Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - „Brigádní generál František Moravec - čáslavský rodák“ je název knihy, kterou vydal Oldřich Skalák symbolicky v roce 100. výročí vzniku republiky. Přestože kniha bude slavnostně pokřtěna a dodána do distribuce až v podzimních měsících, rádi ji představíme v předstihu.
Blansko /FOTOGALERIE/– U sochy československého legionáře v Blansku se včera sešla přibližně padesátka lidí. Společně pietním aktem uctili 101. výročí bitvy u Zborova na Ukrajině.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ - Den vzniku československého státu je ještě měsíce v nedohlednu, oslavy výročí jsou už ale dávno v plném proudu. Okamžik, kdy se začaly pro naši zemi psát nové dějiny, si ve čtvrtek připomnělo i Polabské muzeum v Poděbradech novou výstavou s názvem První republika – 100 let samostatného státu.
Písek - V areálu Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Písku se v sobotu 30. června uskuteční vzpomínková akce, při které bude odhalena pamětní deska generálu Josefu Bílému.
Příbramsko – Letos slavíme sto let samostatného státu. Ovšem každá obec a město tyto oslavy naplánovaly na různá data. Důvody jsou různé jako například, že nechtějí konkurovat větším oslavám v okolí nebo je v rámci finančních úspor radnice spojily třeba s městskými oslavami. Připomínku stoleté existence českého státu někde chystají i některé spolky a organizace.
Záhornice – „Bratři, vím že jdu na smrt, ale nebojím se jí, protože statečný muž umírá jednou, jen zbabělec stokrát.” Tak zněla v únoru 1942 poslední slova Františka Pecháčka, kráčejícího vstříc kruté popravě v koncentračním táboře Mauthausen. Vzápětí ho dozorci nechali nemilosrdně roztrhat smečkou rozzuřených hlídacích psů.
Louka – Dobrý úmysl a snaha zanechat trvalou vzpomínku na legionáře z první světové války, kteří se narodili v této obci, došel svého naplnění v sobotu 23. června, kdy místní slavnostně odhalili památník šesti legionářům.
Drahobudice /FOTOGALERIE/ - Už od časných ranních hodin to žilo v obci Drahobudice na Kolínsku, kde místní slavili šest set osmdesát let od založení jejich obce a kulatých sto dvacet let od vzniku místního sboru dobrovolných hasičů.
Památník padlým za první světové války odhalili v sobotu (23. června) na hřbitově v Ústí u Vsetína. Slavnostní odhalení uspořádala obec v rámci oslav stého výročí konce první světové války.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Střelba a výbuchy zněly v sobotu odpoledne 23. června z Krásné louky v Mladé Boleslavi. Desítky dobrovolníků v uniformách Československé legie, jakož i rakousko-uherské, ruské a německé armády, tam publiku sehrály rekonstrukci Brusilovovy ofenzívy, jedné z nejkrvavějších bitev první světové války.
Oslava stého výročí konce první světové války se uskuteční v sobotu 23. června od čtrnácti hodin v Ústí. Oslavě na hřišti u Sokol klubu bude předcházet slavnostní odhalení památníku padlým na místním hřbitově.
Letos si připomínáme sto let Československa. Při této příležitosti si v Dívčím Hradě připomenou dobu, kdy byl Dívčí Hrad Maidelberg, Životice Seitendorg a Sádek Zottig.
Když ve Francii za první světové války zakázali absint a další alkoholické nápoje na bázi anýzu, jistý mladý muž z jižní Francie zalezl do své ložnice a dal se do experimentování. Míchal přísady, zkoušel nejrůznější bylinky a na konci toho všeho vznikl „autentický pastis z Marseille“, který v roce 1932 získal povolení k prodeji. Ten muž se jmenoval Paul Ricard a na svém pastisu vydělal miliardy.
Mladoboleslavsko, Český ráj – Dvě akce v sobotu přilákají zástupy diváků. Bude to historická bitva na Krásné louce v Mladé Boleslavi a Slavnosti piva Rohozec v areálu Pivovaru Rohozec
Milovice – Nejen stádo divokých koní a praturů se má na pláních u Milovic a Benátek nad Jizerou k světu. Nová mláďata se rodí také zubrům, naposledy dvě minulý týden. V tuto chvíli počet jedinců v jejich stádu přesáhl dvacet, přesně jich je 21.
/FOTOGALERIE/ Nejen stádo divokých koní a praturů se má na pláních u Milovic a Benátek nad Jizerou k světu. Nová mláďata se rodí také zubrům, naposledy dvě minulý týden. V tuto chvíli počet jedinců v jejich stádu přesáhl dvacet, přesně jich je 21.
Jan Gayer by oslavil přesně 19. června narozeniny a 7. června uplynulo sto let od jeho smrti po bitvě u Lipjag. Osobnost přerovského rodáka a významného legionáře si připomněli v pátek odpoledne u jeho památníku Na Marku zástupci vedení města, policie, ale také Sokola nebo Československé obce legionářské Jana Gayera v Přerově.
