/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Nebývá zvykem, aby si na ministra zahraničí mnohem menšího státu našel čas prezident velké země, navíc uprostřed války. Šéfovi české diplomacie Janu Lipavskému se této výsady ve středu dostalo, když se v Kyjevě mohl setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Bylo to dáno nejen tím, že společně s Lipavským byl u Zelenského i šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenber, nebo faktem, že Česko nyní půl roku předsedá Evropské unii.
/FOTOGALERIE/ Jaké plány máte na 4. září večer (je to neděle; první poprázdninová)? S takovou otázkou se na příznivce Hornického muzea Příbram obrací jeho programová pracovnice Stanislava Moravcová. Či spíš s doporučením: plány si udělejte.
Osada Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě ukrývá velké tajemství. Má tu být podzemní továrna, ve které za druhé světové války Němci montovali kabiny do proudové stíhačky Messerschmitt. Podívejte se do míst, kde se psala historie. Za poskytnutí fotek do galerie děkujeme Václavu Vostradovskému. Nutno upozornit, že snímky jsou archivní a areál je dnes v soukromých rukou a veřejnosti nepřístupný.
ROZHOVOR - JEN V DENÍKU/ Vstup zakázán! Zrovna pro akci, která otevírá náruč šachistům a vyznavačům dalších her z celého světa už třiatřicet let, se toto zvolání vůbec nehodí. Jenže Rusko si vyvoláním válečného konfliktu na Ukrajině zavařilo na všech frontách. Pořadatelé Czech Open drží basu se svojí hlavní organizací FIDE. Stejná situace se týká i Běloruska, které podporuje Putinův režim. Naopak myšlenky ukrajinských hráčů rozhodně nepatří šachovnicím… Zástupce ředitele pardubického Mezinárodní festivalu šachu a her Petr Laušman mimo jiné vysvětluje, jak se akce dotkne neúčast jedné z nejpočetnějších výprav.
Dne 17. července 1942 začala bitva o Stalingrad. Největší a nejkrutější bitva celé druhé světové války, která radikálně změnila průběh bojů nejen na východní frontě. Během šesti měsíců se do tohoto obřího konfliktu zapojilo několik milionů vojáků, na vrcholu bitvy jich bojovaly více než dva miliony. Přes milion lidí přišlo v této bitvě o život. Včetně mnoha civilistů.
Komentovaná prohlídka krnovské sokolovny proběhne 16. července od 15 hodin. Tato tělocvična patří k nejvýznamnějším historickým stavbám. Jde o dílo krnovského rodáka architekta Leopolda Bauera.
Sněmovna schválila zákon, který správním celkům umožňuje odpustit poplatky za vyřízení různých úředních úkonů spojených s životními potřebami, které mají nyní ukrajinští spoluobčané stejné jako Češi. Zákon tak má Ukrajincům, kteří prchli na naše území před válkou, usnadnit pobyt. Velká města v regionu tuto možnost však nevyužijí, uprchlíky považují již za adaptované.
Dobrá zpráva pro milovníky opuštěných a zapomenutých míst. Přinášíme vám galerii krásných staveb a stavbiček, které už jen zdálky vzpomínají na svou někdejší slávu. Je libo navštívit zbytky kdysi honosného paláce s pytli plnými zlata a stříbra nebo Slezský Windsor? A co vápenka, kde trénovali němečtí letci? Ponořte se spolu s námi do nedávné minulosti, kterou poznáte díky krásným fotografiím Petra Mareše. Autorovi děkujeme za možnost zveřejnění fotografií.
V Moravském Krumlově je nově k vidění reflexe dvacátého století, kterou v zámeckém tunelu připravil Ústav pro studium totalitních režimů. Model obrněného transportéru svařoval uprchlík z Ukrajiny, jehož příběh přinášíme. Když si v zámku v Moravském Krumlově koupíte lístky na Slovanskou epopej, první, co uvidíte, bude tank. Přesněji řečeno, německý obrněný transportér, kterému se v Československu, kde se po válce chvíli vyráběl, říkalo „hakl“. Hakl je svařen z trubek, připomíná dětskou prolézačku a skutečně se do něj dá na vlastní nebezpečí vlézt.
