/FOTO, VIDEO/ Létá po celém světě. Ve čtvrtek se vrátil z Dubaje, v neděli se na Blízký východ vrací, pak se přesune na dvanáctihodinovku do Itálie. Dvojnásobný evropský šampion, držitel několika rychlostních rekordů, závodník i šéfkonstruktér David Vršecký je v jednom kole. "Je toho tolik, že vždy myslím jen na závod, který je zrovna před námi," přiznává 47letý lídr ambiciózní roudnické stáje Buggyra.
Dva lékaři z Úrazové nemocnice v Brně míří na záchrannou misi do zemí Blízkého východu. Turecko a Sýrii v pondělí nad ránem zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. O život přišlo nejméně dvanáct set lidí a počet stoupá. Další jsou zranění nebo je hledají záchranáři. Z Česka se na místo vydává pomáhat také osmašedesát hasičů. Právě s nimi jedou traumatologové z Brna.
Návrh studentů oktávy žateckého gymnázia Markéty Jamborové a Ondřeje Daňka zvítězil ve výtvarné soutěži na podobu památníku bývalého vojenského letiště u Žatce. Soutěž pro žáky středních škol vyhlásil loni Ústecký kraj, výsledky zveřejnil ve středu 18. ledna.
Lesy na Vysočině budou pestřejší. Současné listnáče a jehličnany ve hvozdech doplní nepůvodní dřeviny. V blízkosti obcí Otín a Sokolíčko na Jihlavsku porostou stovky stromů typických pro Blízký východ a Ameriku. Cílem je zjistit, jak budou stromy odolné proti suchu a jak se snesou s domácími zástupci.
Papež František ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil „nesmyslnou válku“ na Ukrajině a vyzval k jejímu ukončení. Připomněl rovněž další ozbrojené konflikty ve světě zejména na Blízkém východě či v Africe a vzpomněl také na miliony lidí, zejména dětí, které ve světě trpí hladem, zatímco se vynakládají prostředky na zbraně.
Po 36 letech čekání jsou zpět na fotbalovém výsluní. Po celé Argentině propukly v neděli večer bujaré oslavy, nejkrásnější chvíle života si vychutnává i samotný velitel jihoamerické posádky Lionel Messi, jenž si konečně splnil svůj dětský sen. A k jeho úžasnému vystoupení na Blízkém východě mu nyní zaslouženě gratuluje celý svět. Včetně slavných osobností sportu.
Už tuto neděli se na Blízkém východě rozhodne o novém vládci fotbalového světa. Finále dvaadvacátého světového šampionátu navíc okoření souboj dvou hvězdných spoluhráčů z Paříže Lionela Messiho s Kylianem Mbappém, ve hře je zlatá tečka argentinské legendy i úspěšná obhajoba výjimečné éry francouzského fotbalu. Jaké neobyčejné příběhy už napsala historie finálových bitev? Připomeňte si s Deníkem památné zápasy 21. století.
Snad každý si jej pamatuje jako legendárního francouzského manažera, který po dlouhá léta velel lavičce londýnského Arsenalu a dovedl slavnou anglickou značku k několika cenným trofejím. Co však dělá někdejší kouč Arséne Wenger dnes? Trenéřinu vyměnil za šéfování a ke všemu překvapení spolupracuje s ostře kritizovaným šéfem FIFA Giannim Infantinem. Nyní dal o sobě hlasitě vědět i na turnaji v Kataru.
Dokázala to. A to v v pouhých osmnácti letech. Pilotka roudnického týmu Bugygra ZM Racing Aliyyah Koloc se dočkala svého prvního velkého titulu. Talentovaná závodnice ovládla v Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas celkovou klasifikaci i svoji třídu T3. O svém úspěchu rozhodla za volantem speciálu Can-Am DV21 v posledním podniku sezony, soutěži Dubai International Baja.
Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1 miliardy korun), uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na základě analýzy svých satelitních snímků. Celková sklizeň pšenice na Ukrajině bude podle vesmírné agentury navzdory válce jen mírně podprůměrná.
Dění v rámci základních skupin na letošním světovém šampionátu v Kataru je definitivně minulostí, příští dny už se na Blízkém východě ponesou ve znamení závěrečných bojů o vysněný pozlacený artefakt. Úvodní dva týdny kontroverzního turnaje však nabídly nespočet momentů, o kterých se mezi fotbalovými nadšenci bude mluvit ještě hodně dlouho. Nahlédněte proto s Deníkem na výběr těch nejzajímavějších z nich.
