Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Počasí v Battlefield 1: bouře, déšť a mlha. Dodatek přidá Francouze a Rusy

Vydání očekávaného Battlefield 1 z první světové války se spolehlivě přibližuje a studio tak zásobuje hráče novými informacemi. V jednom z posledních příspěvků na oficiálním blogu promluvilo o počasí. Už Battlefield 4 disponoval změnami počasí při on-line hraní, zde budou ale ještě větší a důležitější.

Před 120 lety se narodil odbojář Josef Mašín

Praha - Před 120 lety, 26. srpna 1896, se narodil podplukovník Josef Mašín, legendární postava druhého československého odboje. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Rodák z Lošan u Kolína měl na starosti zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Popraven byl v červnu 1942 v kobyliské střelnici v Praze.

V Roudnici odhalí pamětní desku Josefu Mašínovi

Roudnice nad Labem - Pamětní desku na domě, kde Josef Mašín během studií bydlel, odhalí za několik dní v Roudnici nad Labem. Hrdina protinacistického odboje studoval v Roudnici hospodářskou školu (dnešní VOŠ a SOŠ).

Před 140 lety se konaly první Wagnerovy slavnosti v Bayreuthu

Bayeruth - Nejstarší festival vážné hudby na světě se koná v Bayreuthu, místě neodmyslitelně spojeném s Richardem Wagnerem. Ještě za skladatelova života a díky jeho iniciativě tam 13. srpna 1876 představením opery Zlato Rýna začaly slavnosti, na které se sjeli milovníci wagnerovské hudby z celého světa. Na premiérovém ročníku nechyběli německý císař Vilém I. nebo Wagnerův mecenáš, bavorský král Ludvík II., dorazil například i Petr Iljič Čajkovskij.

Obce na Hodonínsku se pustily do oprav hřbitovních zdí

Hodonínsko – Důchodkyně Olga Filípková jednou za čas položí na místo před boršovský hřbitov květiny. V období dušiček zamete listí a zapálí před křížem svíčku. Boršovské pohřebiště je jedno z mnoha, na kterých se na Hodonínsku letos o prázdninách pracuje. „Nevím, co velice víc by se tady mělo opravovat. Hroby nejsou v rovné linii, někde je ulička, jinde ne, ale to se dneska už nijak neupraví," řekla Filípková.

Chystaný Battlefield 1 podrobněji představuje zbraně a vozidla

Očekávané pokračování známé série Battlefield, které nabídne hráčům dříve opomíjenou první světovou válku, přibližuje důležité části hry. Nová videa přibližují zbraně a vozidla. Tanky mají „dominovat" bojišti. Vydavatel zase prozradil, jaké očekává prodeje hry.

Německý islámský spolek odmítá, že by měl vazby na Ankaru

Berlín - Největší islámská organizace v Německu Ditib, která zastřešuje zájmové spolky lidí tureckého původu v zemi, popřela, že by měla úzké napojení na tureckou vládu. Uvedla to dnes agentura DPA. Němečtí politici v uplynulých dnech vyjadřovali obavy z toho, že se Ditib stává hlásnou troubou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a že se snaží přes lidi tureckého původu ovlivňovat politiku v Německu.

Chatka Ferdinanda d´Este chátrá ve velvarské zahradě

Velvary, Konopiště -  Když zval následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este, vášnivý lovec, hosty na hony na Konopiště, myslel i na jejich žaludky. Právě proto měl v tehdejší konopišťské oboře, dnešním zámeckém parku, několik rozměrných dřevěných altánů. Ty sloužily, řečeno dnešní mluvou, jako pohostinské základny. Tedy místo, kde se lovci mohli občerstvit a odpočinout si. Když mladé Československo na začátku dvacátých let minulého století rozprodávalo nepotřebný majetek zkonfiskovaný Habsburkům, prodalo i celkem 15 konopišťských altánů.

Projděte se po předválečných hradebních vilách. Okouzlí vás

Praha /INFOGRAFIKA/ - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy Neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Cílem nové vycházky jsou hradčanské hradební bašty. Vilová čtvrť na hradebních baštách se nachází na Hradčanech v okolí Písecké brány, vznikala ještě před první světovou válkou.

Ve skanzenu předváděli, co předcházelo pečení chleba

Příkazy – Starší přijeli zavzpomínat, mladší se poučit. V Hanáckém skanzenu v Příkazích na Olomoucku v sobotu folklorní soubory předváděly, jak to chodilo o žních a při dožaté. Získat chleba bylo nesrovnatelně těžší než dnes.

Trávníček připomene osudy zapomenutých vojáků. Začal se Slunským

Hlohovec – Byla to téměř mravenčí práce. Několik měsíců jezdil po archivech, oslovoval rodiny, pátral v Čechách, na Moravě, Slovensku a v Rakousku. Nakonec ale vše dospělo ke zdárnému konci a vojenský historik a člen Jednoty Československé obce legionářské Valtice František Trávníček uvedl do života knihu Se sokolem na klopě.

