Začal šestadvacátý den války na Ukrajině. Prezident země Volodymyr Zelenskyj označil piloty, kteří shazují bomby na ukrajinská města, za masové vrahy. Ministerstvo zahraničí pak postup Rusů přirovnalo k nacistům za druhé světové války. Ruská policie zatkla další demonstranty proti válce. Ruský soud zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Státy Evropské unie se shodly na nové obranné strategii.
Ani ne 580 lidí žije trvale v Chožově. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se ale počet obyvatel malé obce na Lounsku prudce navýšil. Dočasný azyl před válkou tam našlo téměř pět desítek uprchlíků. Žijí u podnikatele ukrajinského původu, který tam má stavební a zámečnickou firmu. Žijí tam ale také společně se starousedlíky. Ti soužití a vzájemné vztahy chválí, potíže zatím žádné nezaznamenali, děti si společně hrají.
Utrpení. Nehybná těla v uniformách, zubožené postavy, vyděšené oči dětí vytržených z poklidného života. Více než tisíc slov popisujících válku mnohdy zmůže symbolický obraz – válečná fotografie. Doprovází i aktuální konflikt na Ukrajině.
Volné sdružení aktivistických hackerů („hacktivistů“) Anonymous pokračuje v kybernetických útocích proti Rusku. Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, totiž sdružení vyhlásilo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi odvetnou kybernetickou válku. Několik lidí operujících pod hlavičkou Anonymous vyzpovídala BBC.
V polovině března český miliardář z Jablonce nad Nisou Dalibor Dědek vytvořil výzvu, ve které žádá NATO, aby na území Ukrajiny vojensky zasáhlo nebo alespoň vytvořilo bezletovou zónu.
Sympaticky zaplněné rožnovské Masarykovo náměstí sledovalo v sobotu odpoledne a v podvečer benefiční koncert na podporu Ukrajiny, který s podporou města uspořádala místní kulturní agentura Téčko.
Kdo se v Rusku vyjádří veřejně proti válce na Ukrajině, riskuje minimálně ztrátu zaměstnání. Tuto realitu si už na vlastní kůži vyzkoušeli někteří vlivní ruští uživatelé sociálních sítí. Pokud na svých profilech nesouhlasně komentovali „zvláštní vojenskou operaci" Vladimira Putina, následovala výzva, aby odešli ze svého místa.
Dva miliony korun věnuje Beroun na pomoc válkou zmítané Ukrajině. Na částce se shodli zastupitelé města na mimořádném zasedání 16. března. Peníze byly převedeny z fondu rezerv a rozvoje.
/FOTOGALERIE/ V pronajatém žižkovském sklepě, vyzdobeném ukrajinskými symboly i atrapami zbraní, to vypadá jako ve štábu kyjevské domobrany. Skupina pražských Ukrajinců a jejich českých přátel tam od prvního dne ruské invaze dává dohromady materiální pomoc, která může zachránit životy jak na frontě, tak v zázemí.
Začal pětadvacátý den války na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov očekává, že se podaří dosáhnout dohody a vyhlášení ukrajinské neutrality. Čína se mezitím ohradila proti varování od amerického prezidenta Joea Bidena, její pozice je podle ministerstva zahraničí v souladu s přáním většiny zemí světa. Ukrajina omezila činnost politických stran a organizací s vazbou na Rusko. Ruský teror na Ukrajině bude mít následky, upozornil ukrajinský prezident Zelenskyj. V projevu k izraelskému parlamentu přirovnal ruskou invazi k nacistickému plánu na vyhlazení Židů. Kvůli válce muselo opustit domovy 10 milionů lidí.
Válka na Ukrajině už probíhá čtvrtým týdnem. I nadále pokračuje bombardování ukrajinských měst. V Mariupolu podle místních úřadů Rusové zasáhli budovu školy, kde se skrývaly stovky civilistů. Ruské jednotky se podle Ukrajinců snaží přeskupit s cílem zaútočit na Kyjev. Ukrajinská armáda tvrdí, že byl zabit zástupce velitele ruské černomořské flotily. Rusové dali obráncům Mariupolu, které označují za nacionalisty, ultimátum.
