Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Šestiletý ukrajinský chlapec Vitalik Lastoveckyi jde ve čtvrtek poprvé do školy, do první třídy nastoupí v Trutnově. Na snímku je s maminkou Vitou a devítiletou Lěnou Kurlakovou, která půjde do 5. třídy.

Do trutnovských škol vyrazí prvňáci z Ukrajiny. Bojí se, že nebudou mít kamarády

/VIDEO/ Jedenáct Ukrajinců a dva Rumuni nastupují do prvních tříd v trutnovských základních školách. Ve čtvrtek mezi nimi bude také Vitalik Lastoveckij. Místo ve dvousettisícovém městě Bila Cerkva v Kyjevské oblasti jde šestiletý hoch poprvé do školy v Trutnově. Může za to válka na Ukrajině. S maminkou a sestrou před ní utekli do Čech. Malý Vitalik nastupuje do první třídy v Základní škole Komenského. Před prvním školním dnem je hodně ostýchavý. Má obavy z toho, co ho čeká.

Pomník tří kultur v Czermne - kousek od kostnice, cestou do Pstrążne. Nejvyšší sloup je český, protože Češi v Kladsku nejdéle žili, prostřední polský a nejkratší německý.

Dokumentaristé mapují na Náchodsku dramatické dějiny Kladska

Pohnuté osudy Kladska v těchto dnech mapují dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum na Náchodsku. V rámci projektu Paměť národa postavili mobilní studio ve Velkém Poříčí, kde natáčeli vzpomínky polských i českých pamětníků na komplikované soužití tří národů. Po roce 1945 území získalo Polsko, Němce odsunulo a postupně zanikla i česká komunita.

Manželé Harro a Libertas Schulze-Boysenovi. Libertas byla německá šlechtična, Harro důstojník Luftwaffe. Oba se obrátili proti nacismu a stali se členy odbojové organizace Rudá kapela

Jeho oběsili, ji sťali gilotinou. Bohémské manžele spojil boj proti Hitlerovi

Jedním ze symbolů německého protifašistického odboje je příběh manželů Schulze-Boysenových, důstojníka Luftwaffe Harra Schulze-Boysena a jeho ženy Libertas. Jejich manželství nebylo ideální, muž ženu podváděl, v otázce boje proti nacistům však dokázali spolupracovat. Z jejich zrady je podezříván sovětský špion, jenž se stal po válce předlohou pro rozvědčíka Stierlitze ze seriálu Sedmnáct zastavení jara.

Poděkování. Při Dni Žďáru se v červnu uskutečnilo setkání uprchlíků z Ukrajiny na Farských humnech. Obyvatelům města poděkovali za vlídné přijetí.

Jeden tisíc pět set. Tolika válečným uprchlíkům již pomohla žďárská Charita

První podaná ruka, vlídné přijetí a teplá polévka na uvítanou po strastiplné cestě. Obstarání potravin a oblečení, zajištění ubytování i akutní zdravotní péče. Pomoc se sháněním školy, školky pro děti, při hledání práce. Oblastní charita Žďár nad Sázavou je oporou pro lidi z Ukrajiny, které z jejich domovů vyhnala válka, již šest měsíců.

Ulice Grodecká ve Lvově během druhé světové války. Židé se po práci vracejí do ghetta

Nenecháme se porazit jako telata. Muž, který přežil masakr v Sarny, vypovídal

Běžel jsem a utíkal přes hromady mrtvých těl, kulky mi hvízdaly kolem uší, vypověděl po válce Zvi Pearlstein, jeden z mála židovských obyvatel židovského ghetta ve městě Sarny v Rovenské oblasti na Ukrajině, kteří přežili masakr z 27. a 28. srpna 1942. Při této masové vraždě přišlo o život 14 až 18 tisíc lidí. Převážně Židů, ale také ukrajinských Romů.

Jiří Fejfar na dobovém německém motocyklu.

