
FOTO: Nedůstojné. Ustlali si na hromadných hrobech
Litoměřice - Bezdomovci obsadili pietní místo na litoměřickém hřbitově. Ustlat jinde si zatím nechtějí.
Litoměřice - Bezdomovci obsadili pietní místo na litoměřickém hřbitově. Ustlat jinde si zatím nechtějí.
Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Je úterý deset hodin ráno a prostor před odstavnou kolejí u blanenského nádraží zaplnilo zhruba čtyřicet lidí. Všichni si se zájmem prohlížejí třináct hnědě natřených vagónů. Do Blanska totiž dorazil Legiovlak.
Rokytnice v Orlických horách - Sýpka - Muzeum Orlických hor ve spolupráci s Československou obcí legionářskou společně zvou na výstavu „Obrana hranic Československa 1918 - 1919“.
K výrobě výbušnin potřebujete ledek čili dusičnan draselný. Je zajímavý tím, že z něj můžete vyrobit buď bomby na zabíjení lidí, nebo skvělé hnojivo, které zajistí potraviny na přežití více lidem, než kolik by jich dokázala uživit příroda.
Na atraktivní letové ukázky, vzdušné souboje, ale i policejní a hasičské zásahy či výstavu techniky se mohou těšit návštěvníci letošního Dne letiště. Brány bochořského areálu se otevřou v sobotu 22. července v 8.30 hodin a první ukázkou je hned v 10 hodin průlet stíhacích letounů JAS-39 Gripen.
Nesuchyně - Velké oslavy vypukly o víkendu v Nesuchyni. Právě v sobotu 15. července uplynulo přesně 110 let od založení místního Sokola a zároveň 40 let od založení oddílu stolního tenisu.
Všetaty /FOTOGALERIE/ - Rozpočet obce Všetaty na letošní rok je více jak sedm milionů. „Protože jsme rozpočet navýšili, pokračujeme v opravě sokolovny. V minulých letech jsme ji zateplili a opravili střechu. Letos chceme udělat kompletní rozvody šatny a klubovny, aby ji mohla využívat mládež. Bude tu i nová rozvodna,“ popisoval starosta František Závora.
Neobyčejnou podívanou nabídne Aviatický den v Poličné u Valašského Meziříčí. Po dvouleté pauze se uskuteční v sobotu 15. července na místním letišti. Hlavní hvězdou bude opět mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii Martin Šonka.
Americký prezident Donald Trump nechal otevřenou možnost případného přehodnocení svého rozhodnutí škrtnout podpis Spojených států z Pařížské klimatické dohody, ale neřekl, co by ho přesvědčilo, aby tak učinil.
Šaplava - Obyvatelé obce Šaplava v Královéhradeckém kraji v sobotu zažili největší den za posledních pět let.
Slavkov u Brna - Víc než tři roky pracuje Bedřich Maleček ze Slavkova u Brna na Vyškovsku na knize o padlých obyvatelích města ve světových válkách. Obchází pamětníky a sepisuje příběhy obětí. Už na podzim se má publikace objevit na pultech. „Ze tří čtvrtin už je napsaná. Stále nicméně objevuji spoustu nových věcí. Myslím, že řada informací i fotografií Slavkovany překvapí,“ konstatoval Maleček.
Havlíčkův Brod – Pomník rudoarmějců na brodském novém hřbitově nahradí Kaple modrého okna. Nový památník má být věnován obětem první i druhé světové války. Vybrala ho městem pověřená hodnotící komise. Symbolizuje vědomí, naději a připomínku ztracených životů.
Bohdalín – Obyvatelé Bohdalína jsou momentálně bez památníku obětem první světové války. Ten totiž odvezli odborníkům na opravu. Konkrétně na jeho vylepšení bude pracovat jindřichohradecká firma Kamenosochařství Jiří Topič.
Chodská Lhota – Obyvatelé Chodské Lhoty v neděli slavili zajímavé výročí – 70 let od doby, kdy se úředním přejmenováním z dosavadní Lhoty stala Chodská Lhota.
Královéhradecko - Vlastivědné muzeum v Železnici v sobotu od 10 hodin pořádá jedenáctý Muzejní den, kterým zároveň oslaví sté výročí založení muzea.
