Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Vánoční ryba? Lidé chtějí málo kostí. Výsadní pozici kapra proto ohrožuje losos

Jižní Morava - Kapra na štědrovečerních stolech mnoha Jihomoravanů pomalu střídají mořské ryby, nebo sladkovodní s málo kostmi. Lidé si je kupují kvůli chuti ale i menšímu množství kostí. Ti, kdo tradici smaženého kapra s bramborovým salátem stále dodržují, si čím dál častěji kupují rybu už naporcovanou. Za službu navíc si ovšem zákazníci připlatí. Cena filetů může být až třikrát vyšší než cena živého kapra.

Nejhezčí vánoční náměstí? Brněnské centrum podlehlo Blansku

Jižní Morava – Které jihomoravské náměstí má v adventní době nejkrásnější vánoční výzdobu? V internetové anketě Deníku Rovnost bojovalo o vítězný titul deset měst. O umístění rozhodlo tři a půl tisíce lidí, kteří hlasovali na internetu. O pouhých třináct hlasů vyhrálo blanenské náměstí Republiky s 838 hlasy. Těsně druhé skončilo Masarykovo náměstí ve Vyškově.

KRÁTCE: Pražské lesy mají nové univerzální vozidlo

Praha - Pražské lesy pořídily za necelé čtyři miliony nové univerzální vozidlo. Takzvaný univerzální nosič bude multifunkčním pomocníkem na loukách v pražských parcích a díky náhonu na všechna čtyři kola se dostane i do hůře přístupného terénu v okolí vodních ploch a toků, kolem nichž je potřeba udržovat travní porost a břehovou zeleň.

Prababička vzpomíná: To století tak rychle uteklo…

Domažlicko – Tuto nezapomenutelnou a všeříkající větu prohodila moje prababička s lehkostí malého dítěte na oslavě svých třiadevadesátých narozenin.To, co my známe pouze z vyprávění nebo hodin dějepisu, si Vlasta Brunclíková prožila osobně. Když si uvědomím, jak obrovský pokrok udělala společnost za její život, přebíhá mi mráz po zádech. Svět jí za pouhopouhé století doslova vyrostl před očima. Má jeden z darů, kterých je třeba si vážit. Vzpomínky.

V muzeu vystavují „zmatené peníze“

Litomyšl - Čím platili naši předci za časů válek a finančních krizí? Za co si kupovali zboží v dobách, kdy normálních peněz nebylo mezi lidmi dost? Odpovědi na tyto otázky se můžou dozvědět návštěvníci Regionálního muzea v Litomyšli, kde si připravili interaktivní výstavu s názvem „Zmatené peníze".

Kňažko se vypořádá s vrahem i živou husou

Třebíč - „Konec pauzy!" zní z vysílačky jednoho z techniků. Doprostřed ulice Leopolda Pokorného v Třebíč se začínají scházet ženy v černých šatech a šátcích i muži v kabátech, s licousy a jarmulkami na hlavách.

Před sto lety začaly v tramvajích pracovat první ženy průvodčí

Praha - Před sto lety začaly v tramvajích pracovat ženy jako průvodčí, první nastoupily do zaměstnání 1. prosince 1915. V době první světové války nezůstal ve městě dostatek mužů, kteří by mohli jako průvodčí pracovat, protože museli narukovat na frontu. Praha se tak inspirovala v jiných evropských metropolích, kde dopravní podniky začaly přijímat ženy.

Nejstarší muž Bystřice ještě v létě naštípal a srovnal čtyři kubíky dřeva

Bystřice pod Lopeníkem – Pět metrů hlubokou studnu během pěti dnů vykopal ve svých osmašedesáti, letos v létě sám poštípal a složil čtyři kubíky dřeva na topení, pravidelně míří do vlastnoručně vysazeného sadu a skoro každý den ho můžete potkat na jeho záhumence s motykou v ruce. Jaroslav Baný oslavil 25. listopadu 90 let a je nejstarším mužem v Bystřici pod Lopeníkem, kde se také v roce 1925 narodil.

Volarští dostanou pod stromeček nové vydání knížky o svých předcích

Volary – V neděli od 17 hodin mají Volarští připraveno slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Vedle hudebního vystoupení ZUŠ Volary a zpěvu koled v podání učitelů ZUŠky připravilo město ještě malé předvánoční překvapení, které může současně posloužit i jako tip na vánoční dárek. „Budeme křtít výjimečnou knihu Volary a Volarští," uvedla starostka Volar Martina Pospíšilová.

Škola v Sulovicích přežila obě války, učil zde i známý spisovatel

Sulovice - V roce 1823 byla zřízena obecná škola jednotřídní v Horce, kam byly přiškoleny i Sulovice. Tuto školu, která byla vzdálená 4,2 kilometrů, navštěvovaly sulovické děti až do 16. dubna roku 1915. Tehdejší učitel Adolf Wiesner, který učil v Horce a později i v Sulovicích, zaznamenal útrapy sulovských dětí zvláště v zimě. „Děti přicházely unavené, často umoklé, s botami promáčenými. Ve škole byly často až do 4 hodin odpoledne s kouskem chleba. Do školy chodily nepravidelně, čímž jejich prospěch i kázeň velmi trpěly," píše se v kronice.