V Plavech se připravují na mobilizaci armády. Akce připomene pohnutý rok 1938

/ROZHOVOR/ V ulicích obcí Plavy, Zlatá Olešnice, ale i Tanvaldu a dalších visí možná až znepokojující plakáty. Odkazují na mobilizaci československé armády. Jde o lákadlo na akci, která se bude konat v areálu někdejšího mlýnu Haratice. Muzeum československé armády a Klub vojenské historie Plavy pořádá akci Zrada 1938 v sobotu 17. září, začne však již o den dříve.

Sbírka na pomoc Ukrajině na smíchovském nádraží v Praze.

Ukrajině darují méně. Podle organizací Češi řeší napjaté rozpočty a otupěli

Živelná pomoc a doslova tsunami solidarity s Ukrajinou v Česku je na ústupu. Peněžní dary jsou nižší, méně časté a některé organizace bojují o dokončení svých projektů. Ochota Čechů posílat peníze na Ukrajinu i pro uprchlíky v Česku klesá kvůli vlastnímu boji s rozpočty zatíženými inflací. Podle některých solidarita opadá také úměrně tomu, jak se konflikt protahuje a lidé si na vědomí války nedaleko hranic Evropské unie zvykají.

Kateřina Medicejská hledí na mrtvá těla hugenotů, povražděných o Bartolomějské noci, obraz Édouarda Debat-Ponsana

O Bartolomějské noci tekly Paříží řeky krve. Masakr stál životy tisíce hugenotů

Je to jedno z nejproslulejších krveprolití nejen francouzských, ale i světových dějin. Masakr na den svatého Bartoloměje, zvaný též Bartolomějská noc, se odehrál v Paříži nad ránem 24. srpna 1572 a vyústil ve vraždění po celé zemi. O život přišly tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Všechno zosnovala králova matka Kateřina Medicejská, původně však chtěla zabít pouze jednoho muže.

Nákladní loď Glory (uprostřed) vyplula z ukrajinského přístavu v Oděse s nákladem obilí, 7. srpna 2022

Dopady války. Ukrajina letos vyvezla mnohem méně potravin než loni

Od začátku války Ukrajina vyvezla deset milionů tun potravin, z toho dva miliony v srpnu. Loni od března do července země vyvezla 19,5 milionu tun potravin, tedy více než dvakrát tolik. S odkazem na ukrajinské ministerstvo zemědělství o tom informovala ruskojazyčná verze BBC News. Až do konce července vývozu bránila blokáda ukrajinských přístavů provázející ruskou invazi.

Na berlínském nákupním bulváru Kurfürstendamm se dnes objevila rozstřílená a vypálená dodávka. Při pokusu o útěk z Buči u Kyjeva v ní zemřely čtyři ženy. Monument má připomenout pokračující válku na Ukrajině.

Válka nekončí. V Berlíně vystavili vrak z Buči, Rusové ve voze zabili čtyři ženy

Upozornit Němce na pokračující ruskou invazi na Ukrajině se od pondělí na vyhlášeném berlínském nákupním bulváru Kurfürstendamm snaží rozstřílená a vypálená osobní dodávka. V ní se snažily z boji zmítaného města Buča u Kyjeva uprchnout tři dospělé ženy a jedna dívka, jejich útěk ale zmařili ruští vojáci, kteří je zabili.

Leni Riefenstahlová jako válečná zpravodajka ve společnosti německých vojáků v okupovaném Polsku v roce 1939.

Hitlerova režisérka Leni Riefenstahlová: Filmový génius s temným tajemstvím

Německá filmařka Leni Riefenstahlová přepsala dějiny kinematografie. Některé její tvůrčí postupy se využívají dodnes. Zároveň ale patří k nejkontroverznějším postavám minulého století. Její filmy totiž vznikaly na objednávku nacistů a staly se účinnou propagandou, sama režisérka se zároveň přátelila s Adolfem Hitlerem. 

František Fajtl ve stíhacím La-5 na frontě SNP a na východě 1944-1945

Létal na dvou frontách, přežil sestřel. Před 110 lety se narodil František Fajtl

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání, znělo heslo 313. československé stíhací perutě za druhé světové války. Stejné motto by se dalo vztáhnout na život jednoho z jejích velitelů, legendárního československého stíhače Františka Fajtla, který se jako jeden z mála stal veteránem západní i východní fronty a do vzduchu se vracel i poté, co byl opakovaně sestřelen. Od jeho narození právě uplynulo 110 let. 

