Zatímco letní ochranu pleti většina lidí nezanedbává a ví, jak důležité je používat krémy s ochranným faktorem, na vlasy někdy zapomínáme. Slunce, vedro, suchý vzduch nebo nadměrné vlhko na ně však mají podobně neblahý vliv jako na pokožku. Odborníci proto doporučují vlasy v létě pečlivě chránit a ošetřovat.
Horké letní dny jsou pro mnohé vyčerpávající. Nejhoršími stavy, ke kterým se lze při delším pobytu na prudkém slunci či v horkém prostředí dopracovat, jsou úpal a úžeh. Podobná slova, která lidem často splývají, označují dvě rozdílné diagnózy. Zjistěte, co to je úpal, jak se projevuje úžeh a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Jelikož v obou případech mohou nastat i hodně závažné - až život ohrožující - stavy, je dobré vědět, jak poskytnout správnou první pomoc.
I když léto patří mezi nejoblíbenější období v roce, pro mnoho lidí představují letní vedra nebezpečí. Velké horko totiž vede k přehřátí organismu, zvyšuje se krevní tlak i frekvence srdce. Pokud trpíte cukrovkou, máte vysoký tlak nebo kardiovaskulární onemocnění, měli byste být při pobytu venku velmi opatrní. Ohroženou skupinou jsou i starší lidé a kojenci.
Aktinická keratóza je nemoc, kterou má po sedmdesátých narozeninách v podstatě každý druhý člověk. Postihuje kůži vystavenou slunečnímu záření a mezi pacienty trojnásobně převažují muži. Souvisí to s tím, že jim častěji řídnou vlasy a trpí plešatěním. Na nechráněné pokožce hlavy pak vznikají útvary, které se snadno změní na nádory. Je dobré vědět, jak se tomu správnou péčí o pleš a další nechráněná místa na hlavě pokud možno vyhnout.
Jednou z novinek, kterou přinese modernizace hvězdárny v Hradci Králové, bude i sluneční věž. Ta ostatně měla být její součástí od počátku. Návštěvníci budou moci sledovat obraz Slunce přímo před sebou na plátně.
Ochrana kůže před slunečním zářením v podobě nejrůznějších přípravků s dostatečně vysokým SPF (stupeň ochrany před UVB zářením) je dnes běžnou součástí života. Ale dlouho nebyla, a pokud už se lidé před sluncem chránili, měli k dispozici převážně doma vyráběné produkty s rostlinnými výtažky. Vše naštěstí ve 30. letech minulého století změnili čtyři objevitelé. Všichni byli lékárníci. Co jako ochranu před sluncem nakonec vymysleli?
Přinesli jste si domů z porodnice miminko, a říkáte si, co dál? Jak se o miminko správně starat? Samozřejmě pro něj chcete to nejlepší, což zahrnuje i kvalitní péči o jeho pokožku, která je jemnější a citlivější než u dospělých.
Jak zajistit teplo pomocí slunečního záření bez použití fotovoltaiky? Řešením může být Trombeho stěna. Tomáš Merxbauer ji používá už více než deset let a podle něj se velmi osvědčila. Přesto není dokonalým řešením a má svá úskalí.
Dovolená klepe na dveře, a pokud se už ani vy nemůžete dočkat, až se po celém roce uvelebíte na pláži a necháte sluneční paprsky, aby si pohrály s barvou vaší kůže, máme pro vás několik tipů. K dokonalému opálení totiž potřebujete znát, jaký opalovací krém vybrat, jak často se mazat, jaký vybrat ochranný faktor, jak dlouho můžete být na slunci, zda k lepšímu opálení dopomůže olivový olej a jakým jídlem podpořit snědou pokožku, aby vám opálení vydrželo co nejdéle.
Malý rekreační objekt v pošumavském lese představuje jednu z perspektivních ekologicky šetrných podob moderního chataření. Nápaditá stavba, která upoutá pláštěm z dřevěných ohořelých prken, dokonale zapadá do okolní krajiny. Na pár metrech obytné plochy je všechno potřebné pro pohodlný pobyt. O svícení, ohřev vody a provoz ledničky se stará solární energie.
Představte si svět, ve kterém globální oteplování znatelně zpomalilo. Fosilní paliva už se používají minimálně. Většinu věcí vyžadující energii nabíjí dostupné a obnovitelné zdroje. A na Měsíci stojí kanóny, které do vesmíru vystřelují měsíční prach, aby částečně blokoval sluneční záření. Takto si Zemi v budoucnosti představuje skupina amerických astrofyziků, kteří provedli kuriózní studii.
Na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byly ve spolupráci s ENKI, o.p.s. Třeboň vytvořeny nové inovativní vzdělávací metodiky, které se zaměřují na roli vegetace v koloběhu vody a distribuce sluneční energie v krajině.
