
Pátrání po diamantech a figury z betléma v životní velikosti
Jindřichův Hradec - Osm nových výstav na letošní rok chystá Muzeum Jindřichohradecka. Lidé navštíví Afriku, první světovou válku i malebná zákoutí města u Vajgaru.
Jindřichův Hradec - Osm nových výstav na letošní rok chystá Muzeum Jindřichohradecka. Lidé navštíví Afriku, první světovou válku i malebná zákoutí města u Vajgaru.
Praha - Strakova akademie, ve které v současnosti sídlí česká vláda, vznikla před 120 lety jako vzdělávací ústav pro nemajetné šlechtické děti. Ústav byl slavnostně otevřen 21. března 1897 a s více než stoletým zpožděním se tak naplnila poslední vůle hraběte Jana Petra Straky. Pán z Nedabylic a Libčan svou závětí, sepsanou už roku 1710, ustanovil zřízení akademie pro "cvičení mládeže chudé, stavu vyššího národu českého".
Dobroměřice - Dálkově řízené letouny vyrazí na nebe už tuto neděli.
Město má v letošním roce v plánu uskutečnit celou plejádu projektů a právě jedním z nich je i první etapa revitalizace místního hřbitova. Ta má vyjít prozatím na několik milionů s tím, že v dalších letech budou probíhat další práce.
Bohuslavice nad Vláří - Malý poklad se podařilo najít v Bohuslavicích nad Vláří. „Ve zdejší kapli jsme našli starý zvon z devatenáctého století," prozradil starosta František Machuča. Zvon z roku 1889 nechalo vedení obce renovovat a vybudovalo pro něj speciální zvoničku.
Hvězdlice – Po rekonstrukci pomníku padlých z první světové války s bustou Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1922 Hvězdličtí plánují v opravách pokračovat. „Chceme dát do pořádku památky, které jsou v majetku obce. Letos máme v plánu pokračovat v rekonstrukci obecních sousoší," sdělil starosta městyse Zdeněk Tejkal.
Lhenice - Přítomnost čtyř lip okolo lhenické kašny zajisté přivítal každý, kdo v letních dnech hledal dočasný úkryt před slunečními paprsky.
PÍSEŇ jako známka. Gramastetten, městečko s necelými 5000 obyvateli v okrese Urfahr-venkov, dostává od Rakouské pošty svou desátou známku. Jejím motivem je část not místě oblíbené písně a bratři Gielgeovi.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let.
Praha - Strakovu akademii na pražském Klárově, která je sídlem premiéra a vlády, si v sobotu přišlo prohlédnout 1423 lidí. Někteří čekali na komentovanou prohlídku s průvodcem i víc než hodinu. Zájemci mohli nahlédnout do pracovny premiéra, zasedací místnosti vlády, jídelny či tiskového centra. Úřad vlády návštěvníci opouštěli přes jinak nepřístupné zahrady.
Moravský Krumlov – Památník české státnosti zamýšlí v Moravském Krumlově k nadcházejícímu výročí století republiky postavit tamní zastupitelé. Schválili příslušný záměr, město nyní chystá k vyhlášení soutěž na podobu památníku.
Královéhradecko - Středeční celosvětovou připomínku Mezinárodního dne symbolicky uctil i hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Ten zaměstnankyním Krajského úřadu v ranních hodinách předal pozornost ve formě květiny.
Jevíčko – Součástí revitalizace zeleně bude i obnova pomníku padlým.
Budislav – Vysokomýtský badatel Michal Hofman pátrá po historii výroby sodové vody ve východních Čechách.
Benešov – Kovové ražené žetony, které v první republice rozdával benešovský Pivovar Ferdinand svým zaměstnancům jako deputát, se mu po mnoha desetiletích vrátily zpátky. Tedy, jen jejich malá část, čtyři kusy.
Vysočina – Šance na dožití se vysokého věku se u obyvatel Vysočiny dlouhodobě zvyšuje. Nedávno sice zemřela nejstarší žena kraje, Marie Matoušková z Cetoraze na Pelhřimovsku, jíž bylo požehnaných 108 let, na Vysočině však stále žijí tři desítky lidí, kteří už oslavili stovku.
Vysočina – Šance na dožití se vysokého věku se u obyvatel Vysočiny dlouhodobě zvyšuje. Nedávno sice zemřela nejstarší žena kraje, Marie Matoušková z Cetoraze na Pelhřimovsku, jíž bylo požehnaných 108 let, na Vysočině však stále žijí tři desítky lidí, kteří už oslavili stovku.
