
OBRAZEM: Letošní mladé víno je podle Ladislava Makovce nejlepší za mnoho let
Tábor – Ke svátku svatého Martina, který přiváží zimu, patří mladé víno a také dobře vypečená husa.
Tábor – Ke svátku svatého Martina, který přiváží zimu, patří mladé víno a také dobře vypečená husa.
Ke svátku svatého Martina, který přiváží zimu, patří mladé víno a také dobře vypečená husa.
České Budějovice - Lidskou touhu po destrukci válkou a hlavně zoufalství a trvalé následky, které si pak nesou lidé po generace ukázala v sobotu otevřená výstava Jihočeského muzea „První světová válka – léta zkázy a bolesti“.
Vlčí mák je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě.
Větrný Jeníkov – Náměstí Větrného Jeníkova zdobí nové umělecké dílo. Už třetím týdnem tam stojí u kostela Narození Panny Marie vysoká uhelníková plastika s názvem Smíření, kterou vytvořil umělecký kovář a výtvarník Leopold Habermann. Zítra (12. listopadu) bude plastika slavnostně posvěcena.
Jindřichův Hradec – Jindřichohradecká zastavení Jana Autengrubera je název výstavy obrazů, která byla zahájena v jezuitském semináři Muzea Jindřichohradecka a potrvá až do 6. ledna.
Tábor - V pátek se od 10 hodin konal u příležitosti oslav Dne válečných veteránů pietní akt u památníku obětí první světové války na hřbitově pod Kotnovem v Táboře.
Armáda i veřejnost si v sobotu připomenou památku válečných veteránů. Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se bude vzpomínat na řadě míst Česka. Hlavní pietní akt už tradičně bude na pražském Vítkově, kde ministr obrany Martin Stropnický (ANO) udělí sedmi osobnostem nejvyšší vyznamenání svého resortu. V Brně se lidé mohou připojit ke vzpomínce na veterány zapíchnutím dřevěných křížů do trávníku před sochou vojáka na Moravském náměstí.
ROZHOVOR / Dne 11. 11. 1918 podepsalo Německo příměří a skončila první světová válka. Právě tento den je mezinárodně slaven jako Den válečných veteránů, jehož symbolem je vlčí mák.
Kolín – „Dávná touha cestovatelská“ zlákala ve čtvrtek večer k cestě do Kolína i Karla Horčičku (ČSSD), který žije v Mladé Boleslavi a pracuje v Praze. Ale vlastně působí po celém středočeském regionu. Do Kolína přijel v roli krajského radního pro oblast kultury a památkové péče, aby otevřel cestovatelskou výstavu. Ta se v nedávno zrekonstruovaném Veigertovském domě, kde sídlí regionální muzeum, bude konat až do sklonku února.
Strakonice - V sobotu 11. listopadu uplyne 99 let od skončení první světové války.
Vrchlabí - Do sbírky k sobotnímu Dni válečných veteránů se můžou zapojit také lidé v Krkonoších. V infocentrech a muzeích Správy KRNAP lze koupit malý stylizovaný vlčí mák, symbol veteránů, na klopu, a přispět tak na natočení dalších příběhů Pamětí národa.
České Budějovice - Exponáty, které zaberou celé patro muzea, připomenou historii první světové války.
/FOTOGALERIE/ Ostrava zažije v sobotu světové prvenství. Jedenáctého jedenáctý, v jedenáct hodin a jedenáct minut bude v OC Forum Nová Karolina zpřístupněna unikátní, ve světě zatím nerealizovaná výstava velkoplošných fotografií z dronu. Autor je uznávaný ostravský fotograf a dronař Radim Kolibík, který na svých záběrech představí krásy Peru, Jordánska, Ománu či Izraele.
Česká Třebová, Ústí nad Orlicí - Na 11. listopadu připadá Den veteránů. V České Třebové bude opět příležitostí pro mezinárodní setkání mládeže, do města přijeli studenti z partnerských měst: italského Agrate Brianza, polské Olawy a slovenského Svitu.