Opravdu drsná příprava na dakarský debut může přinést pilotce roudnického týmu Buggyra ZM Racing Aliyyah Koloc velký úspěch. Teprve 18letá závodnice bude na soutěži Dubai International Baja bojovat o titul šampionky Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas.
Jen asi třicet kilometrů jižně od Hevlína najdou v Dolním Rakousku milovníci přírody park plný zajímavých zvířat. Za pěkný příspěvěk z Wildparku Ernstbrunn děkujeme Kamile Chmel.
/ROZHOVOR/ Dříve by si při sledování světového šampionátu nejspíše otevřel láhev s pivem. Ta na jeho stole nesmí chybět ani tentokrát, nicméně z pozice fotbalového experta pozoruje aktuální dění v Kataru mnohem intenzivněji. V kanceláři, při jízdě autem i doma u televize. „Často je ve hře VAR, takže se snažím koukat na to, jak se sporné situace řeší na mezinárodní úrovni,“ prozradil v rozhovoru pro Deník bývalý ligový útočník Petr Švancara.
Na její zemi se valí v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím světa kritika ze všech stran, Katařanka Dana Habayeb to však vnímá jako křivdu, za kterou může především neinformovanost Západu. „Katar je extrémně čistá a bezpečná země,“ tvrdí v rozhovoru pro Deník s tím, že letošní šampionát se určitě zařadí mezi nejlepší v historii.
Dlouho očekávané mistrovství světa v Kataru bylo v neděli odpoledne oficiálně zahájeno. Na Blízkém východě už se den za dnem budou promenádovat ty největší fotbalové hvězdy současnosti, některé z nich však přeci jen stráví vrchol kalendářního roku v pohodlí domova u televizních obrazovek. Která esa nakonec nedotáhla své národy na netradiční setkání fotbalové smetánky?
Ohňostroje patřily ještě donedávna k tradičním koloritům novoročních oslav ve větších či menších městech. S příchodem koronaviru však přišel stop stav a radnice rušily jednu ohňovou show za druhou. S douškou, že tuto kratochvíli přesunou do klidnějších popandemických časů. Pandemii však vystřídala drahota, energetická krize a radnice nyní obracejí každou korunu.
Vyrazit na populární mistrovství světa ve fotbale a sledovat, jak vaše země válčí s těmi největšími hvězdami o vzácný pozlacený artefakt? Doslova scénář jako z pohádky. Jenže takový snový zájezd na Blízký východ, kde už v neděli odstartuje dlouho očekáváný světový šampionát, přijde fotbalové fanoušky hodně draho. Vůbec nejvíce v historii slavných turnajů. A to ve všech ohledech.
Teprve 18letá Aliyyah Koloc z roudnického týmu Bugygra ZM Racing vybojovala během přípravy na debut na Rallye Dakar 2023 další výborný výsledek. Na saúdskoarabské soutěží Saudi Baja – Hail obsadila za volantem speciálu Can – AM DV21 celkově páté místo. Vyhrála hodnocení Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas, čímž si pojistila průběžné vedení. Navíc ve své kategorii prototypů T3 skončila druhá, když dokázala porazit většinu účastníků Světového poháru.
Nejen kladení věnců a kytic, ale i setkání s potomky patronů, zapálení svíčky, krátká modlitba a přednáška o nasazení československých vojáků na Středním východě za druhé světové války – to vše bylo součástí programu, kterým strakoničtí vojáci v pátek 11. listopadu oslavili Den válečných veteránů.
Pohár FIA Středního východu v cross-country bajas vstupuje do své druhé poloviny, v níž bude pilotka týmu Buggyra ZM Racing Aliyyah Koloc bojovat o celkové vítězství. Osmnáctiletá závodnice, který se chystá na svou premiérovou Rallye Dakar, bude hájit těsný náskok před čtyřnásobným vítězem legendárního závodu Násirem al-Attíjou.
České sklo opět dobývá svět. Tentokrát přistane na stole amerického prezidenta Joe Bidena a jeho manželky. Postará se o to Zouhair Jalloul, který v minulosti navrhoval vázy pro pět amerických prezidentů. Uměleckou vázu pro současného prezidenta USA vytvořil ve spolupráci se Zlatou Zvěřinovou, vyrobila ji novoborská firma na umělecké sklo AZ-Design.
