Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Osovští uctí památku padlých vojínů

Osov – V neděli 25. října Osovští uctí památku vojínů padlých 
v první světové válce, kterým bude také obětována mše svatá sloužená v kostele Narození sv. Jana Křtitele. Její začátek je 
v 10.30 hodin.

Upravený uhlák. I to je kus Legiovlaku

Brno /FOTOGALERIE/ - Jak žili českoslovenští legionáři v době první světové války mohou lidé od úterý vidět na nádraží v brněnském Králově Poli. Dorazil tam takzvaný Legiovlak. Projekt Československé obce legionářské představí zájemcům věrnou repliku legionářského vlaku, kterým se přepravovali legionáři po Transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. „Legiovlak má připomenout odkaz našich předků a zároveň zvýšit národní hrdost," řekl zástupce Českých drah Jiří Sysel při zahájení výstavy.

Hranice si výročí samostatného Československa připomenou společně

Hranice – Letos to bude už 97 let ode dne vzniku samostatného československého státu. Ve středu 28. října si tak budou moci občané Hranicka toto významné datum společně připomenout. Od devíti do šestnácti hodin se zájemcům otevře místní mauzoleum, které patří obětem první světové války a je běžně nepřístupné.

OBRAZEM: Z hlubin se vynořila zatopená „Atlantida“

Orlická přehrada – Hladina Orlické přehrady klesla o osm  metrů. Tak nízko ve své historii ještě nebyla. Pohled na odhalené základy domů, dlažbu nebo asfalt starých cest  a pařezy stromů, které je lemovaly, vzbuzují lítost nad osudy lidí, kteří odtud museli odejít.

Šebetovští hasiči mají 120 let. Dostanou nový prapor

Šebetov – Dobrovolní hasiči ze Šebetova na Blanensku zasahují při požárech, nehodách či různých živelních katastrofách už sto dvacet let. Výročí oslaví o víkendu. Při té příležitosti dostanou nový prapor.

Třebíč válčící monarchii přispěla několika lazarety

Třebíč - Už více než sto let uplynulo od vypuknutí první světové války, a přesto o ní lze stále najít řadu nových informací. Jen je nutné pátrat, ponořit se do kronik, záznamů, archivů, ale také třeba dopisů, které psali naši dědečci a pradědečci z fronty. Někdy pomůže i náhoda, stačí drobný střípek, jenž pak zapadne do mozaiky příběhů a událostí, ze které postupně vzniká ucelený obraz.

Pačáci nezapomněli na své bratry a sestry

Nová Paka - Druhý říjnový čtvrtek se sešli starší sestry a bratři novopackého Sokola v sokolovně před deskou umučených bratra Františka Pecháčka a jeho manželky Míly, aby uctili Památný den sokolstva. Tento den vzpomínají členové Sokola v celém Česku památky tisíců členů sokolské obce, kteří ve stotřiapadesátileté historii Sokola přinesli v boji za vznik našeho samostatného státu a demokratických základů oběti nejvyšší.

Hlinecký kostel se pyšní novou věží, v níž se ukrývá poselství

Hlinsko - Věž děkanského kostela Narození Panny Marie v Hlinsku září novotou. Po dvou letech zde byly dokončeny opravy, které zahrnovaly například výměnu poškozených trámů. Pokrývači také kompletně vyměnili střešní krytinu na věži, čímž dokončili kompletní opravu střechy na celém kostele.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Dvanáct lidí se prošlo po povrchu Měsíce, ale jen jediný člověk přešel nezměrnou prázdnotou mezi věžemi Světového obchodního centra, a v jeho stopách se již nikdy nikdo nebude mít možnost vydat.

Panely na tramvajových tratích dosluhují, stále častěji je střídá tráva

Praha - Koncem minulého týdne začala na Vršovické třídě v Praze 10 rekonstrukce tramvajové trati. Místo velkoplošných panelů tam dělníci na závěr prací v polovině listopadu položí koberce trávy. Podobný postup volí dopravní podnik stále častěji, pro pražské tramvajové tratě typické železobetonové kvádry tak postupně mizí.

