Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 109. dnem. V Severodoněcku na východě Ukrajiny dál zuří líté boje, podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje ale Ukrajina má stále pod kontrolou jeho průmyslovou oblast a chemickou továrnu, kde se před ruským ostřelováním skrývají stovky lidí. Podle sobotního tvrzení Ruskem podporované separatistické skupiny je v chemičce Azot uvězněno také 300 až 400 ukrajinských bojovníků. Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že Rusové kvůli své palebné převaze postupně získávají terén v Severodoněcku a okolí.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již čtvrtý měsíc. Situace v Severodoněcku připomíná Mariupol, poslední ukrajinští obránci a civilisté se skrývají v továrně, která je jako poslední pod kontrolou Ukrajinců. Z válkou zmítané země uprchly do sousedního Polska více než čtyři miliony lidí. Podle ukrajinského nejvyššího státního zastupitelství přišlo od počátku války o život 287 dětí.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již čtvrtý měsíc. Ukrajinské úřady potvrdily ztrátu zhruba deseti tisíc vojáků od začátku války. Tvrdí ale, že Ruské ztráty jsou násobně vyšší. V bojích v Donbasu padl v pátek první český dobrovolník.
Jakoby se sama příčina zrůdného zločinu, jímž bylo zničení Lidic, vepsala navěky do osudu obce. Protože Lidice nebyly vypáleny, vyvražděny a srovnány se zemí proto, že by se jakkoli podílely na ukrývání parašutistů, jak tvrdila německá propaganda. Ale proto, že se nacistům ideálně hodily jako symbol odplaty. Tento úděl už s nimi zůstal spjat natrvalo. Staly se symbolem, ale pro každou dobu symbolem něčeho jiného.
Morálka ruských vojáků klesá. Může za to nejen délka trvání konfliktu na Ukrajině, ale také nedostatek výcviku, potravin a vybavení. S tím, jak se invaze protahuje, apelovali veřejně někteří z nich na Vladimira Putina, aby prošetřil podmínky na bojišti a to, zda je jejich nasazení na frontě vůbec legální.
/FOTOGALERIE/ Paní Aňa je v Trutnově dva a půl měsíce. Do neznámého místa přišla z Charkova, druhého největšího ukrajinského města, které se ocitlo pod těžkou palbou ruské armády. Dva týdny se ukrývala s dětmi ve sklepě. Lidé umírali, budovy ničilo vražedné bombardování. Pak před válkou uprchla.
Zběsilý útěk, hrůza ve tvářích a temný dým v pozadí. Děsivá fotografie dětí prchajících před smrtícím ohnivým útokem se stala krutým symbolem válečných hrůz ve Vietnamu. Slavný snímek, jehož ústřední postavou se stala dívka popálená napalmem, vznikl přesně před půl stoletím.
Je považován za jednoho z nejnadějnějších ukrajinských fotbalistů. Marko Podoliak by se klidně mohl stát nástupcem legendárního Ševčenka. Ale aby mohl svůj talent rozvíjet, musel v sedmnácti letech opustit válkou zmítanou zem a vyrazit za fotbalem do Anglie.
Emotivní příběh ukrajinských fotbalistů nemá happy end. Stejně jako válka s Ruskem, jejíž konec je v nedohlednu. Okupovaný národ se z postupu na mistrovství světa neradoval. Wales připravil Ukrajince o pocit štěstí, ale ne o hrdost. Jejich statečné snažení dojalo celý svět. Vysloužili si respekt a uznání.
V roce 2021 zaujal sociolog a docent z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Pavel Pospěch svou knihou esejů Neznámá společnost. V ní se zabývá také tím, co rozděluje a co naopak stmeluje Čechy. „Krize společnost vždy krátkodobě stmelí. Pak se ale vše vrací k normálu,“ upozorňuje expert v rozsáhlém rozhovoru pro Deník.
Přesně sto dní trvá válka na Ukrajině. A ani po více než třech měsících stále nic nenasvědčuje tomu, že by byla u konce. Se začátkem invaze přitom byla spousta lidí přesvědčená, že dny ukrajinského prezidenta Zelenského v úřadu jsou sečteny.
