
Ludmila a Michael se v září rozezní Kuklenami
Hradec Králové /FOTO/ - Věž kostela v Hradci v Kuklenách se v září opět „rozezpívá". Dva nové bronzové zvony pro ni odlil nejmladší zvonař v Česku.
Hradec Králové /FOTO/ - Věž kostela v Hradci v Kuklenách se v září opět „rozezpívá". Dva nové bronzové zvony pro ni odlil nejmladší zvonař v Česku.
Olomouc – Chodník před domem ve Švermově ulici v Olomouci od úterního odpoledne zdobí malá zlatá destička. Je do ní vyryté jméno Otakara Smrčky, někdejšího obyvatele domu a také starosty Sokola Olomouc, kterého za nacistické okupace zatkli a v roce 1943 popravili v polské Vratislavi. Jeho příběh stejně jako další Kameny zmizelých, má připomínat tragické osudy obětí druhé světové války.
České Budějovice - Když se v roce 1885 tři budějovické spolky rozhodly vytvořit knihovnu pro své členy, jen málokdo mohl tušit, jak nadějná budoucnost tuto instituci čeká. Po 130 letech má Jihočeská vědecká knihovna dvě hlavní pracoviště, čtyři pobočky a téměř devatenáct tisíc stálých čtenářů.
Deštné v Orlických horách - Do obce se opět sjeli mistři skláři. Konala se tu oblíbená akce Tavení skla dřevem. Jednalo se o čtyřiadvacátý ročník. Jako každý rok akce přilákala tisíce návštěvníků. Akce nemá v obdoby v republice, Evropě a nejspíš ani na celém světě a je naprosto jedinečná.
Mezi nejvýznamnější krnovské rodáky patří architekt Leopold Bauer, který ve svých dílech prošel od secese přes modernu až po klasicismus a nové pojetí historismu.
Východní Čechy - Je tomu 105 let od počátků aviatiky v Čechách vůbec. Jan Kašpar vzlétl v neděli 24. července 1910 také na nedalekém josefovském letišti.
Východní Čechy - Je tomu 105 let od počátků aviatiky v Čechách vůbec. Jan Kašpar vzlétl v neděli 24. července 1910 také na nedalekém josefovském letišti.
Bečov nad Teplou - Oběti první světové války z Bečova nad Teplou a okolních osad mají opět důstojný památník. Ten byl sice postaven už v roce 1932. Po roce 1945 ale nebyl monument s německým textem příliš žádoucí. Chátral a postupně málem upadl v zapomnění. Až letos se konečně dočkal obnovy.
Sychotín – V kapli Panny Marie Sněžné, která je dominantou místní části Kunštátu Sychotína, býval kdysi majestátní bronzový zvon. O jeho historii se toho moc neví, podle člena tamního osadního výboru Aleše Havelky se ji nepovedlo dohledat ani v kronikách. Téměř jisté ale je, že za první světové války zvon zabavili na vojenské účely.
Drážďany - V sousedním Sasku, oblíbené turistické destinaci Severočechů, začaly nové výstavy. Návštěvníci uvidí i snímky velikána světové reportážní fotografie Roberta Capy.
Náchodsko - Recenze knihy Adolf Palata: U nás pod Borem. Vzpomínky ze života v česko-kladském pomezí, kterou vydalo nakladatelství Bor.
Praha - Jako žaludeční kapky Anglická hořká se před dvěma stoletími začala prodávat Becherovka, přezdívaná řadu let třináctý léčebný pramen Karlových Varů (i po roce 1965, kdy byl zpřístupněn pravý 13. pramen). U zrodu tohoto bylinného likéru stál Josef Vitus Becher, karlovarský lékárník a obchodník, od jehož úmrtí uplyne v pondělí 175 let, a anglický doktor Frobrig. Do Anglie se přitom Becherovka dostala až v roce 1938, kdy už se vyvážela do padesátky zemí světa.
