Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Viděl své žáky utonulé v Dyji. Vyhnaný učitel v Rakvicích spočinul vedle nich

Rakvice /REPORTÁŽ/ – Ve dvou řadách naproti sobě jsou na hřbitově v Rakvicích na Břeclavsku pomníky dětí, které zahynuly při školním výletě před více než osmdesáti lety. Jednatřicet žáků se tehdy utopilo v Dyji u Nových Mlýnů. Za několik minut k nim a jediné dospělé oběti neštěstí, kočímu Františku Belechovi, uloží také urnu někdejšího řídícího učitele Bohumila Horňanského a jeho ženy Anděly, rakvické rodačky.

Potvrzeno: osídlen byl také prostor mimo hradiště

Sluneční paprsky se líně prodíraly mezi korunami stromů obklopujících hradisko v Chotěbuzi-Podoboře a pomalu ztrácely na síle. Prázdniny se chýlily ke konci, stejně tak i další sezona archeologického výzkumu v této lokalitě. V pořadí už devětatřicátá. Bádání archeologů i tentokrát přineslo zajímavé poznatky ze života našich předků.

Rozloučí se s legionáři

Vysoké Mýto - Odpoledne s legionáři, tak je nazvána derniéra výstavy Legionáři, která probíhala od poloviny června v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě a která připomněla sté výročí slavné bitvy u Zborova.

Jihočeské kalné ráno...

Před osmdesáti lety zemřel TGM a nikdo neuměl lépe vyjádřit stesk i strach z budoucnosti republiky a Evropy než pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.

Oldřich Tyl architekt Veletržního paláce

Jeho budovy se vyznačují jednoduchostí, elegancí a puristickým vzezřením. Oldřich Tyl byl jedním z generace architektů tvořících ve 20. a 30. letech minulého století.

Vítěznou růži světových výstav zasadí pro Masaryka. Připomene výročí jeho úmrtí

Hodonín – Zasazením unikátní žluté růže Nette Ingeborg vyvrcholí v Hodoníně čtvrteční celodenní program, který připomíná výročí osmdesáti let od úmrtí místního rodáka a zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka. „K poctě prvního československého prezidenta ji věnovala Společnost za pozitivní přístup k životu,“ uvedla předsedkyně Masarykovy společnosti a ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.

Tanec smrti je v trutnovském parku

Trutnov /FOTO/ - Vydařená replika díla sochaře Emila Schwantnera Tanec smrti z autorské dílny sochařky Pauliny Skavove už stojí v trutnovském Městském parku. Odhalili ji v sobotu odpoledne zástupci města spolu s autorkou v rámci Dnů evropského dědictví.

Chtějí přejmenovat Masarykovu ulici. V chorvatském Záhřebu

Hodonín, Záhřeb – Na náměstí 17. listopadu v Hodoníně si lidé příští čtvrtek připomenou rodáka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Uplyne osmdesát let od jeho úmrtí. Jeho jméno je v posledních dnech často k vidění v chorvatských novinách. Část tamních nacionalistů totiž chce, aby Masarykova ulice z centra metropole zmizela. „Přejmenování Masarykovy ulice v Záhřebu by bylo nejhorší možnou reklamou, kterou může Chorvatsko pro sebe v České republice udělat,“ uvedl předseda Chorvatsko-české společnosti v Záhřebu Marijan Lipovac.

Výstava 100 let raket připomíná vojsko ze Strakonic

Strakonice, Praha - Na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích mohou lidé v těchto dnech zhlédnout výstavu, jež se úzce dotýká strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. Nese název 100 let raket a mapuje vývoj raketových zbraní od první světové války až po současnost.

200 let zemského muzea: na začátku bylo sběratelství

Moravské zemské muzeum slaví dvě stě let od svého vzniku. Učiní tak zábavním programem v několika svých budovách, novými výstavami oslavujícími sběratelství a stálou expozicí popisující historii Moravy ve dvacátém století.

