Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Sociolog Pavel Pospěch

Češi jsou rádi kladnými hrdiny, válka je však stmelila jen krátce, říká sociolog

V roce 2021 zaujal sociolog a docent z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Pavel Pospěch svou knihou esejů Neznámá společnost. V ní se zabývá také tím, co rozděluje a co naopak stmeluje Čechy. „Krize společnost vždy krátkodobě stmelí. Pak se ale vše vrací k normálu,“ upozorňuje expert v rozsáhlém rozhovoru pro Deník.

Ukrajinská hlídka ve vesnici blízko frontové linie v Doněcku 2. června 2022.

Ukrajinská léčka? Obránci v Severodoněcku vlákali Rusy do pasti, tvrdí poradce

Válka na Ukrajině trvá už 100 dní. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel, zdecimovala ukrajinská města a vyhnala z domovů miliony lidí. Přestože Rusko od začátku invaze tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, zprávy ukrajinských i zahraničních médií hovoří o opaku. Při ruských útocích na Mariupol zemřelo podle tamního starosty nejméně 21 tisíc obyvatel.

Letecký pohled na divadlo v Mariupolu, které bylo zničeno bombardováním

Zkáza v Donbasu: Ruská děla ničí města a v krvavé bitvě zatím vítězí

Ruská armáda vstoupila do města Severodoněck a pokračuje ve snahách o dobytí Donbasu na východě Ukrajiny. Přitom změnila strategii. Místo pěších jednotek a tanků nasadila těžkou dělostřeleckou palbu, která má zničit veškerý ukrajinský odpor. Podle jednoho z gubernátorů regionu je ostřelování tak intenzivní, že už přestali počítat oběti. Britskému reportérovi se podařilo získat výpovědi vojáků, kteří ruskou palbu přežili. Zároveň popsal zkázu, kterou na vlastní oči viděl.

Španělská chřipka zasáhla v letech 1918 až 1920 celý svět a přinesla desítky milionů mrtvých

Mor, syfilis i cholera. S válkami vždy přišly nemoci, dnes jsou lidé ve výhodě

Jen co začala ztrácet dech pandemie covidu, přišla invaze na Ukrajinu a svět děsí nejen hospodářské následky, ale otevírá se diskuse o možných zdravotních rizicích. Z historie je zřejmé, že každý konflikt s sebou přináší nemoci. Oproti minulosti má ale moderní svět výhodu lepší zdravotní kondice i hygieny.

Mariupol, přístav na pobřeží Azovského moře, čelí každodennímu bombardování

Student se stal vojákem, aby bránil Donbas. Bylo to jako v pekle, popsal zážitek

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu si vyžádala všeobecnou mobilizaci napadené země. Bojeschopní muži museli opustit povolání a vzít do rukou zbraně, aby pomohli ubránit svou vlast. Mnozí Ukrajinci se ale přihlásili i dobrovolně. Jedním z nich je devatenáctiletý Maxsym Lutsyk, který odložil studium na univerzitě a vydal se na frontovou linii v Donbasu. O svých zážitcích se rozhodl vyprávět reportérovi britské BBC.

Ilustrační fotografie.

Ukrajinci na Chrudimsku skupují auta. Borja je před rokem pašoval po součástkách

Na odboru dopravy chrudimského úřadu se v těchto dnech vyplácí využít rezervační systém a přijít na přesně určenou hodinu. Volných termínů v evidenci vozidel je pomálu a když jsou, tak až po 6. červnu. "Chodba se zaplnila samými Ukrajinci, kteří si u nás kupují auta a chtějí je přehlásit. Čekal jsem tam šíleně dlouho," řekl Jaroslav z vesnice u Heřmanova Městce, který si nedávno koupil ojetý vůz a původně si myslel, že pobude na úřadě jen krátkou dobu.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu.

Vleklá bitva o Donbas: Kreml nehodlá ustoupit. Proč je pro něj region klíčový

Východní Ukrajinu zmítají v současnosti ty nejtvrdší boje. Ruské síly bombardují města s deklarovaným cílem „osvobodit“ průmyslové a těžební centrum známé jako Donbas. Dosažení Putinových cílů v této oblasti je minimem, které potřebuje, aby mohl „speciální vojenskou operaci“ ukončit a prohlásit ji za úspěšnou. Důvodů k vítěznému konci má ale ve skutečnosti více.

Z koncertu písničkáře Slávka Janouška a dalších tří muzikantů na terasách za Městským společenským domem v Kolíně.

