Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Škola v Klukách se udržela až do roku 1979

Kluky - Svou školu měli od roku 1842 i lidé v Klukách u Čáslavi. Kronika, která se začala vést o šest let později, dokládá, že roku 1848 nastoupilo do školy 124 žáků.

Muzeum otevírá výstavu fotografií z války

Jihlava – Sbírku fotografií 
a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky ukáže výstava s názvem Velká válka 1914 až 1918 objektivem vojáka, kterou připravuje jihlavské Muzeum Vysočiny.

Ve Vlčnově vzpomínali redaktora Slováckých novin

Vlčnov – Mezi již zapomenuté osobnosti Slovácka z řad novinářů a spisovatelů patří vlčnovský rodák Jana Janča (1866 – 1928). U příležitosti letošního 150. výročí narození se v pátek 16. září uskutečnila ve Vlčnově v galerii Na Měšťance vernisáž výstavy dokumentující jeho osudy a tvorbu.

Škola Jana Husa oslavuje sté narozeniny

Písek – Letos v říjnu si připomínáme sté výročí otevření budovy ZŠ Jana Husa. Jejími učebnami prošly již desetitisíce žáků několika generací a její historie je nedílnou součástí dějin města.

Křtinský zámek sloužil jako letní sídlo. Dnes je tam hotel

Křtiny /HISTORIE OD PODLAHY/ – Zámek ve Křtinách, který stojí na místě rezidence premonstrátů z brněnských Zábrdovic v bezprostředním sousedství poutního chrámu, zdobí městys poměrně krátkou dobu. Kněžská rezidence, z níž zámek vznikl, je asi tři sta let stará. Deník Rovnost zámku věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

Výstava připomíná stoletou historii tanků

Praha - Výstava před generálním štábem na Vítězném náměstí v Praze připomíná 100 let od prvního bojového nasazení tanků. Bylo to 15. září 1916 v bitvě na Sommě. Výstava se zabývá jak technickým vývojem a nasazením tanků v různých konfliktech, tak i jejich historií v československé armádě. Informační panely budou na Vítězném náměstí umístěny do 24. října, sdělila Denisa Vernerová z tiskového oddělení generálního štábu.

V Horáckém muzeu si připomenou si Františka Josefa I.

Nové Město na Moravě - Do časů „za císaře pána" se přenesou návštěvníci Horáckého muzea, kde je od čtvrtka připravena výstava ke stému výročí smrti Františka Josefa I. Expozice přibližuje, jak se Nové Město proměnilo v průběhu 19. století a začátkem 20. století a jak během doby vlády císaře Františka Josefa I. (1848-1916) získalo mnoho svých dominantních staveb a uměleckých památek.

Pomník připomíná oběti války

Obnovou prošel pomník obětem první světové války v Dolní Moravici, má opět podobu, jakou míval za svého vzniku. Slavnostního odhalení se zúčastnili vedle místních občanů a dalších hostů i zástupci jednoty Československé obce legionářské Bruntál, „ 34. pěšího pluku střelce Jana Čapka".

Letecký den představil historická i současná letadla a také nový prototyp

Kyjov, Milotice – Letouny, vrtulníky, modely na házení i ovládané rádiem. Nebe nad Kyjovskem bylo v sobotu dopoledne a odpoledne zasvěcené létacím strojům. Na kyjovském letišti slavil Aeroklub Kyjov sedmdesát let od svého založení. „Máme připravené i vyhlídkové lety. Trvají asi patnáct minut, zájemci si mohou prohlédnout okolí Kyjova," přiblížil předseda aeroklubu Vladimír Šimík.

Návštěvníci šumperské radnice obdivují staleté hodiny

Šumperk – Civilní letecké dopravě začaly sloužit vzducholodě, narodila se herečka Adina Mandlová a v Uničově v roce 1910 firma Rudolfa Thöndela vyrobila hodiny pro šumperskou radnici. Nyní tento technický kousek může obdivovat veřejnost. Restaurovaný stroj samospráva představila v sobotu 10. září.

OBRAZEM: Oslava Dne letiště v Letňanech

Praha/FOTOGALERIE/- V sobotu se široké veřejnosti otevřelo jedno z nejstarších českých letišť v Praze Letňanech. K vidění byly nejen letouny a parašutistické seskoky, ale i velkolepá vzdušná bitva první světové války v provedení zmenšených modelů původních strojů.

TIP NA VÍKEND: Den letiště Letňany

Praha - Milovníci letadel se v sobotu sejdou v Letňanech. Brány jednoho z nejstarších českých letišť se otevřou návštěvníkům zdarma dnes od 9.30 hodin a nabídnou pestrou ukázku letounů, akrobatické lety i seskoky parašutistů.

Ústí nad Labem má městskou vinici, pěstuje odrůdu Cerason

Ústí nad Labem – Ústí nad Labem má svoji městskou vinici. Na svahu u výletního zámečku Větruše je nasázeno 45 hlav pozdní odrůdy Cerason, řekl zástupce Cechu českých vinařů Jan Podrábský. Ústecko bývalo kdysi vinařskou oblastí, která zanikla za průmyslové revoluce.

