Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Tip Deníku: Febiofest v DEPO2015

Ozvěny filmového festivalu Febiofest má od úterka do čtvrtka 4. dubna na programu areál DEPO2015. V úterý jsou na programu tři zahraniční filmy, ve středu a ve čtvrtek také.  

Zákupy lákají na nový okruh z dob 1. republiky

Zákupy – Ze zimního spánku se o víkendu 30. a 31. března probudí zámek v Zákupech. Prvním letošním návštěvníkům představí nejnovější z okruhů Zámek za prezidenta Masaryka. Provázet se bude v sobotu i v neděli od 10 do 15 hodin.

Nejkrásnější přehrada funguje sto let

V roce 1919 byla spuštěna do provozu přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem. V té době byla největším vodním dílem v Československu. Funguje dodnes. Odborníci ji označují za ojedinělou technickou stavbu.

Hradešín se stal vesnicí až na konci devatenáctého století

Hradešín /FOTOGALERIE/ - Malebná obec Hradešín se nachází kousek od Českého Brodu. Lokalita byla dle archeologických nálezů osídlována už v mladší době kamenné pět tisíc let před naším letopočtem. Jméno obci dala vzniklá ve čtrnáctém století osada Radešín, která se seskupila okolo zdejšího kostela sv. Jiří. 

Erdogan pobouřil Nový Zéland. Na mítincích pouští video z útoků na mešity

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ukazoval na předvolebních mítincích části videozáznamu páteční střelby ve dvou mešitách, jež se nachází v novozélandském městě Christchurch. Masakr, při němž 28letý australský extremista Brenton Tarrant zabil 50 lidí, Erdogan rovněž označil za součást spiknutí proti islámu a Turecku. Jeho počínání odsoudili australští i novozélandští politici, kteří jej nazvali „hanebným“ a „hluboce urážlivým“.

Třicátý rok svobody. Čeští skauti slaví nejdelší období bez zákazů

Skauting v tuzemsku zažívá rekordně dlouhou éru fungování nepřerušeného žádným zákazem. Od prosince 1989, kdy byl po trojím násilném ukončení ze strany nacistů a komunistů opět obnoven, uplynulo 10 699 dní. Představitele organizace Junák – český skaut navíc těší, že počet členů již třináct let v řadě roste.

Šumpersko a Jesenicko mělo být německé. Podívejte se na archivní snímky

/FOTOGALERIE/ Patnáctého března 1939 obsadilo druhou československou republiku vojsko nacistického Německa a druhý den byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Okleštěné československé území tak před osmdesáti lety stihl obdobný osud, jako o půl roku dříve území Sudet. Právě v Sudetech leželo praktické celé Šumpersko a Jesenicko, už od podzimu 1938 tak byl tento region součástí nacistického Německa.

Na Lounsku přibyly tři památky. Mezi nimi i sušárna a sklad chmele

Lounsko – Kostely v Radonicích nad Ohří a Kněžicích a bývalý sklad chmele se sušárnou v Žatci. To jsou tři objekty v okrese Louny, které jsou nově zapsané mezi kulturní památky. Na seznamu jich je několik set. Naopak některé objekty v poslední době o svou památkovou ochranu přišly.

Protektorát na stránkách jihočeského tisku - I

O jedné z nejtemnějších dob české historie byly později napsány stovky odborných publikací. Jak psali o březnu 1939 ale tehdejší novináři, o nichž lze vždy říci, že pojmy často směšují s dojmy? A jak tomu bylo konkrétně v Českých Budějovicích?

Bývalá sestřička Dana Klicperová: Vychovali nás v úctě k republice a Masarykovi

/ROZHOVOR/ Historii píšou události. Obsah jí ale dávají lidské příběhy. Tady je jeden z nich. Příběh paní Dany Klicperové. Bývalé zdravotní sestřičky z Nového Města pod Smrkem. Celý svůj život zasvětila službě ve zdravotnictví. „Nejkrásnější chvíle života bylo dětství a mládí. Na příkoří zapomínám,“ svěřila se svým pohledem na život.

