Jižní Morava - Sto. Magické číslo, s nímž je letos spojená řada důležitých událostí. Lidé nejenom v jihomoravském příhraničí si tak připomenou výročí konce první světové války a vznik Československé republiky. Na přípravě oslav se již pracuje.
Velké Opatovice – Na okraji zámeckého parku ve Velkých Opatovicích na Blanensku stojí pomník věnovaný obětem první světové války už téměř sto let. Letos se dočká opravy.
Havlíčkův Brod - Zajímavou kapitolu historie první světové války i samotného Havlíčkova Brodu v těchto dnech otevřelo zdejší Muzeum Vysočiny. Nová výstava s názvem Vyhnaní. Uprchlíci 1914-1918 přibližuje nepříliš známé události „Velké války“, které ovlivnily řadu rodin a obcí v Čechách i na Moravě.
Městské sady se střelnicí sloužily od 18. století kromě různých slavností i každoroční soutěži krále střelců, velmi populární nejenom ve městě Opavě. Účastnili se jí střelci z celé rakouské monarchie a významným návštěvníkem zahájení střelby byl císař František Josef I.
Lounsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 16. února.
Dvě novinky, adaptaci slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka a původní autorskou koláž Kdy bude po válce Zoji Mikotové a Ivy Šulajové, začalo v těchto dnech připravovat Slovácké divadlo.
Po sto letech a ve stejný den, kdy se loučil se životem Přerovan František Rasch. Jako vůdce hrdinné vzpoury námořníků v Boce Kotorské zaplatil za svobodu nejvyšší cenu - vlastní život. Zemřel ve věku osmadvaceti let a jeho oběť si po sto letech připomněli nejen v rodném Přerově, ale i černohorském Kotoru.
Pražské Národní muzeum představuje v USA na putovní výstavě osobnost Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice s názvem Masaryk as a Phenomenon začala tento týden na velvyslanectví ve Washingtonu, kde potrvá do 7. března. Poté bude postupně instalována v několika dalších amerických městech, oznámila dnes ČTK Pavlína Charvátová z tiskového oddělení muzea.
Cerekvice nad Loučnou - Od konce 60. let 19. století zasáhla české země „cukrovarnická horečka“. Vznikla řada nových cukrovarů, ceny cukru prudce stoupaly, cukr se dařilo vyvážet i za hranice.
Helmtraud Langerová se narodila v posledním roce první světové války, svých sto let slavila 4. února. V Šumperku prožila léta první republiky, během druhé války přesídlila do Německa a pak se zase vrátila do vlasti. Posledních téměř čtyřicet let bydlí v Bludově. Podle svých slov jubilantka život jednoduchý neměla.
Na unikátní sbírku fotografií, dobových listin a dokumentů, plakáty nebo dopisy vojáků ze zákopů první světové války zve návštěvníky výstava Sto let vzniku Československa, která je od pátku 2. února k vidění v Kojetíně.
Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Tentokrát jsme se zaměřili na regionální literaturu.
Příbram - Historie TJ Sokol Příbram je velmi bohatá. Spolek patří k vůbec nejstarším v republice a za dobu své existence musel překonat několik strastiplných momentů. Přesto i nadále jeho členové dosahují dobrých výsledků a dokonce se zapsali do dějin.
Vysočina – Organizace Vysočina Tourism představila nové internetové stránky www.vysocina100let.cz. Web mapuje zajímavé události, osobnosti nebo významné architektonické počiny v kraji za uplynulých sto let.
Vimperk - Vernisáž výstavy Stopy století, která se konala ve středu 31. ledna v podvečer ve vimperském kulturním středisku, odstartovala v městě pod Boubínem oslavy výročí, jenž si letos připomínáme.
Tábor – Každý název s sebou nese atmosféru doby, v níž vznikl. Například Jordánské nábřeží se během druhé světové války nazývalo nábřežím Reinharda Heydricha, třída 9. května zase Viktoria-Strasse. Hned po válce ji čekala další změna: byla přejmenována na Stalinovu třídu.
