Někteří z vás si jistě vybaví scénu z amerického filmu Příšerná tchýně, kde tchýně Jane Fondová nakrmí budoucí snachu Jennifer Lopezovou burákovým máslem, i když ví, že Jennifer je na ořechy alergická. Výsledkem jsou nateklé rty, které ji může závidět i samotný Kačer Donald. Pokud by alergie na jídlo končila pouze nateklými rty, byla by to vcelku zanedbatelná a hlavně dočasná vada na kráse. Co však dělat v případě, že je reakce vážná až život ohrožující?
/FOTO/ Balíky těstovin, rýže nebo konzervy. V sobotu se v celé republice uskutečnila tradiční Sbírka potravin. Zapojily se také obchody v Pardubickém kraji. Lidé v Česku nakoupili pro potřebné 410 tun potravin i drogerie. Jen ve Svitavách charita nasbírala více než tunu.
Trvanlivé potraviny a drogerii pro potřebné darovali v sobotu 20. listopadu během podzimní Sbírky potravin lidé, kteří přišli nakoupit do vybraných obchodů.
Mouka, mléko, balíček těstovin a tři masové konzervy. Renata z košíku se svým nákupem vytahuje to, co nakoupila na sobotní Potravinovou sbírku. Stejně jako tisíce dalších lidí po celém Česku se rozhodla i letos podpořit ty, pro které sobotní nákup potravin na celý týden není žádná samozřejmost. Nakoupené suroviny podává dobrovolnici u vchodu hradeckého supermarketu a ta je pečlivě třídí k darům ostatních zákazníků.
Osmáci ze základní školy Petra Bezruče v Žatci se tento týden rozhodli oslavit Halloween. Původní plány trochu narušily počty nemocných, termín se odkládal a tradiční halloweenské nocování nahradil nakonec i tak velice vydařený halloweenský večer plný jídla, hudby, tance, strašidelných masek a nechyběla ani tombola a večerní stezka odvahy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do sobotní národní Sbírky potravin se v sobotu zapojilo několik obchodních domů v Trutnově. Lidé nakupovali potraviny a drogerii, které zamíří do potravinového skladu v Trutnově a poté budou distribuovány potřebným.
Osmého září 1941 uzavřela německá vojska obklíčení Leningradu. Město se jim však nepodařilo dobýt ani zničit. Aby ho ovládla, pokusila se hitlerovská armáda Leningrad vyhladovět. Jeho obyvatelům zbyla kromě leteckého mostu jediná cesta, jíž mohly proudit zásoby - přes Ladožské jezero. Získala název Cesta života.
/FOTOGALERIE/ Zájemci mohli v sobotu 20. listopadu přispět do Národní potravinové sbírky. Stačilo nakoupit ve vybraném supermarketu a předat potraviny dobrovolníkům, kteří je doručí potravinovým bankám. Ty zboží přerozdělí potřebným prostřednictvím neziskových organizací.
/FOTO/ Sbírka vyvolala v Ústeckém kraji tradičně velký zájem, lidem v tísni jídlo zdarma pomáhá. Charitativní organizace evidují až o polovinu větší zájem o pomoc, kvůli koronaviru se do potíží dostává stále více lidí.
/FOTOGALERIE/ Zájemci mohli v sobotu 20. listopadu přispět do Národní potravinové sbírky. Stačilo nakoupit ve vybraném supermarketu a předat potraviny dobrovolníkům, kteří je doručí potravinovým bankám. Ty zboží přerozdělí potřebným prostřednictvím neziskových organizací.
Nasávat tu správnou vánoční atmosféru nemusíte jen u nás doma. V blízkém příhraniční najdete vyhlášené trhy se spoustou atrakcí, rukodělnými výrobky i specialitami různých kuchyní. Epidemie koronaviru ovšem nabídku omezuje. Zejména neočkovaní by si měli před cestou dobře prostudovat aktuální podmínky pro vstup do dané země i protiepidemická opatření vyhlášená tamními úřady. Na některé trhy se totiž lidé bez očkování nepodívají ani s negativním testem.
Když začátkem devadesátých let minulého století otevřel nejznámější americký fast food svoji první restauraci v Praze na Václavském náměstí, byla to velká sláva. Mezi návštěvníky převažovali cizinci a domácí tam chodili ojediněle na „svátečný oběd“. Jednak to nebyl obvyklý druh stravování, druhým aspektem byla na tu dobu poměrně vysoká cena.
Podzimní celonárodní sbírka potravin proběhne v sobotu 20. listopadu v téměř šesti desítkách supermarketů v Olomouckém kraji a v dalších prodejnách, které patří do řetězce drogerií DM. V době od 8 do 18 hodin mohou jejich zákazníci přispět nákupem trvanlivých potravin či drogistických výrobků.
Podzimní kolo sbírky potravin, které se uskuteční v sobotu 20. listopadu, proběhne díky dobrovolníkům z Charity Vlašim třeba právě také v „hlavním městě“ Podblanicka. V supermarketech budou moci lidé darovat potřebným především trvanlivé potraviny.