Milevsko /FOTOGALERIE/ - Socha Břetislava Bendy zdobí prostory městské knihovny.
Bratislava, Praha - Před 135 lety, 21. července 1880, se narodil slovenský generál a diplomat Milan Rastislav Štefánik. Jako spolupracovník Tomáše Garrigua Masaryka a spoluzakladatel československého státu patří mezi významné postavy novodobé slovenské, ale i české historie.
Tlumačov /FOTOGALERIE/ – Rodina příbuzných osvoboditele Chodska Matta Konopa se vydala do Tlumačova a Mrákova na místa, kudy chodili jejich předkové.
Býškovice – Víte, kdo to byli legionáři, jak se za dávných časů pralo nebo kam se chodívalo „na lízačku"? Odpovědi nejen na tyto otázky vám odpoví průvodce Místním muzeem v Býškovicích na Hranicku, které funguje už pátým rokem.
Olomouc – Vojenská technika Československé lidové armády, obří model Císařsko-královské Olomoucké pevnosti, ale také aktuální výstava o konci druhé světové války v Olomouci a okolí, čeká na ty, kteří se vydají za Fortem XIII na Novou Ulici v Olomouci.
Bečov nad Teplou - I letos se konají již tradiční Bečovské slavnosti. Letošní ročník je zasvěcen oslavám 30. výročí od vypátrání relikviáře sv. Maura v hradní kapli sv. Petra areálu Státního hradu a zámku Bečov. Není tedy divu, že záštitu nad XII. bečovskými slavnostmi převzal Danny Douglas, iniciátor nálezu relikviáře sv. Maura. Ten bude na oslavách osobně přítomen.
Chrudim, Hlinsko – Ve středu má na hlinecké nádraží přijet nevídaná vlaková souprava. Vlak Lustig – Vlak svobody 2015 veze ve třech vagónech nejen divadelní představení Arnošta Lustiga a Petra Kracika Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ale i výstavu, projekce filmů a několik přednášek, které připomínají osudy oběti nacistických transportů do koncentračních táborů. Program v Hlinsku začne od dvou hodin odpoledne.
Litoměřice - „Nevíš, kde mohla stát tahle hospoda v Malých Žernosekách? Na pohledu není ani rok vydání, ale myslím, že je z období po první světové válce. Asi budu muset zajít za panem starostou Liškou."
Příčovy – Příčovy u Sedlčan žily v sobotu 11. července oslavami, při nichž si připomněli zejména místní obyvatelé, jejich přátelé a známí 650. výročí od první písemné zmínky o obci.
Bakov nad Jizerou - Zhruba desítka panelů lemuje až do konce července výstavní prostor v Muzeu Bakovska. Lidé si na psaných textech přečtou například obecné informace o legionářích z Ruska, z Itálie i Francie.
Dašov - V Dašovském mlýně je od soboty otevřená nová expozice. Tentokrát se jedná o výstavu lékařského náčiní a potřeb pana doktora Karla Hobzy, který na mlýně v Dašově nejen ordinoval, ale staral se o celé hospodářství.
Mšeno - Šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa, které připadlo na první červencové pondělí den, si ve Mšeně připomněli už v sobotu odpoledne.
Křenovice /FOTOGALERIE/ - Sobota byla v Křenovicích slavnostní. Sešli se tu rodáci a místní sbor dobrovolných hasičů oslavil 120 let existence. Program nabídl hasičské ukázky, hudební vystoupení i výstavy. Nikdo se tak nenudil.
Nádory mozku, cirhózy jater, ledvinové kameny, pravé neštovice a mnoho dalšího můžete spatřit v Muzeu patologie Slezské nemocnice, které se nachází v I. poschodí pavilonu O.
