
Museum Kampa v „Zrzavé“ melancholii
Zadumané krajiny a postavy, přístavy, cesty. Volání dálek i chvíle usebrání. Obrazy Jana Zrzavého poznáte na první pohled. Teď se usadily v pražském Museu Kampa.
Zadumané krajiny a postavy, přístavy, cesty. Volání dálek i chvíle usebrání. Obrazy Jana Zrzavého poznáte na první pohled. Teď se usadily v pražském Museu Kampa.
Přibyslav /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Nejstarší dějiny školství na Přibyslavsku jsou zachyceny v publikaci Chotěbořsko I – Školství roku 1910. Vydány měly být tři svazky, nakonec vyšel pouze první. Publikace se zabývá školstvím na území okresu Chotěboř, který tehdy kromě takzvaného soudního okresu Chotěboř tvořil také soudní okres Přibyslav.
Lidice - Památník Lidice slavnostně zahájil letošní sezonu. Stalo se tak v Růžovém sadu, odkud se veřejnost přesunula na Pietní území k pomníku padlým v první světové válce. Tam si zúčastnění připomněli lidické muže padlé v letech 1914 – 1918 a 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Po položení květin u pomníku 1. světové války vystoupily děti z MŠ Lidice, které u lidického potoka vynesly Moranu, symbol zimy a smrti. Na závěr první části programu byly položeny také květiny u pomníku lidických dětí.
Pozapomenutý fenomén exlibris, knižní značky, která upomínala na majitele knihy, oživují i dnes současní výtvarníci. V Česku je také rozšířené sběratelství těchto maličkých grafických listů, které vznikaly s použitím všemožných technik. Seznámit se s historií exlibris a zkusit si své vlastní vyrobit mohou lidé v památníku na Vítkově, kde až do 9. září trvá výstava Ta kniha patří mě!. Připravilo ji Národní muzeum a ukazuje historii knižních značek do roku 1945.
Liberecký kraj – Jan Pikous ml., tulák, bohém a milovník vlaků a nádražních hospůdek, se „potatil“ a vydal se na fotografickou dráhu. Zaměřuje se především na krajiny v různých podobách a aktuálně ve spolupráci s grafikem Tomášem Vackem uvedl v život projekt nazvaný Toulání po pražcích. „K tomu, co aktuálně dělám, jsem došel sám,“ říká.
Severní Čechy /ANKETA/ - V noci na neděli se změní čas. Ve dvě hodiny v noci se posunou hodinky kupředu na 03:00 a noc se tak o hodinu zkrátí.
Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Lysolají.
Třebíč - Patří k malířům, kteří prosluli i za hranicemi naší republiky. Přesto třebíčského rodáka Ludvíka Voneše (1910 - 1978) zná jen málokdo. Bývá označován jako hledač, který vstupuje na neprobádané dráhy.
České Budějovice - Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka měli možnost navštívit přednášku několika zaměstnanců amerického velvyslanectví, a to jak Čechů (kterých na středně velkém velvyslanectví v Praze pracuje asi 150), tak i Američanů (jichž reprezentuje svou zemi v ČR asi 70).
Severní Čechy - V noci na neděli se změní čas. Ve dvě hodiny v noci se posunou hodinky kupředu na 03:00 a noc se tak o hodinu zkrátí.
Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě.
Rumburk - Květnové oslavy spojí Rumburk se vznikem Československa.
Klatovy – Pouze jednou za dva roky prochází kompletním úklidem Pavilon skla Klatovy (PASK).
Milovice – Také sedmnáctihlavé polodivoké stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru u Milovic je součástí zásadního přepisu dějin těchto zvířat v našich končinách. Poprvé od středověku je zubrů na našem území více než stovka. Potvrdili to vědci, kteří zveřejnili počet zubrů v Česku k poslednímu dni loňského roku. Zubr evropský patří mezi ohrožené druhy zvířat.
Telč – V telčské městské galerii Hasičský dům bude ve čtvrtek vernisáží zahájena nová výstava. Veřejnosti přiblíží telčského rodáka Jaroslava Krepčíka, který se mimo jiné podílel na tvorbě sochy svatého Václava pro pražské Václavské náměstí.
Plzeň - Jednoho pachatele kriminalisté vypátrali, dalšího hledají.
