Loni v listopadu přivedla na svět prvního potomka, syna Killiana. Už za dva měsíce by k němu měl přibýt bráška, jehož jméno si devětadvacetiletá moderátorka televize Prima Eva Hecko Perkausová s manželem, podnikatelem Ivanem Heckem zatím nechávají pro sebe. Moc se na malého těší a doufají, že porod proběhne rychle a vše bude v pořádku.
Sedmnáctý listopad je nejen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale též Světovým dnem předčasně narozených dětí. Ty mnohdy musely hned při startu zabojovat o život. Lékaři dnes umějí zachránit novorozeňata vážící kolem pěti set gramů.
Zoufalost a neštěstí, které prožívají rodiče těžce hendikepované Michalky každý den už 14 let, si dokáže představit jen málokdo. Předčasně narozená dívenka začala záhy po porodu krvácet do mozku, objevily se epileptické záchvaty, problémy s plícemi, srdcem a mnoho dalších. Má postižené všechny čtyři končetiny, nemluví a neustále zvrací. Často i krev. Potřebuje pomoc.
Výbor OSN pro práva dětí vyzývá ke zrušení babyboxů a k hojnějšímu využívání takzvaných utajených porodů. Vedení náchodské nemocnice, pod kterou spadá i špitál v Rychnově nad Kněžnou, nesouhlasí a je pro zachování obou způsobů, které mají zabránit tragédiím. V Trutnově byl babybox v sanatoriu, v současné době ale neplní svoji funkci. Zatím poslední babybox se otevřel v pondělí v Jilemnici v Krkonoších.
Výbor OSN pro práva dětí vyzývá ke zrušení babyboxů a k hojnějšímu využívání takzvaných utajených porodů. Vedení náchodské nemocnice, pod kterou spadá i špitál v Rychnově nad Kněžnou, nesouhlasí a je pro zachování obou způsobů, které mají zabránit tragédiím.
Zpěvačka Michaela Gemrotová si ještě v těhotenství vyslechla děsivou zprávu, že se její dcera narodí s hendikepem. Trpí spastickou triparézou. S manželem se proto rozhodli za účasti známých osobností včetně zpěvačky Jitky Boho spustit nadaci Anežka, která by měla pomáhat dalším dětem s podobným postižením.
Čeští úředníci se zabývají doporučeními Výboru OSN pro práva dítěte, který před dvěma lety vyzval k opuštění babyboxů a většímu využívání utajených porodů. Dítě má podle nich právo znát svou identitu. Zastánci babyboxů oponují právem dítěte na život.
Písecká nemocnice nadále rozvíjí svou nabídku. Její nejnovější službu ocení novopečené maminky, které se i po propuštění z porodnice potřebují ujistit o svém zdraví nebo chtějí poradit s péčí o miminko. Pokud o pomoc požádají, nemocnice k nim domů vyšle porodní asistentku.
/FOTO, VIDEO/ Děti, které se narodí rodičům z Nymburska od 27. října do 30. listopadu, budou mít s velkou pravděpodobností v rodném listě jako místo narození město z jiného regionu. Porodnice v Nymburce totiž projde proměnou a bude více než měsíc uzavřena. Jak budou interiéry po rekonstrukci vypadat, si mohou čtenáři prohlédnout na vizualizacích v galerii.
/FOTO/ Zoologická zahrada v Chlebích má nový přírůstek. V nové části nazvané Statek domácích zvířat se za asistence návštěvníků narodilo 21. září mládě jihoamerické lamy alpaka. Podle zpráv ošetřovatelů se má nohaté zvíře čile k světu.
/FOTO/ Ve Svitavách doznala porodnice řady radikálních změn. Pro budoucí maminky pořádají předporodní kurzy, v porodnici je nový fotokoutek a zdejší lékaři se už nebrání ani ambulantním porodům. Už minulý týden jsme rovněž informovali o zde nově zavedených rautových snídaních.
Najít dětského lékaře není na Jihlavsku vůbec snadné, Deníku popsaly své zkušenosti dvě matky z Vysočiny. Jedna z nich hledala pediatra několik měsíců před prvním porodem, druhá se naopak snažila najít doktora pro své tři děti.
Rehabilitační oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě připravilo pro novopečené maminky, i ty nastávající, několik novinek. Ženy mohou využít nutriční terapeutku, plavání pro těhotné a také zhlédnout nové videonávody.
/ANKETA/ Vítězem Porodnice Jihočeského kraje se stala PORODNICE Nemocnice České Budějovice, a.s. Anketu vyhlašuje webový portál eMimino.cz, který čerpá z recenzí a hodnocení maminek. Součástí průzkumu jsou dotazy na klíčové aspekty, které ovlivňují zážitek z porodu.
