Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Uctíme padlé Dnem válečných veteránů

Orlickoústecko – Dne 11. listopadu 1918 skončila podepsáním příměří první světová válka, odhaduje se, že počet padlých na obou frontách se blíží k deseti milionům. Trvalou upomínkou na oběti válečného konfliktu je ve světě Den válečných veteránů (11. listopadu), jeho symbolem je květ vlčího máku, které jako první pokrývaly bitevní pole a hroby bezejmenných vojáků. Den veteránů se od roku 2001 slaví i v České republice.

Pískovcový svatý Václav ve Svatobořicích-Mistříně opět třímá kopí

Svatobořice-Mistřín - Pískovcovou sochu svatého Václava, která zdobí Svatobořice-Mistřín, si vzal do péče odborník. Znovu jí dal důstojnou tvář. „Byla ve velmi špatném stavu, od nečistoty docela zčernala. Upadla jí ruka s kopím, část se navíc ztratila. Restaurátor ji očistil a znovu naimpregnoval," uvedl svatobořicko-mistřínský starosta Miroslav Veselý.

VIDEO: Legiovlak přivezl do Zlína „hochy od Zborova"

Zlín - Příjezd Legiovlaku přilákal na zlínské vlakové nádraží v sychravé sobotní ráno několik desítek zájemců o historii i železniční dopravu. Na zahájení výstavy nechyběl ani veterán druhé světové války, brigádní generál Emil Boček.

Jirásek kráčel na Kozí hrádek, Výlet parkoval u Podoláku

Jižní Čechy - „Detektivní" seriál Jihočeské filmování, který na pátečních stránkách Deníku vyhledává natáčecí lokace a pamětníky už 4,5 roku, se pomalu blíží ke konci. Zbývá pojednat jen několik titulů a případně se vrátit k novinkám. Ještě nám však několik snímků schází. Pokud nám pomůžete popsat jejich exteriéry, budeme jen rádi.

Dnes by Karel Mareš slavil 117. narozeniny

Tábor - Psal se třetí listopad roku 1898, když se v domě táborského železničáře, v místech dnešního autobusového nádraží, ozval křik novorozeněte. V tu chvíli právě přišel na svět Karel Mareš, pozdější hrdina nebe. Dnes by oslavil 117. narozeniny.

Na hranickém hřbitově odpočívají lidé významní a nenahraditelní

Hranice – Hranický městský hřbitov se dělí na čtrnáct částí, které nesou označení římskými číslicemi. Významné osobnosti Hranicka byly často pochované podél levé, pravé i zadní zdi hřbitova. Vojenskému hřbitovu, jenž je od městského oddělen zdí s průchodem, dominuje mauzoleum. Lev, který jej stráží, měl původně stát v Olomouci. Kvůli vadě ve spodní čelisti ho však Olomouc odmítla a tak se za zlevněnou cenu ocitl u nás. Dnes pod sebou skrývá na 1500 betonových schránek s ostatky obětí první světové války.

Deset let od zbourání Redlichovy vily: pomník secese zarůstá tráva

Hodonín – Deset let je tomu, co padla k zemi jednopatrová podsklepená budova s neobarokním průčelím v areálu cukrovaru. Rodinné sídlo významné židovské rodiny, která určovala směr Hodonína, nechal kolem roku 1886 postavit podnikatel Adolf Redlich. V říjnu 2005 se je vlastník rozhodl zbourat. Někteří lidé nad tím dodnes kroutí hlavou.

Deset let od zbourání Redlichovy vily: pomník secese zarůstá tráva

Deset let je tomu, co padla k zemi jednopatrová podsklepená budova s neobarokním průčelím v areálu cukrovaru. Rodinné sídlo významné židovské rodiny, která určovala směr Hodonína, nechal kolem roku 1886 postavit podnikatel Adolf Redlich. V říjnu 2005 se je vlastník rozhodl zbourat. Někteří lidé nad tím dodnes kroutí hlavou.

Dušičky: lidé zažehnou svíčky také u náhrobků slavných

Jižní Morava /FOTO/ - Zavzpomínat na své blízké, ale i významné osobnosti mohou lidé na pondělní svátek Památky zesnulých. Deník Rovnost vybral některé z řady jihomoravských osobnosti, jejichž památku si mohou na hřbitovech připomenout.

Při Dušičkách zhoustne provoz na silnicích a zvýší se kontroly

Litoměřicko – Většinou sychravé a smutné podzimní období je chvílí, kdy si lidé vymezí čas, aby zavzpomínali na své zesnulé, navštívili místa jejich posledního odpočinku, zastavili se tu a položili zde květiny. Věřící se pak na jejich památku zúčastňují liturgického obřadu.

Obnovený pomník v Boru se dočkal slávy

Nový Bor - Česká hymna a báseň Eduarda Soukupa Rumburská vzpoura zazněly na úvod úterního slavnostního odhalení pomníku Rumburským hrdinům na Lesním hřbitově v Novém Boru.

Olympionikovi Šupčíkovi odhalili v Kvasicích pamětní desku

Kvasice – Pamětní desku věnovanou památce olympionika Bedřicha Šupčíka ve středu odhalili na budově sokolovny v Kvasicích. Ve více než dvoutisícové obci totiž v Sokole začínal svou sportovní kariéru, ve které dosáhl mnoha úspěchů. Tím největším, zlatou olympijskou medailí, se nesmazatelně zapsal do dějin českého sportu.

Ghetto Přednádraží má nového majitele, domy zbourá

Ostrava – Po několika neúspěšných dražbách má opuštěné ghetto Přednádraží v Ostravě od poloviny října nového majitele. Za téměř 600.000 korun zchátralé domy koupila společnost Ostravské opravny a strojírny, která má poblíž výrobní areál. Budovy čeká demolice.

Před 135 lety se narodil zakladatel KSČ Bohumír Šmeral

Třebíč - V Třebíči v rodině učitele se 25. října 1880 narodil Bohumír Šmeral, výrazný novinář a politik, jeden ze zakladatelů KSČ. Levicový světonázor vyznával již od studií na pražských právech, za Rakouska-Uherska se zapojil do sociálnědemokratického hnutí.