Má více vojáků, více raket, více lodí. Pokud se Čína po vzoru ruské invaze rozhodne vojensky ovládnout ostrovní stát Tchaj-wan, pravděpodobně to zvládne. A nezabrání tomu ani pomoc ze Západu, naznačují odborníci. Pokud se však Si Ťin-pching k válce skutečně odhodlá, bude to za cenu obrovských ztrát.
Válka na Ukrajině trvá už 100 dní. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel, zdecimovala ukrajinská města a vyhnala z domovů miliony lidí. Přestože Rusko od začátku invaze tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, zprávy ukrajinských i zahraničních médií hovoří o opaku. Při ruských útocích na Mariupol zemřelo podle tamního starosty nejméně 21 tisíc obyvatel.
Ruská armáda vstoupila do města Severodoněck a pokračuje ve snahách o dobytí Donbasu na východě Ukrajiny. Přitom změnila strategii. Místo pěších jednotek a tanků nasadila těžkou dělostřeleckou palbu, která má zničit veškerý ukrajinský odpor. Podle jednoho z gubernátorů regionu je ostřelování tak intenzivní, že už přestali počítat oběti. Britskému reportérovi se podařilo získat výpovědi vojáků, kteří ruskou palbu přežili. Zároveň popsal zkázu, kterou na vlastní oči viděl.
Jen co začala ztrácet dech pandemie covidu, přišla invaze na Ukrajinu a svět děsí nejen hospodářské následky, ale otevírá se diskuse o možných zdravotních rizicích. Z historie je zřejmé, že každý konflikt s sebou přináší nemoci. Oproti minulosti má ale moderní svět výhodu lepší zdravotní kondice i hygieny.
Invaze ruských vojsk na Ukrajinu si vyžádala všeobecnou mobilizaci napadené země. Bojeschopní muži museli opustit povolání a vzít do rukou zbraně, aby pomohli ubránit svou vlast. Mnozí Ukrajinci se ale přihlásili i dobrovolně. Jedním z nich je devatenáctiletý Maxsym Lutsyk, který odložil studium na univerzitě a vydal se na frontovou linii v Donbasu. O svých zážitcích se rozhodl vyprávět reportérovi britské BBC.
Na odboru dopravy chrudimského úřadu se v těchto dnech vyplácí využít rezervační systém a přijít na přesně určenou hodinu. Volných termínů v evidenci vozidel je pomálu a když jsou, tak až po 6. červnu. "Chodba se zaplnila samými Ukrajinci, kteří si u nás kupují auta a chtějí je přehlásit. Čekal jsem tam šíleně dlouho," řekl Jaroslav z vesnice u Heřmanova Městce, který si nedávno koupil ojetý vůz a původně si myslel, že pobude na úřadě jen krátkou dobu.
Východní Ukrajinu zmítají v současnosti ty nejtvrdší boje. Ruské síly bombardují města s deklarovaným cílem „osvobodit“ průmyslové a těžební centrum známé jako Donbas. Dosažení Putinových cílů v této oblasti je minimem, které potřebuje, aby mohl „speciální vojenskou operaci“ ukončit a prohlásit ji za úspěšnou. Důvodů k vítěznému konci má ale ve skutečnosti více.
Krásné počasí opět přálo druhému květnovému koncertu na terasách za Městským společenským domem v Kolíně, kam po Jiřím Dědečkovi zavítala další folková ikona Slávek Janoušek, ale tentokrát v doprovodu dalších tří muzikantů. Na valchu a foukací harmoniku hrál Láďa Zítka, na kytaru Luboš Vondrák a na kontrabas jeho syn Honza Vondrák.
V kontextu smutných událostí, které provázejí současné dni, se i přes počátečně váhání rozhodl Ota Kmínek v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou 4. června uskutečnit výstavu kreseb Sláva Ukrajině!, které nejsou jen jakousi karikaturou zla, ale jak zde píše, je v nich i kus filozofie.