Pět milionů korun měsíčně bude stát aktuálně uprchlická vlna město Mariánské Lázně. Vládní rozhodnutí o proplacení stravy lidem prchajícím před válkou je podle slov starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny, pokud to bude trvat dlouho, pro město likvidační.
Věděli to už staří Mayové. I to lze zaslechnout při hodnocení současné situace, kdy se ke covidové pandemii se všemi jejími důsledky připojil ještě celosvětový šok z útoku ruské armády na Ukrajinu, přinášející nejen válečné hrůzy této zemi, ale i množství globálních souvislostí. Kdyby se tyhle události odehrávaly před desetiletím, asi by pochyboval málokdo: prastaré mayské předpoklady se naplňují…
Krvavý konflikt na Ukrajině vyvolal vlnu solidarity mezi sportovními celebritami a slavnými kluby. Legendární tenista Roger Federer se rozhodl darovat půl milionu dolarů (11 milionů korun) na pomoc ukrajinským dětem. Andy Murray zase slíbil, že dětem postiženým válkou daruje své finanční odměny z turnajů po zbytek roku. Finančně pomáhají i fotbalové kluby. Slavný Real Madrid pošle charitativním organizacím milion eur (25 milionů korun).
/ROZHOVOR/ Nevěřil, že na válku na Ukrajině dojde. Toho osudného 24. února ho manželka doma v Žytomiru vzbudila s tím, že venku něco hučí. Letadla. A pak to bouchlo. Ruská invaze na Ukrajině začala. Sládek Daniel Váša strávil na Ukrajině 14 let. Před pár dny se vrátil do rodné Poličky. To, co ve válce po náletech a bombardování viděl a zažil, nerad popisuje. Přiznává, že brečel jako nikdy předtím. Jeho devítiletá dcera během několika dní ve válce dospěla, umí namíchat Molotovův koktejl.
/ROZHOVOR/ Nevěřil, že na válku na Ukrajině dojde. Toho osudného 24. února ho manželka doma v Žytomyru vzbudila s tím, že venku něco hučí. Letadla. A pak to bouchlo. Ruská invaze na Ukrajině začala. Sládek Daniel Váša strávil na Ukrajině 14 let. Před pár dny se vrátil do rodné Poličky. To, co ve válce po náletech a bombardování viděl a zažil, nerad popisuje. Přiznává, že brečel jako nikdy předtím. Jeho devítiletá dcera během několika dní ve válce dospěla, umí namíchat Molotovův koktejl.
/FOTOGALERIE/ Hotelový dům Kovák pro brigádníky a dojíždějící pracovníky Liberty Ostrava slouží částí kapacity ženám i dětem z Ukrajiny. Jejich krajan Igor, zaměstnaný v nedaleké ocelárně, je pro ně spojnicí s českým světem. A na ten si zvyká i Naďa s dcerou a vnoučaty.
Jeho úmysl byl zprvu úplně jiný. Šestatřicetiletý Wang Jixian, programátor z ukrajinské Oděsy, chtěl pouze svým rodičům žijícím v čínském Pekingu, natočit vzkaz, že je v pořádku. Jeho videa se však začala šířit světem a mladý muž se rázem stal čínským hlasem protestujícím proti válce na Ukrajině.
Začal čtyřiadvacátý den války na Ukrajině. Ráno se opět řadou ukrajinských měst rozezněly protiletecké sirény. Prezident země Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval ke konstruktivním mírovým jednáním. V opačném případě se podle něj bude Rusko z války dlouho vzpamatovávat. Běloruští železničáři zablokovali podle šéfa ukrajinských státních drah spojení s Ukrajinou. Z Ukrajiny od začátku války prchlo přes 1,5 milionu dětí.
