Když budete pátrat po historii motocyklu, tak zjistíte, že prvním takovýmto uznaným strojem byl Daimler Reitwagen. V příštím roce uplyne 140 let od doby, kdy byl výtvor konstruktérské dvojice Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach oatentován. Do dnešních dnů se první motocykl světa nedochoval. Shořel totiž při požáru továrny Daimler-Motoren-Gesellschaft v roce 1903. K vidění je ale více než desítka věrohodných replik v muzeích nejen v Německu.
Před 165 lety, 15. září 1859, blahořečil papež blahoslavený Pius IX. katolického kněze Jana Sarkandra, holešovského faráře, který byl během předbělohorského stavovského povstání obžalován moravskými evangelickými stavy ze zemězrady a během čtyř týdnů trvajících výslechů umučen v Olomouci. O jeho osudu se za socialismu nemluvilo, v květnu roku 1995 byl ale během desetiletí duchovní obnovy svatořečen.
Kauza dozorců z věznice ve Světlé nad Sázavou, kteří čelili obvinění z mučení a nelidského zacházení vůči jedné odsouzené, ještě definitivně neskončila. Celou věcí se ještě bude zabývat Ústavní soud. Na ten se se stížností obrátila odsouzená, která se měla stát obětí údajného vězeňského násilí.
Před 190 lety byla zrušena španělská inkvizice. Tato právní instituce pod taktovkou španělských králů, která se oficiálně měla vypořádat s kacířstvím, je často vnímána jako synonymum drsného mučení. Španělští inkvizitoři si rukavičky rozhodně nebrali a svět „obohatili“ o několik nových mučicích nástrojů a způsobů tortury. Činy španělské inkvizice také obklopuje řada mýtů.
Tučné odškodné v řádech milionů korun budou zřejmě po státu požadovat dozorci obvinění z mučení a nelidského zacházení vůči jedné odsouzené ženě ve věznici ve Světlé nad Sázavou.
/ROZHOVOR/ Svůj život zasvětila temné ústecké historii. Třiašedesátiletou spisovatelku Natalii Belisovou v mládí pohltil svět hrdelních soudů, poprav, mučení a mnohdy drsných zločinů z dávné minulosti.
Byl to jeden z nejhorších okamžiků armády Spojených států amerických v její novodobé historii. Před 20 lety, ve středu 28. dubna 2004, zveřejnila stanice CBS News fotografie z irácké věznice Abú Ghrajb nedaleko Bagdádu, provozované Američany. Na snímcích byli vidět týraní vězni. Upozorňujeme, že fotografie nejsou pro slabé povahy.
/NENÍ URČENO PRO SLABŠÍ POVAHY/ V případu brutálního únosu a mučení v Pohodlí u Litomyšle, který předloni vyústil v tragickou smrt uneseného mladíka Radima H. z Břeclavska, vypověděl jeden ze svědků o děsivých detailech. Obžalovaný Pavel J. čelí obvinění z násilí a vraždy, zatímco svědek Alexandr G. popisuje chladnokrevné jednání a kruté zacházení s obětí, kterou po smrti uvařili. Svědecká výpověď, kterou článek přináší, není určena pro slabší povahy.
Milion korun jako odškodné požaduje recidivistka Alice Večerková za údajné nelidské zacházení a mučení ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Ze strany Večerkové jde o nový nárok, s nímž se teprve před pár dny obrátila na soud. Sumu chce vymáhat po šesti obžalovaných dozorcích.
Slavná čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová se do dějin zapsala především jako bestiální vražedkyně, byť jsou její údajné činy dodnes předmětem sporů. Méně se už mluví o tom, že Báthoryová byla také manželkou a matkou. Jejím mužem byl hrabě František Nádasdy - vojevůdce, který úspěšně porážel Turky a v Uhrách měl výsadní postavení. A podle všeho byl stejně krutý jako jeho žena. Zemřel přesně před 420 lety.
Byl jedním z nejsadističtějších velitelů koncentračních a vyhlazovacích táborů. Zabíjení a mučení mu činilo potěšení. Přesně před 115 lety se narodil příslušník SS Amon Göth. Do povědomí se jeho příběh dostal díky filmu Schindlerův seznam, v němž ho ztvárnil herec Ralph Fiennes. Činy skutečného Götha byly tak brutální, že pobuřovaly i ostatní nacisty.
Na povrch vyplavaly další hrůzné příběhy o údajných útocích palestinské teroristické organizace Hamás. Svědci hovoří o znásilněných a mučených ženách se zlomenými pánvemi. Izraelské ozbrojené síly zahájily na základě množících se výpovědí a důkazů zatím největší vyšetřování sexuálních zločinů v zemi. Hamás všechny obvinění ze sexuálních útoků popírá.
