Alpská vesnička Brennero-Brenner má jen pár stovek obyvatel, tamním průsmykem ale denně projede okolo čtyřiceti tisíc aut. Důvěrně ji znají i tisíce Čechů, kteří tudy každoročně cestují za dovolenou u moře. Už od května jejich průjezd zbrzdí hraniční kontroly. Včera proti nim demonstrovaly stovky lidí, rakouská policie v místě nasadila na 300 policistů.
Pardubice - Východočeské muzeum v Pardubicích zahájí v pátek výstavu Velká válka, která návštěvníky zavede do zákopů prvního světového válečného konfliktu. Muzeum zmapovalo osudy mlynáře Jaroslava Kopečného z Třebosic na Pardubicku, předválečnou idylu, jeho vojenské osudy, zranění v boji, léčení i návrat domů. Dnes to řekl kurátor Jan Tetřev.
Královéhradecko /RECENZE/ - Začátkem prosince 2015 vydala obec Lejšovka u Jaroměře v okrese Hradec Králové nákladem 300 výtisků pozoruhodnou knihu Lejšovka. Autor knihy Václav Bartoň se vcelku dobře vyrovnal se svým novým úkolem vytvořit solidní dějiny rodné obce Lejšovka. Královéhradecku se nedávno dočkala pozoruhodné a hodnotné monografie.
Hradec Králové - Řeka Soča zaujímá ve slovinských dějinách a národní tradici výjimečné postavení. Stala se symbolickou obrannou linií tamní národní identity vůči italskému vlivu. Když 23. května 1915 Itálie vypověděla válku Rakousku-Uhersku, propůjčila tato smaragdová řeka své jméno skutečnému bojišti rozprostřenému v jejím povodí.
Brno – Fotografie, pohlednice, filmy a dokonce i zbraně z první světové války. To vše mohou lidé přinést ukázat do kina Art, kde jim vzácné rodinné poklady odborníci zdigitalizují. To znamená, že je přidají do online databáze zaštítěné nadací Europeana Oxfordské univerzity. Příběhy zaznamenané v soukromých dopisech či osudové předměty někdejších vojáků zde tak znovu ožijí v souvislostech, na které by se možná zapomnělo.
Brno – Fotografie, pohlednice, filmy a dokonce i zbraně z první světové války. To vše mohou lidé přinést ukázat do kina Art, kde jim vzácné rodinné poklady odborníci zdigitalizují. To znamená, že je přidají do online databáze zaštítěné nadací Europeana Oxfordské univerzity. Příběhy zaznamenané v soukromých dopisech či osudové předměty někdejších vojáků zde tak znovu ožijí v souvislostech, na které by se možná zapomnělo.
Olomouc, Brusel – Pro ocenění titulem Evropské dědictví vyrazili do Bruselu z Olomouce zástupci Arcidiecézního muzea. Ve středu ho od evropského komisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a sport přebral vedoucí muzea Miroslav Kindl.
Buchlovice – Fotokopie historicky ojedinělého telegramu, kterým v roce 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, bude od 1. května do 30. září vystavena v buchlovickém zámku. Informovala o tom mluvčí Národního památkového ústavu, územní správy Kroměříž Dagmar Šnajdarová.
Kladno – Legiovlak, legionářské pojízdné muzeum na kolejích, dorazí za týden, čili ve čtvrtek 14. dubna, do Kladna. Soupravu tvoří repliky dvanácti historických železničních vagonů československých legií na Rusi z let 1918 až 1920. Přístupné budou na kladenském hlavním nádraží do středy 20. dubna, a to zcela zdarma.
Olomouc – Než si mohla chorvatská velvyslankyně prohlédnout mauzoleum jihoslovanských vojínů v olomouckých Bezručových sadech, musela ze zdevastované památky městská policie vyhnat přespávající lidi bez domova.
Zástupci dvou nejstarších muzejních institucí ve střední Evropě podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci. Těmito slovy oznámilo Slezské zemské muzeum dohodu o vzájemné podpoře s Muzeem Śląska Cieszyńskiego, které bylo založeno v roce 1802.
Kaliště – Kostel by si opravu zasloužil, ale kde sehnat peníze? V tomto duchu uvažovali v roce 2014 v Kališti u Humpolce. Nakonec vůbec poprvé zkusili vyhlásit veřejnou sbírku.
Jičín – Vlastislav Hofman je na poli výtvarného umění velmi výraznou osobností pozoruhodnou zejména díky svému širokému tvůrčímu záběru. Jako architekt, urbanista, teoretik architektury, ale také designér, malíř, grafik a scénický výtvarník se nesmazatelně zapsal do uměleckého vývoje první poloviny 20. století.
Bučovice – Přímo na návsi v bučovické místní části Kloboučky se nacházejí hroby dvou vojáků padlých ve druhé světové válce. Jedním byl vojín Rudé armády Andrej Kravčenko. Druhý patří českému vojákovi, nápis na náhrobku je však nečitelný. Mezi hroby se tyčí pomník obětem první světové války, na kterém zanechal své stopy zub času. Bučovická radnice dala v uplynulých letech opravit dva pomníky přímo ve městě, nyní se může dočkat právě ten v Kloboučkách.