Senátor Jaroslav Doubrava

Senátor Jaroslav Doubrava po návratu z Krymu: Nemálo lidí to vidí stejně jako já

Krymem otřásají exploze. Mnozí Rusové z poloostrova odjíždějí. Jde o novou etapu války? Zahájila Ukrajina ofenzívu, která ji má vrátit anektovaný Krym zpátky? Tyto otázky si nyní klade světové společenství. Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) si je neklade. Minulý týden se z Krymu vrátil s utvrzeným názorem, že jeho obyvatelé si přejí být součástí Ruska.

Setkání židovských rodáků v Žilině

Židovští emigranti ze všech koutů světa se sešli v rodné Žilině.

V hotelu se u kulatého stolu sešly na snídani tři manželské páry. Všichni se narodiliv Źilině a znají se od dětství. Jejich rodiče zázrakem přežili holokaust. Přijeli nasetkání židovských rodáků z Žiliny a okolí a následnou tryznu.Za dokumentaci zajímavé události velmi děkujeme Lence Hoffmannové

Hawker Hurricane Mk. IV při sobotním programu leteckého dne v Chebu

Tragický konec legendárního letounu. U Chebu havaroval unikát z Prahy

Tragédie, která v neděli odpoledne předčasně ukončila letecký den v Chebu, těžce dolehla na letiště s muzejní expozicí v Praze-Točné. Na hranici pole a rodinného domu v blízkosti chebského letiště se totiž ze zatím neupřesněných příčin zřítila druhoválečná stíhačka britské výroby Hawker Hurricane verze Mk.IV.

Povodně 2002 na Litoměřicku objektivem Karla Pecha.

Vypadalo to jako po válce, vzpomíná na povodně 2002 fotograf Karel Pech

/ROZHOVOR/ Fotograf Karel Pech pokrýval před dvaceti lety pro Deník okres Litoměřice. Jeho snímky z povodní mají i dnes velkou vypovídací hodnotu. Zachytil na nich spoustu tragédií. Podle jeho slov se při své práci musel oprostit od emocí a zůstat profesionálem. „Je to podobné jako s pohřební službou. Ta, kdyby vnímala tragédie pozůstalých, propláče celý život. Mým úkolem bylo přinést pravdivý obraz o rozsahu povodně jako celku a zároveň zachytit jednotlivé detaily,“ řekl Karel Pech, který tehdy bydlel v Lovosicích a byť sám v domě vodu neměl, zachytil povodně ve velkém rozsahu.

Nejen válka ničí psychiku ukrajinských dětí. OSN informovala, že dochází ke zneužívání a zanedbávání v sirotčincích.

Děsivá svědectví ze sirotčinců na Ukrajině. OSN varuje před zneužíváním dětí

Tisíce postižených dětí v ústavech na Ukrajině čelí zneužívání a zanedbávání. Vyplývá to ze zjištění britských novinářů z BBC a odborníků z Organizace spojených národů (OSN). Problémy existovaly už dříve a válka podle zprávy OSN situaci ještě zhoršila. Experti vyzývají ukrajinskou vládu, aby začala závažné problémy v sirotčincích řešit.

Yurii Blynstov pracuje jako řidič v ostravském dopravním podniku.

V Ostravě roste počet zaměstnaných ukrajinských uprchlíků. Zaplňují díry na trhu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Stále více ukrajinských běženců prchajících před válkou ve své zemi nachází práci v Moravskoslezském kraji. Zaměstnavatelům navíc často vytrhávají trn z paty. Nastupují totiž na místa, která se dlouhodobě nedaří obsazovat. Jde o řidiče, dělnické pozice, ale také třeba o lékaře a další profese.  

