Kreativ

ŠTÍTEK: laboratoř

Zrychlit šetření. Chytrou karanténu převezme ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví by mělo od 25. května převzít chytrou karanténu. Má také navrhnout její další personální zajištění a harmonogram pro nadcházející část Chytrá karanténa 2.0, vyplývá z materiálu, který dnes projednává vláda. O tom, že by ministerstvo mělo celý projekt převzít pod sebe, hovořil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO).

Laboratoř v Litomyšli zvyšuje počet testů za den

Oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice má nový izolátor. Množství vzorků na přítomnost koronaviru, které laboratoře nemocnic v kraji zvládnou za den otestovat, se blíží tisícovce.

Ministr Vojtěch: Maximální cena testu na covid-19 nezahrnuje odběr

Maximální cena 1674 korun za test na covid-19 je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jen platba laboratoři. Dalších 82 korun se bude účtovat za odběr, řekl dnes novinářům. Některé laboratoře už oznámily, že za tuto cenu se jim testovat nevyplatí. Nemocnice Plzeňského kraje kvůli ministerskému stanovení nejvyšší ceny testování od soboty ukončí.

Dodavatel pomůcek za stamiliony měl padělaný certifikát. Vojtěch: Má výjimku

Padělaný certifikát či certifikáty nesplňující evropské podmínky měly dodané ochranné pomůcky proti koronaviru z Číny za stamiliony korun pro ministerstvo zdravotnictví od české firmy LA Factory. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Majitel firmy Radek Švec popřel, že by předložil falešné nebo nevhodné certifikáty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v reakci na článek uvedl, že LA Factory má výjimku od České obchodní inspekce a její pomůcky mohou být dodávány na trh EU. Stát navíc podle Vojtěcha kvalitu pomůcek testoval a odebral pouze ty, které splňovaly požadavky.

Biologické centrum zvyšuje testovací kapacity o 50 procent

Od pondělí 11. května spouští Biologické centrum Akademie věd ČR ostrý provoz v nové laboratoři, uzpůsobené pro testování vzorků na přítomnost koronaviru. Dosavadní testovací kapacita Biologického centra AV ČR, která funguje již od 23. března a činí sto analýz denně, se teď zvýší na 150 testů denně.

Nastávající maminka z AGELLAB si „vzala“ laboratoř domů.

Laboratorní specialistka Mgr. Sabina Čablová pět let pracuje v laboratořích AGELLAB ve Vítkovické nemocnici, která je členem skupiny AGEL. Specializované a špičkově vybavené pracoviště před pár týdny vyměnila za domácí prostředí. I v něm nastávající maminka pokračovala ve své práci, protože v době koronavirové epidemie chtěla nadále pomáhat svým kolegům.

FOTO: Laboratoř v Náchodě nově testuje vzorky na Covid-19

Mikrobiologická a imunologická laboratoř v Oblastní nemocnici Náchod přibyla na seznam laboratoří, které testují přítomnost koronaviru v odebraných vzorcích. V Královéhradeckém kraji se tak stala partnerem laboratoří Oblastní nemocnice Trutnov a Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde se vzorky na Covid-19 vyšetřují. Laboratoři to umožnil pronájem přístrojů na zpracování vzorků. Informovala o tom mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

Nejlepší mladí chemici pěti krajů jsou z Pardubic

13. ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zná své vítěze. První příčky všech soutěžních kategorií obsadily pardubické základní školy ZŠ Polabiny 3 a ZŠ Štefánikova.

Virus pochází z čínské laboratoře. Existuje mnoho důkazů, říká Pompeo

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea existuje mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. V rozhovoru s televizí ABC dnes ale šéf diplomacie USA odmítl říct, zda se domnívá, že Peking virus vypustil záměrně. Podle Pompea to není poprvé, kdy je svět vystaven nebezpečí kvůli viru uniklému omylem z čínských laboratoří.

Na Olomoucku byly odebrány tisíce vzorků. Mohou pomoci i ke vzniku vakcíny

Tisíce vzorků krve odebraných zájemcům o studii kolektivní imunity v Olomouckém kraji jsou připraveny v laboratořích. V Olomouci, Litovli a Uničově, na rozdíl od ostatních odběrných míst v České republice, nebyla dobrovolníkům odebírána kapilární krev z prstu, ale žilní krev, která bude následně vyšetřována.

Co teď bude s tisíci vzorků z Olomoucka? Mohou pomoci i k vakcíně

Tisíce vzorků krve odebraných zájemcům o studii kolektivní imunity v Olomouckém kraji jsou připraveny v laboratořích. V Olomouci, Litovli a Uničově, na rozdíl od ostatních odběrných míst v České republice, nebyla dobrovolníkům odebírána kapilární krev z prstu, ale žilní krev, která bude následně vyšetřována.

