
Před devětadevadesáti lety ve Žďáře zpívali hymnu na počest nové republiky
Žďár nad Sázavou - Devětadevadesáté výročí vzniku samostatného Československa si s předstihem už v pátek 27. října připomenou ve Žďáře, a to tradičním pietním průvodem.
Žďár nad Sázavou - Devětadevadesáté výročí vzniku samostatného Československa si s předstihem už v pátek 27. října připomenou ve Žďáře, a to tradičním pietním průvodem.
Klatovy – Slzám dojetí se neubránili někteří pozůstalí poté, co si v klatovském krematoriu převzali urny s pozůstatky svých příbuzných. Šlo o lidi popravené nacisty v roce 1942 ve Spáleném lese nedaleko Klatov, o nichž se dlouho nevědělo, kde jsou pohřbeni. Jejich pozůstatky byly objeveny teprve nedávno.
Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!
Luže – Místní obyvatelé si v předvečer Dne vzniku samostatného československého státu připomenou legionáře, kteří pocházeli z Luže a okolních vesnic. Vedení města odhalí v pátek v 16 hodin u pomníku padlých, který stojí vedle ZŠ Luže, pamětní desku věnovanou památce lužským bojovníkům v legiích.
Česká Lípa – Restaurátoři dokončili náročnou renovaci modernistického památníku Hermanna Lönse v českolipském městském parku.
Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.
Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.
Havlíčkův Brod – „Posádka Legiovlaku do zbraně! V řad nastoupit,“ ozvalo se v úterý na slepé koleji havlíčkobrodského nádraží.
Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.
Kouty - Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka je název knihy, kterou v pátek slavnostně pokřtili v Koutech. Knihu vydalo nakladatelství Ivana Ulrycha Vega-L Nymburk, jeho editace se ujal historik František Dudek.
Kvóty na cukr, které nařídila Evropská unie, byly do letošního roku závazné pro všechny cukrovary v členských státech. Volný pohyb cukru má kromě soutěživosti podpořit též jeho maximální kvalitu a uplatnění na evropském trhu.
Zlatohorská garda jezdí s ostatními kluby vojenské historie po celé Evropě na rekonstrukce událostí z období napoleonských a prusko rakouských válek. Tentokrát vyměnila bitevní pole za golfové hřiště.
Klatovsko – Potápěči z Czech Diving Teamu si na své konto připsali další mezinárodní úspěch. Jako prvním se jim podařilo u albánských břehů potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16, která na dně moře ležela více než sto let.
Brandýs nad Labem – Jak se do Národního muzea v Praze dostaly unikátní sbírky Ludvíka Salvátora Toskánského? I o tom bude řeč na zámku v Brandýse nad Labem, kde se od pátku do neděle uskuteční konference uspořádaná při příležitosti 170. výročí narození tohoto vědce a cestovatele, významného nejenom pro svou dobu.
/FOTOGALERIE/ Pietního aktu, jímž si Česká obec sokolská v neděli připomněla při Památném dni sokolstva památku a odkaz všech sokolů, kteří položili své života za svobodu a demokracii, se zúčastnili mimo jiné i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a ministr kultury Daniel Herman.
Nové partnerské město získala šumperská radnice. Smlouvu o spolupráci podepsala s italským městem Sulmona. Nyní už obě města plánují, že studenti středních škol budou jezdit na výměnné pobyty.
Kolín - Váleční veteráni vévodili v sobotu kolínskému letišti. Živoucí legendy, generálové a důstojníci z druhé světové války Emil Boček, Václav Kuchyňka a Tichomír Mirkovič, kteří mohou zpaměti vyprávět o časech, jež už by se neměly opakovat. Ale i historická letadla, která svojí někdejší slávu připomínají především exhibicí ve vzduchu.
Choceň - Hledání rozebraného kostelu ze zaniklé polské kolonie v Chocni pokračuje. Objevily se nové stopy, které vedou k polskému Krakowu.
Tradiční Den uniformovaných sborů se první říjnovou sobotu chystá na Hanáckém náměstí v Kroměříži. Na své si přijdou fanoušci vojenské, policejní i hasičské historie a současnosti, letos se akce nese v duchu vzpomínek na povodeň z roku 1997.
