
Berlova cena za výsledky bruntálských gymnazistů
Už čtrnáct let je udělována studentům bruntálského gymnázia Berlova cena za mimořádné úspěchy a aktivitu. Letos poprvé je sponzorem ceny nově založený Spolek u synagogy.
Už čtrnáct let je udělována studentům bruntálského gymnázia Berlova cena za mimořádné úspěchy a aktivitu. Letos poprvé je sponzorem ceny nově založený Spolek u synagogy.
Státní podnik Lesy ČR nechal opravit historicky první památník obětem 1. světové války na Jablonecku. Od prvního nápadu uběhly čtyři roky.
Kousek od cesty na Kynast nad Domovem důchodců v Jabloneckých Pasekách leží tak trochu mystické místo. Ještě před pár měsíci se tu válely opracované kameny a pokácené obelisky. Lidé se místu naučili říkat psí hřbitov, zasvěcenci však věděli své.
Havlíčkův Brod – Lidé si opět připomenou válečné veterány, a to koupí vlčího máku. Veřejná sbírka pro Paměť národa potrvá až do 14. listopadu a lidé mohou přispět kinech, muzeích, kavárnách, knihovnách po celé české republice. Jedním z míst je i předsálí Městského divadla a kina Ostrov v Havlíčkově Brodě.
/FOTOGALERIE/ Prostranství, nacházejícímu se jihovýchodně od rakovnické nemocnice, se v první polovině 20. století říkalo Transvál. Tento název čtvrť dostala podle provincie v Jihoafrické republice, kde se na přelomu 19. a 20. století vedly boje mezi Búry a Angličany.
/FOTOGALERIE/ Psal se rok 1918, přesněji historicky významný den 28. října. Český a slovenský národ byl osvobozen od Rakousko-uherské nadvlády. V tento den vzniká samostatný československý stát, nezávislost byla vyhlášena na Národním výboru v Praze, jehož členy byli takzvaní „muži 28. října“. Do čela Československa usedá historicky první prezident Tomáš Gariggue Masaryk.
/FOTOGALERIE/ Dne 28. října 2019 si 35 obyvatelů pohraniční vísky Machovské Lhoty společně s chalupáři připomnělo položením květin 101. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.
V malém bytě v jednom pražském činžáku žije 96letý Viktor Wellemín. Patří mezi poslední žijící československé veterány, kteří se účastnili bojů u Tobruku a na západní frontě. Jeho příběh připomínáme u příležitosti Dne válečných veteránů a sbírky, kterou můžete podpořit od 1. do 14. listopadu koupí vlčího máku.
Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se na aukci v Praze prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,84 milionů korun. Médiím to sdělil Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.
Zaměřuje se na dějiny obcí ústeckého okresu, lokální správu, heraldiku i dějiny židovského osídlení. Odborná veřejnost doma i v zahraničí, především v Německu a Rakousku oceňuje její genealogické rešerše. Je autorkou mnoha odborných článků i publikací, přednášela na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. Za svou práci letos začátkem října obdržela doktorka Věra Hladíková od ministra vnitra Jana Hamáčka státní vyznamenání. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější archiváře České republiky.
Dušičky jsou časem vzpomínek na zesnulé. Pražské hřbitovy se uzavřou později než obvykle, v některých budou pořádány mše. Hřbitov bláznů v pražských Bohnicích zvolil méně tradiční způsob prožití dušičkového večera. V sobotu 2.11. nabídl zájemcům komentovanou prohlídku tohoto magického místa.
/ROZHOVOR/ Věra Hladíková je archivářka a regionální historička, která se věnuje historii Ústí nad Labem a jeho okolí. O své práci vyprávěla v Týdeníku Ústecko, který vyšel v úterý 29. října.
Plánovaná dostavba pískovcové Věže samostatnosti v Hořicích vázne na penězích. Město také zatím nevypsalo soutěž na dodavatele zakázky, jejíž výše může podle starosty Aleše Svobody dostavbu zablokovat.
Přinášíme vám pravidelný servis plný tipů. jak zajímavě strávit víkend.
