
Výstava vypráví příběh vojáků - Indiánů
Plzeň - Kdo byli muži, kteří před 72 lety osvobodili západ Čech?
Plzeň - Kdo byli muži, kteří před 72 lety osvobodili západ Čech?
Nečekaný poklad ukrýval ve svých útrobách bývalý zámek ve Spálově. Staré album fotografií.
Brno - Po letech v monarchii konečně vlastní republika. Již příští rok uplyne sto let od chvíle, kdy pro lidi skončily útrapy první světové války a vznikl samostatný stát Čechů a Slováků. V Brně výročí vzniku Československa oslaví velkými výstavami.
Plasy – Průlety armádních letounů, vystoupení legendárních dvouplošníků, scéna z první světové války, hromadné seskoky parašutistů, neuvěřitelná akrobatická vystoupení Martina Šonky, Petra Kopfsteina, bezmotorového kluzáku i čtyřčlenné akrobatické čtyřky, ale také představení legendárního válečného letounu Spitfire Mk. XVI.
Královéhradecko, Železnice - Nad pořádáním historických bitev, doprovázených výstřely, se stahují černá mračna. Chystaná směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, která nepodléhá registraci, a přesouvá ji do kategorie C, kde jejich majitelé musí vlastnit zbrojní průkaz nebo licenci.
Praha - Věřitelé nemocnice sv. Alžběty by mohli na konci června schválit reorganizační plán, který by jí umožnil návrat k běžnému fungování. V neděli to řekla současná ředitelka nemocnice Štěpánka Heřmánková. Firma, která zařízení provozuje, je od loňského roku v úpadku. Od září nemocnici vede krizový management v čele s Heřmánkovou, který se snaží provoz nemocnice zlepšit.
Železnice - Nad pořádáním historických bitev, doprovázených výstřely, se stahují černá mračna. Chystaná směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, která nepodléhá registraci, a přesouvá ji do kategorie C, kde jejich majitelé musí vlastnit zbrojní průkaz nebo licenci. Do kategorie D až do tohoto zásahu patřily právě zbraně používané při rekonstrukcích historických bitev.
Život je plný náhod. Ta, která se stala Jiřímu a Aleně Pončovým z Ostravy, by se dala zařadit do kategorie tajuplných…
Jižní Morava - Místo divácky atraktivních rekonstrukcí slavných bitev pouze hudba z reproduktorů a pokládání květin na hromadný hrob. Takový scénář podle mnohých nadšenců vojenské historie hrozí tradičním živým připomínkám historických událostí. Může za to nová směrnice Evropské unie, která zakazuje používat některé typy historických zbraní.
Vyškovsko, Brněnsko - Místo salv z mušket a děl jen kulisa z reproduktorů a pokládání květin na hromadný hrob. I tak se možná brzy změní vzpomínkové akce k prosincovému výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Nadšenci do vojenské historie varují před koncem populární rekonstrukce na vrchu Santon u Tvarožné na Brněnsku, která každoročně láká téměř čtyři tisíce aktérů a třicet tisíc diváků. Na vině jsou nové normy Evropské unie o zbraních.
Jižní Morava - Místo divácky atraktivních rekonstrukcí slavných bitev pouze hudba z reproduktorů a pokládání květin na hromadný hrob. Takový scénář podle mnohých nadšenců vojenské historie hrozí tradičním živým připomínkám historických událostí. Může za to nová směrnice Evropské unie, která zakazuje používat některé typy historických zbraní.
Břeclav - Památná místa bitev první světové války nedávno navštívil Břeclavan Petr Holobrádek. Vydal se až do ruského Pugačeva, kde v létě roku 1918 bojovali českoslovenští legionáři.
Staňkov – Unikátní objev učinila o víkendu devětatřicetiletá žena ve Staňkově. Při vyklízení pozůstalosti nalezla na půdě hotový poklad, možná po svém otci – třináct revolverů pocházejících pravděpodobně z první světové války.
Plasy – Tradiční letecká přehlídka Den ve vzduchu se blíží.
Česká Lípa - Od nejstarší dochované písemné zmínky o České Lípě uběhlo 680 let.
Kralice nad Oslavou - U železniční trati objevili v neděli dělníci při provádění údržbových prací nevybuchlý granát.