Válka na Ukrajině už probíhá čtvrtým týdnem. I v sobotu ráno se rozezněly většími městy v zemi sirény, varující před leteckým útokem. Slyšet byly podle agentury UNIAN v Kyjevské oblasti, Černihivu či Žytomyru. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že obránci zabili dalšího ruského generála. Rusko zatím informaci nekomentovalo. Ukrajina ztratila přístup k Azovskému moři. Od začátku války padlo podle Kyjeva do zajetí již více než 500 ruských vojáků.
„Bohatí Ukrajinci? To je nesmysl. Ti lidé přišli o všechno, často i o své blízké a jsou na útěku v cizím prostředí,“ říká Anna Maclová. Ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové, která pomáhá válečným uprchlíkům už víc než tři týdny a denně se setkává s až neskutečnými lidskými příběhy.
Majitel penzionu ve Stráži nad Nežárkou u sebe ubytoval více než sedmdesátku lidí z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Jde především o ženy a malé děti. Přestože jsou tito uprchlíci v Česku necelé dva týdny, někteří už si stihli najít práci a jejich děti začaly chodit do místní školy.
Příliv uprchlíků z Ukrajiny pro české zdravotnictví nepředstavuje jen nové pacienty, ale také vyhlídku jak získat specialisty, kteří nám dlouhodobě chyběli. Mezi uprchlíky, kteří před válkou pracovali v oblasti medicíny a zdravotnictví, se jistě najdou také zubaři.
V Olomouckém kraji se postupně zaplňují ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny v bytech, rodinných domech, penzionech i ubytovnách. Pracovníci KACPU se jim snaží najít bydlení v samostatných pokojích, ale ty už pomalu docházejí i na internátech středních škol. Během několika dnů zřejmě bude nutné lidi prchající před válkou ubytovávat hromadně v tělocvičnách nebo kulturních domech.
V souvislosti s narůstajícími počty příchozích uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny vyhlásila Diecézní charita ostravsko-opavská materiální a potravinovou sbírku pro lidi, kteří v České republice hledají útočiště a potřebují poskytnout základní pomoc. Sbírka potravin a hygienických potřeb potrvá do konce března a připojuje se k ní také 15 oblastních Charit, které působí na území Moravskoslezského kraje.
Kanadská delegace při OSN si nebrala servítky, když se rozhodla vyškolit Rusko a jeho zástupce poté, co Moskva požádala o humanitární řešení situace na Ukrajině. Onu situaci, konkrétně tedy válku v sousední zemi, přitom vyvolal sám ruský prezident Vladimir Putin. Ruský dopis OSN Kanaďané okomentovali, proškrtali a upravili tak, aby odpovídal realitě. Deník přináší jeho nejbizarnější pasáže.
Fotogafové Karel Cudlín, Jan Dobrovský a Martin Wágner ze spolku 400 ASA vystavují v prostoru Pražského kreativního centra na Staroměstském náměstí velkoformátové snímky z Ukrajiny z období před současnou ruskou agresí.
/ROZHOVOR/ Pamětníci roku 1989 si Václava Bartušku pamatují především jako jednoho ze studentských vůdců sametové revoluce, člena parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu a autora knihy Polojasno. Už mnoho let je ovšem s jeho jménem spojena jiná agenda, neboť od roku 2006 je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.
Schůze zastupitelstva Prahy 11 byla tradičně emotivní a konfrontační. Mezi dohady o rozpočtu „zapadl“ neúspěšný návrh na odvolání Roberta Vašíčka ze dvou placených funkcí – místopředsedy Kontrolního výboru a člena Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí.
Bývalý kalifornský guvernér, herec a kulturista Arnold Schwarzenegger se rozhodl jednat. Ve videu, které ve čtvrtek zveřejnil na sociálních sítích, apeluje na ruské občany a žádá je, ať nevěří masivní propagandě a dezinformacím, které šíří Kreml. Hercův emotivní vzkaz vzápětí obletěl celý svět.
