/FOTOGALERIE/ Miroslav Panoš vymyslel vzdálenou laboratoř, která funguje na Gymnáziu Jaroslava Vrchlického v Klatovech. V době distanční výuky se stala hojně vyhledávanou a nyní ji využívají nejen studenti z České republiky, ale i z Ameriky a z dalších více než 150 zemí ve světě. Jak laboratoř funguje a co vše se v ní dá dělat, jsme si s učitelem povídali během rozhovoru.
Podezření na indickou mutaci koronaviru v Česku prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výsledky mají být příští týden. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) deníku Právo řekl, že se indická mutace objevila v Hradci Králové.
Pod drobnohledem se ocitly včely z úlů, které stojí na střeše plzeňské univerzity. Odborníci je nepřetržitě sledují kamerami a čidly. Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se totiž zapojila do projektu společnosti Softech, jehož cílem je s využitím moderních technologií podrobně monitorovat život včel.
Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval a ČTK poskytl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
Odbornou mezinárodní on line konferenci na téma Koronavirus: otázky a odpovědi organizovala ve středu 14. dubna novojičínská laboratoř skupiny AGEL. Laboratoře skupiny AGEL sdružené pod značkou AGELLAB tak vyslyšely poptávku zdravotnických odborníků. Zájem lékařů, sester a laboratorních specialistů o sdílení informací na téma onemocnění Covid-19 byl mimořádný.
Laboratorní testování je důležitou součástí výrobního a provozního procesu rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol. Ta své laboratoře využívá nejen k internímu testování svých produktů či provozních podmínek, ale jejich kapacitu poskytuje i pro potřeby externích subjektů.
/FOTOGALERIE/ Proč to dělat levněji a přesněji, když to jde draze? A s jen falešným pocitem bezpečí? Tyhle otázky nabízí na sociálních sítích středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) v reakci na v pondělí spuštěné antigenní testování školáků a předškoláků. Společně s kritikou toho, jak testování v souvislosti s návratem dětí do škol zorganizoval stát.
Na Šluknovsku se vyskytuje podle Národní referenční laboratoře starší forma brazilské mutace koronaviru. Ta je méně nakažlivá než ta, která se Brazílií šíří nyní. Informaci přinesl deník Právo.
Rádi byste přestali kouřit a neohrožovali dál své zdraví, ale nedaří se vám to? V takovém případě mohou pomoci moderní bezdýmné nikotinové alternativy. A právě s touto problematikou zájemce seznamuje nová interaktivní laboratoř Svět bez kouře na pražském Výstavišti.
Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby vrátila zásilku vakcín Sputnik V, uvedla agentura Reuters.
Přibližně před rokem zahájily centrální laboratoře strakonické nemocnice PCR diagnostiku onemocnění covid-19. "Vyšetření budou přibývat," řekl tehdy ředitel nemocnice Tomáš Fiala.
Mikrobiologická laboratoř prostějovské nemocnice v březnu vyšetřila téměř dvanáct tisíc vzorků na covid-19. Statisticky došlo k poklesu pozitivních nálezů o sedm procent.
Zdravotnická zařízení a jejich personál jsou po více než rok trvající pandemii na hraně svých kapacit. Aspoň trochu pomoci se jim, laboratořím i pacientům snažili tvůrci projektu InspiroTec. Jde o call centrum, které se denně věnuje více než 2000 hovorů a sídlí v Mělníku.
Používání antigenních testů při odhalování covid-19 budí už od samého počátku rozpaky. Především u testů běžně dostupných v obchodech či na internetu, kde jsou jich desítky druhů. Jejich rozdílnou účinnost odhalil nedávný test odborníků z Akademie věd ČR (AVČR), kteří na třinácti testovaných běžně dostupných testech odhalili až stonásobné rozdíly v citlivosti. Podle vědců tak dál zůstává zlatým standardem sice dražší, ale za to přesnější PCR test. Ten je nutné ověřit v laboratoři.
Vláda od začátku března nařídila postupné, (podle počtu zaměstnanců, pozn. red.) plošné testování zaměstnanců firem, společností a institucí. To se i ve Zlíně doslova rozjelo na plné obrátky. Například společnost Vaše laboratoře s.r.o. v jednotlivých firmách v krajském městě provede denně okolo šesti stovek testů.
Na výbornou dopadly první testy na koronavirus, které středočeské hejtmanství uspořádalo ve školách, jež jsou v provozu i za nynějších opatření proti šíření nákazy. Co přinese druhé kolo? Kraj je chystá na pondělí. A výsledky by měly podpořit překvapivé závěry. Ba přímo kontroverzní.
Testovací místo na Covid-19 zahájilo provoz u olomoucké Galerie Šantovka. V nově vzniklém zázemí vybudovaném na parkovišti u nákupního centra provádějí zdravotníci vyšetření PCR metodo i neinvazivní antigenní testy.