Zanedbané hroby padlých vojáků oživily květiny

Brandýs n. Labem - Neznámí nadšenci z vlastní iniciativy přetvořili místa odpočinku padlých vojáků z první světové války z let 1914 až 1918. Hroby na brandýském hřbitově vlastníma rukama a ve svém volném čase uklidili a vysázeli na nich čerstvé květiny. Na některých přibili i nové kříže.

ROZHOVOR: O protržené přehradě v Desné napsala pohádku

Jizerské hory - /ROZHOVOR, PROGRAM/ Hojně navštěvovaný turistický cíl se nachází nad městem Desná v Jizerských horách. Přehrada byla vybudována v roce 1915 na řece Bílá Desná. O zhruba rok později, 18. září, se její hráz protrhla a zničila část Desné.

Z mauzolea ve Výpadu je staveniště. Rekonstrukce ostudy parku začala

Olomouc – Po letech čekání začala koncem července rekonstrukce jihoslovanského mauzolea v Olomouci. Památník v Bezručových sadech obepíná plot, za kterým dělníci pracují na opravě teras a ochraně stavby proti vlhkosti. Současná etapa má trvat do poloviny příštího léta.

Lidé si v Praze mohou prohlédnout repliku legionářského vlaku

Praha /FOTOGALERIE/ - Lidé si v hlavním městě mohou od úterka opět prohlédnout repliku vlaku československých legionářů. Celý srpen vlak bude v depu na Masarykově nádraží, otevřen bude zdarma kromě pondělí každý den. Návštěvníky s historií legionářů seznámí lidé v dobových legionářských uniformách. Proti loňským prázdninám, kdy vlak v Praze byl také, se souprava rozrostla o několik nových vozů.

Legiovlak na srpen zastaví na pražském Masarykově nádraží

Praha - Repliku legionářského vlaku si budou moci během celého srpna lidé prohlédnout v Praze. Souprava, která přestavuje vozy československých legionářů z Ruska, bude zaparkována na Masarykově nádraží v bývalém železničním depu, kde by mělo v budoucnosti vzniknout železniční muzeum. V neděli to sdělil tiskový mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Putin jede do Slovinska, řidiče čeká uzavírka tunelu Karavanky

Lublaň/Vídeň -Řidiči, kteří v sobotu na cestě ze severu Evropy na jadranské pobřeží chtějí využít dálniční tunel Karavanky na rakousko-slovinské hranici, by měli zvolit náhradní trasu. Tunel, který je jednou z dopravních tepen mezi severem Evropy a Jadranem, bude kvůli návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku opakovaně v průběhu dne uzavírán. Německý autoklub ADAC proto řidiče upozorňuje, aby se na rakousko-slovinském pomezí připravili na zácpy a dlouhá čekání v kolonách.

Před 124 lety se narodil dřevorytec Jožka Baruch

Valašsko - Dnes je to právě sto dvacet čtyři let, co se v Krásně nad Bečvou narodil valašský malíř, grafik, ilustrátor, dřevorytec a spisovatel Jožka Baruch. Zároveň si letos lidé na Valašsku připomenou padesáté výročí úmrtí tohoto významného regionálního umělce.

Výstava v Buchlovicích představí zmatené peníze

Buchlovice – Zmatené peníze, to je název interaktivní numismatické výstavy, která bude slavnostně zahájena v pátek 29. července v 17 hodin v Galerii na půdě Muzea Podhradí Buchlovice. „Půjde o výstavu týkající se zmatků ve financích států zapojených do I. světové války. Uvidíte takzvané nouzovky či peníze používané po dobu I. světové války a bezprostředně po ní, kolkování, hyperinflace či poukázky ze zajateckých táborů a podobně," uvedla vedoucí Československého kulturního centra Buchlovice Pavla Večeřová.

Provoz na petřínské lanovce začal před 125 lety

Praha - Panorama hl. města ozdobila v létě 1891 známá silueta Petřínské rozhledny a dopravní pohodlí jejím návštěvníkům zajistila před 125 lety, 25. července 1891, petřínská lanovka. Obě atrakce přinesla Praze Jubilejní zemská výstava 1891. Zasloužil se o ně Klub českých turistů, jehož členové se v roce 1889 vrátili z Paříže nadšeni Světovou výstavou a jejím symbolem – zbrusu novou Eiffelovou věží.

Konečně. Legiovlak přijede i k nám

Bezdružice – I když v zimních měsících to vypadalo, že příjezd repliky vlaku do Bezdružic bude komplikovaný, vše se nakonec zažehnalo. Lokomotiva, která měla vlak tahat, totiž neměla potřebné povolení k průjezdu přes malovický viadukt.

OBRAZEM: Poznejte kostely na Kutnohorsku 1. díl

Kutnohorsko - Po celé léto v Kutnohorském deníku představujeme kostely, které na okrese zdobí města a obce. Nejprve jsou podle abecedy představeny kostely menších obcí. Na závěr pak přijdou na řadu kostely ve městech a městských částech. První díl začíná Bílým Podolím a končí kostelíkem v Krsovicích.