Praha - Jednou z dominant pražského Staroměstského náměstí je již 100 let pomník mistra Jana Husa. Zatímco pokládání základního kamene v červenci 1903 bylo masovou slavností s mnoha projevy, odhalení pomníku 6. července 1915 bylo v době probíhající světové války pojato skromně. Vzhledem k národnímu obrození a nespokojenosti Čechů se svým postavením v rámci habsburské monarchie měl pomník velký symbolický význam, dílo sochaře Ladislava Šalouna se však setkalo i s kritikou.
Ostrava - Pokud máte zahradnického ducha, ale žijete v bytě bez balkonu, kde kromě bylinek nemůžete moc rostlin vypěstovat, nezoufejte si. Nyní máte možnost zavítat do komunitní zahrady Tržnice na výstavišti Černá louka a vybrat si vlastní místo pro pěstování.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Seznámení s postavami a událostmi, díky kterým vzniklo Československo, nabízí jedenáct panelů na Vítězném náměstí. Autorem výstavy je historik Karel Straka, podle kterého by měl každý člověk znát události, jež předcházely vzniku samostatného státu.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Seznámení s postavami a událostmi, díky kterým vzniklo Československo, nabízí jedenáct panelů na Vítězném náměstí. Autorem výstavy je historik Karel Straka, podle kterého by měl každý člověk znát události, jež předcházely vzniku samostatného státu.
Praha /FOTOGALERIE/ - Fotografie z bitvy u Zborova i vývoj československých legií za první světové války mohou návštěvníci vidět na výstavě s názvem Cestami odboje k 30. červnu 1918, která se koná při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR. V pondělí ji na Vítězném náměstí v Praze zahájil náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář. Jedenáct panelů bude pro návštěvníky k dispozici až do konce léta.
Rudolf Kremlička patří k předním tvůrcům české novodobé malby. Inspiroval se starými mistry i francouzskou modernou, pokračoval v tradici českého umění, a přestože ho máme zakódovaného především jako malíře žen a ženského těla, je jeho práce mnohem rozmanitější a různorodější, plná proměn a vývojových polarit.
Praha /FOTOGALERIE/ - Fotografie z bitvy u Zborova i vývoj československých legií za první světové války mohou návštěvníci vidět na výstavě s názvem Cestami odboje k 30. červnu 1918, která se koná při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR. V pondělí ji na Vítězném náměstí v Praze zahájil náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář. Jedenáct panelů bude pro návštěvníky k dispozici až do konce léta.
Z pouhé náhody vznikla v Bruntále zajímavá výstava, kterou navštívilo minimálně osm set lidí. Navíc se našel nový prostor, kde je možné výstavy pořádat.
Někteří jim říkali "králíkárny" pro jejich vzhled a šedivou uniformitu, která často značně měnila ráz celých měst. Jiní si je ale pochvalovali jako levné a ve své době moderní bydlení. Domy z prefabrikovaných panelů zažily největší boom v 70. a 80. letech minulého století v zemích východního bloku, přitom první panelák byl postaven už po první světové válce v Nizozemsku. V Praze se do prvního panelového domu nastěhovali nájemníci 1. července 1955 v Ďáblicích.
Zábřeh – Žádná Třebíč, Sigma či Prostějov. Na zábřežský fotbalový trávní přijede Jeseník, Mohelnice B nebo třeba Velké Losiny. Tradiční účastník třetí ligy se letos popere o body v krajském přeboru.
Hořice, Nový Bor - Už koncem letošního srpna by se na Lesní hřbitov do Novém Boru měl vrátit pomník připomínající hrdiny Rumburské vzpoury.
Zájemci o unikátní prohlídku zajímavých preparátů Muzea patologie ve Slezské nemocnici mají dveře k návštěvě znovu otevřené.
Krchleby, Čáslav - Některé příběhy z druhé války sice dopadnou špatně. Jejich duch ale přežívá dále. To se může říci i o příběhu českého malíře Karla Pazderského. Ten se narodil 29. dubna 1894 v Krchlebech jako předposlední z jedenácti dětí. Všichni jeho starší sourozenci se během světové hospodářské krize odstěhovali za prací do USA a on jediný zůstal.
