Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Výstava odhaluje málo známý příběh italských uprchlíků

Havlíčkův Brod - Zajímavou kapitolu historie první světové války i samotného Havlíčkova Brodu v těchto dnech otevřelo zdejší Muzeum Vysočiny. Nová výstava s názvem Vyhnaní. Uprchlíci 1914-1918 přibližuje nepříliš známé události „Velké války“, které ovlivnily řadu rodin a obcí v Čechách i na Moravě.

Restaurace v opavských sadech kdysi sloužila střelcům

Městské sady se střelnicí sloužily od 18. století kromě různých slavností i každoroční soutěži krále střelců, velmi populární nejenom ve městě Opavě. Účastnili se jí střelci z celé rakouské monarchie a významným návštěvníkem zahájení střelby byl císař František Josef I.

Slovácké divadlo začalo připravovat dvě novinky

Dvě novinky, adaptaci slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka a původní autorskou koláž Kdy bude po válce Zoji Mikotové a Ivy Šulajové, začalo v těchto dnech připravovat Slovácké divadlo.

Přerov uctil Františka Rasche

Po sto letech a ve stejný den, kdy se loučil se životem Přerovan František Rasch. Jako vůdce hrdinné vzpoury námořníků v Boce Kotorské zaplatil za svobodu nejvyšší cenu - vlastní život. Zemřel ve věku osmadvaceti let a jeho oběť si po sto letech připomněli nejen v rodném Přerově, ale i černohorském Kotoru.

Národní muzeum představuje v USA Tomáše Garrigua Masaryka

Pražské Národní muzeum představuje v USA na putovní výstavě osobnost Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice s názvem Masaryk as a Phenomenon začala tento týden na velvyslanectví ve Washingtonu, kde potrvá do 7. března. Poté bude postupně instalována v několika dalších amerických městech, oznámila dnes ČTK Pavlína Charvátová z tiskového oddělení muzea.

Sto let cukrovaru v Cerekvici nad Loučnou

Cerekvice nad Loučnou - Od konce 60. let 19. století zasáhla české země „cukrovarnická horečka“. Vznikla řada nových cukrovarů, ceny cukru prudce stoupaly, cukr se dařilo vyvážet i za hranice.

Stoletá paní pamatuje první republiku, na Šumpersku zůstala jako jedna z mála

Helmtraud Langerová se narodila v posledním roce první světové války, svých sto let slavila 4. února. V Šumperku prožila léta první republiky, během druhé války přesídlila do Německa a pak se zase vrátila do vlasti. Posledních téměř čtyřicet let bydlí v Bludově. Podle svých slov jubilantka život jednoduchý neměla.

Knižní tipy nejen na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Tentokrát jsme se zaměřili na regionální literaturu.

Sokol Příbram se zapsal do dějin

Příbram - Historie TJ Sokol Příbram je velmi bohatá. Spolek patří k vůbec nejstarším v republice a za dobu své existence musel překonat několik strastiplných momentů. Přesto i nadále jeho členové dosahují dobrých výsledků a dokonce se zapsali do dějin.

Nový web ukrývá stoleté příběhy Vysočiny

Vysočina – Organizace Vysočina Tourism představila nové internetové stránky www.vysocina100let.cz. Web mapuje zajímavé události, osobnosti nebo významné architektonické počiny v kraji za uplynulých sto let.

Vimperští si letos připomínají slavné osmičky

Vimperk - Vernisáž výstavy Stopy století, která se konala ve středu 31. ledna v podvečer ve vimperském kulturním středisku, odstartovala v městě pod Boubínem oslavy výročí, jenž si letos připomínáme.

Nábřeží R. Heydricha, Stalinova třída i ulice Samopalníků

Tábor – Každý název s sebou nese atmosféru doby, v níž vznikl. Například Jordánské nábřeží se během druhé světové války nazývalo nábřežím Reinharda Heydricha, třída 9. května zase Viktoria-Strasse. Hned po válce ji čekala další změna: byla přejmenována na Stalinovu třídu.

Stroje v cukrovaru utichly, řepy se zpracovalo více

Provoz v cukrovaru v neděli utichl a čtyřměsíční kampaň se stala minulostí. Přesné zhodnocení výsledku zatím k dispozici není, ale některé poznatky jsou už jisté. Ve třísměnném provozu zpracovalo sto dvacet stálých a sedmdesát brigádníků o dvacet tisíc tun řepy víc než vloni a její cukernatost byla také o něco vyšší.

Stroje v cukrovaru utichly, řepy se zpracovalo více

Provoz v opavském cukrovaru v neděli utichl a čtyřměsíční kampaň se stala minulostí. Přesné zhodnocení výsledku zatím k dispozici není, ale některé poznatky jsou už jisté. Ve třísměnném provozu zpracovalo sto dvacet stálých a sedmdesát brigádníků o dvacet tisíc tun řepy víc než vloni a její cukernatost byla také o něco vyšší.

I ve 102 letech chtěla volit. Marie Junásková přivítala komisi doma

Horní Habartice - Během voleb chodí lidé hlasovat nejen do vyčleněných místností poblíž jejich bydliště. Někteří z nich mohou využít mobilní urny, které jim komisaři přinesou až domů. Děje se tak zejména ze zdravotních důvodů. Doma hlasovala i 102letá Marie Junásková z Horních Habartic, nejstarší občanka celé obce.

Do Nového Města opět zavítá Tomáš Garrique Masaryk

Nové Město na Moravě – Jasno v tom, které trhy a kulturní akce se letos uskuteční, už mají v Novém Městě na Moravě. Místní se mimo jiné mohou těšit například na rekonstrukci návštěvy Tomáše Garriqua Masaryka.

Tygří letka vyzývá fanoušky: vytvořte návrh nové kamufláže

Náměšť nad Oslavou – Se zajímavou výzvou veřejnosti - a fandům 221. „tygří" letky zvlášť - přišel její velitel Petr Slíva. „Vytvořte návrhy pro polep, tedy kamufláž vrtulníku Mi-24 pro oslavu 100. výročí československého letectva,“ konstatuje voják, který působí na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Přednáška Dagmar Martinkové přiblížila nelehké osudy volyňských Čechů

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Dagmar Martinková přednášela na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ na téma „Volyňští Češi“. Přednáška se uskutečnila na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi. Stejnojmenná výstava se koná ve vestibulu čáslavského gymnázia ve dnech 22 - 26. ledna.

Špičková observatoř v Ondřejově začínala jako dřevěná bouda

Ondřejov – Kulaté jubileum si v neděli připomene tým hvězdárny u Ondřejova na Praze-východ. Observatoř stojící blízkosti Hrusic spojovaných s Josefem Ladou existuje rovných 120 let. Alespoň se tohle číslo uvádí v souvislosti s tím, že zakladatel hvězdárny Josef Frič 21. ledna 1898 koupil za 900 zlatých kus lesa na vrchu Manda. 

Odtěžování z lagun v Ostravě: klíčovou činnost brzdí hlídací systém

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Kaly se těží s pauzami. SMS zpráva z monitorovacího systému o překročení stanovené koncentrace jedovatého oxidu siřičitého (SO₂) v úterý ve 13.11 hodin vedla k zatím nejdelší nucené pracovní přestávce v likvidovaných Lagunách Ostramo. Bagristé i buldozeristé pokračovali v činnosti, avšak homogenizace a zavápnění musely stát až do středečních 16.15 hodin. Včerejší provoz probíhal opět s přestávkami. Firmu ale každé zastavení stojí peníze.