Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Antonín Petrof zemřel před sto lety, potomci stále vyrábí klavíry

Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.

Antonín Petrof zemřel před sto lety, potomci stále vyrábí klavíry

Hradec Králové - Začátek slavné hradecké firmy na výrobu pianin a klavírů Petrof sahá až do druhé poloviny 19. století. Dnes je pro pianisty důležité výročí. Přesně před 100 lety, 7. září 1915, zemřel průmyslník a zakladatel firmy Antonín Petrof. Společnost nese jeho jméno dodnes a v současnosti je největším výrobcem pian v Evropě a vede ji už pátá generace Petrofů.

Liberecké „botance“ je 120 let

Liberec - Psal se rok 1895. V Praze se konala Národopisná výstava, v Budějovicích začali vařit Budvar a v Liberci se zrodila první botanická.

Válečná show ukázala Osoblahu v roce 1945

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce bojů z konce války přitáhla na střelnici v Osoblaze místní, chalupáře i turisty. Kluby vojenské historie se spojily s ochotníky, aby věrně předvedli, co se zde odehrálo v březnu 1945.

Nejstarší zvon na Krnovsku byl do roku 1916 v Úvalně

Mívají pohnuté osudy. Jsou po staletí dokladem fortele a umu tvůrců. Zvony. Poplašné zvony, umíráčky, zvony, které pomáhají lidem orientovat se v čase. Lidé mívají ke „svým" zvonům často vřelý vztah.

Nad Bojkovicemi se uskutečnila letecká bitva

Bojkovice – Střet německých a ruských letounů. Toho byli v sobotu 5. září svědky návštěvníci Aviatik show v Bojkovicích. Ukázka svedené letecké bitvy z dob první světové války byla největším lákadlem šestého ročníku této akce.

Letecké muzeum prosperuje, na jaře představí nová letadla

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v pátek 21. srpna pokořilo hranici 15 tisíc návštěvníků, v jeho interiéru se rozbíhají nové projekty včetně swingových koncertů a do finále se blíží konstrukce dvou historických letounů podle francouzských plánů. Co je nového v muzeu, v jehož návštěvní knize není jediná negativní poznámka? To nám prozradil ředitel Vladimír Handlík

Před 140 lety se narodil Ferdinand Porsche. Génius, který sloužil i nacistům

Ferdinand Porsche právem patří mezi nejslavnější postavy automobilového průmyslu, dnes je podobnou legendou jako Ettore Bugatti nebo Enzo Ferrari. Konstruktér, který se narodil před 140 lety v severočeských Vratislavicích nad Nisou, stál za vznikem řady přelomových konstrukcí včetně populárního Volkswagenu Brouk. Porscheho jméno je však dnes známé hlavně díky továrně, kterou založil jeho syn Ferry a jež vyrábí luxusní sportovní vozy.

Čtenáři Agathy Christie mají nejradši Deset malých černoušků

Praha – Jako celosvětově nejoblíbenější román spisovatelky Agathy Christie zvolili čtenáři knížku Deset malých černoušků, která vznikla v roce 1939. Hlasování se konalo na stránce www.worldfavouritechristie.com u příležitosti 125. výročí narození slavné detektivkářky, které připadá na 15. září.

Letecké muzeum prosperuje, na jaře představí nová letadla

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Letecké muzeum Metoděje Vlacha pokořilo hranici 15 tisíc návštěvníků, v jeho interiéru se rozbíhají nové projekty včetně swingových koncertů a do finále se blíží konstrukce dvou historických letounů podle francouzských plánů. Co je nového v muzeu, v jehož návštěvní knize není jediná negativní poznámka? To nám prozradil ředitel Vladimír Handlík

Letecké muzeum prosperuje, na jaře představí nová letadla

Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha v pátek 21. srpna pokořilo hranici 15 tisíc návštěvníků, v jeho interiéru se rozbíhají nové projekty včetně swingových koncertů a do finále se blíží konstrukce dvou historických letounů podle francouzských plánů. Co je nového v muzeu, v jehož návštěvní knize není jediná negativní poznámka? To nám prozradil ředitel Vladimír Handlík

O prázdninách ve škole nocovali vojáci

Chrudim - Před 80 lety začala 2. září výuka na měšťanské a obecní dívčí škole v Chrudimi Pokud ještě jednou nahlédneme do kroniky školy, uvidíme stručný průřez tehdejším děním, do nějž zasahovala i politika.

Chrudim očima architekta: Zahrádkaření, zahrádky a městský urbanismus

Chrudim - „Už nějaký rok jsem krajinář, už nějaký rok bydlím v Chrudimi. Jde to krásné město. Krásná je i krajina kolem. To, že jsem se tady nenarodil, má své klady i zápory. Ale možná to umožňuje vidět některé drobné věci jinak." To jsou slova chrudimského architekta Vlasty Koupala. V seriálu Chrudimského deníku se můžete seznámit s jeho pohledem na město.

V Mladějově bojovali vojáci i letadla

Mladějov na Moravě – Výlet 
v čase, vzpomínku na padlé 
i pořádnou akci. To vše připravili organizátoři populární akce Mladějov – Blosdorf pro návštěvníky areálu místního průmyslového muzea.

Bystřici vévodí rozpadlá rota

Bystřice /FOTOGALERIE/ – Pěší turisté, cyklisté a lesníci starající se o lesy v okolí. To jsou nejčastější lidé, kteří jsou nyní k vidění v Bystřici (Fichtenbach), zaniklé obci ležící 5 kilometrů od Folmavy. Před třiceti lety to bylo království příslušníků Pohraniční stráže a před 80 lety to byl domov pro zhruba 330 obyvatel a další desítky hostů jezdících sem na letní byt.