Je profesorem pro obor lékařské chemie a biochemie, byl děkanem 1. lékařské fakulty UK, osm let vedl jako rektor Univerzitu Karlovu, šéfuje Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. A teď Tomáš Zima kandiduje na prezidenta České republiky.
Válečný konflikt na Ukrajině i vysoká inflace zvedají poptávku po službách potravinových bank. „Od začátku války je zhruba o 70 procent vyšší obrat. Největší zájem je o potraviny, které rozděláte a sníte, čili konzervy, rybičky, hotová jídla a další věci v plechovkách. Z federace potravinových bank máme povel, že v žádném případě nesmíme zanedbávat české lidi. Dělíme to spravedlivě,“ uvedla ředitelka krajské potravinové banky Blanka Vopařilová.
/FOTOGALERIE/ Jak sama říká, chyběla slova a rvalo to srdce. Ředitelka Charity Krnov Monika Dudová viděla následky války na vlastní oči, když se vydala se na Ukrajinu předat humanitární pomoc. Poté zveřejnila na facebooku fotografie ze své mise. Deník přináší její fotogalerii i přímé svědectví z válečných zón.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje třetím měsícem. Ukrajinský prezident Zelenskyj hodlá o konci války jednat jen s jediným člověkem - svým ruským protějškem Putinem. V Charkově začne po měsících znovu jezdit metro, které doposud sloužilo jako kryt před bombardováním.
/ROZHOVOR/ Ředitel Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů ve Stodůlkách Šimon Zajíček inicioval záhy po napadení Ukrajiny Ruskem vznik dvou speciálních tříd pro uprchlíky z východu. V jedné jsou mladší děti na úrovni prvního stupně základní školy a ve druhé ty starší od jedenácti do patnácti let. Celkem asi 25 dětí z Poltavy, Kyjeva a Oděsy.
/ROZHOVOR/ Ředitel Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů ve Stodůlkách Šimon Zajíček inicioval záhy po napadení Ukrajiny Ruskem vznik dvou speciálních tříd pro uprchlíky z východu. V jedné jsou mladší děti na úrovni prvního stupně základní školy a ve druhé ty starší od jedenácti do patnácti let. Celkem asi 25 dětí z Poltavy, Kyjeva a Oděsy.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje třetím měsícem. Boje, které vyhnaly z domovů miliony ukrajinských obyvatel, výrazně přispěly k dosažení hrozivého milníku - ve světě před válkami prchá poprvé v historii přes 100 milionů lidí. Ukrajina a Polsko se dohodly na společných celních kontrolách. Kyjev také schválí zákon, který v případě potřeby umožní přijímání uprchlíků z Polska.
Češi jsou národ pejskařů a kladný vztah ke zvířatům potvrzují i štědrostí k těm, která se nacházejí v nouzi. Momentálně především na válkou sužované Ukrajině. Od třetího dne války přispívají do sbírky organizace Svoboda zvířat, v níž se podařilo zatím vybrat více než 8,5 milionu korun. Sbírka patří k nejúspěšnějším v Evropě. Všechny vybrané peníze posílá Svoboda zvířat ukrajinské organizaci UAnimals, celoukrajinskému hnutí za práva zvířat.
„Bylo nám ctí zúčastnit se slavnostního setkání ke Světovému dni Červeného kříže & Červeného půlměsíce v Senátu Parlamentu České republiky,“ zní v jablonecké firmě. Za Českou mincovnu předávala symbolické šeky na částku přesahující šest set tisíc korun na humanitární činnost ČČK její mluvčí Lenka Klimentová.
Od září se čtrnácti a patnáctileté děti začnou v Polsku povinně učit střílet. Studenti, kteří dosáhnou plnoletosti, mají absolvovat kurz s bojovými zbraněmi: krátkými i dlouhými. „Obraz dítěte s puškou není nic, co by se mělo podporovat,“ oponují ministerskému plánu dětští psychologové.