Do celorepublikové podzimní Sbírky potravin mohou přispět i lidé na Litoměřicku. Koná se v sobotu 20. listopadu od 8 do 18 hodin ve vybraných obchodech. Ke svému nákupu mohou dárci připojit libovolné množství trvanlivých potravin či drogerii a za pokladnami je předat přítomným dobrovolníkům.
V sobotu 20. listopadu od osmé ráno do šesté večer Oblastní charita Znojmo ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Brno a Jihomoravský kraj koná sbírku potravin, která se ve Znojmě uskuteční v hypermarketech Albert na Vídeňské třídě a Albert na ulici Brněnská, zde se můžete potkat se zaměstnanci a dobrovolníky Oblastní charity Znojmo.
Daruj potřebné. Nákupem trvanlivých potravin můžete už tuto sobotu 20. listopadu podpořit činnost Charity Hranice. V době od 8 do 18 hodin organizuje Potravinová banka Olomouc společně se zaměstnanci a dobrovolníky Charity Hranice Potravinovou sbírku v hranickém hypermarketu Albert na Zborovské ulici.
Když se našim prapředkům podařilo umlátit mamuta kyji a kameny, byla to velká sláva: všichni se nacpali, co se do nich vešlo. Co ale s metráky přebytečného masa, o které se už začali zajímat šakalové a podobní darmojedi? Jak to udělat, aby se za pár dní nezkazilo?
Lidé na jihu Moravy nemají kvůli energetické krizi peníze na jídlo. Do charit a potravinových bank jich volá stále více. Nouzí nejvíce trpí matky samoživitelky a senioři.
Podzimní kolo Sbírky potravin se uskuteční v sobotu 20. listopadu od 8 do 18 hodin v supermarketu Billa v Kutné Hoře. Svým nákupem mohou všichni vyjádřit solidaritu s lidmi v nouzi tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogistického zboží.
Máme je rádi asi všichni. Jsou vždy při ruce, jejich příprava je rychlá a snadná, stačí k nim přidat pár ingrediencí a vlastně se k nim hodí cokoli, co doma najdeme. Pokaždé může být výsledný pokrm jiný, a tak se jimi nemůžeme nikdy přejíst. Vkrádá se ale otázka: jsou těstoviny zdravé?
Naši pohodu ovlivňuje jídlo, to určitě potvrdí každý. A stejně je tomu tak i u psů. Jenže zatímco my si dokážeme svoji stravu koupit či připravit podle naší chuti, pes si o to příliš říci neumí. Navíc ho ani moc nezajímá, co je pro něj skutečně vhodné, a co by raději neměl. Jak na to?
/FOTOGALERIE/ Do průmyslové zóny Plazy se budou svážet zbytky jídel ze školních jídelen, restaurací, ale i prošlé potraviny z hypermarketů. Ty budou zpracovány tak, že výsledkem bude bioplyn, na nějž budou jezdit městské autobusy. Dalším výstupem bude také biologické hnojivo, které se dá využít v zemědělství. To je v kostce představa o první fázi fungování bioplynové stanice, která se nyní začala stavět a do zkušebního provozu by měla být uvedena už za rok. Zpracuje až 25 tisíc tun biologického odpadu ročně.
V sobotu 20. listopadu se uskuteční podzimní kolo Sbírky potravin, kterou pořádá Česká federace potravinových bank. Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie.
Jára Cimrman kdysi prohlásil, že budoucnost patří aluminiu. Při pohledu na nové trendy v potravinářství to však vypadá, že budoucnost patří recyklovaným potravinám. A to rozličného druhu. Od piva přes pečivo až k zavařeninám.
Začínali v garáži na vysoké škole, dnes produkty trutnovského výrobce sterilovaného a sušeného jídla plní německý, italský či švédský trh. Ve Francii jsou šlágrem jejich sušená míchaná vajíčka, pravidelně zásobují české a zahraniční posádky na Rallye Dakar. V Česku jdou nejvíc na odbyt hovězí guláš s bramborem, hodně oblíbené je také jelení ragú s bramborovými špalíčky.
Vrchovatě zeleniny, hodně ovoce, kvalitní bílkoviny z živočišných i rostlinných zdrojů, nějaké polysacharidy a správné tuky. Že takto vypadají zásady zdravého stravování, všichni tušíme. To ale nestačí. Špatnou úpravou totiž můžeme z hodnotných surovin udělat pokrm bez jakéhokoli přínosu.
V sobotu 20. listopadu se uskuteční podzimní kolo Sbírky potravin, kterou pořádá Česká federace potravinových bank. Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie.
Už příští sobotu 20. listopadu může každý dokázat, že to se solidaritou k bližním myslí vážně. Farní charita pořádá v obchodě Albert v Nymburce potravinovou sbírku, do které se může zapojit každý, kdo přijde. Kromě potravin budou dobrovolníci přijímat také vybrané drogistické zboží.
