Nula až osm korun. Takový je v Deníkem sledovaných podnicích nárůst ceny u plzeňského piva v Ostravě po lednovém navýšení DPH na čepované pivo. Dříve provozovatelé zdražovali povětšinou obdobně v reakci na ceny pivovaru či náklady na energie, nyní se nůžky doširoka rozevřely. Proč někdo nezdražil vůbec, někdo zdražil o tři a další zase o osm korun? Deník se podíval ostravským hospodám „pod pokličku“.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ S dopady konsolidačního balíčku, který letos změnil daňové sazby, se musí vyrovnat také Kofola Music Club (KMC( v Krnově. Stejně jako na ostatní hospody a restaurace ho zasáhla zvýšená daň na čepované pivo. V kulturní branži se ale navíc ještě zvyšuje daň ze vstupenek.
/VIDEO, FOTO/Od začátku ledna došlo na státem předem avizované zvednutí sazby DPH na točené pivo. Může za to přeřazení do vyšší daňové sazby – tedy z 10 do 21 procent. Některé pražské podniky už cenu za plzeň zvedly, a to v řádu korun. Jiné váhají a bojí se, zda jim další navýšení ceny piva neodradí i zbytek hostů.
Lidé v Česku mají stále v paměti zmatky kolem daně z přidané hodnoty u čepovaného piva v hospodě v době, kdy nad státní kasou bděla za covidu Alena Schillerová (ANO). Její nástupce a současný strážce veřejných financí Zbyněk Stanjura (ODS) sazby změnil. Deník přihláší přehled důležitých otázek a odpovědí na to, co nová norma pro cenu pití nejen piva v hospodě i mimo ni znamená.
Zapíjet langustu, tatarák, hovězí steak či kachnu v hospodě či restauraci dobrým vínem, znamenalo ještě před nějakým časem luxus. Že bude brán za chudého se ale nemusí bát ani ten, kdo dává při zapíjení jídla přednost pěkně orosenému čepovanému pivu. Chmelový mok, který se uchází i o vstup do vybrané společnosti nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je totiž i v Česku čím dál dražší. Největší zdražení jej potkalo na začátku roku, kdy se jeho cenovka v nápojovém lístku hospod a restaurací zvedla kvůli novému DPH až o osm korun.
Domácí florbalový rybníček už ovládnout dokázal. Jakožto lídr zadních řad Mladé Boleslavi se podílel rovněž na stříbrném tažení českých reprezentantů na uplynulém mistrovství světa. Právě tam si vysloužil zájem finského velkoklubu Classic Tampere, který si jednadvacetiletého obránce pojistil v unikátním draftu tamější F-liigy. A tak se brněnský rodák Adam Hemerka vydal na svou první zahraniční misi do Skandinávie. O výjimečné sezoně a životě mezi florbalovou elitou se nyní rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Milan Štička se narodil v roce 1934 v Žatci do poloněmecké rodiny. Během války se jeho otec musel ze Sudet přesunout až do Jihlavy, kde prožil celou válku. Maminka, babička a sestra s Milanem zůstali v Žatci.
Od nového roku se zvýšila daň z přidané hodnoty z čepovaného piva z 10 na 21 procent. Deník proto zjišťoval, jak se navýšení daně promítlo do ceny piva ve Zlíně a okolí a zároveň, kolik aktuálně lidé zaplatí za půlllitr Plzeňského Prazdroje.
Hlouběji do peněženky sáhnou čeští štamgasti kvůli zvýšené sazbě DPH za pivo od 1. ledna. Milovníci zlatého moku to v některých karlovarských hospodách nesou opravdu velmi těžce. Není se čemu divit. Pivo dvanáctka se totiž zdražilo oproti konci roku mnohde i o sedm korun, někde dokonce o devět. Zajít si na pár denních kousků, jak se říká, je tak nyní hodně drahé.
Dobré pivo a krásné holky. To jsou nejčastější odpovědi cizinců, když se jich zeptáte, co se jim vybaví v souvislosti s Českou republikou. A není divu. Výroba tohoto zlatavého moku má u nás dlouhou tradici. Zkuste si, co víte o nápoji, který bývá právem nazýván českým zlatem.
Od 1. ledna 2024 se zvýšila daň z přidané hodnoty z čepovaného piva z 10% na 21%, takže se vrátila na úroveň před koronavirem. Některé restaurace zdražení rozložily, řada podniků upravila ceny už v prosinci. Deník se ptal v Českých Budějovicích v Grandhotelu Zvon nebo Masných krámech i jinde v kraji. Třeba v prachatické Almaře či U Šmiků v Jindřichově Hradci.