O Stonehenge, prehistorické památce rozprostírající se na Salisburské planině v jižní Anglii, slyšel už jistě každý. Tušili jste však, že i za „velkou louží“ mají svou záhadnou megalitickou památku? Místo dříve nazývané Mystery Hill (z angl. záhadný kopec) se sice jmenuje Americké Stonehenge, ale s tím evropským ho spojuje pouze to, že se jedná o kamenný komplex, který obestírá více otázek než odpovědí.
Voňavá práce v teple. To je perspektiva, za kterou už z automotive „utekli“ někteří z 350 zaměstnanců lovosické sušenkárny Mondeléz. Někdo to do ní má takřka přes ulici, jiní dojíždějí z Litoměřic, Ústí nebo Děčína. S výrobou automobilových dílů má sušenkárna dost společného. I přes automatizaci a robotizaci ale ve fabrice pořád shánějí lidi.
Pestrobarevná ponča, sombrera, divoké kostýmy a zdobené masky. To jsou typické propriety vášnivých mexických fanoušků, které jsou k vidění na fotbalových stadionech. Během mistrovství světa v Kataru ale hrdí Mexičané o jeden charakteristický symbol přijdou.
/FOTO, VIDEO/ Před dvaceti lety v roce 2002 spustila v Podbořanech společnost Conta z italské skupiny Candy výrobu ledniček a mrazáků. Továrnu postavila na „zelené louce“ v průmyslové zóně Alpka. Po postupném propouštění a útlumu výroby přišel v roce 2015 definitivní konec. Odešlo posledních 120 zaměstnanců, část výrobní technologie se přestěhovala na Blízký východ, rozlehlá továrna osiřela. To se nyní změní.
/FOTO, VIDEO/ Před dvaceti lety v roce 2002 spustila v Podbořanech společnost Conta z italské skupiny Candy výrobu ledniček a mrazáků. Továrnu postavila na „zelené louce“ v průmyslové zóně Alpka. Po postupném propouštění a útlumu výroby přišel v roce 2015 definitivní konec. Odešlo posledních 120 zaměstnanců, část výrobní technologie se přestěhovala na Blízký východ, rozlehlá továrna osiřela. To se nyní změní.
Měří 11 metrů, váží necelé tři tuny a jezdí kolem pěti kilometrů za hodinu - replika pravěkého člunu brázdí o víkendu přehradní nádrž Rozkoš na Náchodsku. Parta nadšenců kolem archeologa Radomíra Tichého ho testuje, aby s ním příští léto mohla přeplout Egejské moře.
Dodávka s devětadvaceti migranty havarovala v Břeclavi. Zranilo se 21 lidí včetně pěti dětí. Převaděč při honičce ujížděl policii a snažil se vytlačit ze silnice policejní auto.
/FOTO, VIDEO/ Je jich osm. Dva převaděči z Gruzie a šest mladých mužů z Blízkého východu. V Hodoníně, na hranicích se Slovenskem, kolem nich stojí policisté a celníci. „Německo,“ říkají Deníku mladíci na otázku, kam původně chtěli dojet.
Možnosti počítačové kriminality jsou čím dál sofistikovanější. Přesto ale stále zabírají ty nejjednodušší triky. Část seniorů zná pravidla bezpečnosti práce na internetu jen povrchně, a proto se stávají cílem podvodníků. Tento typ kriminality vzrostl v kraji oproti loňsku o 160 procent.
Krnovská synagoga v úterý 13. 9. od 18 hodin hostí vojenského historika Jaromíra Vykoukala a šéfredaktora časopisu israel.cz, aby zde veřejnosti vysvětlili problematiku Blízkého Východu. Spolkový dům Mariany Berlové v Bruntálu ve čtvrtek 22. září od 17 hodin hostí Michala Medka, který v Izraeli zažil putování po biblických místech a příbězích Starého zákona s několika křesťany.
Kdysi největší blízkovýchodní jezero Orúmíje v Íránu je na pokraji vyschnutí. Řekla to Árezú Ašrafzádehová z íránského ministerstva životního prostředí, kterou citovala agentura AFP.
