
Slavný architekt Karel Řepa by se zítra dožil 120 let
Pardubice – Zítra uplyne 120 let od narození významného českého architekta Karla Řepy. Autor mnoha zejména funkcionalistických staveb zanechal svou stopu i na Pardubicku.
Pardubice – Zítra uplyne 120 let od narození významného českého architekta Karla Řepy. Autor mnoha zejména funkcionalistických staveb zanechal svou stopu i na Pardubicku.
Osov – V neděli 25. října Osovští uctí památku vojínů padlých v první světové válce, kterým bude také obětována mše svatá sloužená v kostele Narození sv. Jana Křtitele. Její začátek je v 10.30 hodin.
Vanovice – Vynálezce světově patentovaného vynálezu posunovací tabule, učitel se státní medailí a zakladatel místního hasičského sboru. Tím byl František Břenek, jehož pamětní desku odhalí obyvatelé Vanovic 28. října.
Předlice - Kulturní fabrika Armaturka a Galerie Emila Filly, ta v Armaturce na ústecké periferii dlouhodobě sídlí a působí, zvou dnes od 18.00 na hned čtyři vernisáže.
Brno /FOTOGALERIE/ - Jak žili českoslovenští legionáři v době první světové války mohou lidé od úterý vidět na nádraží v brněnském Králově Poli. Dorazil tam takzvaný Legiovlak. Projekt Československé obce legionářské představí zájemcům věrnou repliku legionářského vlaku, kterým se přepravovali legionáři po Transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. „Legiovlak má připomenout odkaz našich předků a zároveň zvýšit národní hrdost," řekl zástupce Českých drah Jiří Sysel při zahájení výstavy.
Hranice – Letos to bude už 97 let ode dne vzniku samostatného československého státu. Ve středu 28. října si tak budou moci občané Hranicka toto významné datum společně připomenout. Od devíti do šestnácti hodin se zájemcům otevře místní mauzoleum, které patří obětem první světové války a je běžně nepřístupné.
Orlická přehrada – Hladina Orlické přehrady klesla o osm metrů. Tak nízko ve své historii ještě nebyla. Pohled na odhalené základy domů, dlažbu nebo asfalt starých cest a pařezy stromů, které je lemovaly, vzbuzují lítost nad osudy lidí, kteří odtud museli odejít.
Šebetov – Dobrovolní hasiči ze Šebetova na Blanensku zasahují při požárech, nehodách či různých živelních katastrofách už sto dvacet let. Výročí oslaví o víkendu. Při té příležitosti dostanou nový prapor.
Třebíč - Už více než sto let uplynulo od vypuknutí první světové války, a přesto o ní lze stále najít řadu nových informací. Jen je nutné pátrat, ponořit se do kronik, záznamů, archivů, ale také třeba dopisů, které psali naši dědečci a pradědečci z fronty. Někdy pomůže i náhoda, stačí drobný střípek, jenž pak zapadne do mozaiky příběhů a událostí, ze které postupně vzniká ucelený obraz.
Nová Paka - Druhý říjnový čtvrtek se sešli starší sestry a bratři novopackého Sokola v sokolovně před deskou umučených bratra Františka Pecháčka a jeho manželky Míly, aby uctili Památný den sokolstva. Tento den vzpomínají členové Sokola v celém Česku památky tisíců členů sokolské obce, kteří ve stotřiapadesátileté historii Sokola přinesli v boji za vznik našeho samostatného státu a demokratických základů oběti nejvyšší.
Jičín - V tomto roce obdrželo muzeum od jičínské dárkyně album vydané u příležitosti slavnostního otevření nové budovy nemocnice.
Hlinsko - Věž děkanského kostela Narození Panny Marie v Hlinsku září novotou. Po dvou letech zde byly dokončeny opravy, které zahrnovaly například výměnu poškozených trámů. Pokrývači také kompletně vyměnili střešní krytinu na věži, čímž dokončili kompletní opravu střechy na celém kostele.
Sedlice - Největší investiční akcí v Sedlici v loňském roce byla podle starosty města Jiřího Roda oprava Nádražní ulice.
Liberec - Oblastní galerie zahájila výstavu zachycující osudy vojáků v Rusku.
Dvanáct lidí se prošlo po povrchu Měsíce, ale jen jediný člověk přešel nezměrnou prázdnotou mezi věžemi Světového obchodního centra, a v jeho stopách se již nikdy nikdo nebude mít možnost vydat.
Praha - Koncem minulého týdne začala na Vršovické třídě v Praze 10 rekonstrukce tramvajové trati. Místo velkoplošných panelů tam dělníci na závěr prací v polovině listopadu položí koberce trávy. Podobný postup volí dopravní podnik stále častěji, pro pražské tramvajové tratě typické železobetonové kvádry tak postupně mizí.
Milevsko - Milevsko vyzvalo obyvatele, aby navrhli lidi, kteří by si ocenění zasloužili. Přišly jen dvě nominace.
Seriál Dějiny literatury na Bruntálsku vycházel dva roky v týdeníku Region.
Sydney - Patnáctiletý mladík, který v pátek odpoledne v australském Sydney zastřelil policistu, a poté byl zabit jeho kolegy, byl údajně napojený na terorismus. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Jde tak o další ze série útoků, které jsou v Austrálii připisovány radikalizované mládeži.
Králův Dvůr - Základní škola Králův Dvůr Počaply dnes slaví stoleté výročí Dnem otevřených dveří.
Jihlava – Už zítra dorazí na hlavní jihlavské nádraží Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích.
Vysočina – Už v pátek dorazí na hlavní jihlavské nádraží Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích.
