Ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek nabídl ministru zdravotnictví svou rezignaci. Vlastimil Válek (TOP 09) ji neprodleně přijal. Důvodem jsou podezřelé půjčky, které měl Stiborek podle zjištění serveru Seznam Zprávy poskytovat prostřednictvím své společnosti.
Na internetu se vydávala za někoho jiného a nabízela půjčky. Peníze ale určitě půjčovat nechtěla, naopak je z lidí lákala, "vydělat" si měla stovky tisíc korun. Naletěla jí i žena z Chomutovska, která přišla o více než 670 tisíc korun. Případu se proto ujali chomutovští kriminalisté, kteří internetovou podvodnici odhalili a zatkli.
Téměř o dvě stě tisíc korun přišla starší žena ze Zábřehu, která prostřednictvím inzerátu nabízela k prodeji kolo. Poprvé přitom nad podvodníkem, který se vydával za zájemce, vyzrála. Na druhý pokus ovšem naletěla.
Ne každý vydrží celé dny polehávat na pláži či u hotelového bazénu. Nabízí se půjčení auta a cestování po okolních zajímavostech, přírodních i historických. Co si ohlídat, než podepíšete smlouvu v autopůjčovně?
Otázka financování sportu je palčivým tématem, které trápí nejednu radnici. V současnosti asi nejvíce tu chrudimskou. Zastupitelé města neschválili žádost o pětimilionovou bezúročnou půjčku pro MFK Chrudim. V nejhorším případě to může znamenat konec FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v Athénách východních Čech. Jak na to reaguje klub, hráči či fanoušci?
Otázka financování sportu je palčivým tématem, které trápí nejednu radnici. V současnosti asi nejvíce tu chrudimskou. Zastupitelé města neschválili žádost o pětimilionovou bezúročnou půjčku pro MFK Chrudim. V nejhorším případě to může znamenat konec FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v Athénách východních Čech. Jak na to reaguje klub, hráči či fanoušci?
Zastupitelé města dostali na stůl žádost o bezúročnou pětimilionovou půjčku od Městského fotbalového klubu (MFK), který se ocitl ve velkých finančních nesnázích. Ovšem projednávání se neslo v rozpačitém duchu. Chrudimáci jsou na svůj klub pyšní a nedovedou si představit, že by skončil svou více než stoletou historii. Ale zástupci města se shodli na tom, že musí jednat v roli řádného hospodáře, a tak žádost neschválili. Nepřesvědčil je ani dlouhý a emotivní projev generálního sekretáře klubu Martina Škrhy.
Jak nenaletět na „výhodnou" půjčku, jak si vytvořit bezpečné heslo a co nezanedbat ohledně exekucí – to všechno se dozvěděli účastníci přednášky v Horních Počernicích. Přednášet přijeli Petr Schneedörfler ze spolku LIGHTHOUSE, který spolupracuje dlouhodobě s městskou částí Praha 20 a soudní exekutor Pavel Tintěra z Exekutorského úřadu v Rakovníku.
/FOTO, VIDEO/ Desítky lidí ve Slaném žádají vysvětlení, proč právě v jejich městě jsou teplo a teplá voda tak drahé. I při zvýšených zálohách za ně musejí doplácet dvacet, ale i šedesát a více tisíc korun. Řada z nich proto podává reklamace. Město jim nabízí rady i bezúročné půjčky. Chabou útěchou je, že Slaňáci nejsou v tomto průšvihu sami, stejné strasti řeší lidé v dalších padesáti obcích v Česku.
Devětačtyřicetiletá žena ze Zlína vylákala z osmnácti lidí bezmála třináct a půl milionu korun. V minulých dnech ji policie obvinila ze zvlášť závažného zločinu podvod, za který ji hrozí až deset let ve vězení. Počet podvedených však stále není konečný, kriminalisté prověřují i další zápůjčky od jiných osob.
Dalším podvodem, který měl být původně investicí na burze, se v těchto dnech zabývají zlínští kriminalisté. Tentokrát na inzerát na sociální síti slibující vysoké výnosy zareagoval padesátiletý muž z Otrokovic. Následně během pár měsíců přišel o více než jeden milion korun, který si vypůjčil.
Půjčku deset milionů korun dostane z městské kasy v Litoměřicích HC Stadion, aby poplatil dluhy za uplynulou sezonu. Hokejový klub ale bude muset začít šetřit. Provoz má zlevnit i částečná hráčská obroda. Hlouběji do peněženky budou muset sáhnout také fanoušci.
Podvody na sítích se nevyhýbají soukromníkům ani firmám. Společnost ze Zlínska přišla o více než milion a půl. Pokud policisté pachatele chytí, hrozí mu u soudu až osmiletý trest vězení.
Muž měl několik telefonátů, podvodníci mu volali jako bankéři České spořitelny, České národní banky nebo jako kriminalisté. Přesvědčili ho, že si na jeho jméno někdo vzal úvěr, „řešením“ měla být další půjčka, která se později měla zrušit. Muž z Chomutovska naletěl, statisíce jim poslal.