'Hluchák' stál 100 milionů korun, ale chybí ještě jídelna

Hradec Králové /KRAJSKÁ INVENTURA/ - Bezmála stovka středních 
či speciálních škol 
a školských zařízení je v rukou krajské samosprávy. Střední školy 
s technickým zaměřením se 
na mnoha místech Královéhradeckého kraje dočkaly obrovských investic, které je proměnily 
ve špičková centra odborného vzdělávání. Opravovaly se 
často i historicky cenné budovy gymnázií, budovaly šatny i školní třídy. Střední školy ale trpí nedostatkem studentů a řada středních škol se během posledních let nezbytného slučování nedočkala. Jak se změnily školy na Hradecku? Měsíc před krajskými volbami nabízíme pohled na proměnu škol, které navštěvují studenti ve vašem okrese.

Australan dostal 10 let vězení za plán uříznout hlavu policistovi

Melbourne - Australský mladík, který plánoval teroristický útok v australském Melbourne, byl dnes odsouzen k 10 letům vězení. Informovala o tom agentura AP. Devatenáctiletý Sevdet Besim, jemuž hrozilo doživotí, se k plánu v červnu před soudem přiznal. Prý připravoval v roce 2015 útok, při němž měla být některému z australských policistů uříznuta hlava, jako to dělají svým rukojmím radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Merkelová vítá reformy, digitální agendu a inovace v G20

Chang-čou (Čína) - Německá kancléřka Angela Merkelová uvítala na summitu největších světových ekonomik (G20), že se čínské předsednictví zaměřuje na strukturální reformy. Na vrcholné schůzce, která dnes začala v čínském Chang-čou, se podle ní dohodlo, že napřesrok se poprvé setkají ministři pro digitální ekonomiku, i to, že G20 vytvoří pracovní skupinu pro inovace. Panuje také shoda na potřebě spolupracovat v zájmu růstu světové ekonomiky.

Vlak legionářů dorazil na nádraží ve Svinově

/FOTOGALERIE/ Věrnou repliku vojenského vlaku se třinácti vagony z let 1918 až 1920, ve kterých se po první světové válce probojovávali českoslovenští legionáři v Rusku přes bolševiky, mohou lidé od včerejška vidět na svinovském nádraží v Ostravě.

Šumperský aeroklub slaví výročí, na letecký den chce dostat i gripeny

Šumperk – Akrobatická vystoupení jednotlivých strojů i skupinové lety či seskoky parašutistů. Aeroklub Šumperk připravuje u příležitosti sedmdesátého výročí od svého založení letecký den. Uskuteční se v sobotu 3. září na šumperském letišti. Organizátoři jednají také o přeletu známých stíhaček JAS-39 Gripen.

Ve středu začíná 73. ročník benátského filmového festivalu

Benátky - Ve středu začne v Benátkách 73. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Na znamení úcty k obětem nedávného zemětřesení ve střední Itálii zrušili pořadatelé tradiční úvodní galavečer s pompézní recepcí. O Zlatého lva, hlavní festivalovou cenu pro nejlepší film, soutěží 20 snímků, včetně dvou dokumentů. V Benátkách se také soutěží o režisérského Stříbrného lva, Velkou cenu poroty nebo Volpiho pohár pro nejlepšího herce a herečku.

V Lukově otevírají pamětní síň Jana Buly

Lukov - Pán Bůh mi vyměřil krátký život. Ale věřím, že nebyl nadarmo," píše lukovský rodák Jan Bula v posledním dopise před popravou 19. května 1952. Druhý den ráno jej v jihlavské věznici pověsí. Je mu pouhých jednatřicet let.

Ministerstvo kultury vyhlásilo areál brněnských jatek památkou

Brno – Ministerstvo kultury vyhlásilo většinu areálu bývalých brněnských jatek kulturní památkou. Komplexem industriálních staveb v okolí řeky Svitavy se zabývalo několik let od prvního návrhu v roce 2009. Vyplývá to z rozhodnutí ministerstva, které má ČTK od brněnských památkářů.

Turecko nepřijme německé poslance kvůli rezoluci o genocidě

Ankara - Turecko nepustí německé poslance na svou leteckou základnu Inçirlik, dokud se německá vláda nedistancuje od rezoluce německého parlamentu, který začátkem června označil masakr Arménů osmanskou říší během první světové války za genocidu. Vyplývá to z dnešního prohlášení tureckého ministra zahraničí Mevluta Çavuşoglua. Turecko, které je nástupnickou zemí osmanské říše, termín genocida pro tyto incidenty odmítá.

Bombardování zapálilo stan

Chrudim – Během sobotního odpoledne patřilo nebe nad Chrudimí letadlům a vrtulníkům. Na místním letišti se uskutečnil letecký den už popáté.