/FOTOGALERIE/ Areál bývalých lázní Šternberk u Ledců se pyšní velkým počtem památně chráněných stromů. Příznivé přírodní podmínky a šlechtická rodina Clam-Martiniců se zasloužily o to, že se zde do současnosti zachovalo velké množství mohutných stromů, které bývaly součástí lázeňského areálu. Zdejší duby a lípy jsou tak němými svědky doby, kdy se zde léčili Josef Jungmann, František Palacký či K. H. Borovský a další osobnosti.
U pomníku padlým před strakonickým městským hřbitovem se v pondělí 28. října odpoledne uskutečnil pietní akt ke 101. výročí vzniku samostatného Československa 28. října 1918.
Na opravu Jiráskovy chaty u Dobrošova, kterou projektoval slavný architekt Dušan Jurkovič, se pořádá sbírka stejně jako před stoletím na její výstavbu.
Dešov – Originálním způsobem prožili svátek 28. října v Dešově. Před domy se objevily cedulky připomínající místní muže, kteří padli v první světové válce, případně legionáře. Takto označených domů bylo celkem 39 a lidé je mohli v neděli i v pondělí s mapkou v ruce postupně obejít.
U pomníku padlých u soběslavského nádraží se v neděli 27. října odpoledne konal pietní akt k 101. výročí založení republiky.
Jevišovice – Do původní historické podoby vrátili po osmdesáti letech pomník padlým z první světové války v Jevišovicích.
/FOTOGALERIE/ U památníku K. H. Borovského v lipové aleji v Jičíně si veřejnost připomněla založení československé republiky a konce první světové války.
/FOTOGALERIE/ Výročí vzniku Československé republiky si připomněli v pátek 25. října v Uhlířských Janovicích. Po slavnostním projevu odhalil starosta města Petr Barták za účasti občanů, zástupců města a členů Československé obce legionářské pamětní desku věnovanou Josefu Benešovi.
Lomnice nad Lužnicí si připomíná významné historické okamžiky.
Kamenice – Ve čtvrtek dopoledne přijali policisté oznámení, že byly v Kamenici nalezeny podezřelé předměty.
Tradiční pietní setkání u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se uskuteční v Kopřivnici v den státního svátku, tedy v pondělí 28. října 2019 v 17.00 hodin na náměstí T. G. Masaryka.
Přinášíme tipy na prodloužený víkend od pátku 25. do pondělí 28. října.
V pátek v Jindřichově Hradci pokřtí Martin Stručovský svoji novou detektivku. Od soboty si budou v Lomnici nad Lužnicí připomínat historii a v neděli nabízí kino Střelnice filmy pro děti i dospělé.
Neobvyklé rušno je v současné době na městském hřbitově.
Pro rozhovor s Václavem Vydrou jsem přijel na koňský statek Malčany, který spoluvlastní. Za doprovodu dvou psů a kocoura odnášel právě kamsi lopatu plnou koňských koblih. Těch pár minut pozorování ještě před setkáním mi stačilo, abych si uvědomil, že vidím způsob života, nikoli jen styl, který se opravdově pouze tváří.
Pro rozhovor s Václavem Vydrou jsem přijel na koňský statek Malčany, který spoluvlastní. Za doprovodu dvou psů a kocoura odnášel právě kamsi lopatu plnou koňských koblih. Těch pár minut pozorování ještě před setkáním mi stačilo, abych si uvědomil, že vidím způsob života, nikoli jen styl, který se opravdově pouze tváří.
Pro rozhovor s Václavem Vydrou jsem přijel na koňský statek Malčany, který spoluvlastní. Za doprovodu dvou psů a kocoura odnášel právě kamsi lopatu plnou koňských koblih. Těch pár minut pozorování ještě před setkáním mi stačilo, abych si uvědomil, že vidím způsob života, nikoli jen styl, který se opravdově pouze tváří.
Uplynulou sobotu se konal na Mezinárodním vojenském hřbitově v Milovicích pietní akt k uctění památky padlých vojáků během první světové války. Pietní akt pořádalo Velvyslanectví Italské republiky s městem Milovice.
Ve středu 23. října v 16.30 hodin otevírá Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě výstavu Svědek své doby. Život tiskaře Antonína Ulbrichta.
