí v konzumaci soli v Evropě. Prvenství mají balkánské země, druhé místo Maďaři. Nadměrný příjem soli je spojován s hypertenzí - zvýšeným krevním tlakem. S ním roste riziko kardiovaskulárních chorob. Příliš soli snědí i děti, upozornili lékaři a další odborníci na dnešní pražské konferenci Nadbytek soli škodí dětem i dospělým.
Měření krevního tlaku a glykémie, stanovení množství tuku v těle (BMI), poradenství v oblasti hojení ran, včetně představení nových materiálů a kosmetických přípravků. Takový je program akce zvané Zdravá prevence, která se uskuteční ve čtvrtek 24. října od 8 do 13 hodin před Lékárnou DUO v poliklinice Vsetínské nemocnice.
Světový den srdce je pořádán už devatenáctým rokem a každoročně se ho zúčastňuje více než 100 zemí celého světa. V pondělí 30. září se od 9 do 12 hodin k akci připojí i kladenská nemocnice. Zájemci si mohou nechat v Centru akutní medicíny změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, nechat si provést sonografické vyšetření srdce a další.
Hodonín – Ukázka kardiostimulátoru, jícnové sondy, Echo srdce či zátěžového testu. Zdarma natočení EKG, měření krevního tlaku, vyšetření hladiny cukru v krvi či cholesterolu a také odborné poradenství. To vše nabídne tento pátek Nemocnice TGM Hodonín na pracovišti kardiologické ambulance u příležitosti světového dne krve.
Úterní odpoledne na slánském Masarykově náměstí patřilo Dni zdraví. Tuto akci zde pořádala slánská nemocnice. Lidé díky ní mohli preventivně podstoupit vyšetření měření krevního cukru a krevního tlaku. Připravena pro ně byla také ochutnávka zdravé stravy, kterou nachystali zaměstnanci nemocnice ve spolupráci se školní jídelnou Na Sadech ve Slaném.
Písek - Poznej své zdraví je název dne otevřených dveří, které chystá písecká nemocnice na úterý 17. září od 12 do 17 hodin. Lidé si během něj budou moci nechat natočit EKG, změřit krevní tlak, cholesterol, podíl tuku v těle nebo glykemii.
Vysoký krevní tlak má v dnešní době řada lidí a většina o něm ani neví. Častější je ve vyšším věku, ale například Anně Dvořákové ho zjistili už ve 20 letech. I přesto, že léky nemohla vysadit, porodila dvě zdravé děti.
U příležitosti Světového dne hypertenze (zvýšený krevní tlak) se v pátek v Nemocnici Rychnov nad Kněžnou koná akce pro veřejnost zaměřená na toto téma.
Přijďte si ve středu do interní ambulance broumovské nemocnice orientačně změřit krevní tlak a informovat se, jak postupovat v případě podezření na hypertenzi.
Milovníci čokolády mají další důvod k oslavám. Podle studie vědců z portugalské vysoké školy polytechnické v Coimbře totiž konzumace pouhých několika čtverečků čokolády s 90procentním podílem kakaa denně může již za jeden měsíc přispět ke snížení krevního tlaku.
O tom, co dokáže pořádně nízká hodnota krevního tlaku, se přesvědčila Petra Synková. Vysoký tlak je sice pro náš organismus většinou horší, ale potrápit dokáže i ten nízký. Největší nebezpečí představuje podle odborníků časté omdlévání.
/INFOGRAFIKA/ Zhruba každý desátý školák od 13 do 15 let patří k pravidelným konzumentům energetických nápojů, jež obsahují kofein a velké množství cukru. Přílišná konzumace jim může přinášet zdravotní rizika jako zvýšený krevní tlak, srdeční příhody či arytmie, změny chování, agresivitu či deprese.