Své speciální a neopomenutelné místo má každý rok v prlovském kalendáři akcí pietní akt připomínající smutné události, jež se v této valašské vesničce odehrály na konci II. světové války.
Také v těchto jarních dnech žasnete nad krásou sněženek? Víte jak se zrodila galantofilie neboli posedlost sněženkami? Tento příběh začal v roce 1854, když Francie, Británie a Turecko vstoupily do války s Ruskem.
Kolektiv umělců, výtvarníků a organizátorů z mikroregionu Frýdlantsko ve snaze pomoct ukrajinským dětem zasaženým válkou pořádá 1. ročník benefičního festivalu, kde se čtyřech scénách, na nichž se vystřídají kapely a tělesa nejrůznějších žánrů, výtvarná výstava studentů frýdlantských škol, dokumentární minimaraton s besedami a součástí bude i divadlo a taneční zábava. Akce se koná 14. dubna.
Sbírky, pomoc s ubytováním nebo s hledáním práce. To vše zajišťují ve městě pro příchozí ukrajinské uprchlíky pracovníci Charity Vyškov. Na lince 733 742 300 nabízejí potřebným podporu a kromě oficiálního celorepublikového sbírkového konta Charity Česká republika rozmístili ve Vyškově i statické pokladničky v Komunitním centru, Kostelní 2 a na Morávkově 745/1a.
Papež František zvažuje, že navštíví Kyjev. „Ano, je to možné," řekl v sobotu novinářům v letadle cestou na Maltu. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedl. V projevu na Maltě, kde je na dvoudenní návštěvě, dnes ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty. Mluvil o stínech války přicházejících z Východu.
Obléhání Mariupolu si vybralo svou daň v podobě téměř zdevastované metropole a dosud asi pěti tisíců mrtvých, včetně 210 dětí, jak uvedly ukrajinské úřady. Přes blokádu je těžké dostat humanitární pomoc k přeživším a skrývajícím se obyvatelům, případně je evakuovat z denně ostřelované oblasti. Někteří ale měli štěstí a podařilo se jim uprchnout do bezpečí. Tři mladí lidé podali svědectví o děsivém útěku a o tom, jak se jejich životy navždy změnily.
Byl učitelem a zase jím být chce. Až skončí politickou kariéru, vrátí se do Základní školy v Bánově k dětem. Možná i proto Petr Gazdík (STAN) rozumí všem problémům českého školství víc než kterýkoli jeho předchůdce. Momentálně řeší především uprchlickou krizi, ale s Deníkem mluvil také o tom, jak chce proměnit tuzemský vzdělávací systém.
Oslava prvních narozenin je v každé rodině velkou událostí. Nejinak by to bylo i v rodině malého Andreje z Ukrajiny. To by však v jeho rodné zemi nesměla řádit válka.
Mladý pianista v ukrajinském Lvově hraje na klavír skladbu Time z amerického filmu Počátek. Nevšímá si přitom protileteckých sirén, které se rozezněly městem, ani policistů, kteří posílají místní do úkrytu. Naopak spustí ještě hlasitěji a hudba rozráží ostré tóny výstrahy. Na video, které se stalo emotivním symbolem boje ukrajinských umělců proti ruské okupaci, reagoval také samotný autor skladby Hans Zimmer.
Taťjana Pergler má s přípravou cizojazyčných dětí od mateřské po vysokou školu letité zkušenosti. Pochází z Kazachstánu, v ČR žije třicet let, vystudovala humanitní vědy na pedagogické fakultě a politologii. Je zakladatelkou a ředitelkou 1. Slovanského gymnázia v Praze, kde se vzdělává spousta cizinců. Proto se také její škola jako první přihlásila k projektu Ukrajinské jednotřídky, který má usnadnit výuku dětí, které prchly před Putinovou agresí do ČR.
Obnovený památník Obětem světových válek odhalilo minulý týden vedení města Karlovy Vary. Zatímco dva památníky vztahující se ke světovým válkám a jejich obětem se nacházejí před lázeňským sanatoriem Thermal, ne všichni obyvatelé Karlových Varů vědí, že další také kdysi stával v Olšových Vratech.