Velké plátno vás dnes dojme romantickým dramatem, pobaví českou komedií a nakonec vám i zatrne i hororové černé komedie
Velké plátno vás dnes dojme romantickým dramatem, pobaví českou komedií a nakonec vám i zatrne i hororové černé komedie
Jak se za socialismu pracovalo v továrnách v Praze? Deník přináší v rámci seriálu Jak vidí Češi listopad 1989 další díl, tentokrát o zaniklých továrnách v srdci Prahy.
Přesná replika praporu, který prošel i bojišti první světové války, patřil českobudějovickému c a k. 91. regimentu a zmizel v roce 1938, byl požehnána v pondělí v budějovické katedrále sv. Mikuláše. Při slavnostní bohoslužbě za posledního českého krále.
/FOTOGALERIE/ Sokol byl dříve označován jen jako tělovýchovný spolek. Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner jsou považováni za prvotní zakladatelé tohoto spolku, kteří se nechali inspirovat spolky německými. Od roku 1862 zvolna vznikají atletické kluby, nejen ve městech, ale i na venkově. Cvičení si oblíbily i ženy.
Tři veteráni z první světové války spolu žijí v domově důchodců, pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště, vzpomínají na svou minulost a popichují se.
Pomstu nacistů za atentát na Reinharda Heydricha dovršila poprava 294 vlastenců zapojených do spolupráce s výsadkovými skupinami Anthropoid, Silver A, Intransitive a Tin v koncentračním táboře Mauthausen a uvěznění jejich dětí. Aniž by věděly, co se stalo s jejich rodiči, strávily tři roky v internaci v Praze a ve Svatobořicích u Kyjova.
Jak vypadal náš region, okolí Kdyně, Podzámčí, Trhanov a další zákoutí Domažlicka před sto lety a během druhé světové války, odhaluje ve svých zápiscích stanětický rodák Jack Flor.
Turecko útočí na Kurdy v Sýrii a obsazuje tamní města. Tisíc lidí bylo zabito, 160 tisíc je na útěku. USA vyhlásily na Turecko sankce. Proč se to děje?
Přesná replika praporu, který prošel i bojišti první světové války, patřil českobudějovickému c a k. 91. regimentu a zmizel v roce 1938, bude požehnána v pondělí v budějovické katedrále sv. Mikuláše. Při slavnostní bohoslužbě za posledního českého krále.
/ANKETA/ Sokolové na Písecku oslavují různá výročí. Loni slavili 150. výročí v Písku, letos v létě 125. v Mirovicích a teď v říjnu si připomínají 130. výročí v Milevsku.
Sobíňov – Je to letos přesně 105 let, kdy v roce 1914 ve francouzském regionu Champagne vznikla Rota Nazdar, Byla to první československá vojenská jednotka na území Francie.
Dne 8. srpna 1929 se z amerického města Lakehurst v New Jersey vznesla vzducholoď Graf Zeppelin, která zamířila do německého Friedrichshafenu a z něj pak přes Sibiř do Tokia, odkud přes Pacifik doletěla zpět do Spojených států, aby se pak přes Atlantik vrátila do Friedrichshafenu. Na palubě měla 61 lidí včetně 25 cestujících. Byli to první pasažéři na cestě kolem světa.
Cena Střediska východočeských spisovatelů, z. s. za mimořádně kvalitní dílo byla udělena Ivě Tajovské za její nový román Hořící nebe.
Principál mladoboleslavského Divadýlka na dlani Petr Matoušek a zažil u příležitosti svátku svatého Václava 28. září velkou poctu. Z rukou předsedy Československé obce legionářské Pavla Budinského Matoušek přijal Pamětní medaili ČsOL III. třídy za zásluhy o obnovu a uchování legionářských tradic.
Dnes, v pátek 11. října, odehraje ústecké činoherní studio od 19 hodin svou první premiéru v nové sezoně.
Davy fanoušků se v pátek přijdou do paláce Žofín rozloučit se svým idolem Karlem Gottem. Do historie této novorenesanční budovy tak přibude další výrazný mezník. Slovanský ostrov i s Žofínem býval po staletí místem oslav, ale i důležitých historických událostí.