Duchcov V expozici duchcovského zámku je od září letošního roku vystavena replika nedávno vytvořené sochy sv. Jana Nepomuckého z Flájí. Jejím autorem je akademický sochař Bořivoj Rak, který již v minulosti restauroval sochařskou výzdobu v duchcovském zámeckém areálu. Zámek Duchcov se tímto připojil k připomínce zaniklé krušnohorské obce Fláje.
Praha - V neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší.
Praha - Výročí vzniku samostatného státu není jen ohlédnutím do dávné minulosti. Rozpad habsburského soustátí významně ovlivňuje další dějiny nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku dodnes. O souvislostech spojených se vznikem samostatného Československa, i o tom, zda by nebylo lepší, kdyby se monarchie nerozpadla, jsme hovořili s historikem Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu Akademie věd. Rozhovor vznik v souvislosti s 28. říjnem.
Teplicko – V neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé nastaví hodinky opět poslední březnovou neděli. Kvůli změně bude 11 dálkových nočních vlaků Českých drah čekat uprostřed noci hodinu ve stanicích na odjezd. Regionálních vlaků se změna nedotkne.
Veselí nad Lužnicí - Režisér Karel Steklý si před 66 lety vybral pro exteriéry „vzorného" Kostelce v komedii Soudný den jihočeské město u Lužnice a Nežárky.
Praha - V neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé nastaví hodinky opět poslední březnovou neděli. Kvůli změně bude 11 dálkových nočních vlaků Českých drah čekat uprostřed noci hodinu ve stanicích na odjezd. Regionálních vlaků se změna nedotkne.
Křivoklát - Československá obec legionářská otevírá ve středu 28. října novou stálou expozici mapující vznik, život a boj československých legií za první světové války v prostorách spilky bývalého pivovaru na hradě Křivoklát na Rakovnicku. Vstup do expozice bude zdarma.
Josefov, Karlín – Drakiádu pořádají již tuto sobotu ve dvě hodiny odpoledne na poli u hřbitova v Josefově. „Na tuto akci bude k dispozici celé fotbalové hřiště a přilehlé plochy. Organizátoři budou mít pro děti připravené draky. A za ty vlastnoručně vyrobené budou rozdávat i odměny, a to v podobě dobrot a diplomů," sdělila Radka Pospíšilová z josefovského obecního úřadu. Občerstvení na takové události nesmí chybět, proto budou nachystané špekáčky na opékání a drobné sladkosti. Tuto akci může zkazit jen nepřízeň počasí.
Region - Zahrádkáři, kteří předloni podlehli reklamě na atraktivní červenomasá jablka a obětovali řádově 300 až 700 korun za jeden stromek, se v těchto dnech dočkali své první sklizně. Zjišťují, které odrůdy jsou opravdu červené zvenku i zevnitř a u kterých je reklamní agentury nalákaly na počítačem upravené fotky jablek vylepšené o červenou barvu.
Pardubice – Zítra uplyne 120 let od narození významného českého architekta Karla Řepy. Autor mnoha zejména funkcionalistických staveb zanechal svou stopu i na Pardubicku.
Osov – V neděli 25. října Osovští uctí památku vojínů padlých v první světové válce, kterým bude také obětována mše svatá sloužená v kostele Narození sv. Jana Křtitele. Její začátek je v 10.30 hodin.
Vanovice – Vynálezce světově patentovaného vynálezu posunovací tabule, učitel se státní medailí a zakladatel místního hasičského sboru. Tím byl František Břenek, jehož pamětní desku odhalí obyvatelé Vanovic 28. října.
Předlice - Kulturní fabrika Armaturka a Galerie Emila Filly, ta v Armaturce na ústecké periferii dlouhodobě sídlí a působí, zvou dnes od 18.00 na hned čtyři vernisáže.
Brno /FOTOGALERIE/ - Jak žili českoslovenští legionáři v době první světové války mohou lidé od úterý vidět na nádraží v brněnském Králově Poli. Dorazil tam takzvaný Legiovlak. Projekt Československé obce legionářské představí zájemcům věrnou repliku legionářského vlaku, kterým se přepravovali legionáři po Transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. „Legiovlak má připomenout odkaz našich předků a zároveň zvýšit národní hrdost," řekl zástupce Českých drah Jiří Sysel při zahájení výstavy.
Hranice – Letos to bude už 97 let ode dne vzniku samostatného československého státu. Ve středu 28. října si tak budou moci občané Hranicka toto významné datum společně připomenout. Od devíti do šestnácti hodin se zájemcům otevře místní mauzoleum, které patří obětem první světové války a je běžně nepřístupné.
Orlická přehrada – Hladina Orlické přehrady klesla o osm metrů. Tak nízko ve své historii ještě nebyla. Pohled na odhalené základy domů, dlažbu nebo asfalt starých cest a pařezy stromů, které je lemovaly, vzbuzují lítost nad osudy lidí, kteří odtud museli odejít.
Šebetov – Dobrovolní hasiči ze Šebetova na Blanensku zasahují při požárech, nehodách či různých živelních katastrofách už sto dvacet let. Výročí oslaví o víkendu. Při té příležitosti dostanou nový prapor.