Tachovsko – Legiovlak, který se dá také nazvat jako živoucí muzeum připomínající historii Československých legionářů, se opět vydává na své cesty Českou republikou. Dvě první zastávky letošní cesty jsou na Tachovsku. A to ve Stříbře a v Tachově.
Stejně jako v předchozích letech, i pro letošní rok připravilo město Linec pro své návštěvníky na celou sezónu bohatý kulturní program. Připraven je nový muzikál v hudebním divadle či den otevřených dveří, muzea pozvou na rozličné výstavy se vzpomínkovou tematikou a na své si přijdou také milovníci koncertů a venkovních aktivit. A pokud by někomu nestačila jednodenní návštěva, může využít speciálních víkendových balíčků, které kromě zvýhodněného ubytování obsahují také nejrůznější typy vstupenek. Návštěva Lince i letos bude stát za to!!!
Kdo se zasloužil o stavbu hranického mauzolea i o tom, jak probíhala mobilizace v Hranicích, pojednává nová kniha s názvem Hranické mauzoleum obětí první světové války, pod níž se podepsal vojenský historik Václav Bednář.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jihočeský kraj zvou od loňského listopadu, v souvislosti s oslavami 100. výročí konce první světové války a vzniku samostatného československého státu, na zcela unikátní výstavní projekt "První světová válka - léta zkázy a bolesti", který je instalován na celém druhém podlaží historické budovy Jihočeského muzea.
Problém ostravských lagun už nezajímá jen obyvatele města, které největší ekologická zátěž v zemi sužuje už několik desítek let. Velkým tématem je nově také na Sokolovsku v severních Čechách.
Písek – V době první světové války byl nepochybně nejznámější jednotkou rakousko – uherské armády budějovický 91. pěší pluk.
Ostrava – Problém ostravských lagun už nezajímá jen obyvatele města, které největší ekologická zátěž v zemi sužuje už několik desítek let. Velkým tématem je nově také na Sokolovsku v západních Čechách.
V rámci včerejší návštěvy premiéra v demisi Andreje Babiše v budově karlínské Invalidovny došlo k dohodě o její budoucnosti. Po 17 měsících vyjednávání získá Invalidovnu Národní památkový ústav (NPÚ), který místní radnice celou dobu podporuje. Budova tak skončí v rukou těch, kteří se nejlépe postarají o její rekonstrukci a smysluplnou budoucnost.
Ohrožených zubrů evropských v českých chovech přibývá. Loni jejich počet poprvé v novodobé historii překročil symbolickou hranici sto kusů. Zubři byli po první světové válce v přírodě zcela vyhubeni člověkem, přežilo jen pár kusů chovaných v zajetí. V Česku žijí zubři v deseti chovech, z toho polovinu tvoří zoologické zahrady.
V sídle Československé obce legionářské (ČsOL) v Praze by se letos mělo otevřít legionářské muzeum. Připomínat bude československé legie z období první světové války. Umístěno v něm bude i třeba badatelské centrum. ČTK to řekli tajemník ČsOL Milan Mojžíš a tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag.
Pardubice – Premiéru tanečně-herecké inscenace Tančírna uvede v sobotu od 19 hodin Východočeské divadlo Pardubice.
Na výpravu za životem sov ale i bobrů láká Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov v Horce nad Moravou.
Havlíčkův Brod - Besedu k výstavě s názvem Vyhnaní, Uprchlíci 1914 až 1918, pořádalo ve čtvrtek 8. března havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny.
Žáci osmých a devátých tříd se setkávají s lidmi, kteří vzpomínají na druhou světovou válku a komunistický režim. S moderními dějinami se seznamují živou, bezprostřední formou. V rámci projektu se také naučí zpracovávat video a tvořit reportáže.
Mladoboleslavsko /ANKETA/ - Oficiálních oslav je dnes už poskrovnu. Lidé ovšem po svém slaví Mezinárodní den žen stále.
Rakovník – Rakovník přivítal mezi své knižní tituly další dílo s názvem Výchova kněží v Čechách, jejímž autorem je rakovnický rodák Tomáš W. Pavlíček, který je doktorem filozofie. Dne 5. března se konala prezentace této knihy v dětském oddělení Městské knihovny Rakovník.