Zpravodajská stanice BBC odhalila globální síť sadistů, kteří týrali opice nebo za to platili. Novináři síť tyranů sahající od Indonésie po Spojené státy rozkrývali rok. Objevili přitom stovky zákazníků z USA, Británie a dalších zemí, kteří platili Indonésanům za to, aby týrali a zabíjeli mláďata makaka jávského. V komunikaci se přitom předháněli, kdo bude mít brutálnější video, v jednom z mnoha případů bylo například mládě usmrceno v mixéru.
/FOTO, VIDEO/ Pardubická pobočka Krajského soudu znovu řešila případ údajného mučení a týraní vězeňkyně Alice Večerkové. Před soudem se opět hájilo sedm dozorců ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, které už v minulost okresní soud zprostil obžaloby. Ta je obvinila z toho, že pět mužů a dvě ženy vězeňkyni v cele na tři a půl hodiny připoutali k okenním mřížím.
Bývalý důstojník ruské armády učinil děsivé přiznání. Televizi BBC v exkluzivním rozhovoru sdělil, že byl svědkem toho, jak ruské jednotky mučily ukrajinské vojáky. Brutální výslechy měly zahrnovat střílení, vyhrožování znásilněním a elektrošoky. Vypověděl také, jak ruští vojáci v okupovaných ukrajinských oblastech ve velkém rabovali.
Pro Američany šlo o jeden z nejvíce ponižujících momentů studené války. Před 55 lety jejich špionážní loď USS Pueblo zajala Severní Korea. Nepřátelský asijský stát nejenže jedenáct měsíců mučil a věznil americké námořníky, navíc se Severokorejci dostali po mnohé tajné dokumenty a špionážní přístroje. Vše se nakonec vyřešilo diplomatickou cestou, v jisté chvíli ale hrozil jaderný konflikt.
Dva ruští vojáci se vraceli z hospody ulicemi Chersonu jen dva dny poté, co jejich síly ovládly město. Teploty klesly pod bod mrazu a metropole přišla o elektřinu. Ulice se utápěla ve tmě a pár skleniček mužům značně znejistělo chůzi. Zatímco jeden pokračoval na vratkých nohách dál, druhý se zastavil, aby si ulevil na kraji chodníku. Nůž, který se mu z ničeho nic zaryl do krku, ho ovšem poslal k zemi. Kaluž moči se rychle začala mísit s jeho krví. Jen o chvíli později se k němu přidal i první voják. Oba zabil Ukrajinec Archie, který je součástí odboje. V jeho partyzánském jednání ho podpořily také ukrajinské síly.
Existuje několik teorií o tom, proč je pátek třináctého nešťastným dnem. Nejznámější z nich se váže ke zničení mocného rytířského řádu. Právě v pátek 13. října 1307 byli hromadně pozatýkáni členové templářského řádu. K jejich konci přispěly i středověké fake news.
Kreml označil obvinění, že ruské invazní jednotky spáchaly válečné zločiny na území ukrajinské Charkovské oblasti, za lež. Přibližně 450 těl - z nichž většina byli podle ukrajinských úřadů civilisté - bylo nalezeno v hrobech poblíž východoukrajinského Izjumu poté, co ukrajinští obránci vytlačili z oblasti ruské vojáky, uvedla agentura Reuters.
V osvobozených oblastech na severovýchodě Ukrajiny se objevují svědectví o mučení a zabíjení během mnoha měsíců ruské okupace. Radost ze znovu nabyté svobody a pocit úlevy se tak prolínají se smutkem a vzpomínkami na traumatické zážitky.
Čína se v rámci svých strategií proti terorismu a extremismu dopustila v oblasti Sin-ťiangu, kde žije muslimská menšina Ujgurů, závažných porušení lidských práv. Uvádí to dlouho očekávaná zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Podle dokumentu vyšetřovatelé získali „věrohodné důkazy“ o mučení, které by mohlo představovat „zločiny proti lidskosti“. Peking zprávu odmítl a tvrdí, že text používá lži a dezinformace.
Je mu teprve šestnáct. Na vlastní kůži však už zakusil hrůzy, které může přinést válka. Mladý Ukrajinec listu The Guardian popsal, jak ho ruští vojáci tři měsíce drželi jako rukojmí. On sám musel uklízet místnosti, které sloužily jako mučírny. Křik ostatních vězňů, mučení a zakrvácené pokoje byly podle něj na denním pořádku.
Zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvádí, že stovky Ukrajinců, včetně civilistů a zejména místních politiků, jsou v Ruskem okupovaných regionech vystaveny násilnému zadržování a dokonce jim hrozí i mučení.