OBRAZEM: Slávek Janoušek na terasách připomněl své staré hity, dotkl se i války

Krásné počasí opět přálo druhému květnovému koncertu na terasách za Městským společenským domem v Kolíně, kam po Jiřím Dědečkovi zavítala další folková ikona Slávek Janoušek, ale tentokrát v doprovodu dalších tří muzikantů. Na valchu a foukací harmoniku hrál Láďa Zítka, na kytaru Luboš Vondrák a na kontrabas jeho syn Honza Vondrák.

Výstava Sláva Ukrajině!

Kresby po skončení výstavy poputují na Ruskou ambasádu

V kontextu smutných událostí, které provázejí současné dni, se i přes počátečně váhání rozhodl Ota Kmínek v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou 4. června uskutečnit výstavu kreseb Sláva Ukrajině!, které nejsou jen jakousi karikaturou zla, ale jak zde píše, je v nich i kus filozofie. 

Regály potravinové banky

Zájem o služby potravinové banky rychle roste. Kvůli válce i zdražování

Válečný konflikt na Ukrajině i vysoká inflace zvedají poptávku po službách potravinových bank. „Od začátku války je zhruba o 70 procent vyšší obrat. Největší zájem je o potraviny, které rozděláte a sníte, čili konzervy, rybičky, hotová jídla a další věci v plechovkách. Z federace potravinových bank máme povel, že v žádném případě nesmíme zanedbávat české lidi. Dělíme to spravedlivě,“ uvedla ředitelka krajské potravinové banky Blanka Vopařilová.

Ombudsman pro lidská práva Stanislav Křeček

Hlavák

Přijeli k nám ukrajinsko-maďarští Romové. Uprchlíci před válkou nebo „sociální turisté“?

Janina Daniš.

Ukrajinská psychoterapeutka Daniš: Nejasná perspektiva doléhá na děti i dospělé

/ROZHOVOR/ Ředitel Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů ve Stodůlkách Šimon Zajíček inicioval záhy po napadení Ukrajiny Ruskem vznik dvou speciálních tříd pro uprchlíky z východu. V jedné jsou mladší děti na úrovni prvního stupně základní školy a ve druhé ty starší od jedenácti do patnácti let. Celkem asi 25 dětí z Poltavy, Kyjeva a Oděsy. 

Janina Daniš.

Ukrajinská psychoterapeutka Daniš: Nejasná perspektiva doléhá na děti i dospělé

/ROZHOVOR/ Ředitel Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů ve Stodůlkách Šimon Zajíček inicioval záhy po napadení Ukrajiny Ruskem vznik dvou speciálních tříd pro uprchlíky z východu. V jedné jsou mladší děti na úrovni prvního stupně základní školy a ve druhé ty starší od jedenácti do patnácti let. Celkem asi 25 dětí z Poltavy, Kyjeva a Oděsy. 

Americký řetězec Starbucks

ON-LINE: Ukrajina vydala zatykač na exprezidenta Janukovyče, kvůli vlastizradě

Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje třetím měsícem. Boje, které vyhnaly z domovů miliony ukrajinských obyvatel, výrazně přispěly k dosažení hrozivého milníku - ve světě před válkami prchá poprvé v historii přes 100 milionů lidí. Ukrajina a Polsko se dohodly na společných celních kontrolách. Kyjev také schválí zákon, který v případě potřeby umožní přijímání uprchlíků z Polska.

Ilustrační snímek

Kulky a bomby zabíjí i mazlíčky. Češi jsou v pomoci zvířatům ve válce na špici

Češi jsou národ pejskařů a kladný vztah ke zvířatům potvrzují i štědrostí k těm, která se nacházejí v nouzi. Momentálně především na válkou sužované Ukrajině. Od třetího dne války přispívají do sbírky organizace Svoboda zvířat, v níž se podařilo zatím vybrat více než 8,5 milionu korun. Sbírka patří k nejúspěšnějším v Evropě. Všechny vybrané peníze posílá Svoboda zvířat ukrajinské organizaci UAnimals, celoukrajinskému hnutí za práva zvířat.

Jablonecká mincovna se připojila k oslavám Světového dne Červeného kříže.

FOTO: Jablonecká mincovna se připojila k oslavám Světového dne Červeného kříže

„Bylo nám ctí zúčastnit se slavnostního setkání ke Světovému dni Červeného kříže & Červeného půlměsíce v Senátu Parlamentu České republiky,“ zní v jablonecké firmě. Za Českou mincovnu předávala symbolické šeky na částku přesahující šest set tisíc korun na humanitární činnost ČČK její mluvčí Lenka Klimentová.

