Prachatice - V rámci výročí Vzniku samostatného československého státu se sešli partnerští žáci prvního a devátého ročníku, aby společnými silami vyplnili pracovní list. Tento list byl vytvořen pracovníky městského muzea k příležitosti 100. výročí republiky.
Netrpělivost srdce, mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga, má 8. a 9. listopadu českou premiéru ve Stavovském divadle. Na jeviště jej převedl Daniel Špinar.
Markvartice - Spolek Přátelé Markvarticka uspořádal besedu k výročí 100. let založení Československé republiky, na jejíž úvod zazněla československá hymna.
Rokycansko – Jana Poncarová, žijící v Plzni a Dobřívě, vydala svoji prvotinu. Román Podbrdské ženy přibližuje osudy tří generací žen, jejichž životy se odehrávají v našem regionu na pozadí událostí minulého století.
Rychnovsko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Beseda na téma 100 let od založení republiky a konce první světové války se v úterý od 17 hodin koná v zasedací místnosti Městského úřadu Solnice. K uctění památky vojáků spojili své odborné znalosti, obrazový materiál a dokumenty ze svých archivů historik Zdeněk Zahradník a občané města.
Premiéra Andreje Babiše (ANO) čeká o víkendu a na počátku příštího týdne cesta po Evropě. Ve Francii se zúčastní vzpomínkového ceremoniálu u příležitosti výročí konce první světové války, následně bude jednat v Itálii o situaci v Libyi v souvislosti s migrací a na závěr cesty navštíví Dánsko, kde se sejde s premiérem Larsem Lökkem Rasmussenem. Mandát pro Babišovu cestu by měla ve středu schválit vláda.
Znojmo – Na vojáky padlé na frontách první světové války vzpomínali v sobotu navečer účastníci pietního aktu ve vojenské části louckého hřbitova ve Znojmě. Vzpomínku uspořádalo znojemské Jihomoravské muzeum spolu s místní farností v rámci série vzpomínek a přednášek na poslední rok Velké války.
Broumovsko - Výstavu o zajateckém táboře z první světové války v místech dnešního letiště mezi Broumovem a Martínkovicemi budou zájemci moci navštívit už jen v pátek a v sobotu.
Slovácké divadlo věnovalo 100. výročí vzniku Československa celou uplynulou sezónu, která s příznačným sloganem Kde domov tvůj? Slovácké divadlo! a na míru šitými kusy významné jubileum oslavovala a připomínala.
Smržovice – Také v obci s počtem cca 50 obyvatel vzpomněli 100. výročí založení Československa a v prostoru bývalé Bártovny na Modlíně zasadili v sobotu odpoledne památnou lípu. Iniciátorkou byla Renata Mrázová z nedaleké usedlosti.
Žernovice - V sobotu 27. října uspořádal Sbor dobrovolných hasičů a obec Žernovice pro všechny obyvatele, pamětníky a příznivce naší obce Setkání rodáků.
Bernardov /FOTOGALERIE/ - Sté výročí založení Československa uctili v Bernardově opravou památníku padlých v první světové válce. Okolí pomníčku bylo nově osázeno a vytvořen byl také nový kovaný plot s podezdívkou. U pomníčku roste lípa, která byla vysazena v roce 1945 po skončení druhé světové války. Nyní obec usiluje o její zařazení na seznam mezi stromy svobody.
V Česku dnes začíná sbírka ke Dni válečných veteránů, který připadá na 11. listopad. Koupí květu vlčího máku lidé přispějí projektu Paměť národa na další pořizování nahrávek účastníků druhého a třetího odboje. Sbírka, kterou čtvrtým rokem pořádá spolek Post Bellum, vynesla loni tři čtvrtě milionu korun.
Smržovice – Také v obci s počtem cca 50 obyvatel vzpomněli 100. výročí založení Československa a v prostoru bývalé Bártovny na Modlíně zasadili v sobotu odpoledne památnou lípu. Iniciátorkou byla Renata Mrázová z nedaleké usedlosti.
Machovská Lhota - V neděli 28. října si skupina dvaadvaceti občanů Machovské Lhoty, mezi nimiž byli místní i chalupáři, připomněla sté výročí od založení samostatného Československa.
Českobudějovicko – K zimnímu spánku se 1. listopadu ukládá řada památkových objektů. Uvnitř se sice bude smýčit, větrat a opravovat, ale pro turisty budou brány až do dubna zavřené. Návštěvnická sezona skončila s posledním říjnem.
Lidice /FOTOGALERIE/ - Oslavy sta let republiky se konaly také v Lidicích. A byly vskutku vydařené. V parku před místním obecním úřadem byl u této příležitosti vysazen Strom republiky, na programu bylo vystoupení ženského pěveckého sboru Smetana, dětí z místní mateřské školy i krájení republikového dortu. Hlavní bylo ovšem odhalení mozaiky, kterou věnovali u příležitosti stých narozenin republiky Lidicím občané anglického města Stoke on Trent.