Ruská válka na Ukrajině pokračuje již 88 dní. Podle ukrajinské armády zintenzivnili Bělorusové průzkum na hranici s Ukrajinou. Rusko se připravuje k ofenzivě, při níž chce obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k Záporoží, usuzuje americký Institut pro výzkum války (ISW). Před tímto scénářem varovala i Ukrajina. Podle britské rozvědky Rusové do své ofenzivy v Donbasu pravděpodobné nasadili nová bojová vozidla pro podporu tanků Terminator.
Od konce března, kdy byly ruské síly vytlačeny z Kyjeva, nalezli Ukrajinci v oblasti Buče údajně více než tisíc těl civilistů. Při popravách podle dostupných informací Rusové zabili přibližně 650 lidí, Moskva to popírá. Reportérka britské stanice BBC zjišťovala, co se v místě původního dětského tábora skutečně dělo.
Festival Jarmily Novotné, který se každoročně koná na zámku Liteň, vstoupil do svého 11. ročníku. Součástí akce je hned několik událostí a jednu z nich byl benefiční koncert Děkujeme hudbou, který se uskutečnil v pátek 20. května v prostorách Čechovny.
Během návštěvy ministryně obrany Jany Černochové ve Spojených státech se neřešila jen možná americká základna na českém území. Hlavním tématem byla modernizace vybavení české armády za spoluúčasti Američanů.
Když Natalia Bezevec opouštěla spolu se dvěma syny před necelými třemi měsíci Žytomyr, nad domem jí létaly stíhačky a rakety. Po vytlačení ruských okupantů z okolí hlavního města Ukrajiny se rozhodla vrátit domů.
Když Natalia Bezevec opouštěla spolu se dvěma syny před necelými třemi měsíci Žytomyr, nad domem jí létaly stíhačky a rakety. Po vytlačení ruských okupantů z okolí hlavního města Ukrajiny se rozhodla vrátit domů.
Písmena Z a V sloužící jako rozpoznávací znaky na vojenské technice ruských invazních sil na Ukrajině nepředstavují oficiální vojenské symboly a nemají žádný zvláštní dodatečný význam. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany v odpovědi na dotaz jednoho z moskevských poslanců. Písmena Z a V se v ruské abecedě, azbuce, nevyskytují.
Čtyřicetiletá Julia pochází z přístavního města Oděsa na jihu Ukrajiny, kde léta pracovala jako praktická lékařka. V České republice našla útočiště před válkou. Už měsíc působí v pražské ordinaci praktického lékaře a člena výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně Cyrila Muchy.
Češi jsou s Ukrajinci prchajícími před válkou solidární. Není rozdíl mezi Prahou či pohraničím, říká ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni Jan Černý.
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu využívají obě strany bezpilotní letouny. Zatímco účinnost Moskvou nasazených Orionů je neznámá, Kyjevem provozované turecké Bayraktary již několikrát na zveřejněných záběrech předvedly, co dokážou. Faktem ale je, že obě země mají k dispozici jen velmi omezené množství bojových dronů. Jejich pořízení je velmi drahé. Jak výrazně tedy mohou tyto moderní technologie ovlivnit výsledek války?
Již několik týdnů zuří na Ukrajině válečný konflikt, zprávy z bojů plní stránky novin, televizní stanice přinášejí stále otřesnější informace o průběhu války. Tato válka ale vyvolala i obrovskou vlnu solidarity, k níž se připojili i žáci Základní školy z Kamenického Šenova.
Tak jsme se dočkali. Město Jičín chce přejmenovat názvy dvou ulic: Ruská a M. Koněva. Vypsalo anketu, která reaguje na podněty občanů. Prý radnice tak reaguje na agresi Ruska vůči Ukrajině. A podněty občanů. Zajímavé, že tyto podněty byly dány i telefonicky a Město Jičín k nim úřední cestou přihlíží. Proč ale tak nečiní k jiným podnětům?
První obětí každé války je pravda. O mýtech, historických lžích a dezinformacích bude veřejná debata o aktuální situaci na Ukrajině, nazvaná Válka Putinova Ruska proti Ukrajině.