Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Lidé často vidí jen materiální stránku, tvrdí organizátor pochodu do Sýrie

Brno /FOTOGALERIE/ - Přes týden studuje v Praze, o víkendu pomáhá organizovat protestní pochod do syrského města Aleppa. Třiadvacetiletý Martin Madej věří, že osudy lidí trpících ve válce na Blízkém východě jsou propojené s životy lidí i v České republice. Symbolizuje to pro mě víc věcí, hlavně je třeba nebýt lhostejný tomu, co se děje ve světě. Důležité je i kriticky myslet a neposlouchat jenom to, co někdo navykládá," vysvětlil mladík.

Karel Gottstein dokázal fotografovat kravským okem

Ústí nad Labem – Fotografoval bedýnkami vyrobenými na koleni. Ústečan Karel Gottstein dokázal s nimi vyrobit panoramatickou fotografii o úhlu záběru 75 stupňů v době, kdy to neuměly ani renomované světové firmy. Přitom ho to nestálo víc, než dvacetikorunu. Nejslavnější „škatulkou" je dodnes jeho Bednaflex.

Králova řeč v Hradišti je „koktavým" koncertem Pavla Hromádky

Uherské Hradiště /VIDEO/ – Potleskem ve stoje ocenilo publikum Slováckého divadla v sobotu večer tamní druhou letošní premiéru, inscenaci Králova řeč. A jsou to zejména skvělí dva Pavlové, představitelé hlavních rolí, kteří pod režijní taktovkou zkušeného Igora Stránského vtiskli svým postavám mimořádně přesvědčivý výraz.

Varhaníka neodradili komunisti ani červotoč

Malé Svatoňovice - Kvůli lásce ke kostelním varhanám si Karel Müller vytrpěl své. Za komunismu kvůli nim žil v útlaku, přesto jsou jeho zálibou. Ve volném čase opravil už osmery varhany v Krkonoších i pod nimi.

Raduňský zámek byl původně středověkou tvrzí

/HISTORIE/ Středověkou tvrz přestavěli během 16. a 17. století Tvorkovští z Kravař a Bruntálští z Vrbna na renesančně-barokní zámek. Další proměnou, tentokrát novoklasicistní, prošel areál během 1. poloviny 19. století za Larisch-Mönnichů a Blücherů z Wahlstattu.

Příběh, který by nejraději Antonín Hála zaspal

Ústí nad Labem - Doba už je taková. Ti co mají hodně , chtějí ještě víc a ti co celý život dřeli na mizerný důchod chtějí pomáhat. Bezdomovců tu máme dost, v té zimě si užijí své. Běžný smrtelník nemusí žít tzv. na ulici, má práci a přesto si nevyskakuje. Co třeba taková samoživitelka s patnáctiletou dcerou. Když nechodí alimenty, nastane problém. Říká se, že každý je strůjcem svého štěstí, tak si vyslechněte příběh Antonína Hály.

Holokaust je nejhorším příkladem netolerance, zaznělo v Senátu

V Senátu dnes proběhla vzpomínka na oběti holokaustu. Řečníci varovali před nárůstem xenofobie, novou hrozbou antisemitismu, ale i důsledky politické korektnosti. Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska.

Herec Pavel Majkus: Králova řeč je slovní ping pong

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Dlouho očekávaná novinka Slováckého divadla je tady. Už zítra se prvním divákům v režii Igora Stránského představí příběh o přátelství mezi koktavým králem Bertiem a jeho svérázným logopedem Lionelem Loguem. Toho hraje Pavel Majkus.

Historik Toman Brod: Nejdůležitější byla víra, že přežijete

Praha /ROZHOVOR/ - Židovští vězni, kteří za války odjížděli z Terezína na východ, si možná mysleli, co horšího je může čekat než umírání v ghettu. Mýlili se. Ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi zahynulo přes 1,5 milionu vězňů. I proto si 27. leden, kdy jej v roce 1945 osvobodila Rudá armáda, připomínáme jako Den památky obětí holocaustu. „Byl jsem naivní dítě, ale to byla moje záchrana," vzpomíná na okupaci Toman Brod.

V Praze představili knihu Shakespearových převyprávěných her

Praha - V pražském Divadle Viola ve čtvrtek představili knihu Renáty Fučíkové „William Shakespeare 12 převyprávěných her v historických souvislostech". Publikaci s více než 400 originálními ilustracemi autorky pokřtila herečka Taťjana Medvecká, která v minulosti například hrála v Králi Learovi postavy Regan a Cordelie, a autor překladu Jiří Josek.

'Pasťák' v centru Kostelce nadále chátrá

Královéhradecko, Kostelec nad Orlicí - Pomalu chátrající budovy bývalého „pasťáku" téměř v centru Kostelce nad Orlicí vzbuzují zájem a rozhořčení místních občanů. A to z prostého důvodu, jsou několik prázdné a jejich budoucnost je ve hvězdách.

Komu patří domy ze země nikoho?

Vidnava – Vybitá okna, propadlé stropy i střecha. Tak vypadá dům číslo popisné 5 v ulici Krasov ve Vidnavě. Stát stejně jako u dalších čtyř domů poblíž hledá jeho vlastníka.