Začal třiadvacátý den války na Ukrajině. I dnes v řadě ukrajinských měst zazněly protiletecké poplachy, ve Lvově na západě země rakety zasáhly okolí místního letiště. Pokud se potvrdí, že šlo o ruský raketový útok, půjde o nejbližší úder na historické město Lvov od začátku války, upozorňuje stanice BBC. Rusko nad Donbasem podle slov luhanských separatistů zřídilo bezletovou zónu. Dnes bylo otevřeno devět humanitárních koridorů pro odchod civilistů z ostřelovaných oblastí, evakuovalo se jimi více než devět tisíc lidí. Z válkou zmítané Ukrajiny už uprchly více než tři miliony lidí.
Již dvakrát se hasiči z Železné Rudy v po strop naplněné dodávce věcmi vydali na Ukrajinu zasaženou válkou. Tam náklad vyložili a na oplátku naložili ukrajinské ženy a děti, aby je odvezli do bezpečí Polska a Čech.
Před válkou na Ukrajině utíkala paní Marina Gotovkina s pětiletou dcerkou Varvarou z Kyjeva hned v prvních dnech válečného konfliktu. Po náročné cestě a několika dnech strávených v Polsku pokračovaly společně se sestrou a malým synovcem do České republiky. Bezplatné ubytování všichni našli v olomouckém penzionu Tõde, který provozují sestry Františkánky Marie Immaculaty.
V regionu rychle dochází kapacity komfortnějšího ubytování pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Města a kraj už promýšlejí varianty provizorního ubytování.
Desítky uprchlíků z Ukrajiny míří do Svitav a okolních obcí. Bydlí přímo ve městě, dvě desítky jich našly útočiště v Kamenné Horce, další bydlí ve Vítějevsi nebo Koclířově. Tam je vše v pořádku. Ovšem pak jsou také obce, kde „úřadují“ pracovní agentury. A těm jde o pomoc uprchlíkům z války většinou jen naoko. Našly totiž v ukrajinských matkách a dětech dobrou kořist.
Desítky uprchlíků z Ukrajiny míří do Svitav a okolních obcí. Bydlí přímo ve městě, dvě desítky jich našly útočiště v Kamenné Horce, další bydlí ve Vítějevsi nebo Koclířově. Tam je vše v pořádku. Ovšem pak jsou také obce, kde „úřadují“ pracovní agentury. A těm jde o pomoc uprchlíkům z války většinou jen naoko. Našly totiž v ukrajinských matkách a dětech dobrou kořist.
Namalovaná bílá holubice míru od osmileté Amálie s nápisem v azbuce „Laskavě prosím“ vítá příchozí do tělocvičny Integrované střední školy v Hodoníně. Ta se teď kvůli ruské invazi na Ukrajinu mění v základní zázemí pro lidi utíkající před válkou.
Do haly k balicí lince, do lázní nebo do nemocnice. Takovou práci nabídly karvinské firmy Ukrajinkám, které prchly do Česka před útrapami války. Uprchlice jeví o práci zájem. Lékařka Julija by ráda pracovala v nemocnici.
Václav Bartuška je zvláštním velvyslancem ČR pro energetickou bezpečnost již patnáct let. S touto zkušeností v rozhovoru pro Deník říká: „Nebýt války na Ukrajině, od ruského plynu bychom buď neodešli vůbec, nebo velmi pomalu.“ Dodává, že pětiletý horizont ukončení závislosti na ruských surovinách je reálný. „Vítězi této situace jsou jádro, obnovitelné zdroje a po nějakou dobu i uhlí,“ je přesvědčen. Zároveň zdůrazňuje, že pro každou vládu včetně české vždy bude na prvním místě péče o vlastní obyvatelstvo: „ Základní bod je dostupnost elektřiny pro běžné občany. Sociální smír v této zemi je na prvním místě.“
/FOTOGALERIE/ Sklad potravinové a materiální pomoci v Handicap centru Srdce na poděbradském Ostende je jedním z největších míst přímé pomoci běžencům v regionu. Od začátku války nabízí pomoc s jídlem, drogerií, oblečením, hračkami pro děti a dalšími věcmi, které nové příchozí pro první měsíce v nové zemi potřebují.
Počet kybernetických hrozeb na světě se dle dosavadních statistik rok od roku