Praha – Ministerstvo obrany plánuje letos opět poskytnout na péči o válečné hroby v zahraničí čtyři miliony korun. Peněžní dary v této výši by měla v pondělí schválit vláda, sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Písek – Do historie československých legií v Rusku budou mít zájemci příležitost nahlédnout v Legiovlaku. Jeho druhou zastávkou při letošním putování po krajských a okresních městech ČR bude Písek.
Onomyšl - Dlouhá léta docházely děti z Onomyšle do školy do dva kilometry vzdálených Košic. Cesta ale nebyla nijak pohodlná a hlavně v zimních měsících žáci jen těžko zdolávali kopec, který obce dělil. Místní si proto přáli školu vlastní a roku 1908 se jejich přání začalo plnit. Nebyla to však lehká cesta.
Jičín – Chleba patří k základním a nejběžnějším potravinám našeho domova. Kdy se však objevil poprvé a kolik druhů chleba se vyrábělo například v 15. století, odkryje nová velikonoční výstava jičínského muzea.
Strakonice - Legiovlak legionářské muzeum na kolejích dorazí na nádraží ve Strakonicích 15. března. Už dvanáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války.
Muzeum v Bruntále vydalo knihu, která se věnuje jednomu z nejcitlivějších období dějin našeho regionu, kdy ve velmi krátké době vzalo za své po několika staletích soužití Čechů a Němců. Autorem publikace nazvané Sousedství na hranici je odborný pracovník Muzea v Bruntále, historik Igor Hornišer. Podtitul knihy Bruntálsko v letech 1938–1946 jasně prozrazuje, kterému dějinnému období je kniha věnována.
Olomouc – Více než dvanáct tisíc lidí o víkendu zamířilo do pavilonu A a E olomouckého Výstaviště Flora. Přilákal je tam už čtrnáctý ročník prodejní výstavy modelů, sběratelství a hraček For Model.
Muzeum v Bruntále vydalo knihu, která se věnuje jednomu z nejcitlivějších období dějin našeho regionu, kdy ve velmi krátké době vzalo za své po několika staletích soužití Čechů a Němců. Autorem publikace nazvané Sousedství na hranici je odborný pracovník Muzea v Bruntále, historik Igor Hornišer. Podtitul knihy Bruntálsko v letech 1938–1946 jasně prozrazuje, kterému dějinnému období je kniha věnována.
Olomouc – Modely raket, barbín v historických kostýmech ale třeba i obrněnce z první světové války, legendární bugatky nabízí prodejní výstava modelů a sběratelství For Model.
Vsetín /SERIÁL DENÍKU/ - Nenápadná Kraiczova ulice ve Valašském Meziříčí nese jméno neprávem opomíjené významné osobnosti regionu. Lékař a společenský organizátor Jan Bohuslav Kraicz se narodil 8. dubna 1869 v Hošťálkové v rodině evangelického kněze Jana Jiřího z Kraiczů, který pocházel ze starobylé uherské rodiny.
Olomouc – Modely raket, barbín v historických kostýmech ale třeba i obrněnce z první světové války, legendární bugatky či ukázku z bitvy v Ardenách nabídne prodejní výstava modelů a sběratelství For Model. Její 14. ročník startuje v pavilonech A a E olomouckého Výstaviště Flora v pátek 11. března a potrvá do neděle 13. března.
Českobudějovicko - Pro někoho je dnešní datum pouze komunistickým svátkem, který je spojený s rudými karafiáty, pro jiné je tento den vhodnou příležitostí, jak své přítelkyni, manželce, mamince či babičce vyjádřit city. Ať už je to tak či onak, na osmý březen připadá po celém světě Mezinárodní den žen.
Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.
Před 100 lety, 7. března 1916, byla založena společnost BMW. V současnosti jednička světového trhu s luxusními automobily začínala jako výrobce leteckých motorů. Dnes je firma známá i produkcí motocyklů.
Jičín – Prostituce, tedy poskytování sexuálních služeb za úplatu, je stará jako lidstvo samo. I proto se o ní v přeneseném významu slova hovoří jako o „nejstarším řemesle lidstva".
Nepoměřice - Děti z Nepoměřic musely od nepaměti docházet do školy v Košicích. Ty se sice nacházejí pouze dva kilometry od Nepoměřic, ale i přesto se objevovaly problémy. Proto podali představitelé obce v čele s tehdejším starostou Josefem Táborským 19. ledna roku 1905 žádost o stavbu dvoutřídní školy.
S dlouho připravovanými přetisky historických pohlednic města přichází Městské muzeum Františkovy Lázně. Pohlednicemi města z přelomu 19. a 20. století město oslaví letošní 150. výročí. Příprava tisku zabrala téměř čtvrt roku, a to z toho důvodu, že se muzeum snažilo reprodukovat originály co nejvěrohodněji.
Ústí n. O. – Na nové výstavě městského muzea nazvané Zmatené peníze, která pojednává o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války, se děti rozhodně nudit nebudou.
Šlapanov – Kostel svatých Petra a Pavla ve Šlapanově není tak známý jako kapitulní bazilika dvojice stejných apoštolů, kterou na ostrohu nad Vltavou v Praze v letech 1070-1080 založil český král Vratislav II.
Krupka - V historii českého i světového hasičství zaujímá své pevné místo město Krupka. Právě sem totiž přišel před 250 lety přádelnický mistr Franz August Parsch, a začal zde vyrábět hadice z konopné příze.
