Úvěr až do výše 2,75 miliardy korun na bezúročné půjčky živnostníkům postižených koronavirovou krizí může čerpat Středočeský kraj. O přijetí v pondělí 1. června rozhodli jeho zastupitelé - s tím, že kraj nemá povinnost využít celou částku; čerpat může jen tolik, kolik bude potřeba.
Česko poskytne energetické společnosti ČEZ půjčku na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Na tiskové konferenci po jednání vládního výboru pro energetiku to oznámil premiér Andrej Babiš. Očekávaná suma stavby se pohybuje okolo šesti miliard euro (asi 162 miliard korun), stát by se měl podílet 70 procenty a zbývajících 30 procent by měl zaplatit ČEZ.
Většina samotných matek s dětmi neměla už před epidemií žádné úspory, nebo měla jen několik tisíc korun. Vyplývá to z květnové ankety mezi 950 dotázanými z celé republiky, jejíž výsledky dnes ČTK poskytl Klub svobodných matek (KSM). Podle šéfky tohoto spolku Dany Pavlouskové stát v podpoře selhává. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes řekla, že se přidělování mimořádných dávek zjednodušilo a lidé v tísni o ně mají žádat.
Jako velmi sympatický ohlas hodnotí středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) 131 žádostí o bezúročné půjčky podaných živnostníky během prvních čtyř dnů jejich přijímání. V reakci na omezení běžného života v době opatření proti šíření nového typu koronaviru kraj přišel s nabídkou návratné finanční výpomoci na překovávání ekonomických dopadů krize.
Nešlo to za dluhové krize eura, nedařilo se to prosadit ani další desetiletí. Až koronavirus donutil Německo souhlasit s tím, že na obnovu ekonomik si půl bilionu eur půjčí Evropská unie jako celek.
Poskytování bezúročných půjček do výše 50 tisíc korun, které mají živnostníkům pomoci vyrovnat se s dopady koronavirové krize, rozšířilo ve středu 13. května středočeské hejtmanství na celé území kraje. Dosud se přijímání žádostí o návratnou finanční pomoc testovalo v regionu Voticka; nyní již na webové adrese pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz mohou žádat živnostníci z celého kraje.
Poskytování bezúročných půjček do výše 50 tisíc korun, které mají živnostníkům pomoci vyrovnat se s dopady koronavirové krize, rozšířilo ve středu 13. května středočeské hejtmanství na celé území kraje. Dosud se přijímání žádostí o návratnou finanční pomoc testovalo v regionu Voticka; nyní již na webové adrese pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz mohou žádat živnostníci z celého kraje.
Program bezúročných půjček živnostníkům již naostro rozjíždí Středočeský kraj. Na twitteru na to upozornila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) s tím, že projekt zatím jako první testují podnikatelé v části Benešovska: v oblasti obce s rozšířenou působností Votice.
Pětapadesát tisíc středočeských živnostníků by mohlo dosáhnout na pomoc v podobě padesáti tisíc korun bezúročné půjčky. Takové jsou propočty středočeských radních, kteří schválili definitivní pravidla krajské podpory pro zdolávání následků koronavirové krize, již hejtmanství označuje jako individuální účelovou návratnou finanční výpomoc.
Pětapadesát tisíc středočeských živnostníků by mohlo dosáhnout na pomoc v podobě padesáti tisíc korun bezúročné půjčky. Takové jsou propočty středočeských radních, kteří schválili definitivní pravidla krajské podpory pro zdolávání následků koronavirové krize, již hejtmanství označuje jako individuální účelovou návratnou finanční výpomoc.
Vláda slibuje zachování pracovních míst, chystá miliardy živnostníkům, chce zachraňovat aerolinky. Realita je však trochu jiná, tvrdí majitel malé autobusové přepravy Rudolf Přecechtěl. „Kvůli rozhodnutí vlády stojí náš byznys od března a není vůbec jasné, kdy a pokud vůbec se zase posadím za volant,“ říká téměř sedmdesátiletý harcovník, který autobusem projel celou Evropu.
Pražští podnikatelé včera vyčerpali záruční program Covid Praha několik minut po jeho spuštění. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která program na podporu malých a středních firem zasažených vládními restrikcemi organizuje spolu s hlavním městem, zastavila příjem žádostí u té s pořadovým číslem 378. Vyhodnocení má trvat maximálně několik týdnů a v případě vyřazení některých uchazečů se dostane na další v pořadí.
Pražští podnikatelé zasažení vládními restrikcemi mohou od úterý žádat o bezúročné půjčky v novém programu Covid Praha. Hlavní město uvolnilo na záruky za úvěry u komerčních bank a na umoření úroků celkem 600 milionů korun. Díky tomu si budou moct malé a střední firmy či živnostníci rozpůjčovat necelou miliardu a půl. Představitelé magistrátní koalice zdůrazňují, že je tato podpora jakousi první pomocí, při které se nedostane na všechny.
Většina žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID I pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem byla zamítnuta. O půjčky žádaly zadlužené firmy, žadatelé nedodrželi podmínky programu, dalším důvodem bylo vyčerpání částky použitelné pro pražské podniky.
