Na pracovníky hongkongské továrny na výrobu bramborových chipsů čekalo v sobotu pořádné překvapení. V nákladu brambor dovezených z Francie se totiž nacházel německý ruční granát z období první světové války. Na místo byli ihned přivoláni pyrotechnici, kteří granát zneškodnili. Informovala o tom agentura AFP.
Telč - Pomníky Velké války. Tak se jmenuje putovní výstava, která bude od pondělí 4. února k vidění v Lannerově domě v Telči. Otevřena bude v pracovní dny od 13 do 17 hodin, a to do pátku 15. února.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Vernisáž, která se uskutečnila 1. února v Muzeu umění a designu v Benešově, otevřela výstavu s tématikou tridentského exodu. Ten byl důsledkem dopadu první světové války na život v obcích a městech poznamenaných všeobecnou mobilizací a mnohdy i velmi palčivými důsledky zásobovací krize.
Heřmanov - V pořadí už sedmým nemateriálním statkem tradiční lidové kultury Kraje Vysočina se za rok 2018 stala Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov na Žďársku, nazývaná také Bábinou poutí. K zápisu do seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina jej doporučila odborná skupina krajských etnografek pod hlavičkou regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč.
Tachovsko – O tom, že i na Tachovsku v pohraničí se dají najít kovové známky z pokladu, který skončil před více než sto šedesáti lety na dně oceánu, se přesvědčila parta hledačů z klubu HaP.
Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 se tentokrát vydáme do Radotína.
Černošín – Alej k památníku obětem první světové války na Vlčí hoře v Černošína sice nezískala přední umístění v celostátní anketě Alej roku, která se uzavřela v minulých dnech, ale přesto výrazně zabodovala.
Vacenovice – Dvě nové lavičky válečných veteránů jsou nyní k vidění u hřbitova ve Vacenovicích na Hodonínsku. Vzpomínkové lavičky má na svědomí Petr Něnička z Vlkoše, který je zakladatelem tamního Military muzea generála Sergěje Jana Ingra. „Nápad vznikl v době, kdy jsem navštívil Velkou Británii. Při jedné procházce jsme narazili na lavičku, na které byl vzpomínkový nápis,“ přibližuje začátky projektu Něnička.
Pardubice – Jako prolog Grand Festivalu smíchu bude v neděli od 19 hodin ve Východočeském divadle Pardubice k vidění inscenace Hrdinové v podání pražského Divadla v Rytířské.
Mirovice - V posledních dnech roku 2018 popřál mirovický starosta Josef Vejšický nejstaršímu občanovi města, Karlu Špalovi z Boješic, k 99. narozeninám.
Vilémovice – Nejenom prezident republiky Miloš Zeman přednáší koncem roku k národu novoroční projev. Stejnou zajímavou tradici mají také v obci Vilémovice blízko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Starosta obce Václav Vacek takto zdraví občany Vilémovic v novém roce už asi 12 let.
Mělník - Také během letošního adventního času proběhly tradiční vánoční trhy v mělnické elektrárně v Horních Počaplech. Zaměstnanci neporušili tradici, a stejně jako vloni si nakoupili za více než sedm tisíc korun vánoční dárky z chráněných dílen.
Pardubický kraj – Hasiči jsou neustále připraveni pomoci lidem v nouzi. Při dopravních nehodách vyprošťují zraněné osoby, bojují s plameny, pomáhají hledat pohřešované osoby. Jdou do nebezpečí, ze kterého ostatní utíkají. A zaslouží si vděk.
Ačkoli za tradiční vánoční menu považujeme smaženého kapra a bramborový salát, jedná se o tradici poměrně mladou. Nahlédněme hlouběji do historie a připomeňme si, co naši předkové na Štědrý večer jedli v dřívějších dobách.
Kněžice - V Kněžicích nyní shánějí peníze na opravu varhan v kostele svatého Jakuba Staršího. Královský nástroj je totiž na hranici životnosti. Podle sdělení diecézního organologa Ondřeje Múčky, který provedl odborné posouzení stavu nástroje, je nutná generální oprava za asi jeden a půl milion korun. A to v co nejbližší době, jinak by se nástroj stal neopravitelným.
Zimní měsíce na počátku roku 1917 byly na východní frontě první světové války pro obě strany kruté. Kromě nepřátelských kulek, dělostřeleckých šrapnelů, omrzlin a nesčetných nemocí se objevil nový nepřítel, který nerozlišoval mezi ruskými a německými vojáky. Tím byly početné smečky vyhladovělých vlků. Problém narostl do takových rozměrů, že se obě bojující strany proti společnému protivníkovi dočasně spojily.