Horní Kalná - Umělecká slévárna v Horní Kalné vyrobila bronzové pamětní desky pro Bratrskou mohylu bitvy u Zborova. K tomu prvorepublikový státní znak a schránku, do které byly vloženy dopisy od prezidenta a prsť z Bílé hory.
Vero eretico. Pravý kacíř. Tak své rané články podepisoval někdejší italský socialistický žurnalista a pozdější fašistický diktátor Benito Mussolini. Inspirací pro tuto přezdívku se mu stal český kazatel ze začátku 15. století Jan Hus. Toto „duchovní napojení“ nepřestává zajímat umělce.
Královéhradecko, Horní Kalná - Z ukrajinského Zborova se v pondělí vraceli 900 kilometrů dlouhou cestou zástupci umělecké slévárny HVH Horní Kalná. Instalovali tam tři pamětní desky a urnu na zrekonstruovanou Bratrskou mohylu v místě bojiště první světové války.
V Bruntále, tak jako i na dalších desítkách míst v České republice i v zahraničí, vzplály v neděli vpodvečer svíčky na paměť stého výročí slavné bitvy u Zborova na Ukrajině během první světové války. Hrdinství a odvaha českých legionářů se tehdy staly jedněmi z momentů, které přispěly ke vzniku Československé republiky.
Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.
Vyškov – Auto, nebo slušný dům? Kdo si mohl na začátku minulého století dovolit jedno, měl i na druhé. Ceny vozů se tehdy pohybovaly okolo deseti tisíc korun, výjimkou nebyly ani za patnáct tisíc, což se rovnalo i částce za dům. Pro běžné vrstvy před první světovou válkou obojí v podstatě nedostupné. I to se dozvědí lidé na nové výstavě Muzea Vyškovska Zámek s vůní benzínu. Věnuje se historii automobilismu.
Kdysi to bylo krásné rekreační středisko, v současnosti jde o zchátralou ruinu v pokročilém stádiu rozkladu. Řeč je o objektu zvaném Zahrádka.
Hodonín - Významnou bitvu československých dějin, která se odehrála před sto lety u Zborova na nynější západní Ukrajině, si v neděli připomenou v Masarykově muzeu v Hodoníně. „Jako vzpomínku na tuto památnou bitvu jsme se rozhodli vyvěsit státní vlajku. A také volně zpřístupnit aktuální výstavu Srdečně zdravím a vřele líbám, která je věnovaná našim mužům bojujících na všech frontách první světové války," informovala hodonínská historička Hana Sýkorová.
ROZHOVOR/ – Sté výročí bitvy u Zborova, v níž českoslovenští legionáři dosáhli velkého vítězství, uplyne v neděli 2. července. Tento triumf se stal za první republiky synonymem pro působení Čechů v první světové válce.
Připomenout památku obětí slavné bitvy z první světové války u Zborova se rozhodlo vedení kroměřížské radnice. Zapojí se proto do akce nazvané Svíčky za padlé, která se uskuteční v neděli 2. července, tedy v den stého výročí bitvy, jež měla velký význam pro vývoj československých legií v Rusku.
Třebíč - Na munici z první světové války narazili ve čtvrtek ráno dělníci při výkopových pracích v Sucheniově ulici v Třebíči. Policisté nechali kvůli nálezu vyklidit okolí v okruhu sta metrů.
Plzeň – Nová plzeňská výstava představuje sochaře, který stvořil pomník Babičce Boženy Němcové.
Praha/GALERIE/ - Funkcionalistická osada na Babě, Palác Adria či kubistická černobílá cukřenka. To je jen hrstka děl, kterými je známý Pavel Janák.
Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.
Praha - Stoleté výročí bitvy u Zborova připomene výstava, která dnes začíná před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze. Ve 14:00 ji zahájí generálporučík František Malenínský. Lidé si budou moci panely s fotografiemi prohlédnout každý den do 4. září.
Milovice – Rekonstrukce legendární bitvy u Zborova, od které uplynulo letos přesně 100 let, se bude konat 8. července na ploše Hakenova stadionu v Milovicích.
