
Ve Fulneku měl sochař Olbram Zoubek premiéru
/FOTOGALERIE/ Umělecké začátky akademického sochaře Olbrama Zoubka, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, jsou spojeny s Fulnekem.
/FOTOGALERIE/ Umělecké začátky akademického sochaře Olbrama Zoubka, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, jsou spojeny s Fulnekem.
Třebíč – Vodárenské objekty nejsou jen technicky zajímavé, ale často i architektonicky. K nahlédnutí navíc nelákají jen ty nejviditelnější a největší, ale i ty méně známé, jako například třebíčský vodojem Žákova zahrada.
Slavkov u Brna - Jako jedinou památku na vojáky padlé ve válce mají ve Slavkově u Brna hrob rudoarmějců. Lidé k němu sice chodí každoročně pokládat věnce, nejde ale o památník. „Je to vyloženě hrob vojáků Rudé armády, nikoli připomínka padlých nebo jinak zemřelých Slavkovanů jak ve druhé, tak i první světové válce," připustila mluvčí města Veronika Slámová.
Písek - Na objektu bývalého statku sedláka Kovandy, tehdejšího starosty obce Hradiště, byla ve středu 14. června slavnostně odhalena pamětní deska, která připomíná, že zde ve čtyřicátých letech 19. století sloužil Jan Cimbura, literární hrdina stejnojmenného románu J. Š. Baara.
Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.
Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.
Chrudim – Když přijde řeč na vzájemném ubližování si, lidská vynalézavost nezná mezí. Dokládá to ve čtvrtek otevřená výstava Regionálního muzea v Chrudimi, která mapuje vývoj chladných zbraní od pazourku až k bojovému noži, které používá současná armáda.
Dubí - Otec a syn, Petr a Pavel Stehlíkovi, opravují varhany v dubském kostele. Naposledy se na hudební nástroj hrálo před 20 lety.
Bohunice - Tradičně oslavili v sobotu 115. výročí založení svého sboru dobrovolní hasiči z Bohunic, místní části Všemyslic na Českobudějovicku.
Nedvědice - Vesnicí projíždí nazdobený koňský povoz, za ním vyhrává kapela a následuje dlouhý štrúdl lidí. Na první pohled je jasné, že jde o událost, která jen málokoho nechala doma.
Kovářov - Opravy sakrálních památek a přípravy na rekonstrukci kulturního domu. To jsou projekty, které chtějí letosv Kovářově uskutečnit.
Linec - Šestnáctiletá Lea Schratteneckerová ze St. Johannu se rozhodla pro velmi neobvyklé povolání - chce být kloboučnicí, píší linecké OÖN.
Tábor - Stovky lidí se opět po roce nechaly vtáhnout do atmosféry Noci kostelů a přišly si prohlédnout místa, která církve běžně nezpřístupňují.
Lešany – Návštěvníky Vojenského technického muzea v Lešanech dozajista nejvíce přiláká nová těžká technika.
Blatná - Větší pohodlí, rychlejší zpracování dat. To jsou dva zásadní klady, které představuje nový rentgenový přístroj v blatenské poliklinice.
Linec – Katharina Bognerová z Götzendorfu udělala na rohrbašské reálce maturitu z fyziky „levou zadní" a teď ji čeká mezinárodní fyzikální olympiáda v Indonésii, píše linecký deník OÖN.
Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.
Praha - Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.
Milovice – Česká televize natáčela v Milovicích dokument, ve kterém autoři pátrali nejen v paměti tohoto prostoru, ale hledali také odpověď na otázku, co je hrdinství. Milovice jsou totiž unikátním místem, kde je možné zkoumat století vojenské historie.
Písek – Bitva, která se u Zborova na území dnešní Ukrajiny odehrála v prvních červencových dnech roku 1917, nepatřila k největším v první světové válce. Bojem československých legionářů však významně ovlivnila formování naší armády a samostatného státu.
Písek - Prácheňské muzeum si jako téma pro Muzejní noci vybírá obvykle jedno z významných výročí roku.
Praha - Svou nejhranější symfonií Sedm bran jeruzalémských uzavře v pátek polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki letošní festival Pražské jaro. „Dílo vzniklo už v roce 1996 a mám velkou radost, že ho právě zde budu uvádět. Stalo se mojí vizitkou," řekl ve čtvrtek Penderecki novinářům. Krátce před příjezdem do Prahy dokončil svou šestou symfonii a začíná pracovat na opeře na téma polských Židů a pogromů na ně.
Chodov – Dva nové chodovské zvony svatý Vavřinec a svatý Florián byly odlity. Teď chladnou v zemi, aby se příští čtvrtek vydaly na cestu ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova do Chodova.
Pardubice - Letový program Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 3. a 4. června, je již připraven. Organizátoři i letos koncipovali jeho složení tak, aby návštěvníkům v průběhu více než pětihodinového letového programu přiblížili pomyslný průřez dějinami letectví od dob průkopníků aviatiky až po moderní vojenské stroje ze současnosti.
Siřejovice – V několika obcích v regionu udržují dlouhou tradici ukončení jarního měsíce májovou veselicí a kácením májek.
/VIDEO, FOTOGALERIE/- Člověk vždy snil o létání. A jen se odlepil od země, začal přemýšlet, že by stroj mohl létat bez něho. Myšlenka bezpilotních letounů je tu od počátků letectví. Dnes jsou drony samostatnou, progresivní a diskutovanou kategorií, která v sobě spojuje létání malé i velké.