Městská část Praha 2 si 10. listopadu, v předvečer Dne válečných veteránů (celosvětově se slaví 11. listopadu), připomene hrdiny válečných konfliktů 20. a 21. století. Setkání se uskuteční na náměstí Míru, už potřetí.
Kraslice – Kaplička v Čiré u Kraslic se dočkala záchrany. Hrozila jí přitom zkáza. Slavnostní vysvěcení se uskuteční symbolicky v sobotu 11. 11. v 11 hodin.
Ludvík Kysela byl opravdovým velikánem architektury. Během několika málo let se mu povedlo téměř nemožné. Důrazně změnit podobu velké části Václavského náměstí.
Kolínsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.
Činohra Národního divadla v Praze dnes uvede ve Stavovském divadle premiéru komedie Noční sezona od britské autorky Rebeccy Lenkiewiczové. V příběhu otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově, se představí mimo jiné Jana Preissová a Ondřej Pavelka.
Jevíčko - Obnovený pomník obětem první světové války v sobotu slavnostně odhalili v malohanáckém Jevíčku.
Jindřichův Hradec/ANKETA/ - Výstavu Jindřichohradecká zastavení Jana Autengrubera si mohou od čtvrtka prohlédnout zájemci v Muzeu Jindřichohradecka.
Kdyně – Ostatky Maxmiliána Karase, ředitele Měšťanské školy ve Kdyni, který byl za druhé světové války popraven ve Spáleném lese v Lubech u Klatov, byly důstojně uloženy na kdyňském hřbitově.
Prachatice - Až do pátku bude stát na kolejích v Prachaticích Legiovlak, replika legionářského vlaku, která projíždí Českou republikou.
Písek - Vzpomínková akce ke Dni válečných veteránů se bude konat v pátek od 11 hodin na Lesním hřbitově. Autobus pro účastníky bude odjíždět od radnice na Velkém náměstí v 10.40 hodin.
Poděbrady – Sté výročí založení republiky si v Poděbradech chtějí připomenout ve velkém.
FOTOGALERIE / Už desítky let stojí v Nedakonicích u tamního mostu přes potok Dlouhá řeka památník obětem první světové války.
Činohra Národního divadla v Praze uvede tento čtvrtek premiéru komedie Noční sezóna. Britská autorka Rebecca Lenkiewiczová popisuje příběh otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově. Umělecký šéf Daniel Špinar hru na jevišti Stavovského divadla nastudoval mimo jiné s Janou Preissovou a Ondřejem Pavelkou.
Slaný - V sobotu 4. listopadu se v aule Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném uskutečnil X. historická konference tentokrát s názvem Všude žijí lidé - Slaný a Slánsko ve XX. století. Konference se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a za mediální podpory Kladenského deníku ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Kunratice – Před první světovou válkou sklízely marmelády z Kunratic zlaté medaile na soutěžích ve Vídni i Amsterodamu. Dnes se malá obec na Frýdlantsku stává znovu marmeládovou velmocí.
Až se v sobotu nadšenci do starých motorek v pavilonu C na Černé louce sejdou, budou ve svém živlu. Zavzpomínají například na motocykl Mondial, o kterém se povídá, že je to jeden z posledních kusů, který na světě zbyl. Nyní „garážuje“ na ostravském Výstavišti.
Hradec Králové - Středečním dnem byla ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové zahájena veřejná sbírka na podporu dalšího natáčení vzpomínek válečných veteránů pod patronátem Paměti národa.
Jablonecko – Dušičky jsou svátkem, kdy se římskokatolická církev modlí za zemřelé. Lidé navštěvují hřbitovy.
Mělník - Přinášíme výběr krátkých zpráv z Mělnicka.
Tábor – Obyčejní vojáci se museli spokojit s dřevěnou lavicí, generálu Janu Syrovému se domů z bojů první světové války cestovalo o něco pohodlněji.
Střední Čechy /FOTO, INFOGRAFIKA/ - Původně to byla pevnost. Měla bránit nepřátelům pronikat do zóny zájmu tehdejších mocipánů. Jmenovali se Benešovici a na konci 13. století jeden z nich, Tobiáš, biskup pražský, založil nedaleko rodového sídla, Benešova, po vzoru francouzských kastelů vybavených válcovými věžemi, parkánem a hned čtyřmi branami a padacím mostem, nový hrad. Podle konopí, které se pěstovalo všude kolem, dostal také název – Konopiště.
