
Památníky v Dolním Benešově připomínají oběti válek
Jeden z nich je věnován občanům padlým ve druhé světové válce nebo těm, kteří zemřeli v dolnobenešovském internačním táboře.
Jeden z nich je věnován občanům padlým ve druhé světové válce nebo těm, kteří zemřeli v dolnobenešovském internačním táboře.
Lomnice nad Popelkou – Hlas místní zvonice, jenž stojí na hřbitově v památkové zóně a je nejstarší dochovanou stavbou ve městě, by se opět po sto letech mohl rozléhat po okolí.
Plzeň – Evangelická církev metodistická koupila dům v Sukově ulici.
Liberec - Rozhovor s Ivanem Rousem ze Severočeského muzea o jeho nové knize, jejíž křest proběhl včera v Kině Varšava.
Havlíčkův Brod - Deník získal informace o neznámém vojákovi Rudé armády, který padl v květnu 1945 v Havlíčkově Brodě a jehož ostatky jsou od 60. let minulého století uloženy na novém hřbitově pod stávajícím pomníkem rudoarmějců.
Mezi těmi, kdo si přišli prohlédnout Legiovlak na krnovském nádraží, byl také Jaroslav Balcárek. Vagony v něm oživily vzpomínky na tatínka legionáře.
Potomci legionářů žijí i v našem regionu. A také z našeho regionu legionáři pocházeli.
Svitavy – Tenký, ale tvrdý list papíru, který zdobí z jedné strany většinou tématická fotografie z místa, ze kterého je odeslána, a na druhé straně je prostor pro psaný vzkaz. Řeč je o pohlednici, lidově řečeno o pohledu. A právě na nich se může veřejnost v místním Městském muzeu a galerii přesvědčit, jak se proměňovaly Svitavy a jejich okolí za posledních více než sto let.
Muzeum na kolejích, to je legionářský vlak, který křižuje republikou, minulý týden si jej mohli prohlédnout lidé v Bruntále, tento týden až do 27. listopadu je jeho další zastávkou nádraží v Krnově.
Terezín - Ať se rakousko-uherské mocnářství jakkoliv hodnotí, nelze mu upřít zásluhu na vzniku pevnostního města Terezín.
/POZVÁNKA/ V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea bude ve čtvrtek 24. listopadu od 10 hodin zuřit válka s dopady na území Moravy a Slezska v letech 1914 až 1918.
Morašice – Zrekonstruovaný památník obětem první světové války v sobotu odpoledne odhalili v Morašicích.
Svrabov - Dnešní putování po vesnicích okresu nás zavádí do vesnice s neobvyklým názvem Svrabov.
Rekonstrukce monumentu stála osm set tisíc korun, pomohla dotace ministerstva obrany.
Londýn - Buckinghamský palác, který je jednou z nejznámějších londýnských památek, čeká rekonstrukce. Trvat má deset let a počítá se na ni s částkou 369 milionů liber (11,6 miliardy Kč). Peníze na stavební práce schválila vláda, podle které už není čas otálet. Informují o tom britská média. Rozsáhlejší úpravy se na budově neprováděly od konce druhé světové války.
Rakovnicko – Přestože oficiální turistická sezona skončila s posledním říjnovým víkendem, všechny památky své brány nezavřely. Čeká je totiž ještě blížící se advent.
Cestopisnou přednášku o italských horách mohou zájemci navštívit ve středu v Bruntále. Nese název Dolomity – putování za historií, adrenalinem a folklorem.
Opočno - Město Opočno se letos poprvé připojilo k místům, kde si připomněli Mezinárodní den válečných veteránů.
Chodská Lhota – Pietní akt ke Dni válečných veteránů uspořádali v pátek v Chodské Lhotě zástupci obecního úřadu ve spolupráci s místními hasiči a mateřskou školou, která se této akce zúčastňuje každoročně.