Provoz v cukrovaru v neděli utichl a čtyřměsíční kampaň se stala minulostí. Přesné zhodnocení výsledku zatím k dispozici není, ale některé poznatky jsou už jisté. Ve třísměnném provozu zpracovalo sto dvacet stálých a sedmdesát brigádníků o dvacet tisíc tun řepy víc než vloni a její cukernatost byla také o něco vyšší.
Provoz v opavském cukrovaru v neděli utichl a čtyřměsíční kampaň se stala minulostí. Přesné zhodnocení výsledku zatím k dispozici není, ale některé poznatky jsou už jisté. Ve třísměnném provozu zpracovalo sto dvacet stálých a sedmdesát brigádníků o dvacet tisíc tun řepy víc než vloni a její cukernatost byla také o něco vyšší.
Horní Habartice - Během voleb chodí lidé hlasovat nejen do vyčleněných místností poblíž jejich bydliště. Někteří z nich mohou využít mobilní urny, které jim komisaři přinesou až domů. Děje se tak zejména ze zdravotních důvodů. Doma hlasovala i 102letá Marie Junásková z Horních Habartic, nejstarší občanka celé obce.
Planá nad Lužnicí - Když se v červnu roku 1914 Augusta Šťastná ve Vídni narodila, vládl Rakousku – Uhersku císař František Josef I. O měsíc později se rozpoutaly boje první světové války.
Nové Město na Moravě – Jasno v tom, které trhy a kulturní akce se letos uskuteční, už mají v Novém Městě na Moravě. Místní se mimo jiné mohou těšit například na rekonstrukci návštěvy Tomáše Garriqua Masaryka.
Náměšť nad Oslavou – Se zajímavou výzvou veřejnosti - a fandům 221. „tygří" letky zvlášť - přišel její velitel Petr Slíva. „Vytvořte návrhy pro polep, tedy kamufláž vrtulníku Mi-24 pro oslavu 100. výročí československého letectva,“ konstatuje voják, který působí na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.
Na zhruba 400 tisíc korun vyjde oprava stávajícího pomníku a výstavba nového pietního místa v Hostišové. Obec má přislíbenou dotaci ve výši 85 procent od ministerstva obrany.
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Dagmar Martinková přednášela na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ na téma „Volyňští Češi“. Přednáška se uskutečnila na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi. Stejnojmenná výstava se koná ve vestibulu čáslavského gymnázia ve dnech 22 - 26. ledna.
Brno - Bojovali ve světových válkách. Učili několik generací studentů. Bavili Brňany v divadlech. Na brněnském Ústředním hřbitově je pochovaných spousta významných osobností. Po místech jejich posledního odpočinku lidi provede nedávno dokončený projekt Průvodce po hřbitovech.
Bojovali ve světových válkách. Učili několik generací studentů. Bavili Brňany v divadlech. Na brněnském Ústředním hřbitově je pochovaných spousta významných osobností. Po místech jejich posledního odpočinku lidi provede nedávno dokončený projekt Průvodce po hřbitovech.
Ondřejov – Kulaté jubileum si v neděli připomene tým hvězdárny u Ondřejova na Praze-východ. Observatoř stojící blízkosti Hrusic spojovaných s Josefem Ladou existuje rovných 120 let. Alespoň se tohle číslo uvádí v souvislosti s tím, že zakladatel hvězdárny Josef Frič 21. ledna 1898 koupil za 900 zlatých kus lesa na vrchu Manda.
/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Kaly se těží s pauzami. SMS zpráva z monitorovacího systému o překročení stanovené koncentrace jedovatého oxidu siřičitého (SO₂) v úterý ve 13.11 hodin vedla k zatím nejdelší nucené pracovní přestávce v likvidovaných Lagunách Ostramo. Bagristé i buldozeristé pokračovali v činnosti, avšak homogenizace a zavápnění musely stát až do středečních 16.15 hodin. Včerejší provoz probíhal opět s přestávkami. Firmu ale každé zastavení stojí peníze.