Psala se druhá polovina května roku 1859, když se do rodiny úředníka Charlese Doyla narodil malý Arthur. V pořadí druhý potomek z desíti dětí, který měl mimo politických a sportovních vloh i ty literární. Právě díky nim později stvořil Sherlocka Holmese, geniálního detektivního poradce, kterého dnes z knih a filmů zná doslova celý svět.
/VIDEO/ Pětasedmdesátiletý starosta druhého největšího řeckého města Soluně Jannis Butaris skončil o víkendu v nemocnici po útoku příznivců krajní pravice. Na sobotním shromáždění připomínajícím masakr černomořských Řeků v Turecku během a po skončení první světové války se dav začal chovat násilně a starostu surově napadl. Butaris označil útok za opovrženíhodný a dodal, že už je v pořádku.
V pondělí odpoledne bylo na policii ve Zlíně opravdu rušno. Nález nebezpečně vypadající látky ve vstupních prostorách Územního odboru Zlín, na náměstí T.G.M. si vyžádal okamžitý výjezd krajských hasičů, kteří zde museli zasahovat ve speciálních protichemických oblecích.
Je to trochu jako by měli fanoušci vojenské techniky a letectví zkaženou narozeninovou oslavu. Plánovaná akce k příležitosti 100. výročí Československa na armádním letišti v Praze Kbelích v červnu nebude. Organizátoři ji chtějí přesunout až na příští rok.
Jevíčko – Dlouhých 75 let trvalo, než se státu podařilo dohledat původního majitele devatenácti pozemků v katastrálním území Jaroměřic. Nevyjasněné vlastnické vztahy komplikovaly plánovanou modernizaci silnice druhé třídy mezi Jevíčkem a Jaroměřicemi, kterou zamýšlí realizovat Pardubický kraj.
Krásná Lípa – Na první nástupiště krásnolipského nádraží pomalu přijíždí historický vlak tažený parní lokomotivou. Z vagónů vystupují za pomoci sestřiček vojáci zranění na bojištích první světové války. Poklidnou idylku ale rozčísnou první výstřely a výkřiky. K vlaku se blíží vzbouřenci, kteří povstali v rumburských kasárnách na sklonku války v květnu 1918.
Telč – Výstavu Architektura ve službách první republiky připravili na druhý květnový týden památkáři v Telči. Výstava v Lannerově domě v Telči bude věnována prezentaci vybraných staveb z let 1918 až 1938 v Kraji Vysočina. Začíná už ve čtvrtek 10. května a k vidění bude ve všední dny do pátku 8. června.
Brno - Na Špilberku otevírají výstavu o událostech roku 1918. Návštěvníci uvidí dobové exponáty i fotografie. Speciální výstavy ke sto letům republiky chystají i další muzea.
Příbram /FOTOGALERIE/ - Město Příbram uspořádalo ve spolupráci se Spolkem přátel Ledra pod názvem Boemia mia 1918 – 2018 v pondělí 30. dubna oslavy výročí 100 let od návratu uprchlíků z Valle di Ledro do vlasti. Na Svaté Hoře se sešli významní představitelé města Příbrami, Svaté Hory, partnerského města Valle di Ledro a dalších hostů u příležitosti 100. výročí návratu válečných vysídlenců z Valle di Ledro do vlasti.
Minulý týden zasadili americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron před Bílým domem ve Washingtonu tradiční Strom přátelství. Dub ale za pár dnů zmizel, což dalo podnět k různým spekulacím. Těm učinil přítrž teprve francouzský velvyslanec v USA, který potvrdil, že dřevina se nachází v povinné karanténě.
Nová galerijní expozice v Jihočeském muzeu představí nahlédnutí do rozsáhlé tvorby známého výtvarníka Jana Rafaela Schustera v cyklu výstav jihočeských autorů. K vidění budou nejen známá zákoutí Budějovic a jižních Čech v proměnách času, ale také zátiší, portréty a další motivy.
Benešov – Na 250 skautů ve věku šest až 11 let s doprovodem nejen z Benešovska, ale z celého Středočeského kraje dorazí poslední májový víkend do Konopiště. Ne kvůli exkurzi do proslulého zámku, ale aby se zúčastnili krajské ho kola soutěže vlčat a světlušek, tedy mladých skautů. Závody mladých skautů se konají vždy ob rok a celá soutěž má tři kola. Okresní, krajské a vyvrcholením je pak soutěž celostátní.
Francouzský prezident Emmanuel Macron je druhým dnem na návštěvě ve Spojených státech. Současný lídr Ameriky Donald Trump pro něj na dnešek připravil velkou recepci s oficiálním jednáním, po němž následuje tisková konference.
Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika.