Povinné testování zaměstnanců větších firem už nese ovoce. Jihočeští podnikatelé se ale shodují, že jsou to zbytečné náklady. Výsledky totiž odhalují jen asi procento bezpříznakových jedinců. Přečtěte si, jaké zvolily známé společnosti metody a jaké mají výsledky.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Výsledek byl nečekaně pozitivní - tedy negativní. Těmito slovy v pátek 12. března zhodnotila výsledek čtvrtečního testování stovek středočeských dětí na koronavirus mluvčí kraje Martina Kemrová. Testováno bylo 762 dětí ve věku od dvou do jedenácti let v 82 takzvaných předurčených školách.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Výsledek byl nečekaně pozitivní - tedy negativní. Těmito slovy v pátek 12. března zhodnotila výsledek čtvrtečního testování stovek středočeských dětí na koronavirus mluvčí kraje Martina Kemrová. Testováno bylo 762 dětí ve věku od dvou do jedenácti let v 82 takzvaných předurčených školách.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Výsledek byl nečekaně pozitivní - tedy negativní. Těmito slovy v pátek 12. března zhodnotila výsledek čtvrtečního testování stovek středočeských dětí na koronavirus mluvčí kraje Martina Kemrová. Testováno bylo 762 dětí ve věku od dvou do jedenácti let v 82 takzvaných předurčených školách.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Výsledek byl nečekaně pozitivní - tedy negativní. Těmito slovy v pátek 12. března zhodnotila výsledek čtvrtečního testování stovek středočeských dětí na koronavirus mluvčí kraje Martina Kemrová. Testováno bylo 762 dětí ve věku od dvou do jedenácti let v 82 takzvaných předurčených školách.
Nové testy na koronavirus představila tento týden brněnská společnost Elisabeth Pharmacon. Určeny jsou zejména pro hromadné testování firem, laboratoř je už jihomoravským společnostem nabízí. Podle ředitele laboratoře jsou vhodné i pro školy.
Junior centrum excelence pro kybernetickou bezpečnost a informační a komunikační technologie. Takový nese název nejmodernější technologické centrum pro výuku středoškoláků v oblasti kybernetické bezpečnosti v celé České republice a finalista soutěže IT projekt roku 2020.
/FOTOGALERIE/ Situace se podstatně zlepšuje, počet pozitivních případů i hospitalizovaných pacientů v Trutnově významně klesá. Deníku to řekl ředitel Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka. Podle něj to ovšem neznamená konec problémů s covidem a není důvod k rozvolňování opatření. Upozornil, že počet pozitivních testů zpracovaných v trutnovské laboratoři za posledních sedm dní je přibližně stejně vysoký jako součet všech pozitivně testovaných za sedm měsíců od března do září.
Praktického uplatnění se už v nejbližší době dočkají zkušenosti s koronavirovým testováním prvňáků a druháků na Příbramsku. V rámci vlastního testování, které zorganizuje ve školách, je uplatní Středočeský kraj, informovala v pátek hejtmanka Petra Pecková (STAN). A že jsou nyní školy zavřené – právě v rámci opatření proti koronaviru? Ne tak docela! I nyní ve středních Čechách funguje 87 školských zařízení.
Enormní poptávku velkých i menších podniků z celého Česka po testování svých zaměstnanců na onemocnění covid-19 řeší aktuálně v laboratořích skupiny AGEL. Laboratoře AGELLAB, které loni v březnu jako první soukromý subjekt získaly od Státního zdravotního ústavu povolení testovat vzorky na přítomnost koronaviru, se již od podzimu zaměřují také na služby samoplátcům a firemním zákazníkům.
Školy ve Středočeském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji měly možnost si vyzkoušet testování žáků a pedagogů novým 'lízátkovým' PCR testem. Testy podle laboratoře Spadia Lab nepotvrdily žádná ohniska nákazy covid–19.
V Brně se potvrdila takzvaným sekvenováním jihoafrická mutace koronaviru u tří případů z mateřské školy. Na twitteru to uvedl ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý.
Laboratoř Spadia LAB ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a její spin-off společností GeneSpector nabídla školám v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji vyzkoušet si zdarma nový PCR test ze slin skládající se ze zkumavky s tyčinkou. Výsledky jsou velmi dobré.
V pondělí se ve školní laboratoři vymkla kontrole chemická reakce. Žáci osmé třídy museli okamžitě opustit místnost. Ale tak jednoduše to nešlo – cestu jim blokovalo pět zámků první únikové hry, kterou měli možnost si zahrát.
V České republice je zřejmě sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Čtyři jsou podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar dnes mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jihoafrickou mutaci musí potvrdit laboratoř v Praze.