Spotřeba energie lidstva byla před několika lety vyčíslena na osmnáct terawattů. Slunce na zem vysílá pětapůltisícinásobek této hodnoty. Osmadvacetiletý vědec Lukáš Zdražil zkoumá, jak energii ze slunce přeměnit na elektřinu nebo vodík.
Spotřeba energie lidstva byla před několika lety vyčíslena na osmnáct terawattů. Slunce na zem vysílá pětapůltisícinásobek této hodnoty. Osmadvacetiletý vědec Lukáš Zdražil zkoumá, jak energii ze slunce přeměnit na elektřinu nebo vodík.
Ať už léto trávíte odpočinkem u vody, nebo doháněním restů v zaměstnání, měli byste věnovat zvýšenou pozornost péči o svůj zrak. Letní měsíce jsou totiž spojené s vyšším rizikem poškození, a to nejen kvůli zvýšené intenzitě slunečního UV záření. „Poškodit je může i dlouhodobý pobyt v klimatizované místnosti,“ varuje lékařka Markéta Brožková z oční kliniky Lexum.
Stále více slunečných dnů láká k opalování. Řada lidí ovšem slunce podceňuje a často se spálí. Kůže sice má řadu mechanismů, díky kterým se dokáže z opakovaného spálení dostat, jednoho dne však mohou být její kapacity vyčerpány, varuje dermatoveneroložka Helena Michalíková z Canadian Medical. Co nejlépe pomůže při spálení? A opravdu stačí pár minut na slunci a do těla se dostane potřebná dávka vitaminu D?
Vědci v Buštěhradu přišli s dalším zajímavým experimentem. V laboratořích Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického vyvinuli solární komín, který využívá akumulované teplo ze slunečního záření pro přirozené větrání budov. Zařízení, která se nachází na střeše buštěhradských laboratoří, už je v plném provozu. Autory vynálezu jsou Petra Tvrdá a Ondřej Nehasil.
Slunce potřebujeme všichni. Nabíjí nás pozitivní energií a pomáhá vytvářet vitamin D, který je důležitý jak pro zdraví, tak i dobrou imunitu a psychiku. Sluneční paprsky si ale každoročně vybírají svou daň.
Otázky týkající se plusů a mínusů blahodárného vlivu slunečních paprsků zodpověděl ve čtvrtek 2.července v 11 hodin v online rozhovoru čtenářů Deníku.cz přednosta Dermatovenerologické kliniky prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
Koronavirus podle poznatků odborníků americké vlády rychleji oslabuje, když je vystaven slunečnímu záření, teplu a vlhkosti. Nejlépe naopak přežívá v interiéru a v suchu. Na tiskovém brífinku Bílého domu to uvedl William Bryan, který stojí v čele oddělení pro vědu a technologie amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Poznatek podle agentury Reuters může signalizovat, že se nakažlivost viru v letních měsících sníží.
Ždírec nad Doubravou - Nový bytový dům s celkem deseti byty už předala investorům firma Vlastimil Zelený ‒ START. Stavba vyrostla za čtrnáct měsíců a vyšla na více než jednadvacet milionů korun. Novostavba využívá i ekologickou energii.
Milujete život na venku a od jara přesouváte většinu svých aktivit na zahradu nebo na terasu? Čas strávený venku vám zpříjemní zahradní nábytek, který je lehký, skladný a především odolá vlivům deště a slunečního záření, takže ho nemusíte za deště uklízet a vydrží vám krásný spoustu let. Přesně takové vlastnosti má umělý ratan, momentálně nejoblíbenější materiál pro výrobu zahradního nábytku.
Jednou z nejnadějnějších alternativ k současným fosilním palivům je vodík. Při jeho spalování nevzniká oxid uhličitý, ale voda. Jeho většímu rozšíření však až dosud bránila složitá výroba. Ta vyžadovala vysoce čistou vodu na její rozklad pomocí elektrolýzy. Vědci z amerického Stanfordu však nyní přišli s metodou, při které vystačí obyčejná mořská voda.
Řezané květiny ve váze jsou nádherné, ale vydrží pěkné jen několik dní. Ke květinovým dekoracím z umělé hmoty má zase řada lidí výhrady kvůli ekologii i estetice. Existuje však ještě třetí, méně známá možnost, a tou jsou květiny stabilizované.
Litoměřice - V sobotu 8. prosince ve věku 77 let zemřela nečekaně, ale v důsledku déle trvající nemoci JUDr. Viola Šleichová, která byla dlouhá léta pracovnicí právního oddělení litoměřického biskupství.
Žďár nad Sázavou – Popcorn i cukrovou vatu, k jejíž výrobě posloužila solární energie, mohli okusit návštěvníci sedmého solárního dne. Ten se pod taktovkou Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou uskutečnil ve středu dopoledne. Akce přilákala velké množství lidí, možnost okusit lahůdky připravené díky sluneční energii uvítaly mimo jiné i děti ze žďárských mateřských škol.