Zvláštní mystérium obestírá prvorozeného syna Jiřího z Poděbrad Bočka, který se narodil právě před 580 lety, 15. července 1442. Nevíme, kde se narodil, nevíme ani to, proč mu otec na rozdíl od jeho mladších bratrů nezajistil povýšení mezi říšská knížata. Mohlo být důvodem postižení?
U příležitosti 105. výročí vzniku československých legií v Itálii a 104. výročí bitvy na Piavě pořádá Československá obec legionářská spolu se spolkem 5. prapor polních myslivců rekonstrukci bojů na Piavě, která se uskuteční v sobotu 16. července v Novém Městě nad Metují.
/FOTO/ Když si teď v zámku v Moravském Krumlově návštěvníci koupí lístky na Muchovu Slovanskou epopej, první, co uvidí, je tank. Přesněji, německý obrněný transportér, kterému se v Československu po válce říkalo „hakl“. Připomíná umělecké dílo a také dětskou prolézačku. Z trubek ho na žádost nadšenců z Ústavu pro studium totalitních režimů svařil bývalý voják z Ukrajiny. Do jeho expozice v zrekonstruovaném tunelu zámku se příznivci novodobé historie podívají poprvé začátkem srpna.
Ruské armádě se podařilo dobýt Severodoněck a Lysyčansk, dvě důležité bašty na východě Ukrajiny. Válka však dospěla na další křižovatku a vojáci na obou stranách se připravují na třetí dějství bojů, které by mohlo zvrátit rovnováhu konfliktu. Rusové se chystají na dobytí Doněcku, zatímco Ukrajinci stupňují protiofenzívu v Chersonské oblasti. Stanice CNN publikovala analýzu, v níž se zabývá dalším vývojem invaze a následky pro obě země.
/KOMENTÁŘ/ Staré latinské přísloví praví, že ve válce múzy mlčí. Jenomže ono Cicerovo Inter arma silent Musae ve festivalových Karlových Varech neplatilo.
Adam Sybera sleduje osm let ruský vliv v Evropě. Byl na Ukrajině, když začala válka, později tam vozil humanitární pomoc, neprůstřelné vesty, nemocniční přístroje i pytle na těla. „Byli jsme jedni z prvních, kteří zveřejnili odhad, že koncem ledna a začátkem února proběhne rozsáhlá invaze na Ukrajinu. Tehdy jsme byli dost za blázny. Teď už nejsme,“ řekl analytik informačního prostoru. Pro Pardubáky se Sybera o svých zkušenostech rozpovídal v Institutu Paměti národa, kde s ním proběhla v pondělí 11. července beseda.
/Foto, video/ Sobotní odpoledne patřilo v Dobšicích tradiční bojové ukázce připomínající tvrdé boje rakouské a francouzské armády u Znojma. Součástí vystoupení milovníků vojenské historie opět byl i oblíbený boj o brod řeky Dyje.
Za krásné fotky a video a za zajímavý příspěvek děkujeme Stanislavu Nováčkovi.
Téměř dvě stovky vojáků, Indiánů a osadníků se utkaly v sobotu 9. července na Indiánských válkách v Březně u Chomutova. Jejich návštěvníci se na jedno odpoledne přenesli do roku 1867 k pevnosti Fort Phil ve Wyomingu. V roli generála Custera se jako každý rok představil herec Václav Vydra.
Tradiční bojová ukázka připomněla v Dobšicích 213 let od dvoudenní tvrdé bitvy, kterou u Znojma 10. a 11. července 1809 svedla francouzská a rakouská armáda za napoleonských válek. Za pěkné fotky a video děkujeme Liboru Kainovi.
Krvavý čtvrtek, tak by se mohl v Iráku nazývat 8. červenec roku 1982. V tento horký letní den zamířil diktátor Saddám Husajn do města Dudžail, aby si mezi tamější komunitou upevnil svou podporu v probíhající irácko-íránské válce. Proslov k davu mu vyšel ještě podle plánu, při cestě zpět se však Saddámův konvoj dostal pod palbu povstalců. Rozlícený diktátor otočil vozy zpět do města – a rozpoutal vraždění.