Železnice - Město v sobotu celodenním programem oslavilo 700 let od první písemné zmínky o pánech Železnických a sté výročí založení republiky. Při této příležitosti se konal také čtvrtý sjezd rodáků.
Kutná Hora - Eliška Ryklová ze třídy E2B skvěle reprezentovala kutnohorskou střední průmyslovou školu na velvyslanectví USA v Praze. K příležitosti 100 let česko-amerických vztahů si připravila video, ve kterém tvořivě a poutavě představila málo známou osobnost kapitána Emanuela Viktora Vosky, kutnohorského rodáka, který se na konci první světové války aktivně podílel na vzniku Československé republiky.
Krnovští zastupitelé 6. června rozhodli, že město koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově. Kdo byli Otto Rieger a jeho stejnojmenný syn?
Mrákotín – Z nedalekého lomu se ozvala poslední rána před zastavením provozu, který se musí před příchodem návštěvníků zastavit. Lidé se chtějí podívat, kde se těží známá mrákotínská žula se zbarvením do žluta či šeda. Po tomto kameni se lze projít na Bratislavském hradu, v Brně na Zelném trhu či u Chrámu Svaté Barbory v Kutné Hoře.
Hradec Králové - Na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy v centru Hradce Králové opět stojí pomník poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Ten na stejném místě stál již od roku 1937, než jej za pouhé tři roky zničili nacisté.
Zákolany /FOTOGALERIE/ - Desítky lidí se sešly v Zákolanech, aby oslavily 100 od vzniku republiky. Zúčastnění si k tématu mohli vyslechnout přednášku, prohlídnout si zajímavou výstavu či uctít památku obětí první světové války.
Jindřichův Hradec - V letošním roce je to už 150 let, kdy se v Jindřichově Hradci narodil jeden z nejvýznamnějších vojáků nové samostatné Československé republiky, od jejíhož vyhlášení uplyne v říjnu rovné století.
Obec Kladeruby, se nachází třináct kilometrů severozápadně od města Valašské Meziříčí v nadmořské výšce 305 metrů. Obec se rozkládá na 706 hektarech. V současnosti má obec 430 obyvatel. Potůček Hrčál rozděluje obec na horní část - Hořansko a dolní část - Dolansko.
Dnes je tomu přesně 135 let od chvíle, co 5. června 1883 poprvé vyrazil z Východního nádraží v Paříži dnes už světoznámý Orient expres. Spoj, který proslul také díky detektivce anglické spisovatelky Agathy Christie, původně mířil pouze do Vídně. Později se jeho trasa prodloužila mimo jiné až do tureckého velkoměsta Istanbul.
České Budějovice - Uvidíte obrazy přímo z italské válečné fronty, kde Jan Rafael Schuster bojoval. Vystaveny budou i úryvky korespondence, kterou za války posílal rodičům do Českých Budějovic.
Seč /FOTO/ - V sobotu se na Seči konaly velkolepé oslavy k výročí 700 let od první písemné zmínky. Oslav bylo hned několik. Oslavovalo se 140 let od založení sboru dobrovolných hasičů ale také 65 let od otevření nové základní školy a za zmínku také stojí 60 let vydávání místního zpravodaje Oheb.
Od uplynulého víkendu se v Chuchelné mohou chlubit unikátním vojenským muzeem, které během dvou let vybudovala parta nadšenců. Jedním z nich byl také Marek Hnilka, zástupce ředitele nově vzniklého muzea.
Hořovice – Zámek Hořovice zahájil ve středu 30. května novou výstavu na téma Zámek Hořovice jako internační tábor italských válečných zajatců. Slavnostní otevření výstavy proběhlo za přítomnosti starosty města, členů Národního památkového ústavu a pracovníků hořovického zámku.
Volary - Poslední květnové pondělí přivezl Jaroslav Pulkrábek k svému tradičnímu autorskému pořadu doprovázený fotografiemi i několik zajímavých sestřihů ve filmové podobě.
Pardubice – Velkolepá show nejen na zemi. Dvacátý osmý ročník Aviatické pouti v Pardubicích je na obzoru. I letos nabídne na nebi i na zemi zajímavý program ošperkovaný o několik novinek.
Rumburk – Na 190 zájemcůz Česka, Německa a Polska zavítalo v neděli do vesnické památkové rezervace ve Šmilovského ulici v Rumburku. Přivedl je sem 14. ročník mezinárodní akce Den podstávkových domů.
Louňovice pod Blaníkem - Velká vlastenecká akce se uskutečnila v sobotu 26. května v Louňovicích pod Blaníkem. Do městyse se sjeli zástupci Vlasteneckého spolku z celé republiky společně s kapelou Pralinka, která po celý den příznivcům hrála lidové písně.
Hradec Králové - Na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy v centru města v těchto dnech roste kamenný základ památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války.
V Praze je přes čtyři desítky stromů, které byly vysazeny u příležitosti výročí založení Československa, pomalu ale upadají v zapomnění. Často jde o letité dřeviny se silným příběhem, které mají lidem připomínat demokratické hodnoty. Pražský deník se vydal do terénu, aby alespoň část z nich zmapoval.