Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Mažice oslavily 665 let

Mažice - Výjev jak z Prodané nevěsty, Babičky nebo Našich furiantů mohli vidět v sobotu 20. července lidé projíždějící mažickou návsí. Rodáky a přátele obce tam u příležitosti 665. výročí jejího založení vítala krojovaná družina jak jinak než tradičně, tedy chlebem a solí.

Tip Deníku: Uvidí filmové drama spojující válku a lásku

Hodonín - Napínavé a dojemné drama V lásce a válce vypráví o Esbenovi, který se po třech letech strávených v zákopech první světové války vrací domů k milované ženě Kirstine a synu Karlovi. Čeká na něj ale nemilé překvapení.

Jaké je tajemství šipek v novojičínském podloubí?

Představte si, že probíhá druhá světová válka, a vy jste občanem Nového Jičína. Zrovna se nacházíte na náměstí a rozhlas hlásá zprávu o leteckém náletu. Podle mapy si můžete určit, kdy se sem nebezpečí přiblíží. Co ale dělat? Od toho byl v Novém Jičíně na náměstí protiletecký kryt.

Jaké je tajemství šipek v novojičínském podloubí?

Představte si, že probíhá druhá světová válka, a vy jste občanem Nového Jičína. Zrovna se nacházíte na náměstí a rozhlas hlásá zprávu o leteckém náletu. Podle mapy si můžete určit, kdy se sem nebezpečí přiblíží. Co ale dělat? Od toho byl v Novém Jičíně na náměstí protiletecký kryt.

Komentář Stanislava Šulce: Neprávem opomíjené výročí

Zatímco jsou média plná připomínání pražské defenestrace, zůstávají mimo hlavní proud některá výročí, jež by si zasloužila přinejmenším stejnou pozornost. K takovým patří i 25. červenec roku 1894. Že vám to datum nic neříká? Bylo by spíše s podivem, kdyby říkalo. Tehdy se totiž v bosenské vesnici Obljaj narodil chlapec, který o pár let později změnil chod dějin. Jmenoval se Gavrilo Princip a jeho akt se stal rozbuškou pro rozpoutání nejdůležitějšího vojenského konfliktu minulého století, jemuž dnes říkáme první světová válka.

Špejchar vítá zájemce o historii. Proudí sem tisíce návštěvníků

Proudí sem tisíce návštěvníků. A díky více než pětimilionové dotaci, z velké většiny z evropského fondu, je muzeum ještě úchvatnější. A kdyby venku nestála jezdecká socha, na kterém vévodí náš první prezident, těžko by někoho napadlo, že se nachází v místě, kam každý rok přijdou tisíce lidí. Z dálky ne nadarmo připomíná velká budova špejchar taky to špejchar kdysi byl. Dovnitř vstupujete proskleným vchodem, evokujícím nové technologie.

Naši hasiči: Ponětovičtí se starali o bezpečí prezidenta Masaryka

Ponětovice /FOTOGALERIE/ - Ponětovičtí hasiči vyjíždí k zásahům jen několikrát ročně. „Zrovna minulý týden jsme hasili auto za obcí. Loni jsme vyjížděli k velkému úhynu ryb,“ sdělil jednatel sboru Milan Skládaný, který je jeho členem už třicet let. Dobrovolní hasiči se v Ponětovicích věnují také mládeži a spolupracují s vedením obce. „Navzájem si vycházíme vstříc. Jsme rádi, že hasiči učí děti různé dovednosti a jezdí s nimi na soutěže. Také zásahová jednotka je pro nás důležitá,“ uvedl starosta obce Pavel Vymazal.

KRÁTCE: Město dostalo darem obraz zachycující kolínský chrám

Městskou galerii v Kolíně doplnilo v těchto dnech nové dílo. Z vlastnictví Hany Bošinové z Prahy dostalo město obraz, na němž Jožka Kraťochová zobrazila kolínský chrám. Autorka - pedagožka dlouhodobě působila v Kolíně, první výstavu tam měla v roce 1930, vystavovala také například v Malostranské besedě.

Jihočeši ve válce: Josef Černík přeběhl k Rusům

Kovářov – Dalším vojákem z Kovářovska, který se zúčastnil bojů 1. světové války, byl Josef Černík (9. 1. 1889 – 15. 4. 1969).Před válkou sloužil tři roky na vojně u horských myslivců v Itálii.

V hustopečském létajícím pivovaru čepují Hustý ležák

Pojem létající pivovar, kterému se někdy přezdívá i kočovný, může u mnohých vyvolat lecjakou humornou představu, jde však o zcela jednoduchý princip. Létající pivovar nemá na výrobu piva vlastní technologií, sídlo ani zařízení. Nechává si jej vařit jinde ale pod vlastní obchodní značkou.

Vrátí jména padlým. Díky kříži na vojenském hřbitově

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Byly jich tisíce a leží zapomenuti na dávno zrušeném hřbitově. Památku obětí napoleonských válek a dalších tažení devatenáctého století má brzy připomenout kříž a informační tabule na někdejším vojenském hřbitově u ulice Boženy Němcové ve Znojmě.  