Plzeň – Miliardová úpravna patří k nejmodernějším v ČR.
Bendovo Záhoří - Historické záznamy jsou na tuto osadu velmi kruté. Elektronická databáze se omezuje pouze na geografické zařazení vesnice: dočtete se, že nejdřív je osadou Janova, potom Blanice, s níž jednou spadá do táborského a podruhé do votického okresu, aby se v 60. letech zase vrátila k Táboru, u něhož již zůstává. To už ale od roku 1975 jako součást Mladé Vožice.
České Budějovice - V roce 1907 rozhodla městská rada v Českých Budějovicích o zřízení elektrické městské kolejové dráhy. Důvodem bylo rozrůstající se město počet jeho obyvatel přesáhl čtyřicet tisíc, rostla i jeho rozloha a logicky tak vznikla potřeba překonat některé delší vzdálenosti jinak než pěšky a za přijatelnou dobu.
Nahošice – Obec u Blížejova má dnes slaví 900. výročí. Připomeňte si historii malé vsi, ve které najdeme zámek a jež mívala i pivovar či sirkárnu
Uherské Hradiště, Letohrad – Mimořádného úspěchu v podobě zisku Mezinárodní ceny Egona Ervína Kische za knihu Bojovali za císaře pána, se ve východočeském Letohradu nazývaném městem literatury faktu, dostalo jejímu autorovi a řediteli Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Radovanu Jančářovi.
Linec - V Riedu bude od 25. do 27. září veletrh pohřebnictví Devota. Jeho část s názvem „Cesta" je určena veřejnosti a je na ni volný vstup.
Lednice – Několik desítek lidí přilákala v sobotu do kinosálu v Lednici přednáška zaměřená převážně na dámskou módu, hudbu a životní styl mezi lety 1920–1949. Domů si odnášeli nejen znalosti o oblečení, ale rovněž o historických souvislostech a společenských událostech. Těmi je provedla Jana Dekánková, která přijala pozvání od vedoucí pořádajícího muzea Lednice dávná Marie Létalové.
Plumlov – Zelené uniformy, střelba z kulometu a sedmdesát let stará technika, to vše a mnohem více mohli v sobotu vidět návštěvníci zámku v Plumlově, kde se odehrávaly historické rekonstrukce slavných okamžiků dvacátého století.
Cvikov /ČESKOLIPSKÁ VÝROČÍ/ - V roce 1933 se o něm v Lidových novinách pochvalně zmínil Josef Čapek v článku o výstavách mladých umělců.
Horšovský Týn – Koncert zpěvačky Yvetty Simonové odstartoval sbírku podpisů osobností, které po celý život shromažďuje Marie Zajíčková z Horšovského Týna.
Liberec - Památník na místě zajateckého tábora z první světové války by se měl začít stavět příští rok. Nejprve by se měla vybudovat kruhová Kaple smíření, na kterou se obecně prospěšná společnost Archa 13 pokusí získat peníze z Euroregionu Nisa.
Třebíčsko - Podívat se do některých památek na Třebíčsku bez placení budou moci lidé o nadcházejícím víkendu v rámci Dnů evropského dědictví.
Na dotazy čtenářů odpovídá Šárka Dorobantová, farmaceutická asistentka z lékárny TRIO.
Zástupci Krnova navštívili partnerské město Nadvirne, aby se zde zúčastnili oficiálních oslav státních svátků Dne vlajky a Dne nezávislosti Ukrajiny.
Dnes třicetiletá Opavanka Romana Şenluğ před třemi lety prováděla turisty po tureckém Side. Nyní v obchodě Sultan Krám zasvěcuje místní do tajů tureckého čaje a kávy.
Houby, které léčí.Kombucha-čajová houba
Sušice – Město Sušice vydává knihu Válečné hroby oběti válek na Sušicku. Jejím autorem je Jaroslav Hupka.
Dlouholetá tradice vaření piva v Náměšti na Hané se započala už v roce 1590, se začátkem první světové války ovšem vaření piva v Náměšti na dlouhá desetiletí zaniklo. Teprve v roce 2014, o více než století později, pivovarnickou tradici oživil malý pivovar Jadrníček.
Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.
O památky otevřené v rámci Dnů evropského dědictví v Poděbradech byl velký zájem.
Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.
Poděbrady - O památky otevřené v rámci Dnů evropského dědictví v Poděbradech byl velký zájem.
Liberec - Psal se rok 1895. V Praze se konala Národopisná výstava, v Budějovicích začali vařit Budvar a v Liberci se zrodila první botanická.
/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce bojů z konce války přitáhla na střelnici v Osoblaze místní, chalupáře i turisty. Kluby vojenské historie se spojily s ochotníky, aby věrně předvedli, co se zde odehrálo v březnu 1945.
Mívají pohnuté osudy. Jsou po staletí dokladem fortele a umu tvůrců. Zvony. Poplašné zvony, umíráčky, zvony, které pomáhají lidem orientovat se v čase. Lidé mívají ke „svým" zvonům často vřelý vztah.
Bojkovice – Střet německých a ruských letounů. Toho byli v sobotu 5. září svědky návštěvníci Aviatik show v Bojkovicích. Ukázka svedené letecké bitvy z dob první světové války byla největším lákadlem šestého ročníku této akce.
Liberec - Psal se rok 1895. V Praze se konala Národopisná výstava, v Budějovicích začali vařit Budvar a v Liberci se zrodila první botanická.
Odvodněním pozemku začala oprava kaple sv. Martina v Nových Dvorech. Po mnoha letech nejistoty to vypadá, že se kapličku podaří přece jen zachránit.