Písek - Vzpomínkové shromáždění ke Dni válečných veteránů se uskutečnilo 11. listopadu na vojenském hřbitově.
Českolipsko - Tradiční připomínka 11. listopadu, dne, kdy skončila první světová válka, letos přinesla do České Lípy a Nového Boru něco nového.
Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Blanenská radnice stojí na náměstí Svobody od roku 1885. „Její současný vzhled však pochází z roku 1904, kdy k ní přibyla věž s hodinami," píše v turistickém průvodci Jihomoravský kraj Marek Podhorský. Právě blanenské radnici je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - V Hradci Králové dnes odhalili pamětní desku legionáři a četníkovi Josefu Arazimovi, který v domě na náměstí 5. května sloužil ve 30. letech v četnické pátrací stanici. Jména četníků z této stanice byla inspirací pro tvůrce televizního seriálu Četnické humoresky. Arazim zemřel v Hradci Králové v roce 1975 ve věku nedožitých 77 let.
Kolín - Pietou si připomněli Kolíňáci Den veteránů. Jak řekl kolínský starosta Vít Rakušan před pomníkem, hrůzy první světové války se zdály lidem neopakovatelné.
Varšava - Polsko se dnes, na svátek nezávislosti, obléklo do červené a bílé. V národních barvách se v řadě měst odehrála veřejná shromáždění. Nejnapjatější byla situace ve Varšavě, kde se 7000 policistů snažilo udržet pořádek, zatímco se v hlavním městě konaly hned tři velké pochody najednou: nacionalistů, antifašistů a občanský, čili protivládní. "Není nezávislosti bez demokracie," zdůraznil na této demonstraci bývalý polský prezident Bronislaw Komorowski.
Rybniště – Déle než jeden den byla neprůjezdná silnice z Rybniště do Horní Chřibské vedoucí k chřibskému nádraží. Nedaleko křižovatky se silnicí na Krásnou Lípu a Varnsdorf totiž ve čtvrtek večer nalezli 14 dělostřeleckých granátů.
Přerov – U busty Františka Rasche na stejnojmenném náměstí v Přerově se v pátek uskutečnil pietní akt k uctění Dne válečných veteránů.
Rumburk - Po celém světě si 11. listopadu připomínají konec první světové války. Na Děčínsku si Den válečných veteránů připomněli také v Rumburku, kde místostarosta Jiří Pimpara položil k pomníku padlých v Parku přátelství věnec.
Bechyně - V Bechyni dnes uctili padlé v první světové válce. U pomníku obětem položili věnce.
Praha /ROZHOVOR/ - V pátek 11. listopadu v 11 hodin si lidé po celém světě připínají na klopu květ vlčího máku. Symbolicky tím vyjadřují úctu k válečným veteránům.
Rychnovsko - Uctění památky padlých vojáků si nenechá ujít novodobý veterán Luboš Bahník. Vzpomínat se bude například v Přepychách.
Olomouc – Pietní akce, které připomenou vojenské veterány i oběti válečných konfliktů se v pátek 11. listopadu uskuteční hned na řadě míst krajského města.
Litoměřicko - Zprávy z Litoměřic, Roudnice nad Labem nebo Úštěku.
Novojičínsko - Na 11. listopadu každoročně připadá nejen svátek svatého Martina, ale připomíná se také Den válečných veteránů, díky němuž lidé na celém světě vzpomínají na oběti válečných konfliktů. Ani letos nezůstanou pozadu některá města na Novojičínsku.
Břeclav - Den válečných veteránů si připomenou stejně jako na mnoha místech po celém světě také v Břeclavi. Na historické události tam zavzpomínají v pátek v jedenáct hodin dopoledne u pamětních desek před Základní školou Kupkova. Vzdají hold všem, kteří nasazovali své životy za svobodu a demokracii.
Na obzoru se objevila lákavě vypadající novinka pro fanoušky strategických her - Iron Harvest. Německé studio King Art Games připravuje hru z alternativní historie po skončení první světové války. Příběh začne v letech 1920. Velkou roli mají hrát bojoví roboti, jak dokazuje zatím většina zveřejněných obrázků ze hry.
