Nepřepisovat dějiny, ale neklanět se agresorovi – v takovém duchu se letos ve většině měst a obcí v Pardubickém kraji ponesou oslavy konce druhé světové války. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině řada měst řešila, jak letos k oslavám přistoupit. Pietní akce se neruší, někteří starostové jsou však v projevu připraveni odsoudit jednání Vladimira Putina. Přístup politiků kvituje i ukrajinská komunita, která v Česku žije.
Už déle než čtvrt století Mise Velichovky připomíná události z konce druhé světové války – příjezd vojáků americké armády do sídelního místa tehdejšího velitelství armády „Mitte“ (Střed), kterému velel polní maršál Ferdinand Schörner.
Ke 40. výročí Domu Hanse Eisenmanna (HE) v Neuschönau v Národním parku Bavorský les uspořádá tato instituce 20.-22. května česko-bavorský jazzový víkend s osmi kapelami. Má být pod širým nebem a zdarma, v případě nepříznivého počasí uvnitř.
Na obvyklých místech, která připomínají oběti válek se v pátek 6. května konaly za účasti vedení města Benešova, Českého svazu protifašistických bojovníků, Československé obce legionářské a Sdružení válečných veteránů ČR vzpomínkové akce.
Inflace, zdražování, nejistota na světových trzích i válka na Ukrajině – hodně lidí přemýšlí, kam uložit své úspory, aby jim z nich alespoň něco zbylo. Známky jsou jistá investice v nejistých časech. Jen musíte vědět, jak na to. A pokud potřebujete v krizi peníze, prohrabte doma své sbírky. Třeba v nich najdete schovaný poklad.
Vždycky jsem rozuměla větě, že víra je dar. Měla jsem za to, že osvobozuje od pochybností, mírní zoufalství a dodává sílu v nejtěžších chvílích. Ale mýlila jsem se. I člověk hluboce věřící může pochybovat a klást si nekonečné množství znepokojivých otázek. Rozhovor s plzeňským biskupem Tomášem Holubem mě o tom přesvědčil.
Ve Volyni si připomněli ve středu 4. dubna 2022 konec druhé světové války. V rámci programu Od války k válce, který je pořádaný u příležitosti 77. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou, si mohli lidé prohlédnout vojenskou techniku, potkat se s vojáky v dobových uniformách, prohlédnout si vojenský tábor a také vyslechnout pamětníky, kteří zavzpomínali na válečná léta. Aktuální fotky z oslav i historické snímky z osvobození Volyně nám poskytl Václav Vostradovský - děkujeme!
Po dlouhých 77 letech se vrátila zpět do Česka předválečná kronika Dobrné. V děčínském archivu, kam ve čtvrtek 5. května originál přivezli němečtí archiváři, měli doposud jen faksimile. Pro české historiky i pro obec samotnou je to významný okamžik. V kronice jsou totiž opsány i dokumenty ze života Dobrné, které se v originálech už nezachovaly.
Přestože valná většina světa nazývá to, co se od 24. února děje na Ukrajině, válkou, ruský prezident Vladimir Putin takové pojmenování odmítá. Podle něj jeho vojáci provádějí speciální vojenskou operaci. Západní analytici a odborníci se však domnívají, že se to s 9. květnem může změnit. Někteří z nich totiž od Ruska očekávají formální vyhlášení války Ukrajině. Proč je tento den pro Ruskou federaci tak klíčový?
Začátek května patří na jihu a západě Čech oslavám konce II. světové války. U příležitosti oslav osvobození zavítala ve čtvrtek 5. května 2022 do Strakonic kolona vojenských vozidel Klubu třetí armády Plzeň. Lidé si mohli prohlédnout válečnou techniku a vyfotit se s vojáky, připomněli si, že letos uplynulo 77 od konce války, která přinesla mnoha lidem do života utrpení a obavy.
Burácení vrtulníků, proslovy členů generálního štábu, česká státní hymna. Tak 5. května vypadalo vzpomínkové setkání nedaleko Kramolína na Třebíčsku. Zde stojí památník odbojové skupiny Spelter, která se na toto místo na padácích snesla přesně před osmasedmdesáti lety – v noci ze 4. na 5. května 1944. Jejím cílem bylo posílit odbojovou a zpravodajskou činnost a navázat spojení s Londýnem.
Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát zavítáme do podniku Jaroslava Mráze, který od poloviny 30. let minulého století rozšířil dosavadní program továrny na chladící stroje o výrobu letadel.