Téměř devět desítek policistů se zapojilo do dvoudenního cvičení na hranicích Zlínského kraje a Slovenska. Během něj zajistili šestapadesát nelegálních migrantů převážně ze Sýrie.
/FOTOGALERIE/ Hraniční přechody mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem obsadili po celé úterý policisté, vojáci a celníci. Stejně jako ve Zlínském a Jihomoravském kraji tam probíhá cvičení s názvem Morava.
Hraniční přechody mezi Zlínským krajem a Slovenskem obsadili od úterního rána policisté, vojáci a celníci. Stejně jako v sousedním Jihomoravském a Moravskoslezském kraji tam probíhá cvičení s názvem Morava.
Od začátku války Ukrajina vyvezla deset milionů tun potravin, z toho dva miliony v srpnu. Loni od března do července země vyvezla 19,5 milionu tun potravin, tedy více než dvakrát tolik. S odkazem na ukrajinské ministerstvo zemědělství o tom informovala ruskojazyčná verze BBC News. Až do konce července vývozu bránila blokáda ukrajinských přístavů provázející ruskou invazi.
ROZHOVOR/ Znamená stabilní úroda automaticky dobrý stav půdy? Jak souvisí nedostatek remízků v krajině s úbytkem kvalitní ornice? O stavu krajiny Jihomoravského kraje hovoří pedolog Aleš Kučera.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
Skupina BMW Group zahájila první testovací programy nových asistenčních systémů pro autonomní jízdu. Je to díky předčasnému zprovoznění dvou traťových úseků. Autonomní vozidlo je motorové vozidlo, které ke svému provozu nepotřebuje řidiče.
Další desítky migrantů ze států Blízkého východu zajistili v uplynulých dnech policisté na několika místech podél hranice Zlínského kraje se Slovenskou republikou. Nejsilnějším dnem byla v tomto ohledu sobota, kdy policisté zadrželi 39 běženců, v neděli pak dalších šest.
/FOTO/ Jedinečnou hliněnou plastiku berana z neolitu objevili v minulých dnech v archeologické lokalitě Těšetice-Kyjovice na Znojemsku odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy a studenti prvního ročníku oboru Archeologie. Dalším zajímavým nálezem je halštatský hrob ze starší doby železné plný keramiky, šperků a masité potravy.
Další migranty ze států Blízkého východu zajistili policisté v pondělí 18. července v Bílých Karpatech a na úpatí Beskyd. K záchytu 49 osob došlo v Žítkové, Slavkově a Horní Bečvě.
Letiště u Žatce bylo desetiletí nedílnou součástí protivzdušné obrany Československa. K ochraně západní hranice z něj vzlétaly legendární stíhačky MiG-21 nebo dodnes létající MiG-29. V roce 1948 se nesmazatelně zapsalo do historie Izraele, putovala z něj na Blízký východ vznikajícímu státu vojenská pomoc v boji proti arabským sousedům. Obě tyto roviny připomene v místě bývalého letiště památník. Příští rok uplyne 30 let, kdy zaniklo. Dnes se na jeho místě rozprostírá průmyslová zóna Triangle s desítkou továren.
V automobilovou honičku, která skončila havárií a pátráním po uprchlících, se proměnila pondělní rutinní policejní kontrola na Horním Vsacku. Kriminalisté mluví o trestném činu organizování nedovoleného překročení státní hranice. O pomoc žádají i veřejnost.
Stát Izrael se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Leží při východním pobřeží Středozemního moře a sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Izrael je se svou populací (8,3 milionu obyvatel, z níž většinu, 75,4%, tvoří Židé), jediným židovským státem na světě. Je rovněž domovem izraelských Arabů, křesťanů, Samaritánů či Drúzů a několika dalších náboženských a etnických menšin. Co do rozlohy a počtu obyvatel je největším městem Jeruzalém. Dle Jeruzalémského zákona je také hlavním městem Izraele se sídlem prezidenta, vlády a vládních úřadů, nejvyššího soudu i parlamentu.
Stát Izrael se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. A právě do této daleké země zamířila na výměnný studijní pobyt absolventka plzeňské Konzervatoře a nyní studentka pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) Michaela Augustinová. V závěrečném ročníku magisterského studia si nové dovednosti v klavírní hře osvojovala na Jeruzalémské akademii hudby a tance.