Předválečný bunkr zrekonstruovaný do podoby ze září 1938, kdy se celá země připravovala na na válku, si budou moci zájemci prohlédnout v Heřmanicích v Podještědí od 8. do 10. července.
Navzdory masivnímu potlačování protiválečných protestů ruskými úřady někteří Rusové vytrvale vystupují proti ruské invazi na Ukrajině. A to i těmi nejjednoduššími způsoby. Jednatřicetiletá učitelka Anastasija z Permu v pohoří Ural začíná každý den tím, že napíše protiválečný vzkaz a vyvěsí ho na zeď u vchodu do obytného bloku, kde bydlí, píše agentura AP.
České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Řekl to dnes český premiér Petr Fiala, když v Evropském parlamentu představoval svou vizi pro příštích šest měsíců. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.
Před několika dny zemřel ve věku 92 let Otto Seidler. Muž žijící v Mladé Boleslavi přežil útrapy několika koncentračních táborů a po válce se vrátil do Boleslavi. Ve svém životě zažil spoustu dramat, která popsal studentům sbírajícím příběhy pro Paměť národa.
Byl to zřejmě největší triumf legendárního Lawrence z Arábie neboli britského důstojníka, cestovatele, arabisty a hlavního organizátora arabského povstání proti turecké nadvládě Thomase Edwarda Lawrence. Před 105 lety, dne 6. července 1917, dobyli jeho muži rudomořský přístav Akaba.
Osada Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě ukrývá velké tajemství. Má tu být podzemní továrna, ve které za druhé světové války Němci montovali kabiny do proudové stíhačky Messerschmitt. Podívejte se do míst, kde se psala historie. Za poskytnutí fotek do galerie děkujeme Václavu Vostradovskému. Nutno upozornit, že snímky jsou archivní a areál je dnes v soukromých rukou a veřejnosti nepřístupný.
Nacházíme se na pláních pod Horami Velkého rohu u pevnosti Fort Phil Kearny na Bozemanově stezce ve Wyomingu v létě roku 1867. Většina indiánských kmenů jižních plání chce uzavřít nové smlouvy s vládou US a odejít do rezervací. U kmenů severních plání je tomu naopak. Zejména Lakotové, severní Šajeni a severní Arapahové, uznávající jako svého vůdce náčelníka Rudého oblaka, podmiňují uzavření nové smlouvy odchodem armády z indiánských území a zrušení vojenských pevností. Velení armády je rozhodně proti. V kraji, kde jsou zimy kruté, je nutné pro osazenstvo pevnosti udělat dopředu velké zásoby palivového dřeva. To mají zajistit sjednaní dřevaři pod ochranou vojáků. Indiáni jsou stále více rozzlobení. Jsou to ideální podmínky pro vypuknutí konfliktu? Přijeďte 9. července do Března u Chomutova a uvidíte upravenou rekonstrukci skutečných historických událostí.
Celý život stál ve stínu svého staršího bratra. Mladší sourozenec legendárního Rudého barona byl však také jedním z nejlepších německých pilotů první světové války. Lothar von Richthofen byl leteckým esem se čtyřiceti sestřely. Zabil se přesně před stoletím při letecké nehodě.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
V důsledku pokračující ruské agrese na Ukrajině byly poškozeny stovky tělovýchovných zařízení. Sportovci však v rámci možností dál trénují i ve válečných podmínkách, podívejte se na podrobnou fotogalerii.
Čeští odborníci na kyberbezpečnost mají jasno: Na Rusy jsme měli být už dávno připraveni a nebyli bychom zaskočeni informační válkou vedenou během invaze na Ukrajinu. „Přitom Moskva už desítky let používá stále stejné metody,“ upozornili experti na debatě v pražském Cevro Institutu s názvem Vypnout X Nevypnout aneb Co ukázal boj s dezinformacemi v době války?
