Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Dvě mramorové desky ve Slavkově připomenou oběti válek

Slavkov u Brna - Jako jedinou památku na vojáky padlé ve válce mají ve Slavkově u Brna hrob rudoarmějců. Lidé k němu sice chodí každoročně pokládat věnce, nejde ale o památník. „Je to vyloženě hrob vojáků Rudé armády, nikoli připomínka padlých nebo jinak zemřelých Slavkovanů jak ve druhé, tak i první světové válce," připustila mluvčí města Veronika Slámová.

Třetí pamětní deska Janu Cimburovi

Písek - Na objektu bývalého statku sedláka Kovandy, tehdejšího starosty obce Hradiště, byla ve středu 14. června slavnostně odhalena pamětní deska, která připomíná, že zde ve čtyřicátých letech 19. století sloužil Jan Cimbura, literární hrdina stejnojmenného románu J. Š. Baara.

Výstava ukazuje meziválečnou emigraci z Ruska do Československa

Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.

Josef Chochol a kubismus pod Vyšehradem

Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.

Meč patřil hlavně pánům, kmáni se spokojili s obyčejnou sekerou

Chrudim – Když přijde řeč na vzájemném ubližování si, lidská vynalézavost nezná mezí. Dokládá to ve čtvrtek otevřená výstava Regionálního muzea v Chrudimi, která mapuje vývoj chladných zbraní od pazourku až k bojovému noži, které používá současná armáda.

Sousedka se učí na kloboučnici

Linec - Šestnáctiletá Lea Schratteneckerová ze St. Johannu se rozhodla pro velmi neobvyklé povolání - chce být kloboučnicí, píší linecké OÖN.

Sousedka pojede na fyzikální olympiádu

Linec – Katharina Bognerová z Götzendorfu udělala na rohrbašské reálce maturitu z fyziky „levou zadní" a teď ji čeká mezinárodní fyzikální olympiáda v Indonésii, píše linecký deník OÖN.

Sněmovna ocenila hrdinství legionářů z bitvy u Zborova

Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.

Sněmovna ocenila hrdinství legionářů z bitvy u Zborova

Praha - Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.

Česká televize natáčela v Milovicích Přízraky

Milovice – Česká televize natáčela v Milovicích dokument, ve kterém autoři pátrali nejen v paměti tohoto prostoru, ale hledali také odpověď na otázku, co je hrdinství. Milovice jsou totiž unikátním místem, kde je možné zkoumat století vojenské historie.

U Zborova bojovali také legionáři z Písecka

Písek – Bitva, která se u Zborova na území dnešní Ukrajiny odehrála v prvních červencových dnech roku 1917, nepatřila k největším v první světové válce. Bojem československých legionářů však významně ovlivnila formování naší armády a samostatného státu.

Penderecki uvede v Praze své nejslavnější dílo, začal psát operu

Praha - Svou nejhranější symfonií Sedm bran jeruzalémských uzavře v pátek polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki letošní festival Pražské jaro. „Dílo vzniklo už v roce 1996 a mám velkou radost, že ho právě zde budu uvádět. Stalo se mojí vizitkou," řekl ve čtvrtek Penderecki novinářům. Krátce před příjezdem do Prahy dokončil svou šestou symfonii a začíná pracovat na opeře na téma polských Židů a pogromů na ně.

Zvonaři odlili svatého Vavřince a Floriána

Chodov – Dva nové chodovské zvony svatý Vavřinec a svatý Florián byly odlity. Teď chladnou v zemi, aby se příští čtvrtek vydaly na cestu ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova do Chodova.

Aviatická pouť začíná již za pár dní

Pardubice - Letový program Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 3. a 4. června, je již připraven. Organizátoři i letos koncipovali jeho složení tak, aby návštěvníkům v průběhu více než pětihodinového letového programu přiblížili pomyslný průřez dějinami letectví od dob průkopníků aviatiky až po moderní vojenské stroje ze současnosti.