OBSÁHLÁ FOTOGALERIE / Ani první světová válka, která si vyžádala životy tří mužů z Maršova, ani druhá světová válka, na jejímž konci prošla Maršovem fronta neměly na tuto vesničku takový fatální vliv, jako sesuv půdy vpřed půl stoletím.
Písek - Na vojenském hřbitově se uskutečnil pietní akt k uctění památky armádního generála Josefa Bílého, jehož pamětní deska je umístěna od roku 2009 na hřbitovní kapli.
Josefov - Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Armádou ČR, Ravelinem no. XIV a Rotou Nazdar uspořádaly v sobotu 30. září v josefovské pevnosti vzpomínkovou akci u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého dělostřelectva.
Lžín /VIDEO/ – Svatý Václav sice dostal libý hlas, ale čím méně ho Lžínští uslyší, tím lépe. Zvonit totiž bude jen umíráček. Od soboty je na svém místě ve věži kaple zasvěcené svatému Václavovi.
Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha dnes získal český snímek Červená o operní zpěvačce Soně Červené, která se stala mezinárodní hvězdou. Titulní hrdinka filmu si ocenění večer na Nové scéně Národního divadla osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou a s dalšími tvůrci filmu. Předáváním cen vyvrcholil 54. ročník festivalu.
Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha dnes získal český snímek Červená o operní zpěvačce Soně Červené, která se stala mezinárodní hvězdou. Titulní hrdinka filmu si ocenění večer na Nové scéně Národního divadla osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou a s dalšími tvůrci filmu. Předáváním cen vyvrcholil 54. ročník festivalu.
Choceň - Kostel ze zaniklé polské uprchlické kolonie v Chocni odvezli po 1. světové válce vlakem.
Jedinečný koncert Karel Hašler Open Air se dnes večer uskuteční na Hradčanském náměstí v Praze. Naváže na vystoupení v Lucerně v roce 2004, pořádané k 125. výročí Hašlerova narození a na odhalení jeho pomníku na starých zámeckých schodech v Praze v roce 2009 při příležitosti 130. výročí narození.
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Kulinářská Maloúpská vařečka v sobotu od 10 hodin proběhne na Pomezních Boudách v Malé Úpě. Soutěží se o nejlepší krkonošskou polévku, ale také o největšího jedlíka v soutěži o pojídání borůvkových knedlíků a největšího „ohniváka“ v pojídání papriček.
Votice - K rekonstrukci zeleně na Masarykově náměstí ve Voticích není tak jednoduché přikročit, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zástupci města totiž bojují s občany, kteří nechtějí, aby do parku kdokoliv zasahoval. Někteří obyvatelé se brání argumenty, že revitalizace zničí staré stromy, které na místě rostou již delší dobu.
Královéhradecko /UDÁLOSTI TÝDNE/ - V Jičíně ve čtvrtek 28. září začíná výstava s názvem Lucemburské opráski. Těšit se můžete na netradiční pojetí osudů této slavné dynastie, která je zde představena atraktivní komiksovou formou.
Litomyšl – Tradice výroby oleje ve městě sahá až do konce 18. století. Vysokomýtský badatel Michal Hofman, který se dlouhodobě zabývá historií průmyslové výroby v Pardubickém kraji, shrnuje, co nového se o tomto výrobním odvětví podařilo zjistit.
Domažlice – V úterý v podvečer bude mít v Chodském hradu vernisáž nová výstava Dvojí sukno. Jejím námětem jsou kresby vojenských stejnokrojů autora Jana Vogeltanze. Pokrývají období od Třicetileté války po První světovou válku.
Žamberk - Účastníci dokumentární reality show Dovolená v éře páry se na osm týdnů přenesli do druhé poloviny 19. století. Dřeli dvanáct hodin denně a vážili si všeho, co bylo dostupné. Našli v sobě pokoru a skromnost.
Dnes otevíráme cyklus krnovského historika Vladimíra Bluchy, jak letecké operace na konci války zasáhly náš region.