O hrobku generála Diviše bude pečovat spolek

Rada města Jičína vyhověla žádosti Spolku pro zachování odkazu českého odboje, který se chce v následujících letech starat o hrobku generála Jana Diviše na jičínském hřbitově.

Dělostřelecký trhavý granát odpálili na místě. U Třebíče

Třebíč - Ve středu 10. července vyjížděli policisté z obvodního oddělení Třebíč do míst zvaných Dubinka, kde poblíž silnice našel náhodný kolemjdoucí předmět, který připomínal granát. Z tohoto důvodu se obrátil na policisty, kteří po příjezdu místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika.

Muzeum na zámku zdobí americká winchesterovka

Hned několik pušek, se kterými bojovali vojáci v první světové válce, zdobí Muzeum na zámku v Hranicích. Mezi sedmi zbraněmi je také jeden unikátní kousek. Je jím americká puška Winchester M 1895 ráže 7,62 mm.

V první světové válce bojovali i rodáci z Brodu

Havlíčkobrodsko – 28. července uplyne přesně 105 let od začátku první světové války, ve které bojovali i havlíčkobrodští vojáci. Válku po čtyřech letech ukončily až pařížské mírové smlouvy, díky kterým se život nejen na Havlíčkobrodsku, ale i v celé Evropě, výrazně změnil.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Českobudějovickém týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy. 

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Českokrumlovském týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Prachatickém týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte ve Strakonickém týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Píseckém týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Táborském týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Luštěte a milujte s týdeníkem

Další stoleté výročí – tentokrát si připomínáme podpis takzvané Versailleské smlouvy, která udělala pomyslnou tečku na první světovou válkou. Jaké dopady měla v našem regionu a co vše s touto historickou událostí souviselo, si přečtěte v Jindřichohradeckém týdnu, který vychází tradičně ve středu jako součást vydání Deníku a od čtvrtka pak samostatně na stáncích včetně TV přílohy.

Ukažme, jak silná je Sparta, vyzývá klub fanoušky. Nechce pokřik "Jude Slavia"

Nová fotbalová sezóna klepe na dveře a v klubech se na ni pilně připravují. Pražská Sparta se rozhodla zapracovat i na komunikaci s fanoušky. K sepsání výzvy svým příznivcům ji vedla řada faktorů včetně výše pokut, které klub zaplatil minulou sezónu jak za jejich chování v evropských pohárech, tak v lize. 

U Rozvědčíka připomněli odkaz legionáře a bojovníka proti fašismu

Název hostince U Rozvědčíka, který stojí u Berounky nedaleko Nezabudic na Rakovnicku, připomíná odkaz legionáře a odbojáře Jaroslava Fraňka celoročně – a to nejen vodákům, trampům okouzleným řekou i křivoklátskými lesy v okolí, turistům a výletníkům všeho druhu vůbec, ale i příznivcům díla spisovatele Oty Pavla; právě on ji svým vyprávěním proslavil. O prvním červencovém víkendu místo patřilo i tradiční vzpomínce spojené s pietním aktem. Ten zorganizovali nadšenci skutečně velkolepě – přičemž na přípravách se podílely Muzeum T. G. M. Rakovník, obec Nezabudice i Klub vojenské historie Doksy u Kladna.

U Rozvědčíka připomněli odkaz legionáře a bojovníka proti fašismu

Název hostince U Rozvědčíka, který stojí u Berounky nedaleko Nezabudic na Rakovnicku, připomíná odkaz legionáře a odbojáře Jaroslava Fraňka celoročně – a to nejen vodákům, trampům okouzleným řekou i křivoklátskými lesy v okolí, turistům a výletníkům všeho druhu vůbec, ale i příznivcům díla spisovatele Oty Pavla; právě on ji svým vyprávěním proslavil. O prvním červencovém víkendu místo patřilo i tradiční vzpomínce spojené s pietním aktem. Ten zorganizovali nadšenci skutečně velkolepě – přičemž na přípravách se podílely Muzeum T. G. M. Rakovník, obec Nezabudice i Klub vojenské historie Doksy u Kladna.

Josef Budský zachránil syna vlivného muže

Strakonice – Před sto lety byla podepsána Versailleská mírová smlouva, která udělala definitivní tečku za první světovou válkou. Připomeňme si osudy krajanů, kteří ve válce bojovali.

Opavská restaurace Na Střelnici skutečně bývala střelnicí

Městské sady se střelnicí sloužily od 18. století kromě různých slavností i každoroční soutěži krále střelců, velmi populární nejenom ve městě Opavě. Účastnili se jí střelci z celé rakouské monarchie a významným návštěvníkem zahájení střelby byl císař František Josef I.

V centru města se lidé mohou osvěžit

Jelikož nás aktuálně provází horké letní dny, jakákoli možnost osvěžení přijde jistě každému vhod. V Kralupech nad Vltavou slouží k těmto účelům v centru města nejen nová fontána umístěná na Palackého náměstí, ale také potůček nacházející se ve Vaníčkově ulici – podél objektu bývalého pivovaru. Oba tyto prvky jsou postaveny způsobem, aby je lidé mohli využívat k osvěžení.