/ROZHOVOR/ Už téměř měsíc obléká Ukrajinec Hlib Buchal dres Sigmy Olomouc. Na svém kontě má tři starty za třetiligové béčko a také i premiérový gól. Jaká ale byla jeho cesta na území České republiky? „Měl jsem štěstí, že jsem byl v Turecku, když válka začala, jinak bych nemohl opustit Ukrajinu. Celkově ale stále nevěřím, že se něco takového děje. Jsem rusky mluvící Ukrajinec, říkají, že právě nás přišli zachránit, ale neprosili jsme je o to, nikdy,“ prozradil v rozhovoru pro Deník.
Jsou ubytovány v obci Blato, kam může doléhat zvuk letadel z pardubického letiště. Bát se však už nemusí. Zatímco v jejich vlasti burácí motory nepřátelských vojenských strojů, v českém azylu jim žádné nebezpečí nehrozí. Členky fotbalového týmu juniorek z klubu ATEKS Kyjev uprchly z bombardované země. Jejich kapitánka Olena Tkačenková ale dál prožívá trauma na dálku. Její rodina totiž žije v té části Ukrajiny, která už je okupována od roku 2014.
/FOTOGALERIE/ Vlnu nenávisti vyvolal příspěvek starosty Krnova Tomáše Hradila na osobním facebookovém účtu, ve kterém vysvětluje, proč na městském úřadě vedle sebe visí česká a ukrajinská vlajka. Během pár týdnů se pod jeho příspěvkem nashromáždilo na 2500 vzkazů a reakcí z celé republiky i ze Slovenska. A většina z nich byla právě kritických až nenávistných.
/ROZHOVOR/ Vzala si je pod křídla a k roli trenérky ukrajinských fotbalistek si přidala tu zásadní: Svým svěřenkyním se rozhodla nahradit mámu. Alla Hresová k tomu měla pádný důvod. Nechtěla, aby zažívaly to, co ona na začátku ruské agrese. Schovávat se před bombardováním v kyjevském metru. Okamžitě využila nabídky z české strany a juniorský fotbalový tým ATEKS Kyjev přestěhovala do obce Blato nedaleko Pardubic.
Je možné, že jednu ze zajímavých rolí ve válce na Ukrajině sehrají také sedmnácti a osmnáctiletí chlapci z ruské mládežnické branné organizace Junarmija.
Už téměř měsíc obléká Ukrajinec Hlib Buchal dres Sigmy Olomouc. Na svém kontě má tři starty za třetiligové béčko a také i premiérový gól. Jaká ale byla jeho cesta na území České republiky? „Měl jsem štěstí, že jsem byl v Turecku, když válka začala, jinak bych nemohl opustit Ukrajinu. Celkově ale stále nevěřím, že se něco takového děje. Jsem rusky mluvící Ukrajinec, říkají, že právě nás přišli zachránit, ale neprosili jsme je o to, nikdy,“ prozradil v rozhovoru pro Deník. Rozpovídal se také o tom, jak to vidí s návratem na Ukrajinu, jak vzpomíná na zápasy v Evropské lize a o mnohém dalším.
Letos si připomínáme 77 let od konce II. světové války. V naší galerii si můžete prohlédnout fotky z osvobození Strakonicka v květnu 1945. Za jejich poskytnutí děkujem Janu Malířskému.
Ruský prezident Vladimir Putin by mohl oficiálně vyhlásit Ukrajině válku, a to již 9. května, kdy se v Rusku slaví vítězství nad nacistickým Německem. Podle stanice CNN si to myslí někteří američtí a další západní představitelé. Tento krok by Putinovi umožnil nařídit plnou mobilizaci ruských záložníků.
K večeru 27. dubna roku 1945 dělostřelecká palba na obou stranách nadobro ustala. První noční hodiny uplynuly za naprostého klidu. K půlnoci však nastává ruch. Němci opouštějí město Kyjov kolem 2. hodiny po půlnoci. Sotva se počalo rozednívat, vycházejí občané ze svých úkrytů a s nezměrnou radostí zjišťují, že v Kyjově není ani jeden německý voják. Takto je popsán v kronice města Kyjov konec války. Děkujeme panu Zdražilovi za dnešní příspěvek.
Na statečné Přerovany, kteří padli na sklonku války při nelítostných bojích v ulicích města, ale také na ty, kteří byli po potlačeném povstání převezeni do Lazců u Olomouce a zastřeleni, vzpomínali v pondělí zástupci vedení přerovské radnice, Olomouckého kraje a spolků.
Absurdita světové války vtělená do jednoho jediného tragického dne, to byl 3. květen roku 1945. Tisíce vězňů z koncentračních táborů nahnali esesáci na palubu kdysi nejluxusnější německé lodi Cap Arcona, kterou dost možná plánovali odtáhnout na moře a potopit. Jenže ještě předtím potopili loď piloti RAF, přesvědčení, že veze nacistické velitele koncentračních táborů. Mezi nešťastnými pasažéry byli i Češi.