Výstava představuje počátky i vývoj vojenských raket

Počátky, vývoj i nasazení vojenské raketové techniky v posledních 100 letech představuje nová výstava před generálním štábem armády v Praze. Na venkovních panelech připomíná první použití raket za první či druhé světové války, jejich další rozvoj a zabývá se třeba i rozmístěním sovětských raket v bývalém Československu.

Výstava představuje počátky i vývoj vojenských raket

Praha - Počátky, vývoj i nasazení vojenské raketové techniky v posledních 100 letech představuje nová výstava před generálním štábem armády v Praze. Na venkovních panelech připomíná první použití raket za první či druhé světové války, jejich další rozvoj a zabývá se třeba i rozmístěním sovětských raket v bývalém Československu.

Komenskému by nevadil fotbal, ale zakazoval karty

Chcete, aby se vaše dítě každé ráno těšilo do školy? Pak ho někdy zaveďte do historických učeben z dob Komenského, éry Rakousko-Uherska, tatíčka Masaryka nebo socialismu, které jsou k vidění v Muzeu Komenského v Přerově.

Českoslovenští legionáři bojovali u Zborova. Ve strážnickém skanzenu

Strážnice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Měla hrát pouze druhořadou roli, pro budoucí vojenský a hlavně politický vývoj v první světové válce byla ale klíčová. Do bitvy u Zborova se československé legie v Rusku poprvé zapojily jako kompaktní jednotka. Nejen toto významné střetnutí pro vznik samostatného Československa si lidé připomněli o víkendu ve strážnickém skanzenu.

Tragédie 1936: smíření s učitelem, který pod tlakem opustil Rakvice

Rakvice – Ta událost mu navždy změnila život. Ačkoliv ho soud zprostil viny, pod tlakem obyvatel musel odejít. Nyní vedení obce připravuje návrat a uložení jeho ostatků na místní hřbitov. Příběh se týká někdejšího řídícího učitele Bohumila Horňanského, který byl v roce 1936 při tragické smrti jednatřiceti školáků z Rakvic na Břeclavsku.

Schwantnerův Tanec smrti se vrátí do trutnovského parku

Trutnov - Práce na replikách výtvarných nebo sochařských děl mohou autory někdy dostat do dimenzí, které detailněji odkrývají historické události a pomáhají pochopit, jak je vnímali lidé tehdy a dnes. Své o tom rozhodně ví sochařka Paulina Skavova.

V kostce z regionu: Milovníci kanónů a děl si přijdou na své

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Armádou ČR a Rotou Nazdar pořádá poslední srpnovou středu vzpomínkovou akci u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého dělostřelectva.

Věřící si ke své třinácté cyklopouti vybrali Fátimu

Fátima. Pro někoho neznámé jedenáctitisícové městečko uprostřed Portugalska, pro křesťany jedno z nejdůležitějších míst na světě. Právě tam se 1. srpna vydalo 120 českých a slovenských účastníků letošní cyklopouti, kterou léta organizuje občanské sdružení Orel Uherský Brod.

V Černově místní světili obecní prapor

Černov – Před čtvrtstoletím se osamostatnili, od soboty jim na budově obecního úřadu vlaje vlastní obecní prapor. Zmíněná charakteristika platí pro Černov na Pelhřimovsku, kde se o poslední srpnové sobotě konalo nejen tradiční každoroční loučení s prázdninami, při němž děti dovádějí na atrakcích a dospělí zapíjejí pivem pečené prasátko.

Nebe nad Chrudimí ovládnou letečtí akrobaté i výsadkáři

Chrudim – Nebe nad městem v sobotu zaplní akrobatická i vojenská letadla a vrtulníky. Na místním letišti se koná letecký den spojený s oslavami 70 let od vzniku výsadkových jednotek v Československu. Pro návštěvníky to znamená, že od rána do večera bude na co koukat a co zažít. 