Ruští vojáci v ulicích Chersonu

Rusko verbuje do války na Ukrajině vězně. Slibuje svobodu a bohatství, píše CNN

Rusko má do armády bojující na Ukrajině nově verbovat vězně. Za krvavý boj na frontě jim slibuje svobodu a bohatství, na což mnozí z nich kývnou. Nábor má zajišťovat soukromý vojenský dodavatel, společnost Wagner, jejíž majitel je spojovaný s Vladimirem Putinem. S informacemi přišla americká CNN. Na žádost o vyjádření ruské ministerstvo obrany ani vězeňská služba CNN neodpověděly.

Šapitó v Boskovicích první srpnový pátek patřilo hudebnímu festivalu.

Hudba a mír v Boskovicích vítězí. Festiválek letos zvěstoval, že válka skončí!

Festiválek bez bojů a válek hostilo první pátek v srpnu boskovické šapitó. Návštěvníky přilákala letní pohodová atmosféra a krásné prostředí historických Boskovic. Od pátečního podvečera zahrály přední kapely české klubové scény a nechyběla ani improvizační show Lísky vs Poločas nápadu. Děkujeme paní Šindelkové za dnešní příspěvek. 

Britský hudebník Roger Waters. Bývalý frontman skupiny Pink Floyd.

Biden rozdmýchává válku na Ukrajině, tvrdí Roger Waters z Pink Floyd. Hájí Rusy

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden "přilévá na Ukrajině oleje do ohně", což je "obrovský zločin". Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (vlevo) vystoupil 15. října 2021 v Praze na tiskové konferenci k aktuálním informacím ohledně stavu prezidenta republiky Miloše Zemana.

Jednání na Krymu? Místopředseda Senátu Růžička podal podnět kvůli Doubravovi

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět senátnímu mandátovému výboru k prošetření kvůli jednání senátora Jaroslava Doubravy (za Severočechy) na Ruskem okupovaném Krymu. Doubrava se tam podle informací Deníku N setkal se šéfem tamní ruské administrativy Sergejem Aksjonovem. Podle Růžičky je toto setkání nepřípustné. Rusko okupuje ukrajinský Krym od roku 2014 a od února vede proti Ukrajině útočnou válku.

Radhošťská kaple byla vysvěcená v roce 1898, zvon byl odlitý o dva roky dříve.

Zajímavá historie zvonu na Radhošti: v kapli vydržel po obě světové války

/FOTOGALERIE/ Minimálně okolo třinácti tisíc českých zvonů skončilo za II. světové války kvůli nařízené rekvizici ve slévárnách či skladech jako materiál pro případné potřeby zbrojního průmyslu. Zvony se ale zabavovaly ze stejného důvodu již za I. světové vlky. Ten, který visí a odbíjí v kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, prošel oběma válkami bez úhony.

O víkendu 13. a 14. srpna se na oblíbené akci vystřídá pestrá paleta moderních i historických letadel, vrtulníků a akrobatických pilotů či skupin.

Na chebském leteckém dni se představí i unikátní stíhačka Messerschmitt

Po dvouleté pauze se na letišti v Chebu uskuteční letecký den. O víkendu 13. a 14. srpna se na oblíbené akci vystřídá pestrá paleta moderních i historických letadel, vrtulníků a akrobatických pilotů či skupin. Během několikahodinového nadupaného programu si najde svůj nejoblíbenější letuschopný stroj opravdu každý.

Příslušníci Ukrajinské povstalecké armády (banderovci) přibližně v roce 1947, na snímku neznámý partyzánský oddíl v oblasti Rivne

V bitvě s banderovci utrpěli Čechoslováci těžké ztráty, boj ale skončil čestně

Před 75 lety došlo na Slovensku v okolí hory Ľupčianské Magury ke střetu 18 československých vojáků s banderovskou skupinou Volodymyra Jemeljanoviče Ščyhelského, známějšího jako Burlak či Burlaka. V této bitvě, nazvané bitva u Partizánské Ľupči, utrpěla československá armáda největší ztráty, jaké kdy v bojích s banderovci poznala. Přechod banderovců přes naše území představuje dodnes ožehavé téma.

Generál ve výslužbě a kandidát na prezidenta Petr Pavel.