Ke konci francouzské královny Marie Antoinetty přispěla i takzvaná aféra s náhrdelníkem. Spleť intrik kolem vzácného diamantového šperku později inspirovala i tvůrce hollywoodských filmů. Zatímco výpravný snímek měl úspěch, všichni skuteční aktéři události z konce 18. století dopadli velmi špatně. Sledovat mučení intrikánky prý bylo jen pro otrlé.
Návštěvníci, kteří míří do proslulých jesenických lázní, míjí ve stoupání z města nenápadný lesík. Kdo z hlavní silnice odbočí na štěrkovou zkratku, všimne si po pár krocích mohutného památníku. V úterý 21. června 2022 se u něj konala malá pieta. Ten den totiž uplynulo čtyři sta let od chvíle, kdy před soudem stanula Barbora Schmiedová z Jeseníku podezřelá z praktikování čarodějnictví. Následné procesy byly nejstrašnější etapou historie Jesenicka.
/Z HISTORIE REGIONU/ Návštěvníci, kteří míří do proslulých jesenických lázní, míjí ve stoupání z města nenápadný lesík. Kdo z hlavní silnice odbočí na štěrkovou zkratku, všimne si po pár krocích mohutného památníku. V úterý 21. června 2022 se u něj konala malá pieta. Ten den totiž uplynulo čtyři sta let od chvíle, kdy před soudem stanula Barbora Schmiedová z Jeseníku podezřelá z praktikování čarodějnictví. Následné procesy byly nejstrašnější etapou historie Jesenicka. Zemřít při nich mohlo až přes tři sta žen.
Návštěvníci, kteří míří do proslulých jesenických lázní, míjí ve stoupání z města nenápadný lesík. Kdo z hlavní silnice odbočí na štěrkovou zkratku, všimne si po pár krocích mohutného památníku. V úterý 21. června 2022 se u něj konala malá pieta. Ten den totiž uplynulo čtyři sta let od chvíle, kdy před soudem stanula Barbora Schmiedová z Jeseníku podezřelá z praktikování čarodějnictví. Následné procesy byly nejstrašnější etapou historie Jesenicka. Zemřít při nich mohlo až přes tři sta žen.
Před 330 lety se v americké vesnici Salem odehrály slavné čarodějnické procesy. Komunitu tehdy doslova zaplavila hysterie. Popraveno bylo nakonec dvacet lidí.
Ačkoliv ruské úřady tvrdí, že se jejich vojáci nedopustili žádného násilí na ukrajinských civilistech, britské zpravodajské stanici BBC se podařilo získat svědectví několika obyvatel Chersonu, kteří promluvili o mučení.
Evakuace je možná jen v případě, že máte dokument, který potvrzuje, že jste prošli filtrační procedurou. Tak popisují Ukrajinci v těchto dnech nevyhnutelnou realitu na Ruskem okupovaném území. K evakuaci musí civilisté prvně projít procesem, který v lidech vzbuzuje hrůzu a děs. Rusko obvinění z nehumánního zacházení s civilisty odmítá.
K jedné z nejkontroverznějších kapitol v dějinách katolické církve patří působení tzv. Svaté inkvizice, tedy vyšetřovacích tribunálů, které se měly vyrovnat s otázkou kacířství. Inkviziční výslechy za použití mučení dodnes varují, jak snadno a jak krutě se dá zneužít svěřená či získaná moc. Jejich podobu výrazně ovlivnila papežská bula Ad extirpanda, vyhlášená veřejně ve středu 15. května 1252.
Tasery, kopance a rány pěstí. Téměř každý, kdo se vrátí z ruského zajetí vypráví to stejné. I po třech týdnech na svobodě je Volodymyr Khropun stále v šoku z chování ruských vojáků. Dobrovolník u Červeného kříže na vlastní kůži zažil, jak krutí dokážou být. „Jeden z nich byl velmi mladý, téměř ještě dítě. Taseroval lidem obličeje, krky a kolena. Vypadal, že se dobře baví,“ svěřil se stanici BBC traumatizovaný muž. Rusko obvinění z násilí na civilistech a jejich věznění od začátku války odmítá.
Šestatřicetiletý syrský lékař byl obviněn z mučení a vraždy. Před německým soudem vypověděl, že v letech 2011 až 2012 byl svědkem násilí ve vojenské nemocnici, ale nezúčastnil se ho.
Případem sedmi dozorců ze ženské věznice Světlá nad Sázavou, kteří jsou podezřelí z mučení a nelidského a krutého zacházení, se bude zabývat Okresní soud Havlíčkův Brod, řekl dozorující státní zástupce Lukáš Vodička z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Podle obžaloby se dozorci loni v lednu podíleli na několikahodinovém fyzickém i psychickém mučení odsouzené ženy.
