První lanovka v Praze i v českých zemích, která zahájila provoz 31. května 1891, nevedla na Petřín, ale spojovala vltavské nábřeží s Letenskou plání. Teprve o dva měsíce později přivítala první cestující také dodnes fungující dráha vedoucí z Malé Strany na známý pražský vrch.
„Co když bude strašně starej?" „Je to děda, tak asi bude starej." Už úsměvná sourozenecká rozprava Aničky a Franty při cestě lokálkou za dědečkem Františkem Segradem v úvodu filmu naznačuje, že se divák nemá obávat náročné filmové látky, ale očekávat spíše uvolněný příběh, v němž nebude scházet humor a vtip.
Verdun – Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová dnes společně uctili památku obětí bitvy u Verdunu, která před 100 lety patřila mezi nejkrvavější střety první světové války. Na severu Francie nejprve navštívili německý hřbitov, kde položili věnec s francouzskými a německými národními barvami. Odpoledne představitelé tehdy znepřátelených států slavnostně otevřeli renovovanou kostnici v Douaumontu nedaleko Verdunu, kde jsou pozůstatky 138.000 neznámých francouzských a německých vojáků. V projevech pak oba připomněli hrůzy války a vyzvali k zachování jednotné Evropy.
Drahouš – Jako jediní z Rakovnicka bojují obyvatelé Drahouše o titul Vesnice roku Středočeského kraje. Musí obstát v konkurenci třinácti obcí. Přesto, že má Drahouš spolu s Tlestkami a Svatým Hubertem jen osmdesát sedm obyvatel, do boje o titul Vesnice roku se pustili s velkou vervou.
Janov - Když hrabě František Leopold nechal stavět kostel, rostl kolem něj jen les. Postupně se kolem kostela začaly stavět domky a vznikla nová osada.
Olomouc – Z okolí jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech v Olomouci zmizely keře. Kolemjdoucí tak mohou mít hrubou představu, jak bude okolí hrobky po rekonstrukci vypadat. Práce začnou příští měsíc, hotovo má být v roce 2018.
Bečov nad Teplou - Ruce se viditelně třásly Gregu Lambrechtovi, když přiložil svůj unikátní nástroj k více než stotřicetileté lahvi vína, aby z ní bez porušení korkové zátky odebral vzorek k posouzení. Nejdříve se zdálo, že se pokus nepovede, pak ale najednou začala do přiložené skleničky kapat do jantarova zbarvená tekutina. A knihovnou bečovského zámku jako by se rozlila opojná vůně.
Karlovy Vary - Dvanáct zrekonstruovaných vagonů připomene život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Projekt Československé obce legionářské, který připomíná sté výročí boje československých legií za samostatný stát, bude na karlovarském horní nádraží ode dneška.
Bečov nad Teplou - Odborníci posuzovali v neděli unikátní bečovský vinný poklad, který představuje sbírka archivních vín, nalezených v roce 1985 společně s relikviářem svatého Maura. A jestliže je příběh nalezení relikviáře už velice dobře známý, o „tekutém pokladu" se toho donedávna mnoho nevědělo. Hodnota sbírky 133 lahví je přitom odhadovaná na zhruba 20 milionů korun. A to není konečná suma. Některé lahve by se prý daly po posouzení prodat i za 750 000 korun.
Vysoké Taury - Nadmořská výška: 2 586 metrů, poloha: rakouské Tyrolsko, horská skupina Lasörlinggruppe, Vysoké Taury. Stáří: 90 let. Název: Liberecká chata (Neue Reichenberger Hütte).
Praha - Sklenku zlatavého moku s čepicí bílé pěny si mohou od nynějška dopřát Dolnopočerničtí přímo ve své čtvrti. Po dlouhých měsících stavebních prací se konečně otevřely brány místního Počernického pivovaru. V současnosti funguje ve zkušebním provozu.
Jitkov - Když Deník před dvěma lety u příležitosti začátku první světové války mapoval její pomníky, poznamenal: „Trvalé vzpomínce na padlé v Jitkově by slušelo více zahradnické péče.
Vysoké Mýto – Nablýskaná veteránská auta, vernisáže, beseda, koncerty, příjemná páteční noc v historických prostorách bývalého soudu na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě korunovaná ohňostrojem – to je stručná ochutnávka programu, který čeká na návštěvníky Noci v Muzeu českého karosářství a Městské galerii v pátek 20. května.