Dobříš - Přáli byste si na okamžik nahlédnout do zákulisí prvorepublikové herecké šatny? Navštívit divadelní představení s Vlastou Burianem nebo si obléci luxusní kožich a s nonšalantností prvorepublikových dam zajít do kinematografu? Na zámku Dobříš si svůj sen splníte. Díky unikátní letní výstavě Hvězdy stříbrného plátna, která začíná 29. června.
Dobříš - Přáli byste si na okamžik nahlédnout do zákulisí prvorepublikové herecké šatny? Navštívit divadelní představení s Vlastou Burianem nebo si obléci luxusní kožich a s nonšalantností prvorepublikových dam zajít do kinematografu? Na zámku Dobříš si svůj sen splníte. Díky unikátní letní výstavě Hvězdy stříbrného plátna, která začíná 29. června.
Chlumín – Už 135 let se mohou Chlumínští chlubit tím, že mají svou vlastní hasičskou jednotku.
Černošín - V sobotu 13. června se konal pietní akt u pomníku obětí první světové války u Černošína. Pořadatelem akce byl 35. pěší pluk tradiční historické jednotky z Plzně ve spolupráci s městem Černošín.
České Budějovice - Vžít se do pocitů lidí v době protektorátu se pokusili žáci českobudějovické Základní školy Dukelská. Pod vedení Moniky Vackové se totiž stejně jako v loňském roce přihlásili do vědomostní soutěže Lidice pro 21. století.
Sezemice - Je přesně poledne a sezemickou návsí se nese zvuk Bartoloměje, zvonu, který pochází z roku 1683. Už to samotné je vzácné. Zvon totiž obec používá jen při zvláštních příležitostech. A tou rozhodně ta sobotní byla. Sezemice totiž oslavily 900 let od první písemné zmínky a 130 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů.
Přerov – Hrdinu Jana Gayera zná dnes pravděpodobně hlavně ten, kdo se zajímá o historii. V meziválečném Přerově ale patřil mezi uctívané rodáky – syn městského úředníka bojoval za samostatný a svobodný stát, stal se velitelem legionářského pluku na Rusi. Výstavu pojednávající o jeho pestrém osudu otevře Muzeum Komenského v Přerově ve čtvrtek 18. června, v předvečer 130. výročí Gayerova narození.
Benešovsko – Další pokles návštěvnosti očekávají kvůli nekončícímu konfliktu na východě Ukrajiny kasteláni památkových objektů na Benešovsku. Důvodem jejich obav jsou nejen administrativní překážky mezi Evropskou unií a Ruskem, ale také propad rublu. Pro Rusy je totiž euro velice drahé. „Rusy u nás nyní počítáme na jednotlivce," připustila Helena Nohejlová, pracovnice vztahů k veřejnosti státního zámku Konopiště. „Už k nám nejezdí celé ruské skupiny. U nás se Rusům hodně líbí a chtějí vidět především zbrojnici. Jsme z tohoto stavu smutní," přiznala Helena Nohejlová.
Zaliny Necelých devadesát let již stojí v Zalinách kaple svatého Václava. Nyní se dočkala nového kabátu. V květnu ji skrylo lešení a zedníci začali s opravami vnitřních a vnějších omítek. Vše by mělo být hotovo už za týden.
Jičín – Zdejší okresní archiv v úterý na jeden den otevřel své depozitáře. I letos se zapojil do akce Mezinárodní den archivů. Desítky návštěvníků se seznámily s archivářskou profesí, historií archivu a samotnou budovou v Raisově ulici.
Jaroměř - V neděli 14. června bude v Jaroměři k vidění pojízdné muzeum československých legií. Deset zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Jaroměři přístupný zdarma od 9.00 do 19.00 v areálu železniční výtopny a k vidění bude včetně parní lokomotivy řady 423.0145.