Turecký parlament v sobotu svolal mimořádné zasedání, aby odhlasoval prodloužení mandátu, jenž umožňuje vojensky zasahovat do Iráku a Sýrie. Stalo se tak dva dny před plánovaným referendem o nezávislosti iráckých Kurdů, s nímž Ankara ani centrální irácká vláda v Bagdádu nesouhlasí. Kurdové však navzdory všemu potvrdili, že referendum bude.
Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…
Vrak německé ponorky z první světové války našli potápěči v Severním moři u belgického pobřeží. Stroj je podle místních úřadů v natolik dobrém stavu, že zde jsou zachována těla všech 23 členů posádky.
Rakvice /REPORTÁŽ/ – Ve dvou řadách naproti sobě jsou na hřbitově v Rakvicích na Břeclavsku pomníky dětí, které zahynuly při školním výletě před více než osmdesáti lety. Jednatřicet žáků se tehdy utopilo v Dyji u Nových Mlýnů. Za několik minut k nim a jediné dospělé oběti neštěstí, kočímu Františku Belechovi, uloží také urnu někdejšího řídícího učitele Bohumila Horňanského a jeho ženy Anděly, rakvické rodačky.
Sluneční paprsky se líně prodíraly mezi korunami stromů obklopujících hradisko v Chotěbuzi-Podoboře a pomalu ztrácely na síle. Prázdniny se chýlily ke konci, stejně tak i další sezona archeologického výzkumu v této lokalitě. V pořadí už devětatřicátá. Bádání archeologů i tentokrát přineslo zajímavé poznatky ze života našich předků.
Vysoké Mýto - Odpoledne s legionáři, tak je nazvána derniéra výstavy Legionáři, která probíhala od poloviny června v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě a která připomněla sté výročí slavné bitvy u Zborova.
Před osmdesáti lety zemřel TGM a nikdo neuměl lépe vyjádřit stesk i strach z budoucnosti republiky a Evropy než pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.
Jeho budovy se vyznačují jednoduchostí, elegancí a puristickým vzezřením. Oldřich Tyl byl jedním z generace architektů tvořících ve 20. a 30. letech minulého století.
Žatec – Scénka s maketou sochy se odehraje v rámci Dnů evropského dědictví. V Žatci otevřou pořadatelé jedenáct objektů.
Teplicko – Hned několik krásných nástrojů prochází v současnosti obnovou.
Hodonín – Zasazením unikátní žluté růže Nette Ingeborg vyvrcholí v Hodoníně čtvrteční celodenní program, který připomíná výročí osmdesáti let od úmrtí místního rodáka a zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka. „K poctě prvního československého prezidenta ji věnovala Společnost za pozitivní přístup k životu,“ uvedla předsedkyně Masarykovy společnosti a ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.
Filipova Hora – Nebývale silný zájem veřejnosti provázel nedělní odpolední křest publikace Filipova Hora místního rodáka Václava Weningera. Konal se v osadě u tamního odpočinkového místa.
Trutnov /FOTO/ - Vydařená replika díla sochaře Emila Schwantnera Tanec smrti z autorské dílny sochařky Pauliny Skavove už stojí v trutnovském Městském parku. Odhalili ji v sobotu odpoledne zástupci města spolu s autorkou v rámci Dnů evropského dědictví.
Za vojenstvím a vojenskou technikou se v sobotu 9. září mohli fanoušci vydat do areálu u bývalé vojenské pevnosti Fort XIII. na Nové ulici v Olomouci. Konal se tam už šestý ročník akce nazvané Military Fest.
Hodonín, Záhřeb – Na náměstí 17. listopadu v Hodoníně si lidé příští čtvrtek připomenou rodáka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Uplyne osmdesát let od jeho úmrtí. Jeho jméno je v posledních dnech často k vidění v chorvatských novinách. Část tamních nacionalistů totiž chce, aby Masarykova ulice z centra metropole zmizela. „Přejmenování Masarykovy ulice v Záhřebu by bylo nejhorší možnou reklamou, kterou může Chorvatsko pro sebe v České republice udělat,“ uvedl předseda Chorvatsko-české společnosti v Záhřebu Marijan Lipovac.
Strakonice, Praha - Na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích mohou lidé v těchto dnech zhlédnout výstavu, jež se úzce dotýká strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. Nese název 100 let raket a mapuje vývoj raketových zbraní od první světové války až po současnost.