Jihlava - Nejstarší obyvatelce Jihlavy Heleně Kyralové, která v listopadu slaví 104. narozeniny, byla popřát i primátorka Karolína Koubová. Oslavenkyni předala kytici, dárkový koš a pamětní listinu.
České Budějovice – Jak se za století proměnilo město České Budějovice, můžete zjistit na výstavě České Budějovice před sto lety, která je až do 17. února k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
Kolínsko - Začátek podzimu byl všudypřítomně věnován oslavám k stému výročí vzniku republiky. Jednou z nich bylo také slavnostní odhalování památníku pod záštitou Jana Psoty, který je jedním z organizátorů mnoha kulturních akcí pořádaných na Českobrodsku.
/FOTOGALERIE/ Letos si připomínáme 250 let od vysvěcení kostela v Býkově. Zdrojem informací o kostele je pamětní kniha farnosti Býkov. Začal ji psát farář František Halouzka, který působil v Býkově v letech 1888 až 1909.
Téma migrace v současnosti spojujeme hlavně s uprchlickou vlnou posledních tří let. Tento fenomén je přitom významnou součástí středoevropských dějin 20. století. Právě na něj se soustředí historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Na jeho zkoumání získal jeden z nejprestižnějších světových grantů ERC (Evropská výzkumná rada) ve výši téměř dva miliony euro. Je teprve druhým českým historikem, který grant získal.
Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…
Několik výstřelů, které vypálil radikál Gavrilo Princip na následníka trůnu Františka Ferdinanada d'Este, vedlo Rakousko-Uhersko k vyhlášení války Srbsku. Velká války brzy přerostla v celosvětový konflikt. Čtyři roky poziční války si vyžádaly 10 milionů mrtvých, 20 milionů zraněných a na 8 milionů nezvěstných. Jména některých z nich připomínají památníky na Krnovsku.
Lužice - Osudy občanů Lužic, kteří padli v první světové válce či vstoupili do československých legií. Právě o nich vypráví nedávno vydaná kniha Lužičtí muži ve Velké válce od obecní kronikářky Věry Kotáskové z Lužic na Hodonínsku.
Tachov – Rok před koncem první světové války se narodila Mária Zemenová, dnes nejstarší obyvatelka Tachova. Svoje narozeniny oslavila v neděli, v úterý přijala gratulace od zástupců města i spoluobyvatel domova pro seniory Panorama, kde v současnosti žije.
Podhrad u Chebu - Už počtvrté se na bývalém vojenském hřbitově zajateckého tábora z první světové války v Podhradu u Chebu konala vzpomínková bohoslužba.
Černošín – Alej K Památníku na Vlčí hoře u Černošína, kde cestu lemuje téměř 40 dubů, je letos jediným zástupcem tachovského okresu v každoroční anketě Alej roku, do které je možné až do 4. ledna příštího roku hlasovat.
Kuks - Stačí přivřít oči, zaposlouchat se a jako by vás zvuk flašinetu přenesl na jarmark o nějakých sto let zpátky. Do takové atmosféry se mohli o uplynulém víkendu ponořit i návštěvníci vánočních trhů na Kuksu, a to díky flašinetu Romana Prouzy ze Rtyně v Podkrkonoší.
Hodonín – Přesně před sto lety tu vznikla významná vojenská jednotka Slovácká brigáda. Den boje za svobodu a demokracii oslavili v sobotu na Masarykově náměstí v Hodoníně po svém. Nadšenci vojenské historie si tak výročí připomenuli stylově. Doprovodný program tu začal už od desíti hodin dopoledne, ale hlavní děj se odehrál těsně před mým příjezdem.
Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…
Rakovnicko - První světová válka a rok 1915 změnil osudy nejen italským přistěhovalcům, kteří byli vystěhování z ohrožených oblastí Přímoří a jižních Tyrol a jen s tím nejnutnějším přijeli na rakovnické nádraží. V rámci rakouského mocnářství pak byli nouzově ubytováni na různých místech našeho okresu. Přes počáteční velmi složité podmínky i nedůvěru začaly roztávat ledy a vznikat přátelství, která přetrvávají napříč generacemi dodnes.
Nejen dokončenou restaurátorskou práci na památníků s pseudogotickou vížkou, ale zároveň dlouhodobou péči o veškeré hroby válečných veteránů v Bystřici pod Hostýnem ocenilo Ministerstvo obrany České republiky.
Svatého Martina v Krnově vítal Tomáš Mlýnek, vojenský kaplan 14. pluku logistické podpory Pardubice. Má za sebou už dvě mise v Afghánistánu. V Kábulu i v Bagrámu.