Ve Stěbořicích opravili pomník na hřbitově. Řeší se i rozšíření

Hřbitov ve Stěbořicích prochází úpravami. Před nedávnem byla dokončena rekonstrukce pomníku místních padlých občanů v první světové válce, v současnosti se pracuje na opravě vstupu a vedení obce se také zabývá otázkou týkající se rozšíření. Brzy se totiž může stát, že zemřelé nebude kam pohřbívat.

Další díl četnického seriálu se natáčel v Tovačově. PODÍVEJTE SE

Tovačov – Malebné městečko na Hané Tovačov se počátkem tohoto týdne proměnilo k nepoznání. Na fasádě bistra na náměstí visela cedule s nápisem cukrárna Antonína Líbala, prostory vinárny zase posloužily jako hotel U tří králů. V ulicích se proháněli četníci, kteří zatýkali pachatele. Důvodem neobvyklé proměny bylo natáčení jednoho z dílů nového televizního seriálu Četníci z Luhačovic.

Za jeho zády Princip zabil arcivévodu. Řidič Lojka zemřel před 90 lety v Brně

Brno – Přímo za jeho zády se odehrál atentát, který stál na počátku první světové války. Telčský rodák, vyučený řezník, a následně voják dragounského pluku Leopold Lojka řídil 28. června 1914 vůz, v němž při zemřel arcivévoda František Ferdinand d´Este. Své poslední roky prožil Lojka v Brně. Od jeho smrti uplynulo v pondělí devadesát let.

Oblohu opět brázdily letouny

Bochoř – Lidé obdivující um pilotů, děti prozkoumávající každý kousek pozemní techniky. Zpátky do časů otevřených dní letiště se v sobotu vrátil bochořský areál. I přes chladné počasí si Den letiště Přerov nenechalo ujít více než dvanáct a půl tisíce návštěvníků.

Úřad řeší víc než sto let starý dokument. Kvůli využívání energie z řeky Dyje

Znojemsko – O sto čtyři roky zpět se museli vrátit úředníci a energetická společnost, aby mohl vzniknout nový dokument řešící využívání vody z řeky Dyje. Společnost E.ON totiž žádá o prodloužení platnosti smlouvy, která jim umožní využívat energii z Dyje na Vranovské přehradě. Původní dokument, který je k tomu opravňoval, vydalo Císařsko-královské hejtmanství Znojmo již v roce 1912.

Třebětínská škola byla unikátní, vypadala jako vila

Třebětín - Až do roku 1907 chyběla dětem v Třebětíně škola. Proto docházeli pravidelně do obce Vrbka, která byla vzdálená přibližně tři kilometry. Zejména v zimních měsících dělala docházka do školy problémy menším dětem.

Kelníky: bez auta to prostě nejde

Kelníky – Od pradávna byla jednou z nejmenších obcí tehdejších panství, a tak je tomu i dnes. Kelníky, vesnice ležící na úpatí Vizovických vrchů a tedy v jižní části Zlínského kraje, jsou z dnešního pohledu ideální: nachází se ve spádové oblasti měst Zlín, Uherské Hradiště, Uherský Brod a Luhačovice. Vzdálenost obce od všech je do osmnácti kilometrů.

FOTO: Odkud jsou zvony? Nikdo neví. Nyní putují na opravu

Děčín – Na desítky tisíc korun vyjde restaurování trojice historických zvonů z kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně, které jsou v havarijním stavu. Jejich původ je přitom nejasný. Na kostel se totiž pravděpodobně dostaly až dlouho po svém odlití.

Václav Havel možná bude mít ulici v Kyjevě

Kyjev - Poslední československý a první český prezident Václav Havel se pravděpodobně dočká toho, že v Kyjevě bude po něm přejmenována jedna z hlavních ulic. Právě "Havlova třída" totiž s náskokem vede v internetovém hlasování o novém názvu pro bulvár, který dosud nese jméno bolševického revolucionáře. Informoval o tom server ukranews s odvoláním na web radnice.

Merkelová na summitu NATO jednala s Erdoganem

Varšava – Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na summitu NATO ve Varšavě poprvé jednala s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem od okamžiku, kdy počátkem června německý parlament označil masakr Arménů Osmanskou říší během první světové války za genocidu. Ankara takovou interpretaci historických událostí odmítá. Merkelová po schůzce podle agentury Reuters označila rozhovor za velice konstruktivní, připustila nicméně, že rozdílné názory přetrvávají.

Vzpomínky na válku a mládí. Také o tom bylo setkání rodáků z Hrádku

Hrádek - Sobotní odpoledne se stalo netradiční záležitostí pro Hrádek na Pardubicku. Konalo se zde první setkání rodáků a přátel této obce, které bylo organizované místním sdružením dobrovolných hasičů. Mezi účastníky se našli váleční pamětníci, ale i lidé, kteří vážili cestu dokonce až z Ameriky.