FOTO: Při hledání koronaviru se laborantky naběhají

V amerických filmech to vypadá tak jednoduše. Stačí ždibeček, který by se i za nehet vešel milionkrát, bystré oko vyšetřovatele a high-tech přístoj, který z toho podnehtového něčeho zjistí během pár nanosekund nejen krevní skupinu, barvu očí, DNA až k dinosaurům, ale i velikost bot a barvu ponožek. Realita, zvláště pak ta ve vyhledávání viru Covid-19, se však od seriálových superhyperschopností liší.

Vědci z Buštěhradu vyrábějí nanomateriál i pro veřejnost

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu se rozhodli zapojit do boje s koronavirem a sami dobrovolně ve dvou směnách vyrábějí nanomateriál využitelný jako filtrační membrána do ochranných roušek. Díky přístrojovému vybavení, kterým vědecké centrum disponuje, nyní pracovníci laboratoří denně produkují desítky metrů speciálního materiálu.

S koronou pracovně i osobně

V Parazitologickém ústavu, který Julius Lukeš vede, jsou na koronavirus připraveni. Výbavou laboratoří i nadhledem. Laboratoře Parazitologického ústavu Akademie věd už měsíc zkoumají kromě parazitů i virus COVID-19.

Festival bezpečnosti se odkládá

IV. ročník Festivalu bezpečnosti, původně plánovaný na letošní červen, se odkládá. Rozhodlo o tom vedení Bezpečnostně technologického klastru, který je pořadatelem této přehlídky bezpečnostních složek a technologií zvyšujících bezpečnost.

Na univerzitě se konečně testuje, kapacita v kraji tak dosáhla 500

Univerzita Padubice se s týdenním zpožděním zapojila do testování vzorků na přítomnost koronaviru. Laboratoř na Fakultě chemicko-technologické zvládne denně analyzovat až 60 vzorků z pardubické nemocnice. Kapacita testování v našem kraji se tak vyšplhala až na pět set denně.

Urychlení testování. Do chytré karantény se musí zapojit všechny kraje

Chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.  

Pozor na produkty s kyselinou listovou. Čtvrtina v testu propadla

Kyselina listová. Je nezbytná pro tvorbu červených krvinek a je také důležitá pro nastávající maminky - doproručuje se užívat pro předcházení vývojových vad plodu. Pestrou stravou je sice možné denní potřebu kyseliny listové pokrýt, ne vždy je to ale možné. A tak přicházejí na po pomoc různé potravinové doplňky. Spotřebitelská organizace dTest se na tyto produkty zaměřila a do laboratoře poslala dvacet vzorků. Čtvrtina z nich v testu propadla.

Odběry už analyzuje i univerzita

Odběry vzorků na koronavirus se budou ode dneška nově vyhodnocovat i na Univerzitě Pardubice, konkrétně na Fakultě chemicko-technologické. Kapacita odběrů se tím v Pardubickém kraji navýší z dnešních zhruba 350 denně na čtyři stovky.

Pilíře chytré karantény. Laboratoře se blíží kapacitě deset tisíc testů denně

Vzorky na podezření nákazy novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, nyní vyšetřuje téměř osm desítek laboratoří po celé České republice. Jejich celková kapacita se nyní navýšila až na 10 tisíc vzorků denně. Propojený systém laboratoří by se měl stát jedním z pilířů chytré karantény, která by se po Jihomoravském kraji měla postupně zavádět v ostatních regionech. ČTK to řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který byl pověřen koordinací laboratorní části projektu při ministerstvu zdravotnictví.  

Liberecká nemocnice testuje 24 hodin denně

V novém režimu začala pracovat laboratoř Krajské nemocnice v Liberci. Zatímco dříve se testy na COVID-19 prováděly v jednosměnném režimu osm hodin denně, aktuální situace si vyžádala 24hodinový provoz laboratoře sedm dní v týdnu. 

Domovu seniorů a Alzheimercentru komplikovala situaci rychlost testování vzorků

U většiny nakažených v Alzheimercentru se naštěstí neprojevují žádné příznaky. Po náročném týdnu a půl se však objevilo několik nových případů v Domově pro seniory Iris. Oba ústavy, v nichž se v posledním týdnu a půl objevila nákaza Covid-19, nebyly úplně spokojeny s rychlostí, s jakou se jim dostaly odebrané vzorky zpět. Podle Zdravotního ústavu v Ostravě (ZÚO) byly ale všechny vzorky z Alzheimercentra i Domova pro seniory Iris vyšetřeny v co nejkratší možné době.