Branná výchova. Ilustrační snímek

Pojď si s námi vystřelit. Polsko vrací do škol brannou výchovu

Od září se čtrnácti a patnáctileté děti začnou v Polsku povinně učit střílet. Studenti, kteří dosáhnou plnoletosti, mají absolvovat kurz s bojovými zbraněmi: krátkými i dlouhými. „Obraz dítěte s puškou není nic, co by se mělo podporovat,“ oponují ministerskému plánu dětští psychologové. 

Ruští vojáci hlídkují v Chersonu na jihu Ukrajiny 20. května 2022

Rusko chce obsadit celou Chersonskou oblast, usuzuje ukrajinská armáda

Ruská válka na Ukrajině pokračuje již 88 dní. Podle ukrajinské armády zintenzivnili Bělorusové průzkum na hranici s Ukrajinou. Rusko se připravuje k ofenzivě, při níž chce obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k Záporoží, usuzuje americký Institut pro výzkum války (ISW). Před tímto scénářem varovala i Ukrajina. Podle britské rozvědky Rusové do své ofenzivy v Donbasu pravděpodobné nasadili nová bojová vozidla pro podporu tanků Terminator.

Hroby obětí ruské invaze v ukrajinském městě Buča

Buča vydala další krvavé svědectví. Místní dětský tábor se stal popravištěm

Od konce března, kdy byly ruské síly vytlačeny z Kyjeva, nalezli Ukrajinci v oblasti Buče údajně více než tisíc těl civilistů. Při popravách podle dostupných informací Rusové zabili přibližně 650 lidí, Moskva to popírá. Reportérka britské stanice BBC zjišťovala, co se v místě původního dětského tábora skutečně dělo.

Ilustrační snímek

Ukrajinští lékaři už pomáhají českým praktikům. Pečují o uprchlíky

Čtyřicetiletá Julia pochází z přístavního města Oděsa na jihu Ukrajiny, kde léta pracovala jako praktická lékařka. V České republice našla útočiště před válkou. Už měsíc působí v pražské ordinaci praktického lékaře a člena výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně Cyrila Muchy.

Bojový dron Bayraktar TB2 turecké výroby, který používá ukrajinská armáda.

Drony jako nástroj války: Rusko zaostalo, Ukrajina to s nimi umí, míní experti

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu využívají obě strany bezpilotní letouny. Zatímco účinnost Moskvou nasazených Orionů je neznámá, Kyjevem provozované turecké Bayraktary již několikrát na zveřejněných záběrech předvedly, co dokážou. Faktem ale je, že obě země mají k dispozici jen velmi omezené množství bojových dronů. Jejich pořízení je velmi drahé. Jak výrazně tedy mohou tyto moderní technologie ovlivnit výsledek války?

Cedule označující ulici "Ruská". Ilustrační snímek.

Už zase! Reakce a zamyšlení nad přejmenováním dvou ulic v Jičíně

Tak jsme se dočkali. Město Jičín chce přejmenovat názvy dvou ulic: Ruská a M. Koněva. Vypsalo anketu, která reaguje na podněty občanů. Prý radnice tak reaguje na agresi Ruska vůči Ukrajině. A podněty občanů. Zajímavé, že tyto podněty byly dány i telefonicky a Město Jičín k nim úřední cestou přihlíží. Proč ale tak nečiní k jiným podnětům?

Václav Bergman při inspekci lorda Louise Mountbattena na základně Gan na Maledive Islands v roce 1960.

Rodák z Domoušic Václav Bergman létal jako pilot v Korejské válce

Nedávno vydalo nakladatelství letecké literatury Svět křídel Arnošta Mouchy z Chebu knihu Pod křídly RAF v druhém exilu. Práci o 350 stranách, která je o osudech bývalých čs. válečných letců v řadách britského Královského letectva, napsala osvědčená dvojice historiků Zdeněk Hurt a Jan Rail. Mezi čtyřiceti pěti medailónky najdeme i výraznou severočeskou stopu.

Letoun De Havilland Hornet, typ, který se stal Horymírovi Bretšnajdrovi - Bočkovi osudným.

Rodák z Dolního Jiřetína Horymír Bretšnajdr – Boček zahynul v dalekém Singapuru

Nedávno vydalo nakladatelství letecké literatury Svět křídel Arnošta Mouchy z Chebu knihu Pod křídly RAF v druhém exilu. Práci o 350 stranách, která je o osudech bývalých čs. válečných letců v řadách britského Královského letectva, napsala osvědčená dvojice historiků Zdeněk Hurt a Jan Rail. Mezi čtyřiceti pěti medailónky najdeme i výraznou severočeskou stopu.