Fenomén drony: umějí toho víc, než jim můžeme dovolit

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Člověk vždy snil o létání. A jen se odlepil od země, začal přemýšlet, že by stroj mohl létat bez něho. Myšlenka bezpilotních letounů je tu od počátků letectví. Dnes jsou drony samostatnou, progresivní a diskutovanou kategorií, která v sobě spojuje létání malé i velké.

Ve Velké válce padlo 150 Vyškovanů. Nový pomník bude bezejmenný

Vyškov – Na bojištích první světové války padlo nebo později zemřelo na následky zranění 150 mužů z Vyškova. Úplný seznam jmen ale nevisí na žádném veřejném místě. Proto zástupci Muzejního spolku Vyškov před časem oslovili vedení města, aby vytvořilo důstojný pomník. Nejlépe ke stému výročí konce velké války v příštím roce.

Tannenberg bude další válečná střílečka od tvůrců Verdun

Zatímco on-line stříleček je na trhu více než dost, výběr z těch realistických je ale velmi omezený. Situaci zachraňuje například oblíbená akce Verdun z roku 2015. Její tvůrci navíc neplánují s hrami z první světové války skončit a odhalili novinku Tannenberg.

Hrad Helfštýn obsadili rytíři, armády i zásahovka

/VIDEO/ Výsledek bitvy je pokaždé stejný. Má jen vítěze a poraženého. Jak vypadaly romantické souboje v dobách, kdy zemřel rukou nepřítele ruský básník Michal Jurjevič Lermontov? A jakou taktiku používá dnes policie?

Muzeum zaplaví momentky z války

Jindřichův Hradec - Sté výročí první světové války připomíná další výstava, která ve čtvrtek začíná v Muzeu Jindřichohradecka v konferenčním sále ve Štítného ulici.

Výstava ukáže, jak první světová válka ovlivnila český sport

Praha - Vliv první světové války na český sport a sportovce ukazuje nová výstava, kterou připravilo Národní muzeum v Praze v Národním památníku na Vítkově. Připomene osudy sportovních nadšenců, amatérů i začínajících profesionálů na poli válečném i sportovním. Zmapuje pohnutou dobu, která zahájila postupnou profesionalizaci sportu. Expozice nazvaná Sport za Velké války bude přístupná od pátku až do konce února příštího roku.

Výročí bitvy u Zborova připomene národní pouť na místo bojů

Praha - Výročí 100 let od bitvy u Zborova, kde poprvé výrazně na východní frontě vystoupily československé legie, připomene národní pouť na místo bojů. Zúčastnit by se jí měly podle organizátorů z Československé obce legionářské (ČsOL) stovky lidí.

Matěj Ruppert: Wabiho a Marty si vážíme, obdivujeme je

/ROZHOVOR, VIDEO/ Jarní část klubového turné „Už jsi zaplatil daň z práva na život?" završí Monkey Business, za které v rozhovoru mluví Matěj Ruppert, na narozeninovém koncertu v pražských Žlutých lázních. Open-air akce se uskuteční 25. května od 19 hodin.

Hrad slavil: Ve znamení Marie Terezie

/FOTOGALERIE/ Třináct let. Tolik si může připsat na své konto Slezskoostravský hrad v Ostravě, který po tuto dobu pořádal bezpočet kulturních a historických akcí.

O Kupkovu malbu nebyl zájem

Praha - O abstraktní malbu Františka Kupky nazvanou Prisme, která se v neděli v Praze dražila s vyvolávací cenou 49 milionů korun, neprojevil nikdo zájem. Nepřekonala tak Kupkův tuzemský aukční rekord, jenž nadále patří jeho malbě s názvem Série C I. (Protihodnoty), která se loni na podzim vydražila za 62 milionů korun. Obraz prodávala stejně jako Prisme společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která pořádala aukci v Mánesu