/ROZHOVOR/ Až do konce října je v děčínském oblastním muzeu k vidění výstava Naděje, zklamání a strach popisující běžný život během druhé světové války v Sudetech. Vychází z publikace a původní bannerové výstavy v Ústí nad Labem. Nyní se ji v Děčíně povedlo převést do plnohodnotné výstavy. „Pro mne to bylo skoro nepředstavitelné. Můžete mít skvělou ideu, ale když nemáte nikoho, kdo ji přivede do života, je vám na nic. Díky nadšení zaměstnanců děčínského muzea se to povedlo, oni to dokázali,“ říká o nové expozici její autor Martin Veselý, který pracuje jako vedoucí katedry historie na ústecké filosofické fakultě.
V jednu chvíli sklízel v boxerském ringu obdiv celého světa po historickém triumfu nad šampionem v těžké váze Anthonym Joshuou, o několik měsíců později už v uniformě a se samopalem na rameni čelil ruské invazi. Oleksandr Usyk, jeden z ukrajinských národních hrdinů a superstar blyštivého světa profesionálního boxu, se navzdory válečným zkušenostem chystá na velkou titulovou odvetu.
/FOTO/ S hradem Bítovem je dodnes neodmyslitelně spojená vzpomínka na jeho posledního majitele barona Jiřího Haase. Muže, který proslul jako bonviván, chovatel psů, lvice a mnoha dalších exotických zvířat, zemřel za tragických okolostí několik dní po konci druhé světové války. Nyní jeho příběh připomíná na hradě Bítově nová stálá výstava. Děkujeme správě hradu za historické fotografie a Janu Binderovi za velmi zajímavé ohlednutí za baronem Jiřím Haasem.
Komitét pro udržování památek z války roku 1866, z. s. se u příležitosti 156. výročí prusko-rakouské války rozhodl znovu vydat legendární publikaci Josefa Volfa: „Vzpomínky na válku roku 1866 (Zároveň průvodce po bojišti královéhradeckém)“.
Komitét pro udržování památek z války roku 1866, z. s. se u příležitosti 156. výročí prusko-rakouské války rozhodl znovu vydat legendární publikaci Josefa Volfa: „Vzpomínky na válku roku 1866 (Zároveň průvodce po bojišti královéhradeckém)“.
Jsem v tom sám, nikdo o mě nestojí. Kdybych nebyl, nikomu bych nechyběl… Takové myšlenky dnes kolují v hlavě dětem. S depresí, apatií, pocity méněcennosti a se sníženou sebedůvěrou nezletilí bojují kvůli blížícímu se vysvědčení. Ale i na konto dvouletého záseku, který udělal koronavirus do normálního života.
Srdce na pravém místě. I přes hysterii, která panuje v posledních dnech vůči uprchlíkům z Ukrajiny postižené válkou, se rozhodl Bohuš Eliáš uspořádat sportovní víkend právě pro děti z kyjevského dětského domova zasaženého válkou, čímž naplnil svůj slib.
Čtyři měsíce žil Yevhen Bushynskyi se svojí ženou a třemi dětmi v Poděbradech. Putinova válka je vyhnala z Charkova. V nouzi se uchýlili do Poděbrad, kde byli ubytováni v městském penzionu na Ostende. Nyní přišel čas loučení. Rodina podle našich informací získala víza do USA a na rozloučenou napsal Yevhen všem Poděbraďákům dojemný dopis, v němž děkuje za veškerou pomoc a vzdává hold místním za to, jak jeho rodinu přijali.
Pro ukrajinské tenistky má Wimbledon speciální náboj. Každá výhra na londýnských travnatých kurtech znamená větší finanční obnos, ten pak mohou poslat do své rodné vlasti, která se neustále potýká s invazí ruských vojsk ze strany Vladimira Putina.
Po celé týdny se ukrajinští obránci Severodoněcku snažili odrážet ruská vojska. Jenže neustálá rozsáhlá dělostřelecká palba a letecké nálety proměnily velkou část starého průmyslového města v trosky. Nakonec ukrajinští velitelé prohlásili, že obrana ruin by stála příliš mnoho životů a rozhodli se stáhnout své jednotky. Stanice BBC publikovala analýzu, v níž se zabývá tím, jak se nadále může konflikt vyvíjet po ztrátě jedné z klíčových metropolí v Donbasu.