Na vlakovém nádraží v západoukrajinském Lvově stojí vyčerpané ženy na pomyslné křižovatce. Po příjezdu do města, které se stalo přestupní stanicí pro evakuované, humanitární pomoc i zbraně, si musí denně každá z nich klást řadu skličujících otázek. Kam jít dál? Budou tam moje děti v bezpečí? Jak dlouho tam zůstaneme? Většinu z nich ochromuje strach. Ze současné situace i budoucnosti.
V tak zjitřené atmosféře se oslavy výročí konce druhé světové války v Přerově ještě nekonaly. Protože se vedení radnice rozhodlo kvůli ruské agresi na Ukrajině uctít 77. výročí jen tichou pietou a ne velkolepými oslavami, dorazili na prvního máje aktivisté k soše Rudoarmějce, aby zde zahájili jízdu, kterou nazvali Za svobodu a mír. Naproti tomu bývalí političtí vězni zase v otevřeném dopise požadují odstranění sochy.
/TIP REDAKTORKY DENÍKU/ Román od mladé autorky Christy Lefteri Včelař z Aleppa vypráví nelehký a syrový příběh manželské dvojice, která utíká před hrůzami války z rodné Sýrie.
Osobností v jihočeské tenisové oblasti se pro rok 2021 stal Zbyněk Malát. Pelhřimovský rodák si měl ocenění převzít na řádné valné volební hromadě. Dva týdny před oficiálním setkáním tenisových činovníků však náhle zemřel. Bylo mu 81 let.
Pomoc stejně jako za dob covidu jde již do několika tisíc odpracovaných hodin, v tuto chvíli čistě dobrovolnicky. Na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, které má na starost HZS Ústeckého kraje pomáhají dobrovolní hasiči od jeho založení na začátku března. Za tu dobu se u stolečku prvotní registrace vystřídalo více než 110 dobrovolných hasičů, kteří odpracovali téměř 2 000 dobrovolnických hodin.
Ruská invaze na Ukrajinu trvá už 67. dnem. V Mariupolu začalo příměří a město opustily první skupiny civilistů. V černomořském přístavu Oděsa zněly v neděli ráno exploze, poškozeno bylo tamní letiště. Ukrajina tvrdí, že od počátku války padlo přes 23 tisíc Rusů, podle NATO a USA jsou skutečné ruské ztráty nižší. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že při ostřelování ruského velitelského stanoviště byl zraněn náčelník generálního štábu ruských sil generál Valerij Gerasimov.
/FOTOGALERIE/ Obrovská vlna solidarity s válkou zkoušenou Ukrajinou, která se zvedla v České republice, sice oslabila, ale nezanikla. Naopak pokračuje v nejrůznějších podobách. Jedním z nových projektů je i iniciativa profesionálních zpravodajských fotografů, kterou založil jeden z nich, mnoha cenami ověnčený Petr Josek, a to společně se svými kolegy a kamarády. Odstartuje v květnu.
Obrovská vlna solidarity s válkou zkoušenou Ukrajinou, která se zvedla v České republice, sice oslabila, ale nezanikla. Naopak pokračuje v nejrůznějších podobách. Jedním z nových projektů je i iniciativa profesionálních zpravodajských fotografů, kterou založil jeden z nich, mnoha cenami ověnčený Petr Josek, a to společně se svými kolegy a kamarády. Odstartuje v květnu.
Dostal neprůstřelnou vestu a útočnou pušku. V okolí slyšel střelbu ruských jednotek a věděl, že úkolem výsadkářů je zabít ho. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pro magazín Time vůbec poprvé popsal, jak prožíval první dny ruské invaze na Ukrajinu.
/VIDEO/ Ne všichni ruští sportovci tiše přihlížejí brutalitě, s níž Putinův režim útočí na Ukrajinu a zabíjí civilisty. Bývalý fotbalový reprezentant a nyní populární moderátor a youtuber Jevgenij Savin vytvořil působivé video, v němž bez obalu mluví o válce a jejích následcích a zpovídá hvězdné ukrajinské fotbalisty.
Pomoc stejně jako za dob covidu jde již do několika tisíc odpracovaných hodin, v tuto chvíli čistě dobrovolnicky. Na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, které má na starost HZS Ústeckého kraje pomáhají dobrovolní hasiči od jeho založení na začátku března. Za tu dobu se u stolečku prvotní registrace vystřídalo více než 110 dobrovolných hasičů, kteří odpracovali téměř 2 000 dobrovolnických hodin.