Napište svému tátovi i vy. Zapomněli jste si něco říct se svým tátou? Odešel dřív, než jste si stačili vyříkat staré bolesti, sdělit mu to, co vás těší? Anebo máte tátu dosud nablízku, ale nezbývá chvíle si s ním popovídat? Neodkládejte to na „někdy", napište mu, dopis pošlete přes nás a my ho rádi otiskneme. Na vaše dopisy od srdce se těšíme na adrese plusdenik@denik.cz nebo Deník, nám. Přemysla Otakara II. č. 5, 370 21 Č. Budějovice.
Česká Lípa - Miliony hektolitrů vody v některých případech doslova odplavily kameny z obezdívky Ploučnice v České Lípě. Povodí Ohře začalo s náročnou opravou opatření proti povodním, dostavěného v roce 1916.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladoboleslavský fotoklub Sokol letos slaví své 95. narozeniny a je tak pravděpodobně nejstarším klubem u nás. Podle předsedy Zdeňka Halíře za úspěchem stojí nejen tvrdá dřina, ale i trocha obyčejného štěstí. Po první světové válce, když nastal první boom fotografie, žil shodou okolností v Boleslavi člověk, pro kterého fotografování bylo velkým koníčkem. V roce 1922 následně profesor Járský založil fotoklub, který funguje dodnes.
Mladá Boleslav – Letecké muzeum Metoděje Vlacha připravilo již na zítra (23.6.) pro své návštěvníky letecké odpoledne.
Praha - Josef Gočár patří mezi představitele silné generace architektů narozených ještě na konci devatenáctého století. Společným rysem jejich tvorby je, že za svého života vystřídali hned několik architektonických stylů.
Pardubický kraj - Co mimo jiné nabídl poslední květnový víkend v regionu?
Praha - Památku generála Aloise Eliáše si dnes připomenou v sídle Senátu. Eliáš byl před 75 lety jako jediný premiér z okupované Evropy popraven nacisty kvůli spolupráci s odbojem. Jeho osud připomíná pamětní deska na Kolovratském paláci, kde sídlila Eliášem vedená protektorátní vláda.
Tábor – Ačkoli se na jeho hrudi houpala řada vyznamenání, jako příslušník Královského letectva neměl po návratu domů Jan Fürbach ustláno na růžích. Ani jeho neminulo vězení.
/FOTOGALERIE/ Umělecké začátky akademického sochaře Olbrama Zoubka, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, jsou spojeny s Fulnekem.
Třebíč – Vodárenské objekty nejsou jen technicky zajímavé, ale často i architektonicky. K nahlédnutí navíc nelákají jen ty nejviditelnější a největší, ale i ty méně známé, jako například třebíčský vodojem Žákova zahrada.
Slavkov u Brna - Jako jedinou památku na vojáky padlé ve válce mají ve Slavkově u Brna hrob rudoarmějců. Lidé k němu sice chodí každoročně pokládat věnce, nejde ale o památník. „Je to vyloženě hrob vojáků Rudé armády, nikoli připomínka padlých nebo jinak zemřelých Slavkovanů jak ve druhé, tak i první světové válce," připustila mluvčí města Veronika Slámová.
Písek - Na objektu bývalého statku sedláka Kovandy, tehdejšího starosty obce Hradiště, byla ve středu 14. června slavnostně odhalena pamětní deska, která připomíná, že zde ve čtyřicátých letech 19. století sloužil Jan Cimbura, literární hrdina stejnojmenného románu J. Š. Baara.
Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.
Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.
Chrudim – Když přijde řeč na vzájemném ubližování si, lidská vynalézavost nezná mezí. Dokládá to ve čtvrtek otevřená výstava Regionálního muzea v Chrudimi, která mapuje vývoj chladných zbraní od pazourku až k bojovému noži, které používá současná armáda.
Dubí - Otec a syn, Petr a Pavel Stehlíkovi, opravují varhany v dubském kostele. Naposledy se na hudební nástroj hrálo před 20 lety.
Bohunice - Tradičně oslavili v sobotu 115. výročí založení svého sboru dobrovolní hasiči z Bohunic, místní části Všemyslic na Českobudějovicku.
Nedvědice - Vesnicí projíždí nazdobený koňský povoz, za ním vyhrává kapela a následuje dlouhý štrúdl lidí. Na první pohled je jasné, že jde o událost, která jen málokoho nechala doma.
Kovářov - Opravy sakrálních památek a přípravy na rekonstrukci kulturního domu. To jsou projekty, které chtějí letosv Kovářově uskutečnit.