Břeclavsko – Kdyby mohl, vyprávěl by o tom, jak muži z Břeclavska odcházeli do bojů první světové války. Byl i u toho, když na konci třicátých let dorazila nacistická vojska. A pamatoval rovněž Sametovou revoluci či jarní dny letošní roku. Další už nepřidá. Na více než stoletém stromu u Pohanska v Břeclavi se vyřádil vandal. Dub byl poté natolik poškozený, že musel k zemi. Viníka hledají policisté, škoda je ve statisících.
Lomnice nad Popelkou - Zhruba po sto letech chce město navrátit jeden až dva zvony do dřevěné zvonice, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Přišla o ně za první světové války. Peníze na jejich výrobu se pokusí radnice získat ve sbírce, jež začne v neděli benefičním koncertem.
Praha - Tajemným místem vzdáleným od městské zástavby je hřbitov v Bohnicích, který již dlouhodobě chátrá. Jeho stav je až kritický kvůli rokům devastace. „Propadá se zadní zeď hřbitova a zdejší kaplička už drží na jednom shnilém trámu," řekl při jednání zastupitelstva Prahy 8 Jiří Vítek, který se s dobrovolníky snaží o zachování hřbitova.
Lomnice nad Popelkou - Zhruba po sto letech chce město navrátit jeden až dva zvony do dřevěné zvonice, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Přišla o ně za první světové války. Peníze na jejich výrobu se pokusí radnice získat ve sbírce, jež začne v neděli benefičním koncertem.
Zbraslavice Základní škola ve Zbraslavicích byla postavena přesně před sto lety. Toto kulaté výročí přišli v sobotu přímo do školní budovy oslavit současní žáci, pedagogové, ale i absolventi, nebo učitelé, kteří ve škole působili v minulosti. Příchozí si mohli prohlédnout celou školní budovu nebo si projít výstavní panely s různými předměty, které mapují dění ve škole v uplynulém století.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Hodonín – Hry, soutěže i poznání historických faktů. Na hodonínském zámečku se v pátek odehrála Muzejní noc. Letos byla spojená s výstavou, která se věnuje poslední české královně – císařovně Zitě. Na nádvoří si lidé mohli důkladně prohlédnout rakouské uniformy první světové války či ochutnat dobroty z vojenské polní kuchyně. V nabídce nechyběla tlačenka, jitrnice nebo paštika. „Pro děti jsme připravili soutěže o drobné dárky. Mají čtyři stanoviště, kde musejí plnit úkoly. Jsou to střílení ze vzduchovky, prolézání provázkovou sítí, dále chození po chůdách a házení míče," přiblížila Martina Zálešáková z Masarykova muzea v Hodoníně, které akci ve spolupráci s Vojenským historickým klubem Enzian uspořádalo.
Lomec - Než vznikla škola v samotném Lomci, děti docházely do školy v Třeboníně. Po čase ale místní začali žádat o formální odškolení od Třebonína. To se vleklo až do roku 1904. Mezitím se některé z dětí začaly v Lomci vyučovat různě po domech.
Břeclav – Rozčiluje mě, jak se o to město stará, je to ostuda. Břeclavanka Věra Žáková si posteskla nad stavem pamětní desky patřící k lípě vysazené jako symbolu nabyté svobody po druhé světové válce. Strom stojí u břeclavského vlakového nádraží – poblíž kaple svatého Cyrila a Metoděje.
Spisovatel a básník Viktor Dyk, od jehož úmrtí uplyne 14. května 85 let, je veřejnosti nejvíce znám zpracováním pověsti o Krysařovi či dramatem Zmoudření Dona Quijota. Vedle řady básnických sbírek a povídek psal i divadelní hry, překládal prokleté básníky, redigoval noviny a spoluzaložil politickou stranu.
Třebel – Tachovsko bylo v minulosti protkáno desítkami míst, kde se vařilo pivo. Mnohde šlo o malé pivovary přidružené k vesnické hospodě. Naprostá většina jich zanikla a nezbyla po nich ani památka. Jednou z výjimek ze zrušených pivovarských provozů je pivovar v Třebeli. Dodnes zde stojí budovy, které dlouhé roky chátrají.