Petr Pavel: Největším soupeřem je pro mě populismus

Armádní generál Petr Pavel svlékl uniformu před čtyřmi lety. Od té doby se věnuje osvětě, krizovému řízení a také prezidentské kandidatuře. Tu sice ještě oficiálně nepodal, ale podle všech průzkumů bude právě on jedním z favoritů nejočekávanějšího hlasování.

Kateřina Perknerová

Jihočeský pragmatik Kuba

Lidé mají dojem, že premiér a jeho tým vedou svatou válku s Putinem, ale pro ně toho moc nedělají.

Viliam Žingor při projevu během oslav 1. výročí SNP v Banské Bystrici

S chamradí nejdu. Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netající se svými postoji. Třebaže Viliam Žingor těsně po válce vstoupil do komunistické strany, už v roce 1947 se členství veřejně vzdal. V roce 1950 ho komunisté popravili.

Mobilizace německých jednotek v roce 1914

Výročí začátku první světové války: Sarajevský atentát byl vrchol ledovce

Právě 28. července roku 1914 oficiálně začala jedna z nejkrvavějších válek v historii lidských dějin. Během První světové války, jinak také známé jako Velká válka, dohromady zemřelo skoro 10 milionů vojáků a 20 milionů jich bylo zraněno. Zároveň v průběhu zemřelo skoro osm milionů civilistů. Svět do té doby neznal válku, která by se přelila napříč kontinenty a stala se tak globálním problémem téměř každého státu na této planetě. Její konec definitivně změnil celosvětový řád. 

Jezeří při poslední návštěvě čtenářky, rok 2012.

FOTO: Obdivoval ho Beethoven i Goethe, dnes stojí osamocený v pusté krajině

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zažil ve své historii výšiny a slávu, býval považován za nejvýznamnější evropskou barokní stavbu. Pak přišlo úplné dno a boj o přežití, v 70. letech bylo dokonce schváleno rozhodnutí o jeho demolici. Přesto stojí dodnes. Pro čtenářku paní Alenu Hesounovou z Pardubicka je Jezeří srdeční záležitost a osud zámku sleduje už léta. Děkujeme za zajímavý příspěvek. 

Jezeří při poslední návštěvě čtenářky, rok 2012.

FOTO: Obdivoval ho Beethoven i Goethe, dnes stojí osamocený v pusté krajině

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zažil ve své historii výšiny a slávu, býval považován za nejvýznamnější evropskou barokní stavbu. Pak přišlo úplné dno a boj o přežití, v 70. letech bylo dokonce schváleno rozhodnutí o jeho demolici. Přesto stojí dodnes. Pro čtenářku paní Alenu Hesounovou je Jezeří srdeční záležitost a osud zámku sleduje už léta. Děkujeme za zajímavý příspěvek. 

Lenka Procházková na svého prastrýce s láskou vzpomíná. Uspořádala výstavu, kde si ho místní mohli připomenout.

Procházková: Strýc si roky zapisoval denně počasí. Rád fotil a sbíral desky

/FOTO/ Fotografování, ale také třeba denní záznamy počasí, kompletní seznam obyvatel Střížova včetně jejich předků, hospodářský deník, sportovní výsledky a v neposlední řadě evidence tisíců pořízených fotek. Vedle toho záliba v astronomii a sbírání LP desek. To vše zajímalo Bohuslava Kabelku ze Střížova na Jihlavsku. Před čtyřiatřiceti lety ho postihl těžký infarkt a po komplikacích zemřel v listopadu roku 1988 v pouhých osmašedesáti letech.

Podepsání dohody ohledně vývozu obilí. Recep Tayyip Erdogan (dole vpravo) a Antonio Guterres (dole vlevo) v paláci Dolmabahçe v pátek 22. července 2022

Ukrajina a Rusko podepsaly v Turecku dohodu, která umožní vývoz obilí

Zástupci Ruska a Ukrajiny se podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Umožnit to má vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie v Istanbulu se zúčastnili také generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dohoda má Ukrajině umožnit export okolo 22 milionů tun obilí, které kvůli válce uvázly v přístavech, Rusku pomůže vyvážet jeho zemědělskou produkci a hnojiva na světový trh, uvedla agentura AP.