Havlíčkův Brod – Zajímavou besedu k výstavě Vyhnaní. Uprchlíci 1914-1918 ve čtvrtek 8. března pořádá havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny.
Česká Lípa - Osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garigua Masaryka přimomene setkání u jeho busty na náměstí v České Lípě.
Beroun - Úžasná atmosféra i zábava. Tak hodnotili sobotní návštěvníci berounského kulturního domu Plzeňka letošní městský ples, který byl k uctění stého výroční založení republiky v duchu Retro.
Kdyně – V pozdním mrazivém úterním odpoledni 27. února si mohli návštěvníci, kteří dorazili do kdyňského infocentra, vyslechnout zajímavou přednášku o životě lesníka Jakuba „Jacka“ Flora.
Ústí nad Labem - Výstava Rok 1918 na Ústecku je výsledkem výzkumu doktorandů katedry historie Filozofické fakulty UJEP. Během letošních oslav stého výročí vzniku Československé republiky bude v průběhu roku představena na řadě míst v Ústeckém kraji. S doprovodným programem bude též putovat po gymnáziích.
Žďár nad Sázavou – Účast Jihlavského 81. pěšího pluku v bitvě u Zborova v roce 1917 přiblíží zájemcům přednáška, kterou připravili pracovníci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou. Do tohoto pluku rukovala značná část mužstva z moravské části Vysočiny - někdejší okresy Žďár nad Sázavou, Jihlava a Třebíč).
Blatná - Už jen do 4. března máte možnost zhlédnout výstavu Velká válka očima Jana Rafaela Schustera, kterou Městské muzeum Blatná uspořádalo k letošnímu výročí 100 let od konce první světové války.
Obrazy Františka Kupky okupují čelních místa žebříčku nejdráže prodaných obrazů českých malířů. Rekordních 62 milionů korun za dílo Protihodnoty nyní může být překonáno čtveřicí Kupkových dalších prací, které nabídne londýnská aukční síň Christie’s.
Místostarosta MČ Praha 8 Petr Vilgus dlouhodobě usiluje o vyřešení neutěšené situace okolo karlínské Invalidovny. Řešením je podle něj předat budovu do rukou Národního památkového ústavu (NPÚ), který nejlépe ví, jak se postarat o tak významnou a cennou stavbu. Žádá ministryni financí Alenu Schillerovou o intervenci v záležitosti jejího předání do správy NPÚ, který o převod požádal již v roce 2016. Od té doby uběhl už rok a půl. Invalidovna už nemůže déle čekat.
ROZHOVOR / Ceny Největší z pierotů, které byly předány v sobotu 17. února na Plese Slováckého divadla a Ray Service, znají své vítěze.
Mariánské Lázně - Legionářské muzeum na kolejích opět vyráží na pouť po Čechách. Jeho třetí zastávkou se stanou Mariánské Lázně.
Téměř dvacet let čekání je u konce. Hotel Zlechov, který býval do devadesátých let vyhledávaným a oblíbeným rekreačním místem bude opět otevřený. Majitel objektu Ladislav Koláček potvrdil, že by se tak mělo stát už letos.
Nizozemský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž označili masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecko coby nástupnický stát sultanátu přitom tento termín dlouhodobě odmítá. Přijetí rezoluce proto pravděpodobně zhorší již tak napjaté vztahy obou zemí.
Lounsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.
Písek - Druhý měsíc putuje po školách ve městě výstava Vznik samostatného Československa.
Jihlava – V posledním patře jihlavského Muzea Vysočiny právě vrcholí přípravy. Zítra od pěti hodin odpoledne tam proběhne vernisáž regionálně zaměřené výstavy 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost.
Sté výročí vzniku pražského kbelského letiště by mohl na začátku června připomenout letecký den. Divákům by armáda zdarma představila svou leteckou techniku na zemi i ve vzduchu. Poslední podobné akce se na místní základně konaly v 90. a 30. letech minulého století. Na setkání se starosty okolních obcí to dnes řekl velitel základny David Klement. Akce by se mohla spojit s muzejní nocí ve kbelském leteckém muzeu a připomínkou legionářské tradice, kterou plánuje radnice městské části Praha Kbely.
Jirkov - Pomník stojící ve Svojsíkových sadech se vrátí do původní podoby.