Nedávná výzva rakouských Svobodných k referendu o sebeurčení v německojazyčné oblasti vyvolala ostrou odezvu Itálie. Nezávislost na Římu ale má nemalou podporu.
Zatímco letošní pokračování Call of Duty vezme hráče do vzdálené budoucnosti a ke hvězdám, nový Battlefield se rozhodl jít proti proudu posouvání her stále více do budoucnosti. Battlefield kdysi začal rokem 1942 a přinesl hráče do druhé světové války.
Rakov – První kniha jí vyšla v roce 2012, druhá bude letos. Jak autorka Irena Cejnarová z Rakova podotýká, Pamětní kniha obce Rakov a novinka Pamětní kniha obce Bilinka a samot k ní příslušných Leveč, Kozí Hora, Ovčín, jsou si v lecčems podobné.
Třeboň /FOTOGALERIE/ - Festival animovaných filmů v Třeboni promítl 405 snímků. Cenu za nejlepší celovečerní film pro děti získal snímek Phantom Boy o 11letém Leovi, který se sebeobětoval.
Třeboň /FOTOGALERIE/ - Festival animovaných filmů v Třeboni promítl 405 snímků. Cenu za nejlepší celovečerní film pro děti získal snímek Phantom Boy o 11letém Leovi, který se sebeobětoval.
Plzeňsko – Před válkou čítala plzeňská židovská komunita zhruba 3000 lidí. Z 2605 osob, které byly odvlečeny do koncentračních táborů, přežilo pouze 112.
Vídeň – Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz Christian Strache dnes vyzval ke sjednocení Tyrolska. Obyvatelé regionu, který byl po první světové válce rozdělen mezi Rakousko a Itálii, by podle něj měli o dalším osudu své vlasti rozhodnout v referendu. Řím politik kritizoval také za jeho migrační politiku. Italský premiér Matteo Renzi Stracheho slova označil za ostudná.
Borotín – Nechtějí zapomínat na svou historii. Proto se v Borotíně rozhodli opravit pomník padlým v první světové válce. Na místo původního, který na návsi stál přibližně od dvacátých let minulého století a byl ve velmi špatném stavu, nechali udělat jeho přesnou kopii.
Soběnice – U zdejší klubovny se v úterý sešla většina obyvatel vesnice, aby zhlédli otevření kovového tubusu, který zachránili řemeslníci před zničením a možná i zcizením při odklízení poškozené věže z kostela sv. Petra a Pavla. Schránka obsahovala písemnosti a 21 mincí z konce éry Rakouska-Uherska a první republiky.
Lovosice - Na sklonku druhé světové války prošlo městem Lovosice sedm pochodů smrti. Jednalo se o statisíce civilistů, kteří se stahovali před postupující Rudou armádou. Při tomto migračním přesunu docházelo k vyššímu výskytu úmrtí.
Linec – Štamtyš hostince Braugasthof Koller v Mehrnbachu ukradl v noci na 30. duben nazdobenou májku připravenou ke vztyčení u místního domova seniorů. To si stařečkové nenechali líbit a v úterý si asi deset metrů dlouhý strom dovezli na chodítkách zase zpátky. Trasu asi 400 metrů po B141 zvládli za patnáct minut, píše deník OÖN. Jak řekl vedoucí domova Christoph Koller, zbytek osazenstva návrat hrdinů freneticky aplaudoval.
Teplicko - V nákladovém obvodu nádraží Teplice v Čechách představí již dvanáct zrekonstruovaných vagonů život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma od 6. do 14. května, pak se zastaví v Chomutově a bude pokračovat na Karlovarsko.
Slovácko – Po první světové válce rostla v menších obcích potřeba kulturní činnosti. Sokolovny se tak staly kulturními centry s prostorami pro divadla, biografy a restaurace. Kvůli starostem s jejich opravami ale sokolům ani zástupcům obcí do smíchu rozhodně není.
Chotěboř – Téměř dvacet hodin práce, přibližně tři sta modelů k vidění a zhruba patnáct ochotných sběratelů – to vše zahrnuje netradiční výstava v Městském muzeu Chotěboř.
Uplynulý víkend patřil nejen čarodějnicím a zamilovaným, ale také všem modelářům. V Kopřivnici se totiž uskutečnil již dvacátý ročník oblíbené výstavy modelářů všech druhů Beskyd Model Kit Show.
Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.