Zavřeno/nezavřeno. Pod tímto mottem (německy Aufgeschlossen) – tak trochu ve stylu chytré horákyně – proběhne letošní ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Odstartuje v pondělí 15. listopadu.
Nová povinnost provozovatelů restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti si vybrala svou daň. Podle restauratérů, se kterými Deník mluvil, jim ubylo 10 až 30 procent zákazníků. Navíc přibylo naštvaných strávníků, kteří svoji neochotu ukazovat očkovací certifikát nebo doklady o negativním testu či prodělání nemoci, dávají personálu restaurací najevo.
Nová povinnost provozovatelů restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti si vybrala svou daň. Podle restauratérů, se kterými Deník mluvil, jim ubylo 10 až 30 procent zákazníků. Navíc přibylo naštvaných strávníků, kteří svoji neochotu ukazovat očkovací certifikát nebo doklady o negativním testu či prodělání nemoci, dávají personálu restaurací najevo.
Kvůli koronaviru bojuje Brňan Petr Heinz téměř půl roku s poruchou čichu. Každé jídlo chutná jako zkažené, zda někdy potraviny znovu ucítí, jak má, lékaři zatím nevědí.
Informacemi o tom, jak jíst, co je zdravé a co ne, jsme doslova přehlceni. Valí se na nás ze všech stran. Často ale jde o zavádějící tvrzení, někdy vyloženě o lži, mnohé se traduje, ač to bylo již dávno vyvráceno… Vyznat se v tom není vůbec jednoduché.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Svatomartinskou husu si můžete dopřát nejen čerstvou, pěkně pečenou na talíři, ale také trvanlivou v sáčku. Například na cestách. Vyrábí se v Trutnově. Jako novinku ji letos připravila firma Adventure Menu. V limitované edici, která je v prodeji pouze v listopadu, upekla čtyři tisíce porcí svatomartinské husy s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Sterilované hotové jídlo vydrží až tři a půl roku ve speciálním ochranném obalu.
Přispět svým nákupem na dobrou věc budete moci v rámci tradiční potravinové sbírky v hranickém hypermarketu Albert na Zborovské ulici v sobotu 20. listopadu. Charita Hranice však stále nemá dostatek dobrovolníků, proto mohou zájemci pomoci nejen nákupem, ale také přímou účastí.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Svatomartinskou husu si můžete dopřát nejen čerstvou, pěkně pečenou na talíři, ale také trvanlivou v sáčku. Například na cestách. Vyrábí se v Trutnově. Jako novinku ji letos připravila firma Adventure Menu. V limitované edici, která je v prodeji pouze v listopadu, upekla čtyři tisíce porcí svatomartinské husy s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Sterilované hotové jídlo vydrží až tři a půl roku ve speciálním ochranném obalu.
Odedávna je považováno za symbol života, plodnosti a vzkříšení. Navíc bylo prokázáno, že pravidelné pojídání jednoho nebo dvou slepičích vajec denně má blahodárné účinky pro naše zdraví. Mýtu o jejich škodlivosti kvůli vysokému obsahu cholesterolu tak definitivně odzvonilo.
Jídlo je pro nás přirozený prostředek, jak si dělat dobře. Má nás utěšit, odměnit, nasytit. Dodat nám energii. Co když se ale vztah k jídlu zvrtne v závislost? Emoční přejídání je rozšířenější trápení, než by se na první pohled mohlo zdát. Navíc jde o nejhůř viditelnou závislost.
Město Chrudim vybírá deratizační firmu, která bude regulovat počet hlodavců na jeho území v příštích dvou letech. Je jich totiž o dost více než obyvatel města. "Podle statistiky na jednoho Chrudimáka připadají čtyři potkani," řekl starosta František Pilný. Deratizace se v Chrudimi opakuje pravidelně vždy na jaře a na podzim, probíhá pomocí nástrah.
Zákazníci si při nákupu potravin často neuvědomují, jak „výživné“ jsou výrobky, které si kupují. Na jejich obalu sice musí být uvedeny informace o použitých surovinách a jejich nutriční hodnotě, obvykle ale lidé na jejich prostudování nemají dost času. To by se mělo změnit.
Jsou zdánlivě obyčejná. Vždyť jsou taky nejrozšířenějším ovocným druhem v našich končinách. Odborníci ale potvrzují to, co o jablkách věděli už naši předci: vylepší naše trávení, posílí imunitu i povzbudí náladu. Je to vyloženě elixír zdraví!
Ceny potravinářských výrobků půjdou nahoru, zdraží pečivo, masné výrobky i jídla v restauracích. Někdo přistoupí k cenovým úpravám již nyní, jiný vyčká do Nového roku.
Kdo by se chtěl podílet na dobré věci a rád by vykonal dobrý skutek, má šanci. Může se totiž přidat k našim dobrovolníkům a pomoct nám s potravinovou sbírkou pro Potravinovou banku Vysočina.