KRÁTCE: Čtyřka pomůže cizincům v integraci

Praha - Žijeme na čtyřce společně. Tak se jmenuje projekt čtvrté městské části, který mapuje rizika i pozitiva vztahující se k cizincům žijícím na území čtvrté městské části. Hradí ho ministerstvo financí. Vedení městské části si nechalo zpracovat analýzu od týmu z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Likvidovali i požár po náletu. Bořitovští hasiči oslaví 130 let. S ukázkami

Bořitov – Psal se rok 1884, když díky tehdejšímu starostovi obce Karlu Hamákovi a učiteli Josefu Sumbalovi vznikl v Bořitově sbor dobrovolných hasičů. Tehdy měl devětatřicet členů. V následujícím roce díky daru Františka Josefa I. a veřejné sbírce koupili první protipožární techniku – ruční koněspřežnou stříkačku. Hasiči teď chystají oslavy, na níž připomenou i svou historii.

Dělníci našli ruský tříštivý dělostřelecký granát

Český Těšín – Nevybuchlý dělostřelecký tříštivý granát se našel v sobotu při povrchových úpravách volného prostranství v Průmyslové ulici v Českém Těšíně, v areálu firmy Donghee. Při vyklízení prostranství a zajištění před vstupem cizích osob asistovali i tamní strážníci.

KRÁTCE: Oprava vodovodu omezí provoz ulicí

Praha - Až do 27. listopadu budou probíhat v ulicích Do Vrchu a Pod Rybníčkem práce na obnově vodovodních řadů, jejichž investorem je Pražská vodohospodářská společnost. Vybrané úseky komunikací budou uzavřeny. Během výstavby dojde ke krátkodobým výlukám dodávek vody, odběratelé budou přepojeni na provizorní vodovod. O konkrétních omezeních budou obyvatelé předem informováni.

V milevském klášteře: Nejdůležitější je srdce

Milevsko, Chyšky – V prostorách barokní prelatury kláštera premonstrátů v Milevsku je od soboty 15. srpna veřejnosti přístupná výstava z tvorby akademického malíře Antonína Šíta. Vernisáž za velké účasti příznivců umění zahájil českobudějovický galerista Jaromír Procházka. Ten v závěru výstavy, která končí 29. září, představí monografii Antonína Šíta. Připravuje ji jako součást edice Malé monografie. „Fotodokumentaci pro tento tisk pořídilo Prácheňské muzeum v Písku u příležitosti kompletní dokumentace Šítova výtvarného díla," připomněla Irena Mašíková Konštantová z Prácheňského muzea.

Přerov přišel o památný strom, 130 let stará líska šla k zemi

Přerov – Zažil léta největšího průmyslového rozmachu Přerova, ale také první světovou válku a nacistickou okupaci. Sto třicet let starý památný strom na nábřeží Rudolfa Lukaštíka poblíž sokolovny nepřežil rozmary počasí a skácel se k zemi. Historii stromu už dnes připomíná pouze informační tabule v těsné blízkosti velikána.

Prázdninová cesta hořovických pěvců vede z Terstu na Točník

Hořovice – České verze mezinárodních festivalů dětí My si rozumíme se Květuše Ernestová se svými žáky Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice zúčastňuje od roku 2012. Na začátku byl jejich úspěch v prestižní umělecké soutěži Allegro 2011 v Praze.

Osmdesátníků přibývá. Starší 80 let je každý pětadvacátý Čech

Praha – Každému pětadvacátému člověku v Česku je víc než 80 let. Před čtvrtstoletím to byl každý čtyřicátý. Loni v republice žilo zhruba 418.700 lidí, kteří překročili osmdesátku. Od roku 1990 se tak jejich počet zvýšil 1,6krát. Tehdy měla ČR zhruba 259.000 obyvatel nad 80 let. Vyplývá to z publikace o vývoji hlavních ekonomických a sociálních ukazatelů, kterou zveřejnil výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Bzenec slaví tisíc let. Přijede král i šermíři

Bzenec – Po celý rok slaví Bzenčané tisícileté výročí. Tento víkend se koná první ze dvou velkých oslav, ta je spojená se svátkem Panny Marie. „Tradiční pouť u nás je jednou z každoročních hlavních událostí, takže bylo logické, že se první oslava koná právě s ní. Druhá hlavní akce bude v září při příležitosti krojovaného vinobraní. Přijedou k nám hosté ze zahraničních spřátelených měst," vysvětlil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Píšť získá zpět původní zvony

Občané Píště už vědí, kde jsou dva ze tří zvonů, které během druhé světové války byly odvezeny z obce. Oba se nachází na území jedné ze spolkových zemí Německa - Bádensku-Württembersku

Na Zelenou horu se vrátí zvony

Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.

Na Zelenou horu se vrátí zvony

Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.

Obří douglasku zasáhl blesk a strom musel jít k zemi

Žacléř - Do první světové války zbývalo deset let, ani nejstarší dosud žijící občan České republiky ještě nebyl na světě. Zhruba v té době začala v Prkenném Dole růst douglaska tisolistá, která teď padla k zemi.

Trávník Javorky pokryly piknikové deky

Česká Třebová – Městský park Javorka v letošním roce slaví 130 let od založení Okrašlovacím spolkem. U příležitosti výročí parku a 600 let od upálení Mistra Jana Husa ožila Javorka v neděli piknikem s pestrým programem. Počasí přálo, a tak zelený koberec pokryly piknikové deky.