Děčínská nemocnice zásadně zkrátí hospitalizaci maminek a jejich novorozených dětí po porodu, pokud to umožní jejich stav. V zahraničí je totiž běžné, že po porodu odchází matky už za několik hodin domů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Extrémně nedonošená miminka pomáhá zachraňovat resuscitační lůžko vybavené pokročilou monitorovací technikou a videokamerou. Lékařům v porodnici U Apolináře umožňuje provedení metody stabilizace novorozence na nepřerušené pupečníkové šňůře, a to i při porodech extrémně nezralých novorozenců s porodní hmotností pod tisíc gramů před 28. týdnem těhotenství. Čerstvou zkušenost má paní Lucie, které se takto narodil syn Vašík v květnu.
/FOTOGALERIE/ Dita Pelikánová, lékařka hořovické nemocnice se specializací gynekologie a porodnictví, pomohla na svět už tisícům dětí. Každý porod je pro ni stále vzrušujícím zážitkem. Adrenalinové chvíle vyhledává i ve svém volném čase – především související s vodou. Letos v létě spolu s kamarádkami ze sportovní skupiny Czech Ladies štafetově přeplavaly kanál La Manche.
V jednačtyřiceti letech porodila vysněného syna, radovat se z něj ale nemohla. Eliška z Habartova na Sokolovsku krátce po porodu zemřela kvůli silnému krvácení. O chlapečka se tak stará jeho otec Radek, ten ale čelí řadě komplikací. Partnerka ho totiž nestihla uvést jako otce a on tak není zapsán v rodném listu dítěte…
Porodnické oddělení písecké nemocnice se zapojuje do pomoci ženám s duševními potíži po porodu. Pro Národní ústav duševního zdraví pomáhá podle členky představenstva nemocnice Dany Čagánkové mapovat ty, které jsou rozvojem duševních potíží po porodu ohroženy.
Maximální vstřícnost k přání rodičky – to je hlavní motivace pro zavedení další novinky v trutnovské porodnici. Nově zřízené Centrum porodní asistence (CPA) umožní budoucím maminkám rodit bez lékaře, přitom za odborného doprovodu porodní asistentky a s jistotou, že lékař i moderní přístrojové vybavení jsou na dosah.
Když se Sofinka před pěti lety narodila, nic nenasvědčovalo tomu, že by se měly blížit nějaké zdravotní komplikace. Hned druhý den se však začala třást a všem bylo jasné, že něco není v pořádku. Dnes má přes 60 epileptických záchvatů denně, kvůli čemuž je na úrovni novorozence, nereaguje na léky a podle prognóz nikdo nečeká, že by se měl její stav někdy zlepšit. Její maminka však nechce, aby trpěla. Diagnóza zní časná epileptická encefalopatie (tv. Ohtahara syndrom) a patogenní mutace v genu KCNT1 – Maligní migrující parciální epilepsie.
Nepravomocný verdikt padl dnes, v úterý 22. srpna, v kauze neasistovaného porodu dítěte v ústecké vyloučené lokalitě Mojžíř. „Porod proběhl na záchodové míse a novorozenec ženského pohlaví byl z dělohy porozen do vnitřní části záchodové mísy, kde jej ponechala v poloze na břiše hlavou dolů,“ popsala obžaloba zločin obviněné. Holčička kvůli následkům dušení za několik týdnů zemřela v nemocnici.
/VIZUALIZACE/ Rozšíření porodnice zlepší služby pro pacientky ve vyškovské nemocnici. Krajští radní ohlásili ve středu výběr zhotovitele stavby. Ve stávajících gynekologických ambulancích včetně souvisejících prostor vznikne Centrum přirozeného porodu. Zvýší se i standard vybavení lůžkové části a vznikne dále nové zázemí pro ambulantní část oddělení.
/FOTO/ Během prvního prázdninového měsíce překonali v nymburské porodnici hranici čtyři sta porodů v letošním roce. Celkem se v červenci narodilo 69 miminek. Jasnou převahu měly dívky. Poměr narozených holčiček a kluků byl 39:30.
Příběh šestnáctileté Aničky, která se měla narodit jako zdravé miminko, rve srdce. Kvůli tomu, že se před porodem nepřišlo na to, že je dívenka omotaná pupečníkem, se narodila mrtvá. I přesto dnes díky zásahu lékařů žije, ale potýká se s velkými zdravotními komplikacemi a silným postižením. Její stav je tak vážný, že se rodiče připravují na nejhorší.