Od 1. ledna se změnila hodnota DPH u čepovaného piva. Z dosavadních 10 procent stoupla nově na 21 procent - a kvůli tomu v některých restaurací stoupla cena. Kolik budou pivaři platit za svůj oblíbený nápoj, nadále bude záležet hlavně na cenách energií, kterou pivovary spotřebovávají.
Zvýšení daně na čepované pivo dopadlo také na zákazníky hospod na Vysočině. V některých restauracích už ceny v novém roce o několik korun povyskočily. Jinde se provozovatelé a majitelé podniků teprve chystají zareagovat na novou jednadvacetiprocentní sazbu daně. Restauratéři zároveň přiznávají, že kvůli změně podraží v nabídce nejen půllitr piva.
/FOTOGALERIE/ Rozdíl v cenách asi nejpreferovanějšího piva ve Frýdku-Místku, radegastovské dvanáctky, činil v prvním lednovém týdnu až deset korun. Někteří hospodští už jejím zvýšením dorovnali daň z přidané hodnoty (DPH), jiní spotřebovávají zásoby nebo vyčkávají, co konkurence. A pivaři? Nadávali, nicméně konstatovali, že se s tím musí smířit!
Zdražením čepovaného piva zareagovali někteří provozovatelé brněnských hospod na navýšení sazby DPH nejen u tohoto nápoje z deseti na jednadvacet procent. V jiných restauracích zase vyčkávají, s navýšením cen ale počítají v následujících týdnech. Většina štamgastů si tak sáhne hlouběji do kapsy.
/PŘEHLED CEN/ Po novém roce došlo na avizované zdražení točeného piva. A to kvůli jeho přeřazení do vyšší daňové sazby. Konkrétně z 10 do 21 procent. Někde zdražili razantně hned od prvního dne. Jinde ještě čepují za starou cenu, ovšem s tou pohnou nahoru hned poté, co jim dodavatelé přivezou novou a dražší várku.
/FOTO, VIDEO/ Rolls-Royce mezi varnami. Tak hovoří majitelé zlonického pivovaru o novém zařízení na vaření piva, které doputovalo do historického areálu v městysu na sklonku minulého roku. Na čepu bude i Dvořákova devítka.
Rolls-Royce mezi varnami. Tak hovoří majitelé zlonického pivovaru o novém zařízení na vaření piva, které doputovalo do historického areálu v městysu na Kladensku na sklonku minulého roku. Na čepu bude i Dvořákova devítka.
Vládní konsolidační balíček od roku 2024 přinesl řadu zásadních změn. Všichni lidé v Česku pocítí zejména změnu sazeb daně z přidané hodnoty. Některé druhy zboží a služeb jim zlevní, další naopak zdraží. Skokově podraží třeba čepované pivo v restauracích.
Rok 2024 bude pro obyvatele města dražší, než letošek. Zdražila teplárna, více zaplatí za vodu, za pivo už to přišlo v listopadu. Naopak, zdarma bude stále svoz komunálního odpadu a městská hromadná doprava.
Novou hlavu mít nebude, ale těžkou ji má určitě. Čtvrteční cesta staršího muže ve Škodě Roomster ke kadeřníkovi nedopadla optimálně. Po nezvládnutí zatáčky mezi Čelechovicemi na Hané a Smržicemi skončil s autem ve zvýšeném břehu. Ukázalo se, že měl přes dvě promile v krvi.
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
/VÁNOČNÍ PŘÍBĚH/ U piva se rodí různé nápady. Vloni se ředitel muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek vsadil s kamarádem, že na vysokém kole projede za tři dny pobřeží balkánské Černé Hory. Tehdy 140 kilometrů hravě zvládl a vyhrál pivo. Letos však sázku „projel“ ještě před svátky. Bláznivý nápad ztroskotal na oslovi, se kterým chtěl doputovat od Labe z Kojic na vrchol Králického Sněžníku.
Deník s redakcí fmdenik.cz za všechny obyvatele Frýdku-Místku zmapoval současnou situaci a vybral několik největších ostud, které dlouhodobě trápí město. V anketě lze hlasovat pro tu největší a doporučit tak politikům, aby urychleně sjednali nápravu. Seznam zanedbaných budov, míst a území, které vás, obyvatele Frýdku-Místku, štvou, jsme připraveni rozšířit o vaše tipy. Stačí napsat na e-mail: radek.luksa@denik.cz.