Bendovo Záhoří je vlastně jen krásnou návsí

Bendovo Záhoří - Historické záznamy jsou na tuto osadu velmi kruté. Elektronická databáze se omezuje pouze na geografické zařazení vesnice: dočtete se, že nejdřív je osadou Janova, potom Blanice, s níž jednou spadá do táborského a podruhé do votického okresu, aby se v 60. letech zase vrátila k Táboru, u něhož již zůstává. To už ale od roku 1975 jako součást Mladé Vožice.

Do ulic vyjely jako první „hřbitovní“ trolejbusy

České Budějovice - V roce 1907 rozhodla městská rada v Českých Budějovicích o zřízení elektrické městské kolejové dráhy. Důvodem bylo rozrůstající se město počet jeho obyvatel přesáhl čtyřicet tisíc, rostla i jeho rozloha a logicky tak vznikla potřeba překonat některé delší vzdálenosti jinak než pěšky a za přijatelnou dobu.

Henigarové vlastnili Nahošice 100 let

Nahošice – Obec u Blížejova má dnes slaví 900. výročí. Připomeňte si historii malé vsi, ve které najdeme zámek a jež mívala i pivovar či sirkárnu

Dámská móda po první světové válce? Korzet zmizel. Kvůli sportu

Lednice – Několik desítek lidí přilákala v sobotu do kinosálu v Lednici přednáška zaměřená převážně na dámskou módu, hudbu a životní styl mezi lety 1920–1949. Domů si odnášeli nejen znalosti o oblečení, ale rovněž o historických souvislostech a společenských událostech. Těmi je provedla Jana Dekánková, která přijala pozvání od vedoucí pořádajícího muzea Lednice dávná Marie Létalové.

Kaple se bude stavět za rok

Liberec - Památník na místě zajateckého tábora z první světové války by se měl začít stavět příští rok. Nejprve by se měla vybudovat kruhová Kaple smíření, na kterou se obecně prospěšná společnost Archa 13 pokusí získat peníze z Euroregionu Nisa.

Město Sušice pokřtí knihu

Sušice – Město Sušice vydává knihu Válečné hroby oběti válek na Sušicku. Jejím autorem je Jaroslav Hupka.

U Jadrníčků vaří Náměšťské pivo, stále však česky a tradičně

Dlouholetá tradice vaření piva v Náměšti na Hané se započala už v roce 1590, se začátkem první světové války ovšem vaření piva v Náměšti na dlouhá desetiletí zaniklo. Teprve v roce 2014, o více než století později, pivovarnickou tradici oživil malý pivovar Jadrníček.

Antonín Petrof zemřel před sto lety, potomci stále vyrábí klavíry

Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.

Antonín Petrof zemřel před sto lety, potomci stále vyrábí klavíry

Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.

Liberecké „botance“ je 120 let

Liberec - Psal se rok 1895. V Praze se konala Národopisná výstava, v Budějovicích začali vařit Budvar a v Liberci se zrodila první botanická.

Válečná show ukázala Osoblahu v roce 1945

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce bojů z konce války přitáhla na střelnici v Osoblaze místní, chalupáře i turisty. Kluby vojenské historie se spojily s ochotníky, aby věrně předvedli, co se zde odehrálo v březnu 1945.

Nejstarší zvon na Krnovsku byl do roku 1916 v Úvalně

Mívají pohnuté osudy. Jsou po staletí dokladem fortele a umu tvůrců. Zvony. Poplašné zvony, umíráčky, zvony, které pomáhají lidem orientovat se v čase. Lidé mívají ke „svým" zvonům často vřelý vztah.

Nad Bojkovicemi se uskutečnila letecká bitva

Bojkovice – Střet německých a ruských letounů. Toho byli v sobotu 5. září svědky návštěvníci Aviatik show v Bojkovicích. Ukázka svedené letecké bitvy z dob první světové války byla největším lákadlem šestého ročníku této akce.