/ROZHOVOR/ Kdy se vrátí žáci konečně do škol? O nutnosti jejich návratu zpět do školních lavic hovoří nejen politici, ale také odborníci z řad psychologů a v neposlední řadě samotné děti, pro které začíná být situace neúnosná. Stále častěji se však hovoří také o tom, že nedílnou podmínkou pro návrat dětí do škol je jejich povinné testování. O tom, jak by vlastně mohlo vypadat, jsme hovořili s ředitelkou ostravské CGB laboratoře doktorkou Magdalénou Uvírovou.
Nejnovější školní budova pro odborný výcvik v areálu Střední školy – Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce již několik měsíců září svojí modrou barvou do okolí a stává se další dominantou Dobrušky.
/FOTO/ Nejnovější školní budova pro odborný výcvik v areálu Střední školy - Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce již několik měsíců září svojí modrou barvou do okolí a stává se další dominantou Dobrušky. Stavba je již hotová a v těchto dnech se začíná pomalu zaplňovat nábytkem a dalšími učebními pomůckami. Jediné, co v ní zatím chybí, jsou studenti! A tak se její zkušební provoz odkládá do doby, až se zase studenti vrátí do škol.
První podezření na takzvanou britskou mutaci koronaviru zachytila ve vzorcích z odběrových míst Středomoravské nemocniční laboratoř Nemocnice AGEL Prostějov. Kolik zde nyní denně vyšetří vzorků? Měly by se systematicky vyšetřovat nové, nakažlivější mutace? V rozhovoru pro regionální Deník vysvětluje Ivana Kohnová, primářka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov
První podezření na takzvanou britskou mutaci koronaviru zachytila ve vzorcích z odběrových míst Středomoravské nemocniční laboratoř Nemocnice AGEL Prostějov. Kolik zde nyní denně vyšetří vzorků? Měly by se systematicky vyšetřovat nové, nakažlivější mutace? V rozhovoru pro regionální Deník vysvětluje Ivana Kohnová, primářka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov
Na rozdíl od některých oblastí Čech, kde kvůli šíření nákazy koronavirem došlo k uzavření celých okresů, se v Olomouckém kraji epidemiologická situace nezhoršuje. Podle epidemiologů mají počty pozitivně testovaných spíše stagnující až mírně klesající trend.
Na rozdíl od některých oblastí Čech, kde kvůli šíření nákazy koronavirem došlo k uzavření celých okresů, se v Olomouckém kraji epidemiologická situace nezhoršuje. Podle epidemiologů mají počty pozitivně testovaných spíše stagnující až mírně klesající trend.
Na rozdíl od některých oblastí Čech, kde kvůli šíření nákazy koronavirem došlo k uzavření celých okresů, se v Olomouckém kraji epidemiologická situace nezhoršuje. Podle epidemiologů mají počty pozitivně testovaných spíše stagnující až mírně klesající trend.
Zdravotník zastrčí tyčinku hluboko do nosu a dutinu uvnitř důkladně vytře. Takový, pro řadu lidí krajně nepříjemný postup už není k testování na přítomnost koronaviru nutný. Jesenická nemocnice začala odebírat vzorky určené k PCR vyšetření také ze slin.
Další případy takzvané britské mutace nového koronaviru zachytily laboratoře v Olomouci a Prostějově. Stoprocentní potvrzení ale poskytne až takzvaná sekvenace – přečtení genetického kódu viru. Vzorky kvůli tomu putovaly do Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Na výsledky se stále čeká. Už samotné podezření na možnou mutaci viru na základě výsledku vyšetření PCR se podle SZÚ jeví být dostatečným dokladem přítomnosti mutace.
Další případy takzvané britské mutace nového koronaviru zachytily laboratoře v Olomouci a Prostějově. Stoprocentní potvrzení ale poskytne až takzvaná sekvenace – přečtení genetického kódu viru. Vzorky kvůli tomu putovaly do Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Na výsledky se stále čeká. Už samotné podezření na možnou mutaci viru na základě výsledku vyšetření PCR se podle SZÚ jeví být dostatečným dokladem přítomnosti mutace.
Modernizace technologických zařízení, stavba nové budovy. Jihočeské společnosti mají v letošním roce v plánu investovat do svého rozvoje miliony korun.
Šetrnější metodu testování na koronavirus zavede od pondělí 8. února Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Zdravotníci ve zdejším odběrovém centru budou nově odebírat vzorky pro PCR vyšetření ze slin jako alternativu pro ty, kdo mají obavy z klasického stěru z nosohltanu.
/FOTO/ Zájemci si mohou nechat provést antigenní test nově i v laboratoři na poliklinice v Opočně. V případě pozitivního výsledku zde zároveň podstoupí odběr na PCR vyšetření. Objednávat se lze v rezervačním systému na webových stránkách Oblastní nemocnice Náchod.
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje doposud nemá hlášený potvrzený výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která vyvolává obavy především kvůli vysoké nakažlivosti a rychlosti šíření. Vzorky s podezřením na mutanta má Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) k podrobnější analýze. Výsledky požadované konfirmace zatím nejsou k dispozici.