Daleko by již nemělo být k vyhlášení bezúročných půjček Středočeského kraje pro živnostníky. „Předpokládám, že na radě kraje příští pondělí tento program schválíme,“ uvedla v pátek 17. dubna hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Deníku pak upřesnila, že jednání radních se chystá již na pondělí 20. dubna, i když je na tento den svoláno zasedání krajského zastupitelstva.
Chystaný krajský program bezúročných půjček pro osoby samostatně výdělečně činné v době koronavirové míní středočeské hejtmanství financovat z krátkodobého překlenovacího úvěru. Z údajů, které v úterý na svém webu zveřejnil krajský úřad, plyne, že si kraj půjčí ve velkém a výhodněji, aby si půjčky za pro ně nevýhodných podmínek nemuseli brát jednotliví živnostníci, kteří se v nynější těžké době dostanou do finančních nesnází.
Bezúročná půjčka je fajn – ale pořád je to půjčka, kterou bude třeba vrátit. Což v nynější těžké době opatření kvůli koronaviru, u nichž nikdo neví, kdy skončí a co přijde pak, může znamenat závazek tíživější než kdykoli dřív. I takhle opatrné reakce plné obav lze nyní slyšet mezi živnostníky hodnotícími programy podpory, o nichž se nyní ve velkém debatuje v souvislosti s koronavirovou krizí a s opatřeními, jež by ji měla pomoci překonat a zmírnit její následky.
Loupež, krádež, podvod a vydírání. Bohatý výčet trestných činů mají na svědomí dva darebáci, jejichž aktivity nyní rozplétají kriminalisté z Prahy. Oba se podařilo vypátrat a zadržet, nyní sedí ve vazbě. Policie však požádala o pomoc při pátrání po dalším muži, který by jí jako svědek mohl při objasňování lumpáren zmíněné dvojice pomoci.
S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 44 lidí. Proti ranním údajům je to o čtyři více. Zvýšil se i počet uzdravených, proti ránu o šest na 67 pacientů. Případů nákazy koronavirem je 3858. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že vláda přistoupí na návrh opozice, aby byl nouzový stav prodloužen pouze do konce dubna, ačkoliv vláda schválila prodloužení stavu o 30 dní, tedy do 11. května.
Jako Apríl dobré. Jenže doba aprílovým vtípkům dvakrát nepřeje… Pražští podnikatelé nedostanou bezúročnou půjčku, protože Praha je moc bohatá. Jestli se superministr Havlíček u tohoto sdělení usmívá, nevíme, tvář mu zakrývá rouška.
Místo neodkladné pomoci zraněným při havárii řeší budoucí rekonvalescenci. Zhruba takto bude shrnut přístup vlády k záchraně české ekonomiky, až jednou budeme hledat důvody, proč byl propad v Česku mnohem horší než v okolních zemích.
Kapitán Nymburku Pavel Pumprla považuje rozhodnutí ukončit sezonu Kooperativa NBL už nyní za předčasné. Rodák ze Zábřehu a odchovanec mohelnického basketbalu by ještě vyčkával, zda se současná krize kolem koronaviru neutiší a nešlo by soutěž dohrát v alespoň upravené podobě.
Kapitán nymburských basketbalistů Pavel Pumprla považuje středeční rozhodnutí ALK ukončit sezonu Kooperativa NBL už nyní za předčasné. Raději by ještě vyčkával, zda se současná krize kolem koronaviru neutiší a nešlo by soutěž dohrát v alespoň upravené podobě. Nyní doufá, že se alespoň bude moci dohrát Liga mistrů, ve které s Nymburkem došel už do čtvrtfinále a má na dosah jeden z největších úspěchů kariéry. Klidně prý bude dva měsíce jen trénovat, aby si pak zahrál alespoň jeden zápas a mohl tak sezonu zakončit na hřišti.
Celou řadu opatření, jejichž cílem je ochránit pracovní místa v podnicích, zaměstnavatele a živnostníky před insolvencemi a zachránit české hospodářství před kolapsem, sestavila Hospodářská komora České republiky. Její návrhy vzešly z podnětů mnoha živnostníků a podnikatelů, kteří jsou členy komory.
Ochromení České republiky kvůli koronaviru přináší mimořádné výzvy. Vláda musí zajistit podnikatelům podmínky, které jim umožní nejen přežít dobu ekonomického útlumu, ale především rozjet výrobu a služby po skončení epidemie. Má představu, jak to udělat? Deník o tom hovořil s vicepremiérem pro ekonomiku Karlem Havlíčkem (za ANO).
/FOTOGALERIE/ Téměř 120 milionů korun by rádi letos získali v Bohumíně na dvanáct projektů. Realizovat díky nim chtějí třeba nový dopravní terminál před vlakovým nádražím, plovoucí mola s přístavištěm na Vrbickém jezeře nebo obří lesopark pro příští generace.
Obětí trestného činu se může stát každý, a je proto důležité znát svá práva a být schopen je řádně a včas uplatnit. Deník ve spolupráci s Nadačním fondem Paragraf přináší seriál věnovaný právním informacím k obětem trestných činů.