Vysočina – Šance na dožití se vysokého věku se u obyvatel Vysočiny dlouhodobě zvyšuje. Nedávno sice zemřela nejstarší žena kraje, Marie Matoušková z Cetoraze na Pelhřimovsku, jíž bylo požehnaných 108 let, na Vysočině však stále žijí tři desítky lidí, kteří už oslavili stovku.
Vysoké Mýto – Českoslovenští legionáři, jejich uniformy, zbraně, ale i Legiovlak. To všechno má letošní rok na programu Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.
Berlín (Německo) - Německý hrabě Ferdinand von Zeppelin sice nebyl geniální vynálezce, přesto to byl právě rodák z jihoněmecké Kostnice, kdo dokázal zhmotnit myšlenku řiditelné vzducholodě. Zemřel 8. března 1917 ve věku 78 let.
Praha/FOTOGALERIE/ - Stovky lidí v neděli přilákal převoz nového zvonu Václav z Hradčanského náměstí do kostela sv. Havla na Starém Městě pražském. Zvonu, který má připomínat odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, předtím požehnali duchovní během ekumenické bohoslužby za oběti totality sloužené kardinálem Dominikem Dukou.
/FOTOGALERIE/ - Stovky lidí v neděli přilákal převoz nového zvonu Václav z Hradčanského náměstí do kostela sv. Havla na Starém Městě pražském. Zvonu, který má připomínat odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, předtím požehnali duchovní během ekumenické bohoslužby za oběti totality sloužené kardinálem Dominikem Dukou.
/Z HISTORIE OSTRAVY/ Stávky a protesty na severu Moravy a ve Slezsk.u povzbudily touhu Čechů po samostatném státě
Lány - Vernisáž výstavy, která oslavuje stoleté výročí bitvy u Zborova, se uskutečnila tento čtvrtek v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech. Jeho návštěvníci zde mohou až do 9. dubna zhlédnout vystavené podpisy a portréty osobností spjatých s naším regionem.
Valašské Meziříčí - V šesti místnostech zámku Kinských ve Valašském Meziříčí si mohou do neděle 12. března návštěvníci prohlédnout výstavu rádiem řízených modelů.
Kromě toho, že jsou Češi národem houbařů, jsou také národem zahrádkářů. Ale platí to ještě dnes, kdy je možné v supermarketu sehnat jahody třeba v lednu?
Nové Město na Moravě – V souvislosti se stým výročím ukončení první světové války, které se bude slavit v příštím roce, se město rozhodlo obnovit dva památníky věnované válečným obětem.
Nejen Mackie Messer, ale i další písně německého skladatele Kurta Weilla rozezní prostory pražské Lucerny, kde se v dubnu uskuteční sedmnáct exkluzivních představení velkolepé kabaretní revue Wanted. Její iniciátorkou a zároveň hlavní účinkující je pěvkyně Dagmar Pecková.
Praha - Tradiční Popelec umělců se dnes večer bude konat v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začne uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce bude poté sloužit farář Tomáš Halík. Závěr setkání bude patřit představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.
Sto jedna let. Takové narozeniny oslavila Božena Šnáblová z Mladé Boleslavi. A protože její jubileum si zasloužilo pozornost, pro jeden z dárků si v doprovodu syna přišla na magistrát, kde ji přivítal náměstek primátora Daniel Marek.
České Budějovice /ROZHOVOR/ – V Radniční síni vystavují svá díla umělci Vladimír Kudlík a Juraj Čutek. Sochaře Juraje Čutka jsme vyzpovídali. Jeho dřevěné sochy s kovovými komponenty můžete vidět do 17. března.
České Budějovice Francouz Benoit Meunier žije v Čechách, mluví plynule česky a má rád Bohumila Hrabala. Českou literaturu překládá do svého rodného jazyka. Teď ho zaměstnává dílo Jaroslava Haška. Co Benoita k učení naší řeči přivedlo? „Všechno. Život, osud, Praha. Přijel jsem do Prahy, pak jsem tam zůstal. Na chvíli jsem se vrátil zpátky do Francie, ale nakonec to bylo silnější," říká.
Čerchov - Přečtěte si o lyžařském výletu na Čerchov, jak ho 10. března 1917, za první světové války, zaznamenal a vyfotografoval Tonda Hanzlíček z Plzně.
Nymburk, Poděbrady - V pondělí vláda rozhodla o zařazení 15 staveb na seznam národních chráněných památek. Na seznamu je i nymburské krematorium a poděbradská hydroelektrárna.
Uherské Hradiště – „Přežila díky odvaze, statečnosti, pokoře, pracovitosti, ale především díky víře. A právě proto tady dnes s námi může být," vítá ředitel uherskohradišťské knihovny B. B. Buchlovana Radovan Jančář ve čtvrtek 16. února navečer 85letou Věru Sosnarovou ve zcela zaplněné čítárně.