Do svízelné situace se dostal Lyžařský klub Kadlečák ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Musel dokonce požádat město o odpuštění pravidelné roční splátky půlmilionové půjčky, kterou si vzal na modernizaci areálu.
Drahé účty za energie či vysoké ceny potravin. Češi kvůli všudypřítomné drahotě šetří a zároveň hledají způsob, jak do rodinného rozpočtu získat další peníze. Ačkoliv je to stále pro drtivou většinu majitelů automobilů nepředstavitelné, v České republice roste zájem lidí o půjčování jejich vozu jiným šoférům. Rostoucí trend z ekonomických důvodů potvrzuje Robin Švaříček, ředitel společnosti HoppyGo, která zprostředkovává sdílení v drtivé většině soukromě vlastněných vozidel.
Hrozba až osmi let vězení visí nad dvaatřicetiletým mužem, kterého hradečtí kriminalisté navrhli obžalovat z trestného činu podvodu a úvěrového podvodu. Během 1,5 roku stačil uzavřít hned s několika společnostmi smlouvu o úvěru či půjčce v celkové výši téměř 6 milionů korun. Na splátky ale neměl.
Slaný, Velvary a Stochov přispějí občanům na opravy nebo stavby domů. Další města nabízejí výhodné půjčky, jiná už s tím ale nepočítají. Buď na to nemají, nebo proto, že zájem lidí slábl až do ztracena.
/FOTO/ Potyčkou a zdemolovaným autem skončila snaha skupiny lidí, která v obci na Břeclavsku žádala svého známého o půjčku. Vyběhl na ně s hrablem na sníh a zcela jim zdemoloval auto. Poté s ním odjel, bez řidičáku zato s alkoholem v krvi.
Téměř třetina Čechů letos musela omezit výdaje nebo sáhnout do úspor. Více než polovina lidí v končícím roce řešila nedostatek peněz šetřením na běžných výdajích, zejména při nákupu potravin či oblečení. Vyplývá to z prosincového průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů.
V Česku žije více než milion lidí v takzvaných nízkopříjmových domácnostech. Žijí v nejistotě a neustálém stresu, mají totiž nízké příjmy a nejsou schopni vytvořit si finanční rezervu. Vánoce mnozí z nich vyhlížejí spíše s obavami. Jedna z pastí na jejich napjaté rodinné finance se skrývá v oblíbeném dopise Ježíškovi. Děti ovlivněné reklamami si do nich často napíšou o velmi drahé a většinou neužitečné dárky. Zvláště ty menší očekávají, že všemocný Ježíšek jim jejich přání vyplní. Rodič se tak dostává do svízelné situace.
Rada Evropské unie dnes oznámila dohodu o legislativním balíčku, který umožní poskytnout Ukrajině příští rok půjčku 18 miliard eur (437,5 miliard korun). Rada předloží návrh Evropskému parlamentu k případnému přijetí příští týden. Český ministr financí Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že „díky legislativě, kterou jsme dnes přijali, může Ukrajina počítat s finanční pomocí ze strany EU po celý rok 2023“. Česko Radě EU do konce roku předsedá. Ukrajina vzdoruje od února ruské agresi.
Rok si opakovaně půjčoval peníze od různých finančních společností, až se zamotal do úvěrové sítě a dluží, kam se podívá. Teď za to 26letému muži hrozí pět let vězení. Bankám totiž lhal.
Češi chtějí za dárky, jídlo a ozdoby letos v průměru utratit 13 635 korun, což je zhruba o tisíc korun více než loni. Na dárky si většinou půjčovat neplánují. Zatímco loni si na vánoční nákupy půjčil každý desátý Čech, letos půjčku zvažují tři procenta dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů.
Unikátní fotoaparát odhalí původ Přemysla. Vzácná zápůjčka z Národního technického muzea obohatila výstavu Muzea města Ústí nad Labem „Experimentátor Karel Gottstein“ o legendárním místním fotografovi.
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly Spojené státy a Evropská unie, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu USD (1,7 miliardy Kč).
O více jak devět set tisíc korun přišel tento týden kvůli podvodníkovi čtyřiatřicetiletý muž na Znojemsku. Přesvědčil ho, a jeho osobní data byla zneužili k pokusu při uzavření smlouvy o půjčce. „Podvodník fingovaně vysvětlil, jak zabránit někomu cizímu, aby si na něho půjčku vyřídil. Důvěřivý muž pak postupoval přesně podle jeho instrukcí. Odjel do Brna, navštívil pobočku svojí banky, založil si expresní půjčku na šest set tisíc korun a ihned si nechal tuto sumu vyplatit v hotovosti,“ informovala v pátek policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Policisté z oddělení hospodářské kriminality se od pondělí zabývají neuvěřitelným trestním oznámením dvaasedmdesátileté seniorky ze Zlína. Ta za tři měsíce přišla o více než jeden milion korun když chtěla pomoct spolužačce ze základní školy. Falešné kamarádce nyní hrozí trest dva až osm let.