Paní Ečerová u hrobu rodiny Františka Vejmelky.

Zapomenutý povstalecký velitel. Díky němu esesáci nezničili centrum Prahy

/FOTOGALERIE/ Původně gotický augustiniánský klášter vznikl nad Nuselským údolím za Karla IV. v roce 1350. V průběhu staletí byl několikrát poškozen a opuštěn. V posledních desetiletích je zde Muzeum Policie ČR. Za Protektorátu v areálu sídlilo velitelství místního policejního úseku a rozsáhlé podzemí využívala německá protivzdušná obrana, Luftschutz.

Paní Ečerová u hrobu rodiny Františka Vejmelky.

Zapomenutý povstalecký velitel. Díky němu esesáci nezničili centrum Prahy

/FOTOGALERIE/ Původně gotický augustiniánský klášter vznikl nad Nuselským údolím za Karla IV. v roce 1350. V průběhu staletí byl několikrát poškozen a opuštěn. V posledních desetiletích je zde Muzeum Policie ČR. Za Protektorátu v areálu sídlilo velitelství místního policejního úseku a rozsáhlé podzemí využívala německá protivzdušná obrana, Luftschutz.

Paní Ečerová u hrobu rodiny Františka Vejmelky.

Zapomenutý povstalecký velitel. Díky němu esesáci nezničili centrum Prahy

/FOTOGALERIE/ Původně gotický augustiniánský klášter vznikl nad Nuselským údolím za Karla IV. v roce 1350. V průběhu staletí byl několikrát poškozen a opuštěn. V posledních desetiletích je zde Muzeum Policie ČR. Za Protektorátu v areálu sídlilo velitelství místního policejního úseku a rozsáhlé podzemí využívala německá protivzdušná obrana, Luftschutz.

Paní Ečerová u hrobu rodiny Františka Vejmelky.

Zapomenutý povstalecký velitel. Díky němu esesáci nezničili centrum Prahy

/FOTOGALERIE/ Původně gotický augustiniánský klášter vznikl nad Nuselským údolím za Karla IV. v roce 1350. V průběhu staletí byl několikrát poškozen a opuštěn. V posledních desetiletích je zde Muzeum Policie ČR. Za Protektorátu v areálu sídlilo velitelství místního policejního úseku a rozsáhlé podzemí využívala německá protivzdušná obrana, Luftschutz.

Paní Ečerová u hrobu rodiny Františka Vejmelky.

Zapomenutý povstalecký velitel. Díky němu esesáci nezničili centrum Prahy

/FOTOGALERIE/ Původně gotický augustiniánský klášter vznikl nad Nuselským údolím za Karla IV. v roce 1350. V průběhu staletí byl několikrát poškozen a opuštěn. V posledních desetiletích je zde Muzeum Policie ČR. Za Protektorátu v areálu sídlilo velitelství místního policejního úseku a rozsáhlé podzemí využívala německá protivzdušná obrana, Luftschutz.

Válkou zničený ukrajinský Charkov

ON-LINE: Úspěch Ukrajiny. Rusové se stahují z oblasti Charkova, tvrdí institut

Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje třetí měsíc. Válka je i tématem víkendového setkání Severoatlantické aliance, neformální jednání v Berlíně začalo dnes. Podle amerického Institutu pro studium války se Ukrajině podařilo vyhrát bitvu o své druhé největší město, ruské jednotky pravděpodobně opouštějí pozice v Charkově a okolí. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v televizním rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že válka skončí do konce roku.

Nezávislost. Válku v Bosně a Hercegovině ukončila dohoda mezi Tudjmanem a Slobodanem Miloševičem v roce 1995

Tudjman, otec národa i problém Chorvatska

První chorvatský prezident Franjo Tudjman, od jehož narození dnes uplynulo sto let, je takovou chorvatskou verzí Vladimíra Mečiara. Mužem, který se zasloužil o samostatný chorvatský stát. Ale který jeho základy narušil tak, že se z toho země dlouho vzpamatovávala.

Zničený tank v Mariupolu

Dárek pro Putina. Češi posílají miliony na zbraně Ukrajincům, projekt se rozšíří

V nenápadném krámku v historickém jádru Hradce Králové si můžete vybrat ze široké nabídky gramofonových desek. Ale nejen to. Stejně tak tu - aspoň pomyslně - objednáte tank či protitankovou střelu, která bude pomáhat Ukrajincům bránit svoji zemi. Obchod totiž kromě hudebnin slouží také jako jedno z center internetové kampaně Dárek pro Putina. V ní lidé mohou přes internet přispět na nákup zbraní na Ukrajinu.