Jsou-li politici užiteční, bývá to tehdy, když se octnou pod tlakem. Pro výchovu, respektive kultivaci politiků platí stará pedagogická zásada „škoda každé rány, která padne vedle". Dostanou-li politici klid na práci, začnou škodit. Nedostatečný dohled si vyloží, čest výjimkám, jako příležitost k legislativnímu kutilství anebo jako šanci posloužit za odměnu či za úplatu různým lobbistům.
Letovice – Letovice jsou třetím největším městem na Blanensku, ale nemají vlastní muzeum. To se má letos změnit. Muzeum do konce roku vznikne v budově bývalého Biskupského gymnázia na Tyršově ulici.
Prefektura francouzského departmentu Meuse zakázala příznivcům oživené historie, ztvárňujícím francouzské vojáky z doby 1. světové války, nosit repliky prvoválečných zbraní. Na protest si vzali košťata.
Třeboň – Divadlo J. K. Tyla v Třeboni čeká na sklonku léta přibližně dvouměsíční pauza. Chystá se totiž rekonstrukce hlediště i některých dalších částí.
Jimramov – Protibetonový dělostřelecký granát ležel desítky let v lese u Jimramova. Oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici obdrželi policisté v pátek 14. dubna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne.
Ve věku 117 let zemřela v Itálii Emma Moranová, nejstarší člověk na světě s ověřeným datem narození. V historických statistikách se zařadila na páté místo.
/FOTOGALERIE/ Dnes dodržují starodávné jarní obřady už jenom folklorní soubory, hlavně ty dětské.
Znojmo – Záměr vynaložit zhruba milion korun na obnovu pamětních křížů ve vojenské části takzvaného louckého hřbitova ve Znojmě schválili na svém posledním zasedání městští zastupitelé.
Tábor – V polovině března naši třídu 9. C poctila svou návštěvou pamětnice z druhé světové války, paní Ernestina Švorcová.
Tábor – Hugo Vojta se narodil 11. dubna 1885 v Táboře.
Pardubický kraj, Chrudim - Při prohlížení nové výstavy v Regionálním muzeu v Chrudimi se návštěvník patrně neubrání citaci z oblíbeného českého filmu: „To muselo dát strašlivou práci…"
Třebařov – Seznam kulturních památek v Pardubickém kraji se na konci loňského roku rozrostl o několik nových objektů. Jednou ze čtyř nových památek na Svitavsku je rovněž škola v Třebařově.
Prezident Miloš Zeman se při dnešní návštěvě Benešova vrátil do role prognostika, když předpověděl smrt následníkovi rakousko-uherského trůnu Františku Ferdinandovi d'Este.
Pardubický kraj, Třebařov - Seznam kulturních památek v Pardubickém kraji se na konci loňského roku rozrostl o několik nových objektů. Jednou ze čtyř nových památek na Svitavsku je rovněž škola v Třebařově.
Austrálie a Nový Zéland dnes varovaly před možným teroristickým útokem na vzpomínkovou akci, která se tento měsíc bude konat v Turecku u příležitosti výročí vylodění australských a novozélandských vojáků na tureckém poloostrově Gallipoli za první světové války.
Chrudim – Při prohlížení nové výstavy v Regionálním muzeu v Chrudimi se návštěvník patrně neubrání citaci z oblíbeného českého filmu: „To muselo dát strašlivou práci…"
Písek – Existence československých legií a jejich účast v bojových operacích byly pádnými argumenty pro vznik samostatného státu Čechů a Slováků. Připomíná to výstava nazvaná Československé legie 1914 – 1920.
Vrbovec /REPORTÁŽ/ - Autobus, který je našlapaný k prasknutí, přiváží do Vrbovce kromě milovníků vína s připravenými skleničkami i příznivce dávných vinařských tradic v dobových kostýmech. K vidění jsou tetky v šátku s košíky plnými občerstvení, nechybi ani hotaři - strážci vinohradu v modrých zástěrách. "Vyšlo krásné počasí, projdeme se, ochutnáme vína a také se kulturně vzděláme," ozývá se z hloučku přátel, kteří přijeli do Vrbovce poprvé.
