Benešovsko - Státní svátek 28. října připomínající vyhlášení samostatného Československa před 98 roky je na Benešovsku vnímaný jako volný den vhodný pro uspořádání společenských akcí či přípravu na „Dušičky" - Památku zesnulých.
Benešovsko – Vznik samostatného Československa v roce 1918 a oběti první světové války si údery zvonu připomene i Benešovsko. K těm, kteří tuhle tradici drží ve svém městě už čtrnáct let, patří i dobrovolní hasiči z Pyšel. Členové SDH vyzvánějí 28. října ve 21 hodin dvěma sty údery na kostelní zvon a připojují se tím k akci Zvon míru v Roveretu.
Martinice – O pátečním státním svátku bude v místní prosečské části Martinice slavnostně odhalen pomník věnovaný památce padlým martinickým rodákům v první světové válce. Odhalení se uskuteční v 10 hodin.
Svitavsko – Oslavy nebo den volna? Na Svitavsku tak napůl. Někde si 28. říjen připomenou akcemi pro veřejnost, jinde jen vyvěšením státní vlajky. Asi největší oslavy plánují v Litomyšli.
Novojičínsko - Den před státním svátkem, čtvrtek 27. října, bude na několika místech Novojičínska patřit vzpomínkovým setkáním u příležitosti 98. výročí vzniku samostatného Československa.
Mladá Boleslav - Vzpomínky našeho krajana z Horek nad Jizerou na hrůzy první světové války vydává knižně Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav. Křest proběhne zítra v městské knihovně
Prostějov – Celý týden bude na cestující i návštěvníky místního nádraží v Prostějově dýchat historie. Kromě stoleté nádražní budovy zde totiž budou moct lidé obdivovat také historické vagóny. Do Prostějova totiž zavítá legiovlak, souprava přibližující dobu a život legionářů putujících po Transsibiřské magistrále.
Valašské Meziříčí - Poděkování a pochvalu za příkladnou péči a udržování válečných hrobů si vysloužilo město Valašské Meziříčí. Stalo se tak při příležitosti kontroly hrobů ze strany ministerstva obrany.
/HISTORIE/ Přehrada na řece Moravici byla u obce Kružberk vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry. Původní záměr hovořil zejména o energetickém využití průtoku Moravice, ale rostoucí požadavek na pitnou vodu ho změnil na vodárenský.
Válečná série Battlefield se vrací v dalším pokračování s trošku netradičním názvem. Novinka totiž hráče bere do prvního globálního konfliktu. První světová válka tak přináší nový styl hraní, dobové zbraně, vozidla a bohatou nabídku herních map. Hra pro jednoho hráče vypráví pětici válečných příběhů z pohledu různých hrdinů.
Hranice – Fotograf a historik umění Tomáš Pospěch vytvořil reprezentativní publikaci o Hranicích s názvem „Hranice. Město a jeho památky", která právě v těchto dnech vychází. Umělec, jehož hlavním působištěm je v současnosti Praha, nezapomíná na místo, kde vyrůstal, a na tvorbě knihy o Hranicích si tak dal podle vlastních slov opravdu záležet.
Hradec Králové - Nedávno se i v Hradci Králové konaly Dny architektury, kdy četné zájemce provázel po nejvýznamnějších památkách moderní architektury a zasvěceným slovem zaujal Ladislav Zikmund-Lender, pracovník Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Univerzity Hradec Králové.
Praha – V Česku na konci září žilo 582 stoletých a starších lidí – 505 žen a 77 mužů. Nejstarší obyvatelce republiky je 108 let a žije v Jihomoravském kraji. Nejstarší muž se letos dožil 106. narozenin a je z Královéhradeckého kraje, informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Loni v září úřad vyplácel 609 důchodů stoletým, předloni 703.
Cetoraz - Marie Matoušková z Cetoraze u Pacova je nejstarší obyvatelkou Vysočiny a jednou z nejstarších žen v Česku. I přes svůj požehnaný věk si zachovává vitalitu, dobrou mysl a životní názor.
Jičín – Za slunného, i když chladného odpoledne se 4. října sešli ti, kteří se chtěli projít ulicemi svého města a naslouchat zajímavostem, spojeným s mnoha známými osobnostmi a často i památnými místy Jičína.
Olomouc - Jak se žilo československým legionářům v době první světové války v Rusku? V jakých podmínkách spali, jedli a bojovali? To vše přibližuje historický legionářský vlak, který ve středu dopoledne zastavil na olomouckém hlavním nádraží.
Vídeň – Člen rodu někdejších panovníků Rakouska-Uherska Ulrich Habsbursko-Lotrinský požaduje, aby se zároveň s prezidentskými volbami konalo v prosinci také referendum o státním zřízení Rakouska. Obyvatelé alpské země by podle něj měli mít možnost rozhodnout, zda chtějí žít v republice či obnovit monarchii. Informovala o tom agentura APA.