Téměř 160 diagnostikovaných zhoubných nádorů při necelých 4200 vyšetřených. Taková je bilance letošního Stanu proti melanomu, na kterém se lékárny Dr.Max podílely jako generální partner. To je vyšší záchyt než v uplynulých letech, což dokazuje, že obyvatelé Česka nebezpečí slunečního záření stále podceňují. Před nastupující letní sezónou tak přichází jasné varování.
Bílá je dobrá, ale plastová okna už dnes na sebe berou desítky barevných odstínů, mohou vypadat jako dřevěná či hliníková zásluhou fólií a krycích lišt a profily Schüco LivIng dokonce mohou díky technologii AutomotiveFinish získat metalický povrch jako vaše auto zaparkované u domu.
Málokterá bylina má v lékárničce tak všestranné využití, jako právě arnica montana, známá také jako prha arnika. Mnohé vypovídají už jen názvy, které této nenápadné žluté květině přisoudila lidová tvořivost: bylina pádů (arnika se tradičně používala při léčbě následků úrazů), vogézský tabák (pro tento účel se využívaly listy byliny) nebo bylina kazatelů (při nadměrném přetěžování hlasu ulevuje od chrapotu).
Vidět jako had či odhalit vzory květin, které lidské oko nedokáže spatřit. Tyto aktivity si budete moci vy i vaše děti vyzkoušet v sobotu v Nové budově Národního muzea. Uskuteční se tu další akce z cyklu Aspoň na víkend, která dětem představí světlo zábavnou formou. Odnést si domů budou moci i kus duhy.
Českým dětem podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) chybí vitamin D, který se tvoří na kůži ze slunečního záření. Jen třetina dětí má dostatek celoročně, nejhorší je situace v zimě a na jaře. SZÚ zkoumal před dvěma lety krev více než 400 dětí, letos plánuje i měření u dospělých.
Dřevěné okenice bývaly výsadou starých roubenek a chalup, dneska je ale čím dál více vídáme i na novostavbách. Jejich návrat na architektonickou scénu není nelogický: vypadají elegantně a mohou zastávat hned několik funkcí.
Soběstačnost a větší míra kontroly nad vlastní spotřebou energie. K tomu navíc finančně výhodná investice v kombinaci se zvýšením úrovně bydlení. To jsou v kostce hlavní důvody, proč se lidé v České republice čím dál více zajímají o oblast fotovoltaiky.
/VIDEO/ Domorodci slaví, turisté mají utrum. Uluru je společně s budovou Opery symbolem Austrálie. Od října 2019 však bude vrchol nejobjemnějšího monolitu na světě pro návštěvníky nepřístupný. A to napořád. Představenstvo Národního parku Uluru-Kata Tjuta totiž po letech vyslyšelo přání tamních domorodců a jednohlasně odsouhlasilo uzavření lezecké stezky.
Cesta za vysněným bydlením bývá zdlouhavá. Náročnou částí je už jenom výběr pozemku, na kterém chcete stavět. Víte, co všechno byste si přitom měli ověřit?
Chcete mít v bytě neustále příjemnou teplotu, ale počasí vám to neumožňuje? Přemýšlíte nad instalací žaluzií či závěsů, ale zároveň nechcete mít neustále „zabedněno“? Vyzkoušejte screenové rolety!
Holýšov – V Luční ulici v Holýšově pokračuje i koncem prázdnin rekonstrukce budovy školky za více než 11 milionů korun. Hotova by měla být do konce září.
Solární energie sice doposud produkovala méně elektřiny než ta atomová, v blízké době by se to ale mohlo změnit. Podle předpovědi odborníků můžeme v následujících měsících očekávat, že výkonnost solárních panelů předčí výkonnost atomové energie. Zprávu přinesl web independent.co.uk.
Mikulov /FOTOGALERIE/ – V jedné z místností na mikulovském zámku zní hudba a Kateřina Vincourová ve čtvrtek odpoledne pracuje na svém díle na výtvarném sympoziu „dílna“ 2017. „Hudba je pro mě důležitá. Líbí se mi například Chilly Gonzales, dotýká se klasiky, improvizuje a je vtipný,“ přiznává Vincourová. Ta je jednou z osmi umělců, kteří už čtvrtý týden ve městě pod Pálavou tvoří, zároveň je také kurátorkou letošního ročníku.
O využití solární energie často přemýšlíme v horkém letním období, kdy nám slunce ukazuje svoji sílu v největší intenzitě. Díky slunečním paprskům si můžeme vyrobit vlastní elektřinu nebo jen ohřát vodu do vany. Věděli jste, že jde o dva zcela odlišné systémy?