Kladensko – Mělo by to zajímat hlavně školy; žáci a studenti by měli vědět něco o tom, jak tato republika vznikla. To říká o nové expozici Než vznikla republika Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.
Telč – Před 110 lety začala v Telči fungovat škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo. O tři roky později potom vznikla lidová malírna, která zajistila absolventkám práci. Výrobky malírny a archivní dokumenty budou od pátku 20. dubna k vidění na výstavě k výročí malírny v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas.
Břeclavsko – Za první světové války jezdily vlaky naplněné vojáky na frontu také přes Břeclav. Mohl být jedním z uniformovaných mužů i dobrý voják Švejk, hrdina Haškova románu? Jak vypadalo město před sto lety, popisuje v rozhovoru pro týdeník Nový život, který vychází také jako součást Břeclavského deníku Rovnost, břeclavská historička Alena Káňová.
/ROZHOVOR/ Votice - Sto let od vzniku Československa oslavují letos obce napříč republikou. Město Votice nebude výjimkou. Díky místnímu městskému kulturnímu centru, kterému již řadu let šéfuje Jaroslava Pokorná, se zájemci z Voticka dočkají několika tématických akcí, které historii neopomenou.
Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme osud Českého Malína, vesnice na Ukrajině, která byla za války vyrabována a vypálena jednotkami německého Wehrmachtu. Dodnes nikdo přesně neví, proč se tak stalo.
Tábor – Plný sál Drhovských. Tak to v sobotu vypadalo v sále restaurace Cadillac v Univerzitě. Již potřetí se konal sraz Drhovských, jejichž kořen je zapuštěn v Maršově, v domě číslo 10.
Německá metropole Berlín plánuje změnu jmen ulic, která souvisejí s někdejší koloniální historií Německa v Africe, zejména v Namibii. Podle mluvčí berlínské radnice budou jména ulic odkazující na krutosti spáchané během okupace Namibie nahrazena jmény osvobozeneckých bojovníků. Informuje o tom agentura AFP.
Žatec – Regionální muzeum v Žatci v rámci svých tradičních turistických pochodů pořádá Výlet za žateckým lvem. Akce se koná u příležitosti 100. výročí založení Československa.
Městské muzeum Krnov připravilo výstavu ke vzniku republiky. Historie samotného muzea je však starší, sahá až do 19. století a v roce 1918 již mělo za sebou úspěšné výstavy.
Vyškov /FOTOGALERIE/ - Neštěstí nechodí samo. Blížil se konec třetího roku první světové války a Vyškov postihla jedna z největších pohrom jeho historie. Psal se jednadvacátý květen roku 1917. Jeden z domů na Velkém náměstí, které je dnes známé jako Masarykovo, začal hořet. Kvůli silnému větru se oheň rychle rozšířil na ostatní domy na náměstí. Požáru se nevyhnul ani zámek, pivovar a cukrovar. Plameny si vyžádaly pět lidských životů a způsobily obrovské materiální škody.
Brno - Přezdívku moravský Manchester si Brno vysloužilo i díky továrnám rodiny Löw-Beer. Její členové si díky svým podnikům užívali tehdy nevídaného luxusu. Jedním z jeho důkazů je i unikátní vytápěcí systém ve vile Löw-Beer u parku Lužánky. Podrobnosti o něm se lidé od soboty dozvědí na novém prohlídkovém okruhu.
Aukční síň Weidler v německém Norimberku bude příští týden dražit několik maleb, jejichž autorem je nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom agentura Reuters. Největší hodnotu má podle agentury portrét Hitlerovy milenky, jehož vyvolávací cena je 60 tisíc eur (1,5 milionu korun).
Mladá Boleslav – Kristián. Eva tropí hlouposti. Dívka v modrém nebo Alibi na vodě. Kdo by neznal tuto filmovou klasiku s Oldřichem Novým. Vzpomínky na lamače ženských srdcí dorazí do města automobilů.
/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ V obci, která je zmiňována nejčastěji v souvislosti s Planetáriem, sami vědí, že přetavit sny ve skutečnost je běh na dlouhou trať. Některé části líbivého projektu se ale začnou realizovat už letos.
První světová válka skončila právě před sto lety, v roce 1918, kdy také vznikl samostatný československý stát. Česká republika si letos připomíná více takzvaných „osmičkových“ událostí a k tématu první světové války se na konci dubna vyjádří a připojí i Slovácké divadlo v původní autorské koláži nazvané Kdy bude po válce.
Velká Losenice – Do přípravy pouťové výstavy se již pustili ve Velké Losenici na Žďársku. Vedení obce obyvatele prosí o poskytnutí jakýchkoliv dokumentů, které se týkají období první světové války a vzniku samostatného Československa v roce 1918, popřípadě i dalších významných výročí v letech 1938, 1948 a 1968.