/FOTO, VIDEO/ Asi málokdo neochutnal někdy v životě nymburské, dnes Postřižinské pivo. Řada lidí se přijde někdy podívat na kulturní akce konané na dvoře pivovaru. Od startu populárního Cyklootvíráku před červnový Den piva s koncerty až po podzimní Dočesnou. Ale málokdo se dostal dovnitř, do srdce samotného pivovaru. Do budov, kde zraje slad, kde se zlatavý mok vaří a kde také čeká celé týdny na správný okamžik, až z něj bude výborný ležák.
Co Ježíšek přinese pod stromeček je ještě ve hvězdách. Jaké menu si však pro milovníky chmelového moku připravili sládci, je již jasné. I díky nim budou letošní Vánoce provoněné skořicí, vanilkou či svařákem. „Již roky se k vánočním svátkům vaří v Česku speciály. V mnohých z nich nesmí chybět koření typické pro tento sváteční čas,“ řekl Deníku pivovarský expert z České zemědělské univerzity Tomáš Maier.
Na oslavách 120 let pražské Sparty nemohl chybět ani Jiří Hrdina. Právě v jejím dresu, vyjma dvou let na vojně v Trenčíně, strávil celou tuzemskou kariéru. Hrdina, který začátkem příštího roku oslaví už 66. narozeniny, byl při exhibici po Stanislavu Hajduškovi druhým nejstarším hráčem. Držitel tří prstenů za triumfy ve Stanley Cupu byl k sobě kritický, přitom rozhodně nezklamal. „Pro lidi to bylo parádní,“ usmíval se Hrdina před novináři v tričku Dallas Stars, v jehož službách nyní působí jako skaut.
Pořádnou zásobou zlatavého moku si chtěli v Chotýšanech pořídit dva mladí muži. Ze zdejší restaurace uprostřed noci ukradli deset sudů s dohromady 300 litry piva. To je nyní může přijít poměrně draho.
Voní po vanilce nebo například po skořici. Milovníci především svrchně kvašených piv už monitorují letošní nabídku vánočních speciálů, které chystají minipivovary na jižní Moravě.
Opravdu předlouhou a zajímavou historií se může pochlubit pivovar Velké Březno, ležící v malebné obci stejného jména uprostřed přírody a pískovcových skal. Generace tamních sládků zde vaří pivo od roku 1753 dodnes. Používají přitom jakostní suroviny a prověřené receptury. Nahlédnout pivovarníkům pod pokličku mohou všichni zájemci při exkurzích do výrobních prostor pivovaru. V adventním čase tak přinášíme o pivovaru pár zajímavostí.
Byli u historického titulu Litvínova, byli nepostradatelnými oporami týmu. Na pivo s fanoušky přijdou hokejové legendy. Pod Krušnými horami bude mít veřejnost jedinečnou možnost popovídat si u piva s dlouholetým kapitánem Michalem Trávníčkem a rekordmanem Viktorem Hüblem. Chybět nebudou ani František Lukeš, Zdeněk Orct nebo Jan Klobouček. Za fotbalisty se přidá bývalá hvězda FK Teplice Jan Rezek.
Třebíčané chodili na pivo do hostince k Vaignerům déle než sto šedesát let. Je spjatý s řadou známých osobností. Díky své poloze byl také oblíbený u studentů třebíčských středních škol. Nyní je ale hostinec zavřený a čeká na kupce.
Pivo je nápoj, který obsahuje řadu prospěšných vitaminů a minerálů, takže jeho pití, samozřejmě umírněné, může být příznivé pro naše zdraví. Řada žen i kadeřníků však přísahá i na skvělé účinky piva pro krásný vzhled a dobrou kondici vlasů. Pivem své kadeře zkrášluje hvězda Hollywoodu herečka Catherine Zeta Jones i slavná herečka Courtney Cox, známá jako Monika ze seriálu Přátelé. Je pivo opravdu dobré pro vlasy? Čím pivo vlasům prospívá? A jak vlasy pivem ošetřovat?
Předposlední listopadový den to bude přesně devět let, kdy po více než čtyřicetileté pauze zahájil provoz Pivovar Cvikov. Na uplynulou sobotu si pivovar připravil tradičně velkou oslavu, kde si na své přišli nejen milovníci zrzavého moku.