Ukrajinská vesnice Senkivka leží na rozhraní hraničních přechodů mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Není tomu tak dávno, co se zde konaly slavnosti oslavující přátelství a podobnost těchto tří zemí. Realita dnešních dnů je však zcela opačná. Místo se stalo frontovou linií a jeho vystrašení obyvatelé vyprávějí o rodinách, které nyní rozdělily hranice. Soudržnost komunity rozvrátila válka.
Nyní již bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom, Gazprombank, Igor Volobujev utekl z Ruska na Ukrajinu, kde vstoupil do řad kyjevské domobrany, aby bránil svou vlast se zbraní v ruce, uvedl ruský server The Insider. Volobujev v interview, poskytnutém The Insider a ukrajinskému serveru Liga.net, uvedl, že Gazprom nejspíše přímo řídí ruský prezident Vladimir Putin. Vyslovil podezření, že některé sebevraždy vysoce postavených ruských manažerů z poslední doby, například prvního viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva či hlavního účetního plynárenské společnosti Novatek Sergeje Protoseni, byly ve skutečnosti zamaskované vraždy.
Čtyřiadvacetiletou Alexandru Rudkovskou dlouze obejme její matka. Je to obejmutí, jaké dávají matky svým dětem, když nevědí, kdy, a jestli vůbec je ještě uvidí. Mladá žena totiž pracuje jako záchranářka v Charkově, městě na severovýchodě Ukrajiny. Je silně ostřelováno ruskými vojsky již od počátku invaze. Alexandře právě začíná další celodenní směna.
Od roku 2014 ukrajinské síly drží linii v Donbasu proti separatistům podporovaným Ruskem. Jenže sporadické boje se změnily v plnohodnotnou válku. Nyní musí muži poručíka Denyse Gordejeva čelit plné síle ruské armády, jež se po ústupu z kyjevské oblasti zaměřila na východní část Ukrajiny, s cílem obsadit celý region. Poručíkova jednotka je na boje sice zvyklá, jenže teď je to mnohem těžší.
Pietní vzpomínání na oběti válek zahajují představitelé benešovské radnice tradičně v Konopišti. Tentokrát to bylo v pátek 22. dubna, kdy politici i za přítomnosti veřejnost připomněli u pomníku americkým letcům největší hromadnou vraždu zajatých amerických vojáků na území republiky.
Společně s horkou válkou na Ukrajině zuří i válka hackerů na internetu. Podle posledních zjištění si Rusové postupně „oťukávají“ různé firmy a instituce a snaží se získat informace, zda vlastní žádaná data, kvůli nimž by pak spustili větší útok. Zvýšenou aktivitu zaznamenali například experti společnosti O2, kteří dohlížejí na kybernetickou bezpečnost svých zákazníků.
/VIDEO/ Dopíšete na konec řádku a ozve se cinknutí. Starší generace ten zvuk důvěrně zná. Zvuk psacího stroje. Ty jsou dnes vzácné podobně jako sníh na poušti. Čeho je ale málo, po tom prahnou sběratelé. Mezi ně patří i Eduard Hošek z Třebíče, který psací stroje sbírá asi patnáct let.
V dubnu 1917 zuřila už třetím rokem světová válka. Útrapy ještě znásobilo několikaleté chladné a deštivé počasí. Kombinace těchto faktorů vedla k vypuknutí hladu v evropských zemích. Přídělový systém sice fungoval, ale zásobování potravinami bylo nedostatečné. Když se v tehdejším Prostějově začaly navíc šířit poplašné fámy, vyústily v demonstraci. Ta skončila katastrofou a 23 mrtvými.
Mariupol je po týdnech bombardování a obklíčení téměř plně pod ruskou kontrolou. Fakticky odříznut od zbytku světa. Z jihoukrajinského města se lidé od začátku války snaží uprchnout. Dva páry, kterým se to podařilo, teď sdílely mrazivá svědectví o tom, jak je před evakuací drželi ve stísněných a nečistých ruských filtračních táborech.
Komorní ráz budou mít letošní oslavy Dne vítězství v Přerově, které se uskuteční 8. května. V minulých letech bývalo zvykem pořádat před sochou Rudoarmějce v Želatovské ulici velkolepou oslavu s přehlídkou vojenské techniky, kulturou a programem pro děti. V posledních dvou letech zhatil tradiční akci covid-19, letos situace na Ukrajině.
Bývalý mistr světa v boxu těžké váhy Vladimir Kličko pomýšlí na návrat do ringu. Motivuje ho rekord George Foremana, který se dokázal v roce 1994 vrátit na světový profesionální trůn ve věku 45 let a 299 dnů. Mladší z ukrajinských bratrů Kličkových v březnu oslavil 46. narozeniny. "Nechci slibovat nic velkého, ale pokud budu v dobré formě, kdo ví? Ten sen zlomit rekord George Foremana možná mám," řekl.