V třeboňském divadle ubude třiatřicet míst

Třeboň – Třeboňské divadlo J. K. Tyla je v těchto pro veřejnost zavřené, ale živo je v něm pořád. Dochází tady totiž k velké rekonstrukci hlediště i některých dalších částí.

Mladějovská úzkokolejka se na den změní v bojiště

Mladějov – O nastávajícím víkendu se louky nad Mladějovem zaplní milovníky vojenské historie. V sobotu se zde konají tradiční vzpomínkové oslavy památky padlých v první světové válce Mladějov - Blosdorf.

Věž chrámu si turisté pletou se zámkem

Mělník – Šedesát metrů vysoká věž, která pochází z patnáctého století, bývá při vzdáleném pohledu na město na soutoku Labes Vltavou mylně považována za součást mělnického zámku. Patří však k sousednímu chrámu svatých Petra a Pavla, jednomu z nejstarších svatostánků v Čechách.

Medvědí pramen zve na pěknou procházku

Mariánské Lázně - Město Mariánské Lázně je známé svými prameny, ale klasický turista míří hlavně k těm, co jsou v okolí kolonády. Což je na škodu, protože i v okolí města je spousta krásných míst a pramenů.

Památku válečného hrdiny uctí pamětní deskou

Horní Cerekev – Město Horní Cerekev si před prázdninami připomnělo 75. výročí od smrti divizního generála Otakara Zahálky. Místní zastupitelé chtějí v říjnu příštího roku odhalit pamětní desku tohoto válečného hrdiny a rodáka z Těšenova.

Hodíškovští připravují velké oslavy

Hodíškov – Šest set let, které uplynuly od první písemné zmínky o obci, oslaví v sobotu 19. srpna Hodíškov. Poprvé se jeho jméno objevilo v listině, v níž je zaznamenáno urovnání sporu o tuto ves mezi žďárským opatem Janem a Čeňkem z Lipého, pánem v Novém Městě.

Poslední anglický parašutista by za vlast bojoval znova

Jižní Čechy /ROZHOVORY/ - V pondělí odpoledne ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci operace Platinum Pewter. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva.

Hasiči vyzdvihnou do kostela nové zvony

Chodov – To bude podívaná. Hasiči v sobotu při pouti v Chodově vyzvednou nové zvony do kostela svatého Vavřince. Na jejich obnovu se lidé skládali a výsledek stojí za to.

Před sto lety se italským válečným uprchlíkům narodil ve Starči syn

Stařeč - Když byl Fabien Benuzzi ještě malý chlapec, slýchával od svého dědečka v Itálii zvláštní příběh. Dědeček mu vyprávěl, jak se narodil v jakési vesnici někde na Moravě. Žádal Fabiena, aby jednou až bude mít tu možnost, se vydal po rodinných kořenech a rodiště svého dědečka vypátral.

Hrdinové od Zborova. Výstava připomíná osudy vojáků v československých legiích

Strážnice - Unikátní výstava ve strážnickém městském muzeu místním přibližuje osudy jejich rodáků, kteří bojovali v československých legiích, zvláště pak v bitvě u Zborova. Všechny ostatní expozice zavedou do víru první světové války a zlomového roku 1917. „Výstava není jen čistě o legionářích, ale je věnovaná vojákům, kteří bojovali v první světové válce,“ říká iniciátor expozice a předseda hodonínské jednoty Československé obce legionářské i Klubu vojenské historie Slovácko Lukáš Lexa.

Nová výstava. V jeskyni Výpustek parkuje unikátní sbírka vojenských letadel

Křtiny - Život pravěkých zvířat a lidí. Těžba fosfátové hlíny, skladiště munice, podzemní továrna na výrobu součástek do leteckých motorů německé armády. Velitelské armádní stanoviště. Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku má bohatou historii, na kterou láká davy turistů. Tamní moderní expozice se nedávno rozrostly o unikátní sbírku leteckých modelů.