Není to ani na týden, ani na měsíc, možná ani do léta. Uprchlická krize, kterou vyvolala agrese putinovského Ruska na Ukrajinu, bude potřebovat dlouhodobá řešení, na která se ani Česko zatím nepřipravuje. Ukrajinští uprchlíci tu mohou zůstat i několik let nebo navždy.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již 36. dnem. Na Ukrajinu dorazilo prvních šest dodávek americké pomoci. Ruští hackeři se v uplynulých dnech pokusili nabourat do sítě NATO. Ruští vojáci podle ukrajinských úřadů kopali v uzavřené Černobylské oblasti zákopy a nyní trpí nemocí z ozáření. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Spojené státy oznámily další balík sankcí směřujících na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již 35. dnem. Z Ukrajiny uprchly již více než čtyři miliony civilistů. Potravinová krize hrozí nejen Ukrajině, ale i zemím závislým na jejích dodávkách pšenice. Rusko má podle Ukrajinců potíže s nedostatkem vojáků. Spojené státy varovaly před cestami do Ruska. Mluvčí Kremlu Dmïtryj Peskov uvedl, že Krym patří Rusku.
Marička Padalková pracuje v tajných zpravodajských studiích na Ukrajině. Stala se známou tváří, která informuje miliony Ukrajinců o novinkách. Její příběh přiblížil aktuální situaci ukrajinských zpravodajců, kteří se rozhodli zůstat ve válečné zóně. Šestačtyřicetiletá žena patří mezi malou skupinu televizních moderátorů, kteří mají možnost informovat zemi o denním i nočním válečném dění a zároveň poskytovat psychologické rady od odborníků ze studia a praktické tipy na vše od etikety v krytu až po přežití útoku chemickými zbraněmi.
/FOTOGALERIE/ Místo osmihodinové pracovní doby čtrnáctihodinová šichta, místo historických materiálů naběračka. Miroslav Maňas, čtyřiatřicetiletý rodák z Valašských Klobouků, je jedním z těch, kteří v Praze vaří ukrajinským maminkám s dětmi.
/FOTOGALERIE/ Místo osmihodinové pracovní doby čtrnáctihodinová šichta, místo historických materiálů naběračka. Miroslav Maňas, čtyřiatřicetiletý rodák z Valašských Klobouků, je jedním z těch, kteří v Praze vaří ukrajinským maminkám s dětmi.
/FOTOGALERIE/ Tělocvičná jednota Sokol Malá Hraštice se aktivně účastní pomoci uprchlíkům svojí prací a nabídnutím prostor pro běžence před válkou zmítanou Ukrajinou. Jejich mottem je citát Tomáše Garrigue Masaryka: „Slušný člověk pomáhá vždy tomu, kdo toho nejvíc potřebuje. To se nám vrátí. Vždyť přece stojí za něco, že máme ve světě pověst slušných lidí.“
Derniéru hry Nejkrásnější válka odehrál v sobotu 26. března v Choceradech divadelní soubor OVJ Komenský. Téma známe asi všichni. Nepřítomnost válečníků nesnášejí jejich ženy dobře. A když se po jejich návratu z války dozvědí, že se chystají do další války, vzbouří se. Nasadí jedinou svoji zbraň, kterou mají. Ale ta je mocná. Obsadí hrad, ukryjí se v něm a se svými muži se odmítnou milovat, dokud nebude uzavřen mír. Vzájemné soupeření skončí usmířením.
/VIDEO/ S ruskou invazí na Ukrajinu nesouhlasíme a důrazně ji odmítáme. Takový vzkaz vyslali v pondělí ruští a běloruští studenti z brněnské Masarykovy univerzity. „Studenti naší univerzity prokázali obrovskou dávku odvahy. Rád bych je proto podpořil, protože s principem kolektivní viny máme historickou zkušenost a dle mého názoru to do demokratické společnosti nepatří,“ popsal rektor univerzity Martin Bareš.
Ruská agrese proti Ukrajině vyvolala největší humanitární krizi v Evropě od druhé světové války. Mimořádnou hned v několika směrech, jak počtem uprchlíků, tak jejich složením, když v drtivé míře převažují ženy a děti.