Hradec Králové - Další výstavu přichystala galerie Stodvacettrojka, tentokrát představí díla krajináře Karla Wagnera (1886 - 1963). Tento malíř se narodil v Pastvinách v Orlických horách, jeho cesta k umění byla dlouhá a nelehká.
Paříž - Ve věku 65 let dnes po dlouhé nemoci zemřel francouzský režisér François Dupeyron. S odvoláním na jeho rodinu to uvedla agentura AFP. Dupeyrona zřejmě nejvíce proslavil filmový příběh z první světové války s názvem Důstojnický pokoj, který byl zfilmován v roce 2001.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Dva měsíce bylo Muzeum Mladoboleslavska zavřené. Jako každoročně, tak i letos zaměstnanci uklízeli, třídili a pochopitelně připravovali výstavy na následujících dvanáct měsíců. Na co se návštěvníci mohou těšit? To a mnohem více prozradil Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska.
Řepov - Součástí pestré činnosti řepovských baráčníků, jejichž obec vloni oslavila 90. výročí založení, je také péče o tradice a vlastenecké cítění celé vsi. Do těchto aktivit patří i přednášky, které čas od času baráčníci pořádají. Tentokrát jednu takovou přivezli členové mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské
Východní Čechy, Náchod - První vzduchem plněná pneumatika pro auta na světě byla vyrobena již koncem 19. století, primát mezi českými podniky pak patří náchodské společnosti Kudrnáč, kde první automobilovou pneumatiku vyrobili v roce 1929.
Teplicko - V Dubí se letos začne s opravou varhan z kostela Panny Marie. Jejich krásný zvuk se má rozeznít po více jak dvaceti letech. Pokud půjde vše podle plánu, tak se první koncert na nich odehraje v létě příštího roku.
Šumperk, Zábřeh – Knihu věnovanou českému vlastenci, generálu Karlu Lukasovi představil tento týden v šumperské a zábřežské knihovně její autor, historik Jiří Friedl. Ten na besedách přiblížil posluchačům dramatický životní příběh tohoto rodáka z Brníčka doplněný o zajímavé fotografie z jeho života.
Východní Čechy, Náchod - První vzduchem plněná pneumatika pro auta na světě byla vyrobena již koncem 19. století, primát mezi českými podniky pak patří náchodské společnosti Kudrnáč, kde první automobilovou pneumatiku vyrobili v roce 1929.
Východní Čechy, Náchod - První vzduchem plněná pneumatika pro auta na světě byla vyrobena již koncem 19. století, primát mezi českými podniky pak patří náchodské společnosti Kudrnáč, kde první automobilovou pneumatiku vyrobili v roce 1929.
Pec pod Sněžkou /ZBLÍZKA - HORSKÁ SLUŽBA/ - Přemysl Kovářík se ohlédl za pěti desetiletími u Horské služby v Krkonoších. Jak to bylo kdysi a co se do dnešní doby změnilo?
Plzeň – Knihu, která je prvním dnešním tipem, nemohla Knihovna města Plzně dlouho sehnat. Jedná se o Kafe @ cigárko od mladé herečky a televizní tanečnice Marie Doležalové.
Hodonín – Osobnost poslední české královny Zity mapuje nová výstava v Masarykově muzeu v Hodoníně. Expozice, kterou ve čtvrtek odhalili hosté vernisáže, se věnuje nejen období vlády císařovny, ale komplexně celému jejímu nelehkému životu. „Měla silné sociální cítění, které pramenilo z rodinné výchovy. V těžkých časech první světové války se věnovala nejrůznějším charitativním činnostem na pomoc těm nejpotřebnějším. Na konci roku 1918 došlo k rozpadu Rakousko-Uherska, císařská rodina odešla do exilu, nejprve do Švýcarska, později na Madeiru, kde císař zemřel," uvedl kurátor Marek Vařeka.
Mladá Boleslav - Skauti jsou v Mladé Boleslavi už sto let. Založení prvního chlapeckého oddílu připomenou veřejnosti výstavou, kterou vernisáží v Muzeu Mladoboleslavska otevřou už ve středu v 17 hodin. Oslavy jako takové vyvrcholí v září.
Přelouč – Do dějin perleťářství – zaniklého Přeloučského řemesla – můžete dnes nahlédnout na vernisáži výstavy ve výstavním sále Kulturního a informačního centra města Přelouče na Masarykově náměstí.
Ublo – /HODINA NA VESNICI/ Vesnice nedaleko Vizovic, kde si život plyne poklidným tempem a zvuk náklaďáku byste zde čekali marně. To je Ublo. Mimo jiné jsou zde pozůstatky nedostavěné železnice, kterou financoval Tomáš Baťa a měla vést až na Slovensko. Její stavbu však přerušila druhá světová válka.
Praha – V Česku na konci loňska žilo 604 stoletých a starších lidí – 526 žen a 78 mužů. Nejstaršími obyvatelkami republiky jsou dvě ženy, které mají v dokladech rok narození 1907. Nejstarší muž se narodil v roce 1909. Informovala o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.
České Budějovice - Dnes je lékáren v Českých Budějovicích 37, byly ale časy, kdy se zde nacházela jedna jediná. Také další města na Českobudějovicku, včetně některých spádových obcí mají k dispozici vlastní lékárnu. Jedinou výjimkou je Rudolfov.