Historie Stodolní: Z díry se stala chlouba

Pamětníci potvrdí, že Stodolní ulice bývala ještě v šedesátých letech minulého století deprimující díra s devastovanými domy určenými ke zbourání. Zpívat, hrát a pít zde začali honáci dobytka z Haliče, po roce 1989 zahájila slávu Stodolní poetická kavárna Černý pavouk.

Náklaďák přijel sousedům ke kávě

Linec - V pondělí v 16.30 vjel až do obýváku starého strážního domku v Achenlohe náklaďák zrovna v momentu, kdy Marianne (79) a Jakob V. (83) dopíjeli kávu, píší OÖN.

Praha připomene historii. Chystá se úprava bývalé lanovky na Letnou

První lanovka v Praze i v českých zemích zahájila provoz 31. května 1891 a spojovala vltavské nábřeží s Letenskou plání. Po skoro 130 letech od svého vzniku se okolí stanice bývalé lanové dráhy a pohyblivých schodů dočká rekonstrukce. Pražský magistrát místo nad výjezdem z Letenského tunelu za téměř tři miliony korun opraví, nová vyhlídka připomene historii.

Miroslav Červený poznal život tří kontinentů, ale jinak, než by si přál

Liberecký kraj – Narodil se v Argentině, toužil poznat Austrálii a Japonsko, ale jeho plány zkřížil rok 1948. „Spadla klec,“ konstatuje Miroslav Červený. O jeho životě jsme si povídali v Domově pro seniory v Jindřichovicích pod Smrkem, kde žije se svými vzpomínkami na život, který se s ním ani trochu nemazlil. Únorový puč ho připravil o životní plány. Předčasná smrt o první i druhou ženu.

Jak se žilo v Československu, tentokrát z Prusinovic

Prusinovice jsou prastarou osadou, o čemž svědčí četné archeologické nálezy pocházející už z dob pravěku. Nicméně poprvé je písemně zmíněna v roce 1349, kdy ji vlastnili Podstatští z Prusinovic, kteří sídlili na nedalekém hrádku jménem Kasařov.

Víkend nabídne zážitky i poučení o dalekých krajích či minulosti. Berete?

Střední Čechy – Aktivní víkendový program může Středočechům začínat už v pátek večer. Vyplývá to z doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu, jež pro nadcházející volné dny nabízí čtyři tipy na akce rozmanitého charakteru – a na prvním místě figuruje páteční Dark SNOW Monínec.

Děčín nechá opravit secesní kašnu na Masarykově náměstí

Děčín – Mocnářství, první republiku i dvě okupace pamatuje kašna stojící na Masarykově náměstí v Děčíně. Nyní ji čeká náročná oprava. Některé části secesní kašny jsou v havarijním stavu a její statika také není v pořádku.

FOTO, VIDEO: Knihovna ukazuje osudy rodiny Schalekových

Plzeň – Sto let historie v pěti životech, to je podtitul výstavy Schalekovi – středoevropská rodina, jež je do 7. března k vidění v 1. patře hlavní budovy Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (SVK PK) ve Smetanových sadech v Plzni.

Přibývá svateb, loni do září jich bylo víc než dřív za celý rok

V Česku v posledních letech přibývá svateb. Loni do konce září jich bylo víc než za celý rok v letech 2010 až 2014. Za prvních devět loňských měsíců do manželství vstoupilo 47 800 párů. Zájem roste od roku 2013, kdy byl počet sňatků od konce první světové války vůbec nejnižší a kdy si své "ano" řeklo 43 500 dvojic. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle viceprezidenta Asociace manželských a rodinných poradců ČR (AMRP) Pavla Rataje se zdá, že se přístup k manželství mění a rozhodnutí do něj vstoupit je vědomější než dřív. Od 11. do 17. února se v Česku koná Národní týden manželství na podporu tradičního svazku.

Hasiči kolem nás: SDH Živanice

Živanice - Během roku 2018 se členové SDH Živanice zúčastnili mnoha akcí tou nejvýznamnější bylo předání nového automobilu Ford Tranzit získaného z dotace HZS a Pardubického kraje do užívání místní jednotce sboru dobrovolných hasičů.