Praha - Hana Vítová, štíhlá tmavovláska s modrýma očima a hudebním talentem, která zemřela před 30 lety, 3. března 1987, patřila ve 30. letech k nejobsazovanějším českým herečkám (hrála tehdy v padesátce filmů). Po 2. světové válce se už však před kamerou objevila jen výjimečně a živila se vystupováním po estrádách, ale též překlady z ruštiny, angličtiny a němčiny či vymýšlením křížovek pro časopisy.
Kromě toho, že jsou Češi národem houbařů, jsou také národem zahrádkářů. Ale platí to ještě dnes, kdy je možné v supermarketu sehnat jahody třeba v lednu?
Domažlice – Oživením loňských květnových oslav osvobození v Domažlicích byl několikadenní kemp příznivců vojenské historie, kteří v dobových uniformách předváděli běžný život amerických vojáků v několika týdnech po skončení války.
Praha - V Národním divadle ve čtvrtek večer uvedou autorské představení uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky s názvem Chvění. Inscenace vznikla pro Balet Národního divadla v Brně, kde měla premiéru na podzim. Čtvrtkem se dostává na repertoár první české scény. Petr Zuska se současnou sezonou skončí po 15 letech v čele jejího baletního souboru.
Střezetice - V květnu 1913 se rozhodlo o: „Krví nasáklou půdu u Střezetic ke vzpomínce na slavnou jezdeckou bitvu ozdobit velkým pomníkem", neboť tuto srážku zde zatím nepřipomínala žádná památka.
Střezetice /FOTO/ - Jako sešívaný vypadá osm měsíců po slavnostním odhalení bronzový pomník jezdecké srážky u Střezetic připomínající prusko-rakouskou bitvu z roku 1866 u Hradce Králové.
/FOTOGALERIE/ Příslušník 1. československého armádního sboru v SSSR a přímý účastník Dukelské i Jaselské operace plukovník ve výslužbě Jan Ihnatík dnes, ve středu 1. března, oslavil 95. narozeniny.
Rakovník- Jeden z posledních žijících samurajů Tanaka Koshiro (20. 8. 1940) se sešel se zástupci rakovnické policie a městskými strážníky, aby jim předvedl ukázky svého bojové umění.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, velení armády a tajné služby nebyli dostatečně připraveni na ofenzivu z léta 2014, která si vyžádala životy více než 2200 Palestinců a desítek Izraelců. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy státního izraelského kontrolora. Netanjahu kritiku odmítl.
Liberecko, Jablonecko - Nacistické poklady budou tématem jedné z prvních výstav, kterou Severočeské muzeum v Liberci chystá po rozsáhlé dvouleté rekonstrukci, která za rok začne.
Hředle - Bývalá záložní nemocnice, kterou v sedmdesátých letech postavila tehdejší československá vláda pro případ vypuknutí války či pandemie v obci Hředle na Berounsku, je opět na prodej.
Bezmála rok. Takový je aktuální časový odhad, jak dlouho od započetí prací nakonec bude trvat výstavba dvou výtahů na hlavním nádraží. Hotovy mají být v červnu tohoto roku.
Členové Československé obce legionářské Kladno se dozvěděli smutnou zprávu, po těžké nemoci zemřel Václav Hanf. Jeho nelehký životní osud se zakončil v sobotu 18. února 2017 ve věku nedožitých 83 let. Každoročně jsme se s ním potkávali v Lidicích, u příležitosti vypálení Lidic.
Brno - Na filmovém plátně tropila hlouposti a jako majitelka zchátralého hotelu okouzlila bohatého průmyslníka Oldřicha Nového. Hvězda protektorátního filmu, brněnská rodačka Nataša Gollová, by se v pondělí dožila sto pěti let.
Kladno – Až gól v samotném závěru definitivně zlomil odpor houževnatých Ústečanů. Hokejisté Slovanu prohráli v úvodní čtvrtfinálové bitvě WSM Ligy na ledě Kladna 1:3, třetí gól přitom inkasovali až čtyři minuty před koncem zápasu.
Kladno – Hvězdné války: Epizoda II. Kladeňáci vrací úder. Tímhle transparentem, doplněným hudebním doprovodem Lukasovy hollywoodské filmové série, přivítali fanoušci Kladna své miláčky v prvním duelu čtvrtfinále play off s Ústím nad Labem. Podobně jako loni Rytíři první bitvu s tímhle sokem zvládli po výsledku 3:1, ale jedno je jasné: odplata – pokud vyjde – bude hodně bolet.
Lubomíru Bystroňovi z Paskova je jednašedesát let a více než dvě dekády se urputně věnuje hledání nacistického pokladu, který by měl podle něj být ukryt v lesích nedaleko Budišova nad Budišovkou.