Berlín - Nejméně tři turečtí diplomaté údajně požádali o azyl v Německu v souvislosti s čistkami v Turecku po nezdařeném pokusu části armády o převrat. Informovala o tom některá německá média s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Agentura Reuters poznamenala, že Ankara od puče zrušila platnost nepřesněného počtu tureckých diplomatických pasů.
Jičín - V letošním roce uplynulo 80 let od úmrtí neprávem pozapomenutého církevního umělce Jaroslava Pantaleona Majora (1869 – 1936), rodáka z Chotče na Jičínsku.
Tvůrci ze studia DICE zkusí nový přístup vyprávění příběhu v pokračování Battlefield série. Jednoho hrdinů a celistvý děj nahradí několik hlavních postav a kapitol. Každá s vlastní zápletkou, prostředím a časovým zasazením. Jeden bude třeba o posádce britského tanku Mark V.
Kutná Hora - Dnešní Základní škola a Praktická škola v Kutné Hoře má za sebou velice dlouhou historii. Její příběh se začal psát už před sto lety. Tento speciální díl seriálu Příběhy starých škol jej připomene od jejích krušných začátků v době první světové války až po dnešek.
Karlovy Vary - Divadlo Husovka si pozvalo hosty. Večer byl součástí nepravidelné přehlídky Karlovarský Harlekýn. Přesněji MHD Louny a jejich hry Když básník, tak prokletý v režii Pavly Umhöhové. Netradiční pojetí textů prokletých básníků se divákům představilo naposledy.
Zábřeh – Takový průvod jako v úterý 27. září Zábřeh nezažil snad sto let. Na povozu taženém koňmi projel centrem města nový zvon svatý František. Ten o den později poprvé zazněl z věže kostela svaté Barbory.
Olomouc – Už od poloviny prázdnin se pracuje na obnově jihoslovanského mauzolea v Olomouci. Na záchranu památky, kde jsou uloženy ostatky jihoslovanských vojáků, se v úterý odpoledne přišli podívat i velvyslanci Chorvatska, Makedonie, Srbska, Bosny a Hercegoviny a náměstkyně velvyslance Slovinska.
Být hráčem je v současné době skvělé. Za posledních pár let udělaly hry obří pokrok. Na těch největších hrách pracují stovky lidí a vydavatelé za ně utrácí miliony dolarů. Pro hráče to pak znamená detailní, krásnou grafiku, skvělé animace, špičkový dabing a ozvučení.
V pátek v dopoledních hodinách proběhlo slavnostní přivítání Legiovlaku na opavském východním nádraží. Více než stovka lidí se přišla podívat na třináct zrekonstruovaných vagonů československých legionářů.
Kralupy nad Vltavou - Svou sochu Švejka v životní velikosti budou mít Kralupy nad Vltavou na Mělnicku. Myšlenka, která se začala naplňovat před dvěma a půl lety, míří k cíli. Na soše podle návrhu výtvarníka Karla Zemana z Jeviněvsi pracuje ve svém ateliéru v Nové Pace sochař Albert Králiček.
Plumlov – Střelba na plumlovském zámku, to není už nic nového. Již pošesté se tu totiž konalo Dobývání Plumlova, které v plné nahotě ukázalo, jaká kdysi byla válka.
Pardubice – Dnes uplyne přesně sto let od narození československého válečného hrdiny Alfréda Bartoše. Ten byl velitelem výsadkové skupiny Silver A, jež působila za protektorátu na Pardubicku.
Kluky - Svou školu měli od roku 1842 i lidé v Klukách u Čáslavi. Kronika, která se začala vést o šest let později, dokládá, že roku 1848 nastoupilo do školy 124 žáků.
Jihlava – Sbírku fotografií a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky ukáže výstava s názvem Velká válka 1914 až 1918 objektivem vojáka, kterou připravuje jihlavské Muzeum Vysočiny.
Vlčnov – Mezi již zapomenuté osobnosti Slovácka z řad novinářů a spisovatelů patří vlčnovský rodák Jana Janča (1866 – 1928). U příležitosti letošního 150. výročí narození se v pátek 16. září uskutečnila ve Vlčnově v galerii Na Měšťance vernisáž výstavy dokumentující jeho osudy a tvorbu.
Písek – Letos v říjnu si připomínáme sté výročí otevření budovy ZŠ Jana Husa. Jejími učebnami prošly již desetitisíce žáků několika generací a její historie je nedílnou součástí dějin města.
Na bojištích u Yper během první světové války zemřelo sto tisíc lidí. Kováři zde během mezinárodního setkání tvořili zejména díla, která souvisela s válkou a lidským utrpením.
Chodov - Sbírka na doplnění dalších dvou zvonů do zvonice kostela svatého Vavřince je velmi úspěšná. Za jeden měsíc od jejího vyhlášení se podařilo shromáždit zhruba 115 tisíc korun.