Slaný - Slavnostní odhalení pamětní desky všem padlým a zemřelým ze Slaného, kteří v letech 1914 - 1918 sloužili v řadách c. a k. armády, bude součástí slánské oslavy Dne veteránů. Ten se na tradičním místě u vchodu slánského tržiště (vedle ostatních pamětních desek) koná v neděli 11. listopadu od 11 hodin.
Lázně Bělohrad - V neděli si občané Lázní Bělohradu připomněli ukončení první světové války a vznik samostatné Československé republiky odhalením pomníku padlým v Prostřední Nové Vsi, která je částí Lázní Bělohradu.
Klatovy – Ani vydatný déšť se sněhem neodradil v neděli dopoledne více než stovku Klatovanů od účasti na oslavě stého výročí vzniku Československa v parčíku Pod valy. Součástí bylo odhalení nového pomníku obětem první světové války, který v Klatovech chyběl 78 let.
Hradec Králové - V Jiráskových sadech byl v sobotu v rámci oslav výročí republiky výjimečně zpřístupněný zrekonstruovaný dřevěný kostelík sv. Mikuláše.
Rožmitál pod Třemšínem - Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby se v těchto dnech právem pyšní novým animovaným filmem s názvem Naši Italové, který vypráví o exodu italských obyvatel za první světové války do Čech, konkrétně na Příbramsko. Pracovaly na něm starší skupiny žáků výtvarného oboru a kolegové hudebníci z milínské pobočky a LDO.
Brno /FOTO, VIDEO/ – Dámy v decentních kostýmcích, v přiléhavých kloboucích a rukavičkách, muži v tmavých kloboucích a tmavém obleku. Desítky lidí sledují v brněnských Denisových sadech v neděli kolem poledne přehlídku prvorepublikové módy. Jde o součást akce Brno 1918, jejíž program pořadatelé zaměřují na vznik československé republiky.
Znojmo – Obnovenou část Jubilejního parku otevřeli u příležitosti sta let republiky v neděli dopoledne představitelé Znojma. Odhalili tam také novou bustu Tomáš Garrigue Masaryka. Slavnosti se zúčastnily stovky lidí.
Jablonecko - V Tyršově parku v sobotu proběhly oslavy ke 100. výročí ukončení první světové války. Oslavy v sobě propojily bohatý kulturní program se zajímavou vojenskou historií. Díky spolupráci s vojenskými nadšenci návštěvníci akce zjistili, jak se nejen bojovalo, ale i jak se žilo vojákům během první světové války. Prohlédli si dobové uniformy, jejich zbraně, vybavení a například i vojenskou kuchyň.
Zbraslavice - Ve Zbraslavicích se v sobotu konaly "Oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky". Vše začalo mší v kostele sv. Vavřince. Po obřadu se hosté odebrali do zámeckého parku, aby se stali svědky slavnostního vysazení lípy svobody. Ta byla vysazena poblíž sochy husitského kazatele Markolda ze Zbraslavic.
Ode dneška do 18. listopadu si mohou lidé na dejvickém nádraží v Praze prohlédnout repliku vlaku, kterým se přepravovali českoslovenští legionáři v Rusku za první světové války a po jejím skončení. Ve vagonech takzvaného Legiovlaku čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a fotografie dokumentující historii československých zahraničních vojsk. Vstup do expozice je zdarma.
Když v roce 1879 rozsvítil Edison svou první žárovku, těžilo se na území dnešního Česka téměř 11 milionů tun uhlí ročně. Uhelné alias parní elektrárny tudíž byly logickou volbou i při elektrifikaci českých zemí. Poválečné roky charakterizoval přechod na blokové uspořádání uhelných elektráren, 60. až 80. léta pak skokový nárůst výkonů. Příběh uhelných elektráren přináší ČEZ k výročí 100 let republiky.
/MILIARDÁŘI PRVNÍ REPUBLIKY A KONCE MONARCHIE/ Jméno čokoládového krále Františka Maršnera zná už jen málokdo – zato jím zaregistrovaný název čokolády (a následně celé jeho čokoládovny) Orion se stal světoznámým. Maršner z dílny na výrobu tureckého medu na pražských Královských Vinohradech učinil největší českou továrnu na čokoládu.
Benešovsko - Zatímco v Praze 28. října 1918 lidé slavili novou republiku, v kraji pod Blaníkem, tyhle vzrušující chvíle nikdo moc neprožíval. Lidé tam měli úplně jiné starosti. Jejich rodiny trpěly nedostatkem potravin a to vygradovalo v posledních dvou letech války.
Mladá Boleslav – Dne 28. října, dva týdny před posledními výstřely první světové války, která navěky vymazala z mapy tři evropská císařství a Osmanskou říši, zasedla v mladoboleslavském hotelu U Zlatého věnce revoluční skupina. Ta se pod dojmem informací, přicházejících z Prahy, kde došlo dopoledne k obsazení Válečného obilního ústavu a vyhlášení samostatné republiky, jala organizovat převrat i v Mladé Boleslavi.