Že učení není jenom mučení, se přesvědčili žáci sedmé třídy ze ZŠ Jesenická v Bruntále. Fotografie z výtvarného tvoření v přírodě nám poslala Miluše Helísková. Děkujeme.
Že učení není jenom mučení, se přesvědčili žáci sedmé třídy ze ZŠ Jesenická v Bruntále. Fotografie z výtvarného tvoření v přírodě nám poslala Miluše Helísková. Děkujeme.
Budu tvá perverzní šéfová, krutá policistka, přísná matka, sousedka s velkou fantazii, zdravotní sestra, sehraji i jiné role, nabízí zájemcům Madam Vera, která se živí jako domina a klienty má nejen v Česku, ale i Německu, Polsku a na Slovensku. Češi jsou sice pořád ještě ostýchaví, ale i zde BDSM stále více láká. Potvrzuje to i známý prodejce erotických pomůcek, který zvýšený zájem o hračky spojené se „sado-maso“ praktikami zaznamenává již několik let po sobě.
Dvě stovky utýraných a popravených za sebou nechaly čarodějnické procesy, které byly v 17. století postrachem obyvatel na Šumpersku a Jesenicku. Právě tam se rozmohly nejvíce z českých zemí. Úřadoval tu nechvalně proslulý inkvizitor Boblig. Mučení palečnicí, španělskou botou nebo natahování na skřipec zvládl málokdo. Přiznání i vynucených udání dalších údajných čarodějnic proto přibývalo. A obvinění se prakticky rovnalo rozsudku smrti.
Jako "opravdové mučení" popsal Mick Schumacher své dosavadní závodění na chvostu pole v úvodu nové sezony formule 1. Dvaadvacetiletý německý jezdec a syn sedminásobného šampiona Michaela Schumachera zatím dojel při svém prvním ročníku mezi elitou dvakrát na 16. místě a nezdá se, že by s technicky slabším vozem Haas měl v dohledné budoucnosti atakovat bodované příčky.
Obžaloba detailně popisující otřesné týrání malého chlapce znovu zazněla před trestním senátem. V pondělí 15. února před Krajským soudem v Ústí nad Labem stanula 21letá matka Marečka z Loun. Ani ne tříletého chlapce předloni utýral otčím Josef Kuča. Rodačce z Prahy Simoně T. žalobci vytýkali, že mučení v bytě jen přihlížela. Chlapci dostatečně nepomohla ani na hraně smrti.
Po likvidaci vnější opozice se vraždící mašinérie totalitního státu, v nějž se po roce 1948 proměnilo Československo, obrátila proti svým stvořitelům. V osidlech nalíčených na polapení "vnitřního nepřítele" uvízl v roce 1951 i Gustáv Husák, pozdější prezident, jenž se stal symbolem porážky Pražského jara a nastolení "normalizace" 70. let.
Každý třetí zbitý obyvatel Minsku měl podle lékařů střední až těžká zranění. Celkem jich bylo ošetřeno 1376. Více než 600 Bělorusů bylo zbito ve vazbě. Jeden člověk na následky zranění zemřel. Nejméně tři osoby byly tzv. siloviky znásilněny, jedna z nich byla nezletilá. Rozsah represí režimu vůči vlastnímu lidu dokazuje čerstvá zpráva běloruského Vyšetřovacího výboru zveřejněná ruskou nezávislou redakcí MediaZona.
Kněz Jan Sarkander, dnes již svatořečený, žil na přelomu 16. a 17. století v přetěžké době plné politických a náboženských půtek, které se mu nakonec staly osudnými. Až do poslední chvíle zůstal věrný zpovědnímu tajemství a nezradil své přesvědčení. Způsoby středověkého výslechu však byly kruté. Janovo tělo mučení nevydrželo.
O fenoménu falešných či účelově upravených zpráv a jejich potenciálu podněcovat v lidech nenávist se hovoří stále častěji. Není divu, že právě takové zprávy tvořily ve válečných konfliktech minulosti zásadní část propagandy. K jednomu takovému případu došlo právě před 75 lety. Podnět k němu daly tragické události ve východopruské vesnici.
Starovičky /STALO SE PŘED/ - Kněz brněnské diecéze Václav Drbola ze Staroviček by se v těchto dnech dožil 107 let. Jeho život skončil mučením a popravou oběšením, když se stal obětí procesu v souvislosti s babickou vraždou. Tu zneužil komunistický režim k odstranění nepohodlných lidí.