Jódové tablety jsou v poslední době žádaným zbožím a z pultů lékáren mizí doslova rychlostí blesku. Pomohl tomu i Brusel, který v uplynulých dnech vyzval členské státy EU k zajištění dostatečných zásob jódových tablet kvůli sílícím obavám z ruského jaderného úderu. Poukázal na to český ekonom Lukáš Kovanda s tím, že informaci přinesl list Financial Times. Jenže odborníci před panickým nákupem všeho, co připomíná jódové tablety, důrazně varují. Důvodů je několik.
Lidé prchající z války na Ukrajině nepotřebovali při příchodu jen slova povzbuzení a účast, ale především okamžitou pomoc. Zvládl kraj vše tak, jak si předsevzal? Deník se zeptal hejtmana Petra Kulhánka (STAN).
Dočasný domov lidem, kteří prchají před válkou na Ukrajině, připravily i sestry Boromejky z Prachatic. V rodném domu sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích mohou přijmout malé děti i starší lidi. Zázemí je nachystáno pro každého.
Invaze vojsk Vladimira Putina na Ukrajinu pokračuje již více než měsíc. Ve válkou zmítané zemi už bylo podle ukrajinských médií zabito 143 dětí, dalších 216 bylo zraněno. Na Ukrajině během válečných týdnů stoupl také počet předčasných porodů. Hackeři ze skupiny Anonymous oznámili, že se nabourali do serverů ruské státní televizní společnosti VGTRK.
Docent Petr Janeček, zástupce ředitele Ústavu etnologie FF UK, má nádherné zaměstnání. Vyučuje totiž moderní folklor. Jeho hlavním oborem jsou současné pověsti neboli městské legendy, z jejichž výzkumu vytěžil sérii úspěšných knížek Černá sanitka. Věnuje se ale také fámám, hoaxům, různým konspiračním teoriím. To vše spadá do oblasti dezinformací, na nichž mimo jiné stojí i současná válka Ruska s Ukrajinou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s ruskými novináři jako lživé odmítl tvrzení Moskvy, že se prý Kyjev jako první chystal zaútočit na separatisty ovládnuté části ukrajinského Donbasu. Moskva existencí údajného dokumentu o přípravách ukrajinského útoku odůvodňuje rozpoutání války proti Ukrajině.
Ruská armáda pokračuje v invazi na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu požádal mezinárodní společenství o dodávky vojenské techniky. Ukrajinská generální prokuratura zveřejnila údaje o obětech války z řad médií. Proruští separatisté v Luhansku chystají referendum o připojení k Rusku. Ukrajinská a ruská delegace budou od pondělka do středy jednat v Turecku, tvrdí Kyjev. Rusko později uvedlo, že delegace budou jednat 29. a 30. března, místo konání rozhovorů neupřesnilo.
Premiéry důležitých filmů mají ve vašem kině zvláštní atmosféru. Tím případem bude pro Veřejný sál Hraničář v neděli 27. března od 17.30 hodin novinka režiséra Tomáše Hodana, který točil i pohádku Čertí brko, seriály Strážmistr Topinka, Autobazar Monte Carlo či Dáma a Král), celovečerní Poslední závod. Sportovní film z Krkonoš o událostech před 1. světovou válkou má 100 minut, vstupné je 150/110 korun.
Rakouskem od počátku války na Ukrajině rezonuje kromě pomoci uprchlíkům a jejich začleňování do společnosti jedno zásadní téma. A to, jak moc zůstat jako země neutrální, a také, kde má rakouská neutralita vlastně své hranice.
/FOTOGALERIE/ V centru Prahy v sobotu demonstrovali Rusové žijící v Praze proti vojenské intervenci na Ukrajinu a prezidentovi Vladimíru Putinovi. Hodinu po poledni se sešli na náměstí Míru, odkud se vydali průvodem přes Václavské na Staroměstské náměstí. Pochodu se podle policie účastnilo zhruba 3000 lidí. Akce, kterou pod názvem Rusové proti Putinovi pořádal Pražský ruský protiválečný výbor, se obešla bez problémů.
