Kreativ

ŠTÍTEK: válka

V Louce se střílelo. Balada pro banditu měla premiéru a oslavila výročí 95 let

Louka – Ve znamení pětadevadesátky byla sobotní premiéra Balady pro banditu, kterou připravili pro vyprodaný sál v kulturním domě v Louce místní divadelníci. Právě devadesát pět let totiž uplynulo jak od vzniku luckého ochotnického souboru, tak od smrti legendárního rusínského zbojníka Nikoly Šuhaje krátce po první světové válce.

Dačičáci si na referendum ještě musejí počkat

Dačice – Osud pomníku obětem válek, který byl loni přestěhovaný do jiné části Kancnýřova sadu v rámci celkové revitalizace parku v Dačicích, se opět dostal na program tamních zastupitelů.

Miloš Forman slaví 85. narozeniny

Čáslavský rodák Miloš Forman slaví dnes životní jubileum – 85. narozeniny. I když žije světový režisér, scenárista a herec Miloš Forman již řadu let ve Spojených státech amerických, Čáslavští na něj nedají dopustit.

Vojáci od Zborova se budou bít v Nymburce

Nymburk - Lehce dusná podvečerní atmosféra ve vojenském táboře před bitvou, vojáci v uniformách z první světové války, dobová technika i rekvizity… S tím vším se budou moci seznámit fanouškové české historie u příležitosti stého výročí památné bitvy u Zborova. Město si ji připomene v květnových dnech jedinečnou kulturní akcí.

Skauti pátrají po osudu otce filmového režiséra Miloše Formana

Praha - Skauti pátrají po podrobnostech životního osudu otce filmového režiséra Miloše Formana. Rudolf Forman, jenž býval skautským vedoucím v Čáslavi, zemřel v koncentračním táboře Buchenwald. Pátrání po detailech jeho života je součástí projektu Hrdinové války, v němž skauti zjišťují podrobnosti o skautech a skautkách, kteří zahynuli při druhé světové válce. Novinářům to řekla mluvčí Junáka - českého skauta Jitka Taussiková.

Anna Rousková: Viděla, jak na Emauzy začaly padat bomby

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Anna Rousková je rozená Pražačka. Třicet let strávila jako sboristka v Národním divadle a podle jejích slov si tu nikdo žádné servítky nebral. Ať už byl u moci kdokoli. Přesto léta plná bojů a nečekaných zvratů přinesla i jí do cesty nejrůznější překážky.

Antonín Kalina vyvedl děti z buchenwaldského pekla

Třebíč - Vysočinský rodák Antonín Kalina má od pátku ve svém rodném městě, v Třebíči, pamětní síň. Nyní má každý možnost snadno se seznámit s osudem zachránce devíti set židovských dětí za druhé světové války. Návštěvníkům se také dostane vysvětlení, proč trvalo tak dlouho, než byl Kalina objeven a jeho čin začal být oceňován.

VIDEO: Srovnáno! Jestřábi si v druhé bitvě o Hanou se Zubry poradili

Prostějov, Přerov – Série je srovnaná! Druhé dějství války o Hanou získali na domácím ledě prostějovští hokejisté. Na rozdíl od čtvrtku méně faulovali a ušetřené síly vrhli do útoku. Tam hosty přetlačili a celkově jim nasázeli čtyři branky. Sami zásluhou výborného Kantora inkasovali jen dvakrát.

Střekovský ples letos zřejmě nebude, zastupitelé odešli domů

Střekov – Kuriózní situace nastala během nedávného jednání zastupitelstva na Střekově. Před schvalováním kulturních aktivit pro rok 2017 se část z přítomných 13 politiků zvedla od jednacího stolu a odešla domů. Součástí balíčku akcí byl ale také tradiční Střekovský ples, který teď s největší pravděpodobností obvod zruší.

Na Monte Grappa šli po stopách padlých rodáků

Hustopeče – Za první světové války se tam tvrdě bojovalo, dnes je opevnění na vrcholu italské hory Monte Grappa v nadmořské výšce 1 775 metrů cíl turistů. Na místo, kde v nelítostných bojích zahynuly desetitisíce vojáků, se rozhodla podívat skupina lidí z okolí Hustopečí v čele s historičkou Soňou Nezhodovou.

Extremisté na západě Sýrie zesílili boje, zahynulo 70 radikálů

V bojích dvou extremistických povstaleckých skupin na severozápadě Sýrie přišlo od pondělka o život na 70 radikálů. Podle agentury AP jde o jedny z nejtěžších střetů mezi extremistickými skupinami v občanské válce v Sýrii za několik let. Zintenzivnění bojů vzbuzuje obavy z nárůstu dalšího násilí v předvečer mírových rozhovorů v kazašské metropoli Astaně.