Vítězka dějepisné olympiády má ráda dokumenty i návštěvy památek

Domažlice – Doplňovačky, fotoúkoly, klasické testovací otázky i přesmyčky. Účastníci okresního kola dějepisné olympiády si letos užili různé typy úkolů.Nejlépe se s nimi vypořádala Markéta Kostlivá z klenečské základní školy, která porazila 15 dalších soupeřů.

Františkánský klášter měl velice pestrý osud

/HISTORIE/ Objekt ze 17. století dvakrát vyhořel a v 18. století sloužil jako veřejná nemocnice. Během války v něm byl vojenský karanténní lazaret, od roku 1852 se stal Slezskou zemskou nemocnicí. Po roce 1900 osiřel a nyní je využíván muzeem a částečně ke komerčním účelům.

„Pasťák“ v centru Kostelce nadále chátrá

Kostelec nad Orlicí - Pomalu chátrající budovy bývalého „pasťáku" téměř v centru Kostelce nad Orlicí vzbuzují zájem a rozhořčení místních občanů. A to z prostého důvodu, jsou několik prázdné a jejich budoucnost je ve hvězdách.

Památník v parku v novém

Jablonec n. N. - Jablonec se už teď připravuje na 100. výročí ukončení první světové války v příštím roce. Na letošek jsou naplánovány opravy památníků na tuto událost ve městě.

Pavel Koupal: Za komunistů si lidé odvykli myslet, řídila je strana

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Narodil se uprostřed války a už jako čtyřletý se pokoušel přeštípnout německý telefonní kabel. Odboj měl v krvi od malička. Pavel Koupal prožil dětství v Roztokách u Prahy. Jeho dětské osudy formoval zejména otec a dědeček, oba byli velkými osobnostmi. V jeho paměti tak zanechali nesmazatelnou stopu.

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

Fanoušci za retro dresy utratili téměř 120 tisíc, nejdražší byl Šťastného

Zlín – Zatímco v Brně finišoval vítězný zápas mezi Kometou a hokejisty PSG Zlín (4:2), na aukčním portálu Aukro se strhla hotová finanční „válka" o retro dresy ze slavnostního zápasu proti Hradci Králové k výročí 88. let od založení zlínského hokeje. Fanoušci vydražili 22 kusů dresů za necelých 120 tisíc korun, které poputují na dobročinné účely.

Dům po zemřelé z židovského ghetta připadl státu

Benešov - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM ) v Benešově získal po dvouletém šetření domek se zahradou, který byl v katastru nemovitostí zapsaný na nedostatečně identifikovaného vlastníka.

FOTO: Muzeum trápí vlhko i nedostatek prostoru

Ústí nad Labem - Více než milion sbírkových předmětů spravuje třetí největší městské muzeum v republice. To ústecké. Už dávno svým významem přesahuje město i kraj. Bohužel to přináší i velké problémy.

Studenti vás zvou na výstavu

Nové Strašecí – Studenti Gymnázia Jana Amose Komenského v Novém Strašecí připravili pod vedením Zuzany Haiflerové výstavu s názvem – Pár nátisků jen a dost! 

Igor Stránský: Králova řeč je nejlepší text poslední doby

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Příběh o koktavém následníku trůnu Bertiem, který vlivem nečekaných událostí nastoupí na trůn jako Jiří VI., uvede Slovácké divadlo už příští sobotu, jako svou druhou inscenaci tohoto roku. Režie se chopil Igor Stránský, který v rozhovoru ro Deník říká: "Jde především o výrazný lidský příběh dvou osobností, společensky od sebe značně vzdálených, které k sobě nalézají osobitou cestu."

Vyhubení Židů zpečetili nacisté ve Wannsee za 90 minut

Berlín - Pouhou hodinu a půl stačilo nacistickým špičkám k definitivnímu ortelu nad miliony evropských Židů. Porada v berlínské vile Wannsee před 75 lety, 20. ledna 1942, nerozhodla o vyhubení Židů, protože holokaust probíhal už od přepadení SSSR 22. června 1941, nýbrž sloužila ke koordinaci mezi různými úřady.

Sierra Leone si připomíná výročí od konce diamantové války. Země ale trpí dál

Přesně před 15 lety skončila mírovou dohodou "diamantová válka" v Sieře Leone. Táhla se dlouhých 11 let a během celé doby si vyžádala na 50- až 75 tisíc obětí. Dalších 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Za příčinou stálo nerostné bohatství této bývalé britské kolonie. Válčilo se zejména o "krvavé diamanty". Násilnostem neunikly ani děti, které byly naverbovány do války přímo ve vesnicích. Klid zbraní přinesla do země v lednu 2002 až intervence britských vojáků na straně vládních sil.

Pražský hrad připomene Marii Terezii a vznik Československa

Praha - Pražský hrad si letos ve svém výstavním programu bude připomínat 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. České královně bude také věnována stálá expozice v Rožmberském paláci známém jako Ústav šlechtičen. Hrad se už také některými expozicemi začne připravovat na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu, které připadají na příští rok. V úterý to sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.