V rámci Světového týdne kojení uspořádala certifikovaná laktační poradkyně Veronika Jonášová ze Soběslavi setkání maminek. Do Rodinného centra Sobík. dorazilo celkem deset žen s dětmi, které s odborníci v oboru probíraly zejména své radosti a starosti spojené s kojením. Témata se točila kolem boření mýtů a hlavním účelem podpůrné skupiny byla podpora přirozeného kojení.
/FOTO, CENÍK/ Novinku, kterou ocení zejména čerství rodiče, mají v nemocnici v Kyjově. Vznikl tam rodinný pokoj nabízející společné zázemí pro matku, dítě i otce či sourozence po prvních dnech po porodu. Od srpna funguje na oddělení šestinedělí. Má jít o první takovou službu na jihu Moravy.
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?
Co vše se stane během devíti měsíců těhotenství? Jak se v těhotenství stravovat a cvičit? Co čekat u porodu? Na tyto i další otázky odpovídá na pravidelných setkáních s budoucími rodiči z Rýmařovska zkušená porodní asistentka krnovské porodnice Blanka Lunerová.
/VIDEO/ První společné chvíle s miminkem si užívá sympatická moderátorka počasí známá z obrazovek TV Nova, Simona Šimková. Miss Silueta, Miss Sympatie z roku 2020 a především jihlavská rodačka se stala maminkou a vrátila se zpět do rodného města. Pro porod si vybrala jihlavskou nemocnici.
Se slovem „kojení“ se na internetu pojí více než šest milionů odkazů, kde se spekuluje, radí, ale i lže. Přitom tvůrce kojících sloganů to vyjádřil stručně a jasně: „Prsa jsou pro dítě nejlepší“. Tak proč máme tolik ambivalence ohledně kojení? Proč zápasíme s volbou, zda budu nebo nebudu kojit? Proč nesčetné množství zpráv, ale i lékařů, pediatrů a obezitologů podkopává kojení? Nejen na tyto otázky bude v rozhovoru odpovídat laktační poradkyně Radka Jakubová, která je zakladatelkou mamAkademie a poradkyní na Modrém koníkovi.
V porodnici jihlavské nemocnici přibyly v těchto dnech čtyři nové monitory. Přístroje slouží na porodních sálech a na oddělení rizikového těhotenství. Využijí je všechny rodící ženy.
Porodí dítě, ale hned vzápětí ho předají jeho biologickým rodičům. Tak ve zkratce vypadá takzvané náhradní mateřství. V Česku je tento institut v „pološedé zóně“, to by se však mělo zanedlouho změnit. Vláda sice nedávno zamítla návrh dvou poslankyň hnutí ANO na výslovný zákaz náhradního mateřství, nicméně pověřila ministerstvo spravedlnosti, aby ve spolupráci s resortem zdravotnictví začalo připravovat zákon upravující náhradní mateřství.
/FOTO/ Novinku pro maminky připravili zaměstnanci jihlavské porodnice. Na oddělení jim podávají snídaně hotelového typu s možností výběru. Cílem je, aby se ženy lépe se zotavovaly z porodu.
/FOTO, VIDEO/ Obžaloba viní 30letou ženu, že po zvracení, křečích a tlaku v břiše prodělala neasistovaný porod novorozence, který pak zemřel. „Porod proběhl na záchodové míse a novorozenec ženského pohlaví byl z dělohy porozen do vnitřní části záchodové mísy, kde jej ponechala v poloze na břiše hlavou dolů,“ tvrdí žalobkyně. Podle ní žena takovým jednáním způsobila dítěti těžkou újmu na zdraví, za což může dostat až 16 let vězení. Soud to ale vidí ještě přísněji, ve hře je překvalifikování na vraždu a až výjimečný trest.
Ambulantní porod nově maminkám umožňuje Nemocnice v Novém Městě na Moravě. Pokud porod probíhá bez komplikací, matka i dítětem může krátce po porodu odejít domů. „Ambulantní porod je, tak trošku s nadsázkou řečeno, jistou alternativou domácího porodu. Vychází vstříc přání rodičkám, které nechtějí zůstávat v porodnici. Ale oproti domácímu porodu výrazně snižuje riziko pro matku i novorozence,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice Tomáš Müller. Spolu s primářem dětského a novorozeneckého oddělení Matoušem Záleským odpověděl na otázky, které se ambulantního porodu týkají.
/ROZHOVOR/ Rakovnická porodnice je známa alternativními porody, v jiné než klasické poloze tam rodí už téměř polovina rodiček. Nejen z Rakovnicka, ale především z Prahy a z řady míst na západě Čech. Primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Poláček a vedoucí lékařka porodního sálu a šestinedělí Tereza Zobalová prozradili, co odlišuje Rakovník od běžných porodnic i jaké chystá nové metody.