Praha /ROZHOVOR/ - Lékař Josef Kulvait se narodil v roce 1928 v jižních Čechách. Ačkoli měl blízko ke svému domovu i rodičům, část svého života strávil v různých koutech republiky. Kvůli svému povolání pomáhal tam, kde bylo potřeba. Okamžitě po studiu tak byl poslán do pohraničí, kde podle jeho slov byly podmínky i vybavení primitivní. Mnohem raději by se ale v té době viděl blíže svému domovu.
Liberec – Vojáci v dobových uniformách, na Nerudově náměstí polní lazaret, před radnicí velitelský stan, areál ve Vesci napěchovaný diváky. Sdružení Archa 13 už finišuje přípravy na letošní rekonstrukci Bitvy u Liberce.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Třeba to opravit a ne opustit! Těžko říci, zda sprejeři říkající si Deroj a Breck mysleli tyto slova vážně či ironicky. Nastříkali je každopádně mezi ruiny, které kdysi bývaly výstavními činžáky pro železničáře.
Jeden z nejmenších olomouckých hřbitovů bude kratší. Pohřebiště na Nové Ulici přijde o zadní část u heliportu letecké záchranky, ze které se stane park. Počítá se také s přesunem památníku k dnes neoznačeným masovým hrobů z doby po válce.
Chodov - Významný předválečný chodovský fotograf Willi Huttig, nositel řady ocenění z mezinárodních výstav a soutěží, který fotografoval i světové celebrity, se načas vrátí do svého rodného města. To se totiž rozhodlo připomenout tuto osobnost chodovských dějin výstavou jeho fotografií.
Ústí nad Labem – Znovu patřil k nejlepším a nejvytíženějším gólmanům základní části WSM Ligy. Ústecký brankář Jakub Soukup odchytal 38 zápasů, připsal si na konto dvacet výher a tři čistá konta. Šlo na něj nejvíce střel ze všech gólmanů soutěže a vytáhl také nejvíce úspěšných zákroků!
Hořovice – Češi a parkurové skákání na nejvyšší úrovni? Před válkou ano, po ní už moc velkých úspěchů nenajdete, socialismus prostě koně neměl rád. Po roce 1989 se vše začalo zvolna měnit a jedním z důkazů je hořovický Aleš Opatrný.
Kladno - Na základě návrhu Československé obce legionářské Kladno schválilo zastupitelstvo města Stochov předání čestného občanství válečné veteránce Marii Matějkové. Slavnostně bylo ocenění válečné veteránce sztarostkou Miloslavou Becherovou, za účasti místostarosty Romana Foršta a Jany Suprunové.
Přimda – Muzeum v Přimdě je muzeem vysloveně regionálním a zaměřuje se na exponáty, které dříve byly věcmi mnohdy všedními, na předměty každodenní potřeby. Muzeum se po loňské premiéře a slavnostním otevření pro veřejnost nyní připravuje na letošní sezónu.
Poměrně zapomenutý žánr strategických her oživuje druhý díl ze série Halo Wars. Zároveň se jedná o první velkou Halo hru, která se po dlouhých letech dostala kromě konzole Xbox také na počítače. Novinka patří mezi Xbox Play Anywhere, při koupi jedné verze tak dostanete tu druhou a můžete hrát na konzoli a počítači zároveň. Dosažený postup je automaticky synchronizovaný.
Plzeň - Letos v lednu uplynulo sto deset let od narození malíře Vladimíra V. Modrého (nar. 15. 1. 1907 v Plzni–Radčicích, zemřel 6. května 1976), významného umělce i statečného člověka, který je neodmyslitelně spjat s Plzní.
Česká pobočka dětského fondu UNICEF vyhlásila humanitární sbírku na pomoc milionu hladovějících dětí v Jižním Súdánu. O kritické situaci v některých regionech Jižního Súdánu dnes hovořili představitelé OSN i jihosúdánské vlády. V zemi zmítané konfliktem a hospodářskou krizí hlad ohrožuje téměř polovinu populace.
Tábor - Zájemci o historii se setkali v sobotu od 14 hodin u táborského meteorologického sloupu, aby společně vyrazili na další sobotní vlastivědnou procházku, tentokrát na téma Po ulicích Nového Města.
Praha - Po dlouhé nemoci zemřel ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic za druhé světové války. Dožil se 82 let. Informaci České televize (ČT) v neděli ČTK potvrdil Památník Lidice. Z takzvaných lidických dětí zůstává naživu 12 lidí, uvedla ČT.
Šumava - Mediální debatu k novele zákona o ochraně přírody a krajiny v době „po senátní verzi" „obohatil" jeden důležitý prvek. Touha některých starostů šumavských obcí vyhrotit za každou cenu argumentační spor a ve svaté válce za svoji pravdu klidně i lhát.
Ústí nad Labem - Autentický artefakt z bitvy u Stalingradu z druhé světové války darovala do sbírky ústeckého muzea Ústečanka Jelena Vičanová. Jde o čepici sovětského vojáka vykopanou desítky let po válce na někdejším nejvýznamnějším bojišti 2.světové války na východní frontě.