Jindřichohradecko – V sobotu se otevírají brány památek a návštěvníci se po zimním období půstu mají opravdu na co těšit.
Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".
Praha - Smlouvu o zřízení Pražské továrny na automobily podepsali zástupci První českomoravské strojírny a Ringhofferových závodů před 110 lety, 27. března 1907, a již v následujícím roce vyjel z bran závodu, umístěného v tehdy ještě samostatných Vysočanech, první automobil. Zprvu továrna vyráběla vozy podle zahraničního vzoru, ať už v licenci italské automobilky Isotta Fraschini nebo francouzských firem Charon a Renault.
Linec – Před půldruhým rokem se Verena Prinzová, Michael Kragl a Heinz Wegerer z Arbingu, každý hodně pod 30 lety věku, rozhodli, že v Kamobo na západě Keni, nedaleko Viktoriina jezera, založí privátní školu, píší OÖN. Jejich projekt nyní roste obrovskými kroky.
Veselí nad Lužnicí/OBRAZEM/ – Městská knihovna prožívá nejstabilnější období. Za posledních 26 let se ani jednou nestěhovala, což je pro ni neobvyklé.
Třebíč /RECENZE/ – Nový snímek režiséra Jiřího Svobody a scénáristy Vladimíra Körnera Zádušní oběť se odehrává v době první světové války. Do městečka nedaleko hranic přijíždí z Vídně komisař Mondl v podání Milana Kňažka, aby vypátral vraha válečného hrdiny. Zatímco místní obyvatelé a četnictvo má o vrahovi ihned jasno a zatkne místního židovského řezníka, Mondl podezřelého propustí a rozplétá mnohem složitější případ.
Jindřichův Hradec - Osm nových výstav na letošní rok chystá Muzeum Jindřichohradecka. Lidé navštíví Afriku, první světovou válku i malebná zákoutí města u Vajgaru.
Praha - Strakova akademie, ve které v současnosti sídlí česká vláda, vznikla před 120 lety jako vzdělávací ústav pro nemajetné šlechtické děti. Ústav byl slavnostně otevřen 21. března 1897 a s více než stoletým zpožděním se tak naplnila poslední vůle hraběte Jana Petra Straky. Pán z Nedabylic a Libčan svou závětí, sepsanou už roku 1710, ustanovil zřízení akademie pro "cvičení mládeže chudé, stavu vyššího národu českého".
Dobroměřice - Dálkově řízené letouny vyrazí na nebe už tuto neděli.
Město má v letošním roce v plánu uskutečnit celou plejádu projektů a právě jedním z nich je i první etapa revitalizace místního hřbitova. Ta má vyjít prozatím na několik milionů s tím, že v dalších letech budou probíhat další práce.
Bohuslavice nad Vláří - Malý poklad se podařilo najít v Bohuslavicích nad Vláří. „Ve zdejší kapli jsme našli starý zvon z devatenáctého století," prozradil starosta František Machuča. Zvon z roku 1889 nechalo vedení obce renovovat a vybudovalo pro něj speciální zvoničku.
Hvězdlice – Po rekonstrukci pomníku padlých z první světové války s bustou Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1922 Hvězdličtí plánují v opravách pokračovat. „Chceme dát do pořádku památky, které jsou v majetku obce. Letos máme v plánu pokračovat v rekonstrukci obecních sousoší," sdělil starosta městyse Zdeněk Tejkal.
Lhenice - Přítomnost čtyř lip okolo lhenické kašny zajisté přivítal každý, kdo v letních dnech hledal dočasný úkryt před slunečními paprsky.
PÍSEŇ jako známka. Gramastetten, městečko s necelými 5000 obyvateli v okrese Urfahr-venkov, dostává od Rakouské pošty svou desátou známku. Jejím motivem je část not místě oblíbené písně a bratři Gielgeovi.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let.
Praha - Strakovu akademii na pražském Klárově, která je sídlem premiéra a vlády, si v sobotu přišlo prohlédnout 1423 lidí. Někteří čekali na komentovanou prohlídku s průvodcem i víc než hodinu. Zájemci mohli nahlédnout do pracovny premiéra, zasedací místnosti vlády, jídelny či tiskového centra. Úřad vlády návštěvníci opouštěli přes jinak nepřístupné zahrady.