Bolesti zad, kloubů nebo otoky nohou. Nepříjemnosti, se kterými se potýká řada žen v těhotenství. S tím vším může pomoci kinesiotaping, nebo-li tejpování. Aplikují ho na Gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice ve Znojmě. Po porodu tejpy využívají k podpoře zavinování dělohy, k ošetření jizvy po císařském řezu nebo k podpoře kojení.
Porodnice v Opavě se v červnu na jeden den otevře veřejnosti. Akce bude zajímat nejenom nastávající maminky, ale i zvídavou veřejnost, kterou zajímají novinky na gynekologicko-porodnickém oddělení oddělení Slezské nemocnice.
Mnoha lidem se pod pojmem dula nevybaví téměř nikdo, popřípadě sluníčková žena, která v batikovaném oblečení poskakuje vedle rodící ženy, u ní doma v obýváku. Stejně tak se dozvídáme sporné informace o placentě a jejím poporodním využití. Tato zaběhnutá dogmata se ve společnosti tradují z důvodu nepochopení a nedostatku faktických informací. Dula Markéta Verbíková se považuje za průvodkyni ženy těhotenstvím, porodem a následným obdobím seznamování s jejím miminkem. Podpořit a moci se opřít o pevný bod v průběhu tohoto transformačního úseku v životě ženy, je cílem, na kterém si zakládá.
/FOTOGALERIE/ Rakovnická porodnice se připravuje na otevření centra něžných císařských řezů, které zatím nabízí jen pár nemocnic v Česku. Nevšední metoda, kdy se rodička při císaři může někdy dokonce i podílet na vytažení miminka z dělohy, byla ještě před několika lety známa jen ze zahraničních luxusních klinik. Nyní s ní počítají i v Rakovníku. Dvě tamní lékařky míří do Německa na zkušenou.
Psychických obtíží u žen po porodu přibývá, trpí jimi až 20 procent žen v těhotenství a po porodu. Lze jim však předcházet prostřednictvím včasného screeningu, který mohou nově rodičky absolvovat v porodnici Nemocnice Karlovy Vary. Po Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji se tak mohou testovat novopečené maminky i v Karlovarském kraji.
K řadě zdravotních komplikací, kterým čelí těhotné ženy, se podle lékařů čím dál častěji přidává i riziko srdečního selhání. Kromě nezdravého životního stylu k tomu přispívají i vícečetná těhotenství po umělém oplodnění a vyšší věk rodiček.
Podle statistik končí císařským řezem každý čtvrtý porod v Česku. Ačkoli se tuzemská statistika výrazně neliší od zbytku Evropy a ve srovnání s okolními zeměmi je dokonce nižší, jedná se podle lékařů i Světové zdravotnické organizace o vysoké číslo. Neodráží ani tak přístup lékařů a rodiček, jako hlavně jejich zdravotní kondici.
/FOTO, VIDEO/ Amálka, Barborka, Eliška nebo Tobiáš. To jsou poslední děti, které se přesně před deseti lety narodily v porodnici v Litomyšli. Dnes jsou to už žáci čtvrté třídy. Na konci května roku 2013 však oddělení skončilo. Lidé na Svitavsku dodnes tohoto rozhodnutí krajského úřadu litují, maminky i tehdejší zdravotní sestry na porodnici ale nezapomněly. Podívejte se ve fotogalerii a videu na současnou podobu bývalé porodnice a v článku rovněž na snímky posledních zdejších narozených miminek.
Při výběru porodnice se budoucím rodičkám otvírá nový zdroj informací. Doposud si drtivá většina z nich vybírá porodnici podle vzdálenosti od místa svého bydliště. Dalšími faktory při rozhodování jsou osobní zkušenost a do třetice doporučení známých. K tomu všemu otevřel Ústavní soud cestu k porodnickým statistikám. A to až na úroveň jednotlivých porodnic. Zájemkyně tak zjistí, kde a jak často dochází například k císařským řezům, nástřihům hráze, poraněním, porodům kleštěmi, vakuumextraktorem a dalším. Podle lékařů mohou být ale některá data o porodnicích zavádějící a ženy by podle neměly volit porodnici jen podle nich.
/FOTOGALERIE/ Aleš Klán se gynekologii věnuje už třiačtyřicet let. Primariát v hořovické nemocnici sice už pověsil na hřebík a dnes vede gynekologickou ambulanci v Hostomicích, přesto se k porodům stále a rád vrací. Některá přání dnešních rodiček přitom považuje za bizarní. Překvapuje ho třeba pojídání domácích přípravků z placenty.