Přerov – Netradiční historický vlak zastavil v pondělí dopoledne na přerovském nádraží. Věrná replika legionářského vlaku z let 1918 až 1920 brázdí koleje České republiky už druhým rokem. Město Přerov je už šestadvacátou zastávkou tohoto vlaku.
Chodov - Chodovské zvony mají své příznivce i v Německu. Konkrétně ty, jejichž výroba se teprve chystá a na něž probíhá veřejná sbírka mezi obyvateli. Právě do ní přispěli i bývalí obyvatelé dnes už zaniklých obcí Smolnice a Nové Chalupy. Částku ve výši padesáti eur zaslali na radnici společně s děkovným dopisem.
Hradec Králové - Fakultní nemocnice ročně vyprodukuje přibližně 600 metrů papírových dokumentů. Archivační prostory postupně ubývají. Výstavba nové skladovací budovy by vyšla na více než 18 milionů korun.
Hradec Králové - Fakultní nemocnice ročně vyprodukuje přibližně 600 metrů papírových dokumentů. Archivační prostory postupně ubývají. Výstavba nové skladovací budovy by vyšla na více než 18 milionů korun.
/HISTORIE/ Dukelská kasárna byla postavena roku 1889 jako Rudolfova a armáda předala areál městu v roce 2007. Jaselská kasárna vznikla roku 1845 jako Ferdinandova nemocnice.
Od chvíle, kdy Krnov s ukrajinským městem Nadvirna uzavřel dohodu o partnerské spolupráci, uplynulo už pět let. U této příležitosti se o víkendu v Nadvirně uskuteční setkání zástupců obou měst.
Haňovice – Průvod masek, hlahol a lidové veselí, ale taky domácí koláčky i voňavá slivovice na zahřátí. V Kluzově, místní části Haňovic na Olomoucku se v sobotu 5. listopadu slavilo, konaly se tam tradiční hody. „Těšíme se na to, chystáme se dopředu, je to tradiční událost," řekl Marek Špunda, jeden z účastníků hodové oslavy.
Hradec Králové – Fakultní nemocnice ročně vyprodukuje přibližně 600 metrů papírových dokumentů.
Zderadiny - První zmínka o vyučování ve Zderadinách sahá až do roku 1790, kdy se začalo vyučovat v pastoušce. K vystavění samostatné školy došlo ale až v roce 1862.
Praha - Před 50 lety, 5. listopadu 1966, zemřela v USA prvorozená dcera prvního čs. prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, socioložka a osvětová a humanitární pracovnice Alice Masaryková. Byla přísnou, mravnou ženou, často zmítanou náladami a depresemi.
Nymburk - Tradiční podzimní akci připravilo město Nymburk pro zájemce o historii. Má název Nymburský historický podzim a letos byla věnována migraci
Českodubsko - Trávníček Památnou lípu na návsi v Trávníčku na Českodubsku by měl znovu ozdobit zvon, na který se od 19. století zvonilo pravidelně poledne a večerní klekání.
Fanoušci stříleček snad ještě nikdy neměli takto nabitý podzim. Vyšlo čtvrté pokračování Gears of War, potom Battlefield 1, který přinesl zatím neviděnou první světovou válku a nyní dorazil druhý díl Titanfall. Navíc v pátek vychází další pokračování Call of Duty. Všechny střílečky se dost liší, takže výběr je opravdu bohatý.
Moravský Krumlov - U příležitosti státních svátků se lidé setkávají na pietních místech a u pomníků, aby si připomněli dějiny českého národa a uctili památku padlých či umučených. Moravský Krumlov žádné pietní místo nemá. To chce však vedení radnice změnit. Podle starosty Tomáše Třetiny by mělo takové místo vzniknout v roce 2018 při stém výročí vzniku Československé republiky.