Linec – Když v srpnu před deseti lety slavili v Bad Ischlu narozeniny císaře Františka Josefa, Heinz Tumpach (dnes 73) z Eferdingu s kamarády si k tomu oblékli své staré uniformy Červeného kříže. Oslovil je tam návštěvník z Korutan, jestli by neměli zájem o starou sanitku.
Přerov – Animační programy, které připravuje spolu se svými kolegy z Muzea Komenského v Přerově, přitahují pozornost široké veřejnosti. Snaží se zprostředkovat žákům a studentům škol historii zábavnou a atraktivní formou. I díky kreativním nápadům a fantazii tak mnohdy minulost ožívá přímo ve výstavních prostorách.
Tachovsko – Historický legionářský vlak by měl v létě na dva dny přijet na Tachovsko. Prohlédnout si jej by mělo být možné na nádraží v Bezdružicích. Pokud ovšem bude možné s vlakem přejet přes železniční viadukt nad Hracholuskou přehradou na trati Pňovany – Bezdružice.
Severní Čechy - Mysleli si to historici i pamětníci. Měli za to, že socha lva, která byla součástí pomníku obětem první světové války v Žatci, byla roztavena a nenávratně zmizela.
Prostějov – Plastikové modely letadel, tanků, ponorek či jiných vozidel zaplavily během pátečního dne sál Národního domu v Prostějově. Svá díla přijeli vystavit modeláři z celé České i Slovenské republiky, ty nejlepší pak pořadatelé ocenili poháry a hodnotnými cenami.
Žatec, Staré Splavy /FOTOGALERIE/ – Socha byla součástí pomníku obětem první světové války v místech dnešní chmelničky v Žatci. Nyní se znovu našla u Máchova jezera, objevu pomohla náhoda.
Polná – Hrad v Polné ožije o velikonoční neděli 27. března od 13 hodin tradičním koulením vajec a dalšími velikonočními hrátkami, které pro děti připravilo muzeum a Spolek Městského muzea v Polné.
Žatec, Staré Splavy /FOTOGALERIE/ – Socha byla součástí pomníku obětem první světové války v místech dnešní chmelničky. Mělo se za to, že socha zmizela po druhé světové válce ve sběrných surovinách. Nyní se znovu našla, objevu pomohla náhoda.
MISTR KÁVY. Daniel Gerlach (27) z Würzburgu je německým mistrem 2015 v přípravě kávy podle „Latte Art", tedy kapučína. Od 29. března bude reprezentovat na mistrovství světa v tomto způsobu v Šanghaji. Trénuje na to několik hodin týdně, na kávovaru v ceně více než 12 000 eur. Jen v prvních dvou týdnech přípravy spotřeboval 150 litrů mléka, s nímž na povrch kávy „kreslí". Jeho specialitou je labuť. Na snímku z vyhlašování mistrovství SRN je uprostřed. Na dolním snímku je detail správné "latte".
Vysoké Mýto – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravuje novou expozici firmy Stratílek, která ve městě za Rakousko-Uherska a první republiky vyráběla hasičské stříkačky a zařízení. Ve své době patřila k největším v oboru v zemi.
Praha - Dnes začala závěrečná fáze natáčení dvanáctidílného seriálu České televize z období vznikající první republiky Četníci z Luhačovic. Na četnickou stanici se vrací ústřední dvojice mladých strážců zákona v podání Martina Donutila a Roberta Hájka. Rozsáhlý dobový projekt vzniká v brněnském studiu a o režii se v této etapě natáčení, která potrvá do konce července, dělí Biser A. Arichtev a Petr Bebjak.
Praha – Ministerstvo obrany plánuje letos opět poskytnout na péči o válečné hroby v zahraničí čtyři miliony korun. Peněžní dary v této výši by měla v pondělí schválit vláda, sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Písek – Do historie československých legií v Rusku budou mít zájemci příležitost nahlédnout v Legiovlaku. Jeho druhou zastávkou při letošním putování po krajských a okresních městech ČR bude Písek.
Onomyšl - Dlouhá léta docházely děti z Onomyšle do školy do dva kilometry vzdálených Košic. Cesta ale nebyla nijak pohodlná a hlavně v zimních měsících žáci jen těžko zdolávali kopec, který obce dělil. Místní si proto přáli školu vlastní a roku 1908 se jejich přání začalo plnit. Nebyla to však lehká cesta.
Jičín – Chleba patří k základním a nejběžnějším potravinám našeho domova. Kdy se však objevil poprvé a kolik druhů chleba se vyrábělo například v 15. století, odkryje nová velikonoční výstava jičínského muzea.
Strakonice - Legiovlak legionářské muzeum na kolejích dorazí na nádraží ve Strakonicích 15. března. Už dvanáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války.
Muzeum v Bruntále vydalo knihu, která se věnuje jednomu z nejcitlivějších období dějin našeho regionu, kdy ve velmi krátké době vzalo za své po několika staletích soužití Čechů a Němců. Autorem publikace nazvané Sousedství na hranici je odborný pracovník Muzea v Bruntále, historik Igor Hornišer. Podtitul knihy Bruntálsko v letech 1938–1946 jasně prozrazuje, kterému dějinnému období je kniha věnována.
Olomouc – Více než dvanáct tisíc lidí o víkendu zamířilo do pavilonu A a E olomouckého Výstaviště Flora. Přilákal je tam už čtrnáctý ročník prodejní výstavy modelů, sběratelství a hraček For Model.