V centru Prahy v sobotu demonstrovali Rusové žijící v Praze proti vojenské intervenci na Ukrajinu a prezidentovi Vladimíru Putinovi. Hodinu po poledni se sešli na náměstí Míru, odkud se vydali průvodem přes Václavské na Staroměstské náměstí. Pochodu se podle policie účastnilo zhruba 3000 lidí. Akce, kterou pod názvem Rusové proti Putinovi pořádal Pražský ruský protiválečný výbor, se obešla bez problémů.
Od začátku své kariéry patřil k výstředním fotbalistům, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor, se kterým řada lidí nemusí souhlasit. Španělský obránce Héctor Bellerín označil za rasistické to, jak se abnormálně řeší invaze ruských vojsk na Ukrajině s ohledem na to, že ve světě probíhala a probíhá řada dalších. Sedmadvacetiletý bek ale zároveň dodal, že je invaze vedená ruským prezidentem Putinem horor a utrpení.
Na mostecké střední škole studují dvě dívky, které s rodinami prchaly před hrůzami války na Ukrajině. Jedna chodí na zdravotnickou školu, druhá na obchodní akademii.
Je tomu už více než měsíc, co Ukrajinu na rozkaz prezidenta Vladimira Putina napadla ruská armáda. Jako jedno z prvních ukrajinských měst pocítil sílu ruské armády Charkov. Poměrně překvapivě ho však dodnes Rusové neovládli…
Čtyři dny a tři bezesné noci trvala Myle a jejím přátelům cesta z válkou sužované Ukrajiny. Do Prahy dorazili autem přes Rumunsko a Maďarsko, každý jen s taškou nejnutnějších věcí a touhou po teplé sprše a troše spánku.
/FOTO/ Místní, děti i šikovné ženy z Ukrajiny společně zvelebili květinami vstup do vinařské uličky Výmol v Moravské Nové Vsi. Do sázení se pustila v pátek před polednem i Nina z ukrajinského Dnipra, která před válkou v její rodné zemi unikla před třemi týdny právě do jihomoravského městysu. „Líbí se mi z této práce úplně všechno,“ svěřuje se mladá ukrajinská žena, která před válkou pracovala v pekařka.
/FOTOGALERIE/ Ten, kdo se těšil, jak si konečně zatančí na reprezentačním plesu hlavního města, má smůlu. Praha akci ruší, důvodem je válka na Ukrajině.
Jan Lipavský vede českou diplomacii, ačkoliv ministrem zahraničí málem nebyl. Hlavu si postavil prezident Miloš Zeman, když ho původně kvůli jeho postojům, mládí a bakalářskému vzdělání odmítl jmenovat. Pak ale změnil názor a z Piráta Lipavského se stal důležitý člen vlády v jejím jednotném a principiálním postoji k Putinově agresi na Ukrajinu. Na rozdíl od prezidenta ČR nemusel Jan Lipavský měnit svůj názor na ruského prezidenta a jeho imperiální choutky ani o píď.
/ROZHOVOR/ Ústečanka Danuška Jírová v dubnu oslaví sto let. Po celý život učila děti a byla náčelnicí Sokola. Hrála na housle, na klavír, zpívala. Dokonce stále píše vlastní básně. A také je recituje, naposledy při oslavě Mezinárodního dne žen v ústeckém Domě kultury.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul měsíc. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k ní nemuselo vůbec dojít, kdyby západní země proti Rusku zakročily dříve. Podle USA však Rusku válka nepřinese nic dobrého, vyjde z ní slabší jak ekonomicky, tak politicky. OSN potvrdila nejméně 36 případů únosů ukrajinských civilistů. Další země pak uvalují sankce na občany Ruska i Běloruska.
Ruská invaze na Ukrajině zasáhla i domov sedmasedmdesátiletého Alekseje Klekova. Azyl pro sebe i svou rodinu našel v Brně. Na místě, které mu před mnoha lety přirostlo k srdci. Na střelnici v Soběšicích, kde se v roce 1963 stal juniorským mistrem Evropy v brokové střelbě.