Louka – Ve znamení pětadevadesátky byla sobotní premiéra Balady pro banditu, kterou připravili pro vyprodaný sál v kulturním domě v Louce místní divadelníci. Právě devadesát pět let totiž uplynulo jak od vzniku luckého ochotnického souboru, tak od smrti legendárního rusínského zbojníka Nikoly Šuhaje krátce po první světové válce.
Nymburk - Lehce dusná podvečerní atmosféra ve vojenském táboře před bitvou, vojáci v uniformách z první světové války, dobová technika i rekvizity… S tím vším se budou moci seznámit fanouškové české historie u příležitosti stého výročí památné bitvy u Zborova. Město si ji připomene v květnových dnech jedinečnou kulturní akcí.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Anna Rousková je rozená Pražačka. Třicet let strávila jako sboristka v Národním divadle a podle jejích slov si tu nikdo žádné servítky nebral. Ať už byl u moci kdokoli. Přesto léta plná bojů a nečekaných zvratů přinesla i jí do cesty nejrůznější překážky.
Hustopeče – Za první světové války se tam tvrdě bojovalo, dnes je opevnění na vrcholu italské hory Monte Grappa v nadmořské výšce 1 775 metrů cíl turistů. Na místo, kde v nelítostných bojích zahynuly desetitisíce vojáků, se rozhodla podívat skupina lidí z okolí Hustopečí v čele s historičkou Soňou Nezhodovou.
Dubí – V Dubí probíhá oprava varhan v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Tento unikátní stroj je starý přes sto let. Opravu může přibrzdit chladnější počasí.
Uherské Hradiště – Není žádným tajemstvím, že předlohou koncentračních táborů byly pro Hitlera lágry, které nechal v sovětském svazu vybudovat Stalin. Málokdo z nás se však setkal s člověkem, který v několika z nich na Sibiři prožil kus svého života, přežil nelidské útrapy věznění a živý se vrátil domů.
Kunžak - Právě 13. 2. před 121 roky se v Kunžaku narodil Bedřich Dobrodinský, který se později proslavil jako harfenista, flétnista a skladatel.
Třebíč - Tři budovy, na čtyři stovky lůžek a tisíce nemocných. Tak vypadal třebíčský lazaret za první světové války. Hlavním a prvním místem třebíčského lazaretu byla budova nemocnice. Právě ta, kterou v loňském potkala demolice.
Třebíč - Josef Mládek se narodil v Třebíči v roce 1883. První světová válka jej zastihla na začátku čtvrté desítky let života. Musel narukovat. Do své rodné Třebíče se sice vrátil, ale ne na dlouho. Šestého září roku 1917 v třebíčské nemocnici skonal.
Louis Renault byl jedním ze tří bratrů, kteří koncem devatenáctého století založili Společnost Bratří Renaultů (Société Renault Freres). Tedy firmu, kterou dnes známe jako automobilku Renault. Francouzský průmyslník a vizionář se narodil před 140 lety.
Praha /FOTOGALERIE/ - Do kostela svatého Havla v Praze 1 dorazil nový zvon Václav, který byl odlit v Innsbrucku. V kostele bude vystaven do 5. března, kdy bude vysvěcen. V pátek to řekl jeden z organizátorů veřejné sbírky na výrobu zvonu Ondřej Boháč. Náklady na odlití a instalaci jsou odhadovány na zhruba 800 tisíc korun. Zvon zaplní místo po chybějícím zvonu a zároveň připomene památku prezidenta Václava Havla. Sbírku pořádala Nadace Charty 77, která zvon daruje farnosti.
Ústí n. O. – Letos uplyne sto let od úmrtí ústeckého lékaře Františka Barcala, který se velmi zasloužil jak o lékařskou péči ve městě, tak o kulturní rozvoj. K této příležitosti vznikla také výstava, která bude zahájena v městském muzeu 9. února.
Valerii Raškové z Krnova by nikdo nehádal, že se narodila za první světové války. Kromě kapek do očí nebere žádné léky a už si ani nepamatuje, kdy byla naposledy u doktora.
Blansko /PO STOPÁCH OSOBNOSTÍ/ – Od mládí se zajímal o fyzikální pokusy a technické modely. V deseti letech zhotovil jednoduchý ampérmetr. V sedmnácti akumulátor, elektromotor a rozvaděč s měřicími přístroji. „Erich Roučka přihlásil k patentování na 850 vynálezů," informovala Pavlína Lesová z Muzea Blanenska.
Strakonice - V polovině ledna se v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích uskutečnila výroční schůze Československé obce legionářské jednoty Strakonice.