Třebíč - Už více než sto let uplynulo od vypuknutí první světové války, a přesto o ní lze stále najít řadu nových informací. Jen je nutné pátrat, ponořit se do kronik, záznamů, archivů, ale také třeba dopisů, které psali naši dědečci a pradědečci z fronty. Někdy pomůže i náhoda, stačí drobný střípek, jenž pak zapadne do mozaiky příběhů a událostí, ze které postupně vzniká ucelený obraz.
Nová Paka - Druhý říjnový čtvrtek se sešli starší sestry a bratři novopackého Sokola v sokolovně před deskou umučených bratra Františka Pecháčka a jeho manželky Míly, aby uctili Památný den sokolstva. Tento den vzpomínají členové Sokola v celém Česku památky tisíců členů sokolské obce, kteří ve stotřiapadesátileté historii Sokola přinesli v boji za vznik našeho samostatného státu a demokratických základů oběti nejvyšší.
Hlinsko - Věž děkanského kostela Narození Panny Marie v Hlinsku září novotou. Po dvou letech zde byly dokončeny opravy, které zahrnovaly například výměnu poškozených trámů. Pokrývači také kompletně vyměnili střešní krytinu na věži, čímž dokončili kompletní opravu střechy na celém kostele.
Dvanáct lidí se prošlo po povrchu Měsíce, ale jen jediný člověk přešel nezměrnou prázdnotou mezi věžemi Světového obchodního centra, a v jeho stopách se již nikdy nikdo nebude mít možnost vydat.
Praha - Koncem minulého týdne začala na Vršovické třídě v Praze 10 rekonstrukce tramvajové trati. Místo velkoplošných panelů tam dělníci na závěr prací v polovině listopadu položí koberce trávy. Podobný postup volí dopravní podnik stále častěji, pro pražské tramvajové tratě typické železobetonové kvádry tak postupně mizí.
Sydney - Patnáctiletý mladík, který v pátek odpoledne v australském Sydney zastřelil policistu, a poté byl zabit jeho kolegy, byl údajně napojený na terorismus. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Jde tak o další ze série útoků, které jsou v Austrálii připisovány radikalizované mládeži.
Bendovo Záhoří - Historické záznamy jsou na tuto osadu velmi kruté. Elektronická databáze se omezuje pouze na geografické zařazení vesnice: dočtete se, že nejdřív je osadou Janova, potom Blanice, s níž jednou spadá do táborského a podruhé do votického okresu, aby se v 60. letech zase vrátila k Táboru, u něhož již zůstává. To už ale od roku 1975 jako součást Mladé Vožice.
České Budějovice - V roce 1907 rozhodla městská rada v Českých Budějovicích o zřízení elektrické městské kolejové dráhy. Důvodem bylo rozrůstající se město počet jeho obyvatel přesáhl čtyřicet tisíc, rostla i jeho rozloha a logicky tak vznikla potřeba překonat některé delší vzdálenosti jinak než pěšky a za přijatelnou dobu.
Uherské Hradiště, Letohrad – Mimořádného úspěchu v podobě zisku Mezinárodní ceny Egona Ervína Kische za knihu Bojovali za císaře pána, se ve východočeském Letohradu nazývaném městem literatury faktu, dostalo jejímu autorovi a řediteli Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Radovanu Jančářovi.
Lednice – Několik desítek lidí přilákala v sobotu do kinosálu v Lednici přednáška zaměřená převážně na dámskou módu, hudbu a životní styl mezi lety 1920–1949. Domů si odnášeli nejen znalosti o oblečení, ale rovněž o historických souvislostech a společenských událostech. Těmi je provedla Jana Dekánková, která přijala pozvání od vedoucí pořádajícího muzea Lednice dávná Marie Létalové.
Plumlov – Zelené uniformy, střelba z kulometu a sedmdesát let stará technika, to vše a mnohem více mohli v sobotu vidět návštěvníci zámku v Plumlově, kde se odehrávaly historické rekonstrukce slavných okamžiků dvacátého století.
Horšovský Týn – Koncert zpěvačky Yvetty Simonové odstartoval sbírku podpisů osobností, které po celý život shromažďuje Marie Zajíčková z Horšovského Týna.
Liberec - Památník na místě zajateckého tábora z první světové války by se měl začít stavět příští rok. Nejprve by se měla vybudovat kruhová Kaple smíření, na kterou se obecně prospěšná společnost Archa 13 pokusí získat peníze z Euroregionu Nisa.
Dnes třicetiletá Opavanka Romana Şenluğ před třemi lety prováděla turisty po tureckém Side. Nyní v obchodě Sultan Krám zasvěcuje místní do tajů tureckého čaje a kávy.
Dlouholetá tradice vaření piva v Náměšti na Hané se započala už v roce 1590, se začátkem první světové války ovšem vaření piva v Náměšti na dlouhá desetiletí zaniklo. Teprve v roce 2014, o více než století později, pivovarnickou tradici oživil malý pivovar Jadrníček.