Tábor - Husité, čokoláda, pivo, lego, umění. Expozice těchto táborských muzeí a galerií spojila v jedno Noc muzeí.
Vyškov – Na bojištích první světové války padlo nebo později zemřelo na následky zranění 150 mužů z Vyškova. Úplný seznam jmen ale nevisí na žádném veřejném místě. Proto zástupci Muzejního spolku Vyškov před časem oslovili vedení města, aby vytvořilo důstojný pomník. Nejlépe ke stému výročí konce velké války v příštím roce.
Kniha pamětí popisuje život v Opavě před první světovou válkou a za první republiky.
Hodonín – Bez výraznějšího zájmu je na jižní Moravě sobotní začátek významného muslimského svátku Ramadan. Nebylo tomu tak ale vždy. Je to sto let, co z dnes příhraničního Hodonína odcházely zástupy tureckých vojáků, kteří si tam léčili zranění utržená na frontách první světové války.
Bez výraznějšího zájmu je na jižní Moravě sobotní začátek významného muslimského svátku Ramadan. Nebylo tomu tak ale vždy. Je to sto let, co z dnes příhraničního Hodonína odcházely zástupy tureckých vojáků, kteří si tam léčili zranění utržená na frontách první světové války.
Zatímco on-line stříleček je na trhu více než dost, výběr z těch realistických je ale velmi omezený. Situaci zachraňuje například oblíbená akce Verdun z roku 2015. Její tvůrci navíc neplánují s hrami z první světové války skončit a odhalili novinku Tannenberg.
Český Krumlov - Kdykoli se na nádvořích krumlovského zámku objeví granátníci, obstoupí je roj turistů s fotoaparáty.
Plzeň - Deník připomíná výročí tragického výbuchu největší muničky v Rakousku-Uhersku.
Tábor - V kalendáři si tehdy lidé v ukrajinském Zborově v Haliči otočili kalendář na 2. července.
Pasov – Se začátkem roku 2019 už neměly Pasov a jeho dceřiné společnosti pronajímat cirkusům s divokými zvířaty žádnou plochu.
O obnovu dřevěných křížů pietního místa na městském hřbitově, se nedávno postaralo město Šternberk. Kříže jsou do země v pravidelných rozestupech zatlučené na památku obětem první světové války.
/VIDEO/ Výsledek bitvy je pokaždé stejný. Má jen vítěze a poraženého. Jak vypadaly romantické souboje v dobách, kdy zemřel rukou nepřítele ruský básník Michal Jurjevič Lermontov? A jakou taktiku používá dnes policie?
Výsledek bitvy je pokaždé stejný. Má jen vítěze a poraženého. Jak vypadaly romantické souboje v dobách, kdy zemřel rukou nepřítele ruský básník Michal Jurjevič Lermontov? A jakou taktiku používá dnes policie?
Pardubice – Celkem osm premiér uvede v příští sezoně Východočeské divadlo VČD) v Pardubicích. Pět z nich se uskuteční na velkém jevišti Městského divadla, dvě na Malé scéně ve dvoře a jedna na vyhlídce hradu Kunětická hora.
Hned dva válečné památníky opravuje město v karvinské části Doly.
Jindřichův Hradec - Sté výročí první světové války připomíná další výstava, která ve čtvrtek začíná v Muzeu Jindřichohradecka v konferenčním sále ve Štítného ulici.
Praha - Vliv první světové války na český sport a sportovce ukazuje nová výstava, kterou připravilo Národní muzeum v Praze v Národním památníku na Vítkově. Připomene osudy sportovních nadšenců, amatérů i začínajících profesionálů na poli válečném i sportovním. Zmapuje pohnutou dobu, která zahájila postupnou profesionalizaci sportu. Expozice nazvaná Sport za Velké války bude přístupná od pátku až do konce února příštího roku.
Praha - Výročí 100 let od bitvy u Zborova, kde poprvé výrazně na východní frontě vystoupily československé legie, připomene národní pouť na místo bojů. Zúčastnit by se jí měly podle organizátorů z Československé obce legionářské (ČsOL) stovky lidí.
/ROZHOVOR, VIDEO/ Jarní část klubového turné „Už jsi zaplatil daň z práva na život?" završí Monkey Business, za které v rozhovoru mluví Matěj Ruppert, na narozeninovém koncertu v pražských Žlutých lázních. Open-air akce se uskuteční 25. května od 19 hodin.
/FOTOGALERIE/ Třináct let. Tolik si může připsat na své konto Slezskoostravský hrad v Ostravě, který po tuto dobu pořádal bezpočet kulturních a historických akcí.
Praha - O abstraktní malbu Františka Kupky nazvanou Prisme, která se v neděli v Praze dražila s vyvolávací cenou 49 milionů korun, neprojevil nikdo zájem. Nepřekonala tak Kupkův tuzemský aukční rekord, jenž nadále patří jeho malbě s názvem Série C I. (Protihodnoty), která se loni na podzim vydražila za 62 milionů korun. Obraz prodávala stejně jako Prisme společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která pořádala aukci v Mánesu
Už od počátku motorismu existovala chuť závodit, měřit se s ostatními a být rychlejší než ten druhý. Jinak tomu nebylo ani na našem území. I proto také v českých zemích vznikaly speciální závodní stroje. Tyhle byly první.
Jablonec n. N. – Renée Fleming a Elina Garanča se do sebe zamilují v Růžovém kavalírovi v novém kabátě z MET. Již v sobotu večer i v kině Radnice.
Táborsko - Mozaika zajímavých tipů, jak příjemně strávit víkend v táborském regionu.