Nemocnice dává svým pacientům balenou vodu místo kohoutkové

Benešov - I když Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově má vodovod napájený vodohospodářskou společností (VHS), tuhle vymoženost zdravotnický ústav nyní naplno nevyužívá. Důvodem je obava ze zdravotních komplikací pacientů vnímavějších na chlor. Právě tento prvek totiž může být nyní v pitné vodě obsažen v koncentracích, které nejsou běžné a které mohou být pro citlivější jedince nepříjemné, možná i nebezpečné.

Benešovská nemocnice dává svým pacientům místo kohoutkové, balenou vodu

Benešov – I když Nemocnice Rudolfa a Stefanie má vodovod napájený Vodohospodářskou společností Benešov (VHS), tuhle vymoženost v současné době zdravotnický ústav naplno nevyužívá. Důvodem je obava ze zdravotních komplikací pacientů vnímavějších na chlor. Právě tento prvek totiž může být nyní v pitné vodě obsažen v koncentracích, které nejsou běžné a které mohou být pro citlivější jedince nepříjemné, možná i nebezpečné.

Den válečných veteránů si připomněli i v Benešově

Benešov – Jedenáctý listopad, den ukončení první světové války, se i v České republice nesl ve znamení oslav celosvětového Dne válečných veteránů. Ať už těch z obou světových válek, tak i těch z novodobých konfliktů.

Na Den veteránů uctili u pomníku památku válečných obětí

Hradec Králové - Jako již tradičně se na Den veteránů 11. listopadu zúčastnili žáci novohradecké základní školy uctění památky obětí obou válek u Pomníku padlých na Novém Hradci Králové. Spolu s nimi zapálily svíce a položily kytici květů rovněž dvě zástupkyně Českého svazu bojovníků za svobodu.

Výstava v Litomyšli představuje nouzová platidla z Velké války

Zmatky ve financích států zapojených do první světové války dokumentuje výstava Zmatené peníze, která začne v sobotu v Regionálním muzeu v Litomyšli. Návštěvníci si budou moci prohlédnout na 250 papírových platidel z let 1803 až 1924. Většinu představují takzvané nouzovky, tedy nouzová platidla, či přetisky bankovek nově vzniklých států, řekl Petr Chaloupka z muzea.

Historik Karel Drvola odpovídal na dotazy čtenárů

Kladno - Karel Drvola vystudoval obor odborná historie ve Filozofické fakultě Slezské univerzity v Opavě. Specializuje se především na české dějiny 19. a 20. století a regionální kladenskou historii. Zaměstnán je jako historik – kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. 

Proměna mauzolea ve Výpadu je připravená. Začne brzy

Olomouc - Z neudržovaného mauzolea v Bezručových sadech v Olomouci se má příští rok stát staveniště. Zedníci na pietním místě s ostatky téměř 1200 jihoslovanských vojáků padlých v první světové válce začnou s opravou vstupního schodiště a izolací krypty. Na práce přispěje dotace ministerstva obrany.

Kardinál Duka vzpomínal s Vlčnovjany na kněze umučeného v Osvětimi

Vlčnov – Kardinál Dominik Duka, členové dominikánského řádu, řeholnice a několik stovek věřících, ti všichni si v neděli 15. listopadu ve Vlčnově připomněli nedožitých sto let od narození tamního rodáka Patrika Františka Kužely umučeného nacisty 15. února 1942 v koncen­tračním táboře Osvětim.

Pavel Chráska: Vojenská historie mě zajímá

/ROZHOVOR/ Zakladatel a předseda opavského Klubu vojenské historie Pavel Chráska byl iniciátorem obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích. V lednu roku 2012 za to dostal celostátní cenu Český patriot 2012 v kategorii Zachování kulturně historického dědictví vojenských tradic. Předal mu ji náčelník generálního štábu Petr Pavel.

FOTO, VIDEO: V Lípě vzpomněli na válečné veterány

Česká Lípa - 97 let od významného momentu, kdy na všech válečných frontách zavládl klid a skončila první světová válka, připomněl ve středu 11. listopadu přesně v 11 hodin pietní akt na náměstí Osvobození v České Lípě.

Klaudiánově nemocnici už třikrát hrozilo stěhování: ležela prý daleko

Mladá Boleslav - Sto dvacet let. Tak dlouho už je otevřená Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. A protože významné výročí si žádá významnou pozornost, vydala nemocnice brožurku, která popisuje celou dobu trvání zařízení od počátku až do současné doby. Autorem malé historické procházky na dvaadvaceti stránkách je Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska, který se historii města věnuje řadu let.

Den vlčích máků uctili v Přerově i novodobí veteráni

Přerov – Jedenáctý listopad je dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají hrdinství válečných veteránů. Přerov uctil jejich památku ve středu v jedenáct hodin jedenáct minut na symbolickém místě – náměstí Františka Rasche.

Hranice zasalutovaly padlým hrdinům světové války

Hranice – Uplynulo již sedmadevadesát let od významného momentu, kdy na všech válečných frontách zavládl klid. První světová válka skončila ve Francii 11. listopadu. Německo se vzdalo a podepsalo příměří. Tento den je v kalendáři zapsán jako Den válečných veteránů.

KRÁTCE: Radnice spustila klikací rozpočet

Praha - Pátá městská část se kvůli zvýšení transparentnosti rozhodla zřídit na svých webových stránkách aplikaci Klikací rozpočet. Připojuje se tak ke stále se rozšiřujícímu okruhu měst a obcí, které dávají nahlédnout do svého hospodaření. Tímto krokem je umožněno každému zájemci zjistit, jaký je schválený rozpočet městské části, jak byl v průběhu roku upraven a jaké je jeho aktuální plnění.