Petr Nahodil z Prahy má pivo natolik rád, že mu doslova zasvětil celý život. Je zároveň vedoucím sekce pivních suvenýrů Klubu sběratelů kuriozit. A podle něj jsou Češi nejen na předních příčkách světového žebříčku v pití zlatavého moku, ale také ve sbírání pivních suvenýrů.
Od nového roku stoupne DPH na točené pivo z 10 na 21 procent. V některých restauracích už se na to začali připravovat. Ovlivnilo to třeba zvýšení ceny v českobudějovickém Grandhotelu Zvon letos v říjnu.
/FOTO/ Boreš, Bohunka nebo Žerotín. To jsou nejen historické osobnosti spjaté s Moravskou Třebovou, ale také druhy piva, které vaří v obnoveném Knížecím pivovaru Jakub Zapletal. Vystudovaný stavař přičichl k práci hospodského a nakonec se stal sládkem v pivovaru. Ve městě s téměř deseti tisíci obyvateli se tak poprvé od roku 1948 zase vaří pivo.
Jako zneužití značky Postřižinské pivo, navíc ke klamavým účelům, hodnotí obchodní ředitel Postřižinského pivovaru čerstvou kauzu točící se zčásti kolem nymburského pivovaru. Jako první s ní přišel server Seznam Zprávy.
Ceny piva pomalu ale jistě rostou. Deník po půl roce opět zjišťoval, kolik v kraji aktuálně stojí originální plzeňské pivo. Oproti jaru o pár korun zdražilo a podobný krok lze čekat od Nového roku. To se mění daň. Na zdražení reagují také vysočinské pivovary.
/FOTO/ Zdražení o tři koruny, jinde o dvě až čtyři podle situace. Hosté jihomoravských hospod a restaurací si kvůli vyšším cenám za půllitr plzeňského piva postupně sahají čím dál hlouběji do kapes. Od příštího roku se navíc musí připravit na další zdražení, a to kvůli vyšším sazbám daně z přidané hodnoty na pivo. Řada restauratérů proto zákazníky již nyní upozorňuje, že se ceny přesahující sedmdesát korun brzy stanou novou normou.
/FOTO, VIDEO/ Plzeňský Prazdroj někde je a jinde už brzy bude i na Benešovsku zase o něco dražší. Důvodem k takovému kroku restauratérů je avizované sjednocení daně z přidané hodnoty.
/FOTO/ Ve třech restauracích v Nymburce, v nichž pravidelně jednou za půl roku sledujeme cenu točeného plzeňského piva, zdražili od jara o dvě až tři koruny na půllitru. Do konce roku už pravděpodobně upravovat ceny nebudou. Podle vrchního z restaurace U Gregorů se však dá očekávat, že se zřejmě zvednou ceny po novém roce.
/FOTO, VIDEO/ Plzeňský Prazdroj opět zdražil. Cena stoupla i u jeho vlajkového piva Pilsner Urquell, v kolínských podnicích o pár korun za jeden půllitr. Na větší zdražení se však zákazníci budou muset připravit od leda 2024, kdy stoupne DPH z dosavadních 10 procent na 21. A to se promítne i v restauracích.
/FOTO, VIDEO/ Chuť, vůni nebo hořkost porovnávali odborníci v prvním kole degustační soutěže Zlatý pohár Pivex v Brně. Konala se ve středu v OREA Congress Hotelu.
Návštěvu Cimrmana v Krupce připomíná označené pamětní místo. V těchto dnech totiž v tomto hornickém městě odhalili pamětní ceduli s názvem Stopy Járy Cimrmana v Krupce. K vidění je před domem na adrese Husitská 73/76.
To, o čem se několik měsíců mluvilo, se stává realitou. Přerovské, ale i hanušovické a litovelské pivo bude mít nového majitele. Společnost Moravská pivovarská, majitel skupiny Pivovary CZ Group, pod niž spadají pivovary Zubr, Litovel a Holba, podepsala ve středu smlouvu o prodeji sto procent akcií se společností Pivovary Triangl, ovládanou firmou Kofola ČeskoSlovensko.
To, o čem se několik měsíců mluvilo, se stává realitou. Přerovské, ale i hanušovické a litovelské pivo bude mít nového majitele. Společnost Moravská pivovarská, majitel skupiny Pivovary CZ Group, pod niž spadají pivovary Zubr, Litovel a Holba, podepsala ve středu smlouvu o prodeji sto procent akcií se společností Pivovary Triangl, ovládanou firmou Kofola ČeskoSlovensko.