/ROZHOVOR/ Inflace a ceny energií začínají dopadat na nejohroženější skupiny lidí. Zaznamenává to i Poradna pro lidi v tísni Oblastní charity Hradec Králové. „Zájem o potravinovou pomoc se v poslední době minimálně zdvojnásobil,“ řekla v rozhovoru pro Deník sociální pracovnice a odborná poradkyně Renáta Janková, která pomáhá lidem už od roku 2006.
Rostoucí ceny energií přidělávají vrásky na čele také provozovatelům sportovišť. Na pražské Kobře, kde činily v minulosti náklady na provoz zimního stadionu tři sta tisíc korun měsíčně, se v současnosti jedná už o částku 650 tisíc. Klub proto reaguje a shání peníze, kde se dá. Milion si půjčil, zvýšil členské příspěvky i ceny za pronájem ledu a chystá i další opatření. „Podali jsme žádost na Národní sportovní agenturu na dva a půl milionu. Nejdůležitější je, aby to přišlo včas,“ popisuje prezident klubu Miloslav Šeba.
V metropoli se rozmáhá komunitní půjčování aut přes platformu HoppyGo. Princip je jednoduchý: majitel nabídne vůz k dispozici do pronájmu v době, kdy ho nepotřebuje. HoppyGo, která je součástí společnosti Škoda Auto v rámci divize DigiLab, z toho má jako zprostředkovatel služby provizi. Pronajímatele a nájemce propojuje mobilní aplikace.
Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým expremiérem Andrejem Babišem ve Francii, uvedl dnes deník Le Monde. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru.
Fotbalisté Slezského FC o víkendu vstoupí do nového ročníku druhé nejvyšší soutěže. Klub vede nové představenstvo, které pracuje na zajištění rozpočtu. Jaké má opavský tým ambice v nadcházející sezoně?
Výhodné půjčky například na pořízení tepelného čerpadla či malé fotovoltaické elektrárny nově nabízí lidem radnice ve Vsetíně. Jako jedna z prvních v České republice.
Vláda uvažuje o tom, že požádá Evropskou komisi (EK) o půjčku 14,3 miliardy eur (asi 350 miliard korun). Peníze by měly jít mimo jiné na investice, které by Česku pomohly snížit energetickou závislost na Rusku. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Stát by půjčkou od EK získal peníze výhodněji, než kdyby si půjčoval sám.
Město Tábor hodlá zvýšit dostupnost primární zdravotní péče. Reaguje na situaci, kdy ve městě scházejí zubní lékaři. Podle zpracované analýzy se v budoucnu projeví i nedostatek praktických lékařů pro dospělé i pro děti.
Hlavním městem ovládaná společnost Pražská plynárenská dostane od svého akcionáře záruky za úvěry na nákup plynu do výše čtyř miliard korun plus jedné miliardy za související úroky. Vedení metropole sice odmítá tvrzení opozice a dalších kritiků, že je firma v problémech. Mluvčí dodavatele energie se 425 tisíc odběrnými místy (nejen v Praze) nicméně potvrdil, že Pražská plynárenská omezila přijímání nových zákazníků.
Hlavním městem ovládaná společnost Pražská plynárenská dostane od svého akcionáře záruky za úvěry na nákup plynu do výše čtyř miliard korun plus jedné miliardy za související úroky. Vedení metropole odmítá tvrzení opozice a dalších kritiků, že je firma v problémech. Mluvčí dodavatele energie se 425 tisíc odběrnými místy (nejen v Praze) nicméně potvrdil, že Pražská plynárenská omezila přijímání nových zákazníků.
Nelidové. Odepřeli jí půjčku, přestože se už čtyři roky soudí s krajskou příspěvkovou organizací, je psychicky i finančně vyčerpaná a vlastně nemá z čeho žít. Takhle jednoduše zhodnotit spor koaličních a opozičních krajských zastupitelů kvůli třísettisícové půjčce učitelce Daně Wittnerové by bylo poněkud triviální. Stejně jako v živém pracovněprávním sporu hledat viníka. O tom může rozhodnout jedině soud. A ten ještě neskončil. A odpůrkyně na krajskou organizaci chystá další žaloby.
Všichni ji známe, všichni jsme ji zažili, a přesto o ní nikdo nemluví. Víte, co mám na mysli? Závist. Známe tu situaci, kdy jsme si říkali: Soused má nové auto a já ho chci taky!
Tak dlouho si půjčovala a zamotávala se do úvěrové sítě, až jí hrozí několik let žaláře. Řeč je o ženě z Náchodska, která během čtyř let uzavřela 85 úvěrových smluv o zápůjčce, čímž způsobila zhruba 30 společnostem škodu přesahující pět milionů korun. Z dluhové spirály se ale i přes všechny půjčky samozřejmě nevymotala.
/ROZHOVOR/ Pražská plynárenská (PPAS) si půjčila na nákup plynu do zásobníků na příští zimu dvě miliardy korun. Úvěr získala od hlavního města. Další čtyři miliardy korun má zajištěné od soukromých bank. Obří půjčky má firma splatit příští rok v květnu. Až plyn během příští topné sezony prodá zákazníkům a vydělá tím peníze zpět.