Jindřichův Hradec - Zajímavou přednášku v režii Klubu historie letectví navštívili příznivci historie.
Jižní Morava – Vyznamenání obdržely v sobotu ve Vladislavském sále na Pražském hradě dvě osobnosti spjaté s jižní Moravou. Valašská zpěvačka Jarmila Šuláková a generál Ludvík Krejčí. Oba prezident Miloš Zeman ocenil posmrtně.
Beroun – Česká republika si v sobotu připomněla 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Věnce k pomníku padlých na Husově náměstí v Berouně položilo také vedení berounské radnice v čele se starostou Ivanem Kůsem a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a několika organizací. Pietní akt začal kladením věnců za tradičního hudebního doprovodu Berouňačky, a to k Pomníku padlým v první světové válce.
Náchod - Zástupci města Náchoda místostarostové Miroslav Brát, Jan Čtvrtečka a zastupitel Petr Jirásek se zúčastnili dvou veřejných slavnostních vzpomínkových aktů, které byly vztaženy k 99. výročí vzniku Československé republiky.
Strakonice (Starý Dražejov) - U pomníku padlým v první světové válce ve strakonické místní části Starý Dražejov si v sobotu 28. října připomněli 99 let od vzniku republiky.
Kouty – Bohuslav Suchánek (1888 – 1975) byl po většinu svého života kovářem v polabské vísce, přitom také sedlačil, zkrátka žil život obyčejného venkovana začátku 20. století. Až na čtyři bouřlivé roky, které strávil v Rusku jako legionář. Nejen však ty, ale celý svůj život počínaje dětstvím barvitě vylíčil ve svých pamětech, které právě vydalo nymburské nakladatelství Vega-L.
Od vzniku Československa uplyne poslední říjnovou sobotu přesně 99 let. Oslavy pojmou obce a města na Kroměřížsku po různu: zatímco někde si totiž založení republiky připomenou, jinde si slávu nechají až napřesrok na sté výročí.
Do konce staleté vlády Habsburků v českých zemích a vzniku samostatné republiky zbýval právě rok. Na bojištích první světové války, která zuřila už čtvrtým rokem, to ale na porážku německých a rakousko-uherských vojsk na podzim 1917 právě nevypadalo.
Jižní Morava - Oslavy výročí devětadevadesáti let od vzniku Československa začaly v Hodoníně už v pátek. V rodišti prvního prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka připravili barokní ohňostroj, který se rozzářil o půl sedmé večer. „Město požadovalo tichý ohňostroj. Tak jsem připravil unikátní, se sníženou hladinou zvuku, kterému dělá kulisu československá hudba,“ informoval Tomáš Svoboda, který atrakci připravoval s místními dobrovolnými hasiči.
Většina moderních hodin se přetáčí automaticky, stále se však najdou klasické hodiny, které vyžadují manuální změnu.
Žďár nad Sázavou - Devětadevadesáté výročí vzniku samostatného Československa si v pátek odpoledne připomněli na žďárském náměstí Republiky u busty Tomáše Garrigue Masaryka. Po krátkém úvodním programu došlo na položení květin ze strany vedení města, a to i k pomníku padlým v první světové válce v nedaleké ulici Sadová.
Slaný - V sobotu 4. listopadu se v přednáškové aule slánského gymnázia pod názvem „Všude žijí lidé - Slaný a Slánsko ve XX. století“, uskuteční jubilejní 10. ročník historické konference. Pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a za mediální podpory Kladenského deníku ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Jilemnice - První lyže nechal přivézt na jilemnické panství hrabě Harrach v roce 1892. Ještě dříve, o pět let, se objevily v Praze.
Střední Čechy – Nejenom vzpomínkám na události spojené s koncem rakousko-uherské monarchie před 99 lety budou patřit oslavy v rámci sobotního státního svátku.