Zatímco jiné obce by potřebovaly, aby jim lidé peníze půjčili, v Mrsklesích na Olomoucku si místní mohou sáhnout do obecní pokladny. Obec jim půjčuje na opravy střech, fasád nebo výměnu topení. Může si to dovolit.
Kdo plánuje vyměnit ve svém rodinném domě starý kotel na tuhá paliva, nemusí prakticky sáhnout na své úspory. Vedle takzvané kotlíkové dotace může na pořízení kotle a jeho montáž získat i půjčku od města.
Předvánoční období není jen časem radosti, ale často i dobou nemalých starostí. Své nejbližší chceme potěšit nejkrásnějšími dárky, ale ne vždycky na to máme. Stojíme pak před otázkou, jak Vánoce pojmout: uskromnit se, nebo si půjčit?
Na téměř sedmnáct let se v horské Bublavě na Kraslicku zastavil čas. Torzo nedostavěného akvaparku se stalo nejen strašákem hyzdícím obec, ale také strašákem pro místní finance.
Na téměř sedmnáct let se v horské Bublavě na Kraslicku zastavil čas. Torzo nedostavěného akvaparku se stalo nejen strašákem hyzdícím obec, ale také strašákem pro místní finance.
Na téměř sedmnáct let se v horské Bublavě na Kraslicku zastavil čas. Torzo nedostavěného akvaparku se stalo nejen strašákem hyzdícím obec, ale také strašákem pro místní finance.
Bezúročné půjčky od kraje na prospěšné projekty radnic menších obcí majících do tisíce obyvatel jsou na cestě na další dvě adresy. Obec Opatovice na Kutnohorsku by měla získat 2,85 milionu korun na stavbu komunitního centra a v Sokolči na Nymbursku mohou počítat se 4,54 milionu korun na druhou etapu stavby vodovodu. Krajští radní už vyslovili souhlas; definitivní rozhodnutí o poskytnutí vratné dotace přijmou středočeští zastupitelé na svém lednovém zasedání.
Bezúročné půjčky od kraje na prospěšné projekty radnic menších obcí majících do tisíce obyvatel jsou na cestě na další dvě adresy. Obec Opatovice na Kutnohorsku by měla získat 2,85 milionu korun na stavbu komunitního centra a v Sokolči na Nymbursku mohou počítat se 4,54 milionu korun na druhou etapu stavby vodovodu. Krajští radní už vyslovili souhlas; definitivní rozhodnutí o poskytnutí vratné dotace přijmou středočeští zastupitelé na svém lednovém zasedání.
Za dva roky bude úplně zakázáno topit v kotli na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Opavská radnice občanům poskytne na pořízení nového kotle půjčku, původně však na peníze od státu nedosáhla.
Přes milion korun už je na účtu veřejné sbírky na pomoc zadlužené Bublavě na Sokolovsku. Vyhlásil ji Karlovarský kraj letos v dubnu a má pomoci horské obci s bezúročnou půjčkou od Ministerstva financí ČR. Do problémů se dostala kvůli nedostavěnému akvaparku.
Přes milion korun už je na účtu veřejné sbírky na pomoc zadlužené Bublavě na Sokolovsku. Vyhlásil ji Karlovarský kraj letos v dubnu a má pomoci horské obci s bezúročnou půjčkou od Ministerstva financí ČR. Do problémů se dostala kvůli nedostavěnému akvaparku.
Přes milion korun už je na účtu veřejné sbírky na pomoc zadlužené Bublavě na Sokolovsku. Vyhlásil ji Karlovarský kraj letos v dubnu a má pomoci horské obci s bezúročnou půjčkou od Ministerstva financí ČR. Do problémů se dostala kvůli nedostavěnému akvaparku.
Stát dá na výměnu neekologických domácích kotlů další téměř dvě miliardy korun. Přičemž 380 milionů půjde na bezúročné kotlíkové půjčky pro sociálně slabší rodiny bez úspor.
Zájem klientů o půjčky vrcholí v listopadu, v prosinci před Vánocemi již tak velký není. Lidé si půjčují spíše na nečekané výdaje než na dárky pod stromeček, vyplývá z ankety ČTK mezi poskytovateli úvěrů. Roste podle nich zejména podíl nákupů na splátky přes internetové obchody.
Půjčky na vánoční dárky jsou podle Čechů špatný nápad a přes dvě třetiny z nich by si na Vánoce úvěr nevzalo. Půjčku plánuje pouze sedm procent Čechů, kteří ji využijí zejména na nákup spotřební elektroniky a hraček. Platební schopnost těch, kteří si na dárky půjčili v minulosti, je ve třech čtvrtinách případů bezproblémová. Ostatní se přiznali k problémům se splácením, vyplývá z listopadového průzkumu České bankovní asociace mezi tisícovkou lidí.
Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.
Divadelní podzim v Opočně nabídne tento pátek od 19 hodin v Kodymově národním domě představení Půjčka za oplátku v podání divadelního spolku Nodiv se z Nového Města nad Metují. Vstupné je 90 korun.