Před 100 lety se narodil katolický kněz a teolog Oto Mádr

Praha - Katolický kněz Oto Mádr, který se narodil před 100 lety, 15. února 1917, patřil mezi přední české teology. Za komunismu byl dlouhá léta vězněn, vedl tajné bytové teologické semináře a spolupracoval s Chartou 77. Mádr, vyznamenaný Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, byl od roku 1999 kanovníkem Vyšehradské kapituly a šéfredaktorem Teologických listů.

Měli jen velké oči, zní výtka k přebytku Břeclavi za minulý rok

Břeclav – Přestože vedení Břeclavi plánovalo schodek ve výši několika desítek milionů korun, nakonec se loňské hospodaření města dostalo do plusu. V konečném součtu jde o sedmnáct milionů korun. Z koalice i opozice zní shodné hlasy, že výsledek byl předpovídatelný. Míra spokojenosti je ale odlišná.

Totožnost nebožtíků pomohou odhalit knoflíky a amulet

Jičín – Při rozšíření septiku u jičínské hvězdárny stavbaři objevili lidské kosterní pozůstatky. Přivolaní archeologové zjistili okraj hrobové jámy s velkým množstvím kosterních pozůstatků, které patřily 50 – 60 lidským jedincům.

Totožnost nebožtíků pomohou odhalit knoflíky a amulet

Při rozšíření septiku u jičínské hvězdárny stavbaři objevili lidské kosterní pozůstatky. Přivolaní archeologové zjistili okraj hrobové jámy s velkým množstvím kosterních pozůstatků, které patřily 50 – 60 lidským jedincům.

Spolujízdu Uber čeká víc kontrol. Brno zvažuje dokonce i soud

Brno – Jízdu, která končí až u policejního auta, zažila řada uživatelů služby Uber v Brně. Od začátku února policie musela řešit desítky oznámení na řidiče Uberu. Město chce pokračovat v kontrolách, dokončit právní analýzu a zvažuje i soud.

Třebíčským lazaretem prošly tisíce vojáků

Třebíč - Tři budovy, na čtyři stovky lůžek a tisíce nemocných. Tak vypadal třebíčský lazaret za první světové války. Hlavním a prvním místem třebíčského lazaretu byla budova nemocnice. Právě ta, kterou v loňském potkala demolice.

OBRAZEM: Třebíč opraví válečné hroby

Třebíč - Josef Mládek se narodil v Třebíči v roce 1883. První světová válka jej zastihla na začátku čtvrté desítky let života. Musel narukovat. Do své rodné Třebíče se sice vrátil, ale ne na dlouho. Šestého září roku 1917 v třebíčské nemocnici skonal.

Armádní muzeum na Vítkově čeká stamilionová rekonstrukce. Začít by měla letos

Praha - Historická budova armádního muzea Vojenského historického ústavu (VHÚ) na pražském Žižkově se po letech odkládání dočká opravy. Rekonstrukce by měla začít ještě letos, muzeum a jeho expozice by novou podobu měly dostat do tří let. V pondělí to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Oprava bude stát do 600 milionů korun. Vytvořen bude například nový vchod a výstavní prostory se zdvojnásobí.

Waltersdorf vypálila armáda, dnes je stejném místě městys

Moravská Nová Ves – Ve středu městyse dohlíží na každodenní ruch socha Tomáše Garriguea Masaryka. Nedaleko stojí obecní úřad, kostel a ještě o kus dál lze najít sklepy vinařů. Tak vypadá současná podoba Moravské Nové Vsi – městyse na hranici okresů Břeclav a Hodonín. Nic z toho však už nepřipomíná ves, která byla na stejném místě o několik set let dříve.

Válka sousedů z Kojetic paralyzovala jednání zastupitelstva

Střekov – Vyhrocené zasedání zastupitelstva zažili ve čtvrtek na Střekově. Na průběh jednání kvůli dvěma znesvářeným skupinám sousedů z Kojetic musela dokonce dohlížet i městská policie.Rozbuškou se stal bod programu o zřízení osadního výboru. 

Dimkovská je dobrá. Není možné žít z půlky sama sebe

Brno /RECENZE/ – Román nejslavnější makedonské autorky Lidije Dimkovské Náhradní život právě vyšel v českém vydání. Spisovatelka sama získala Evropskou cenu za literaturu, čímž bych tuto kritiku mohl ukončit. Jsou ceny, o kterých se nediskutuje, a pak jsou ceny, které znehodnotí jakékoli literární dílo. Uvažme však, že jde o generačně mladší spisovatelku a navíc příslušnici malého národa, tedy bylo jistě namístě přijmout takové ocenění (neboť, kdo krom jiných slovanských národů ví o existenci Makedonie, a to nikoli té řecké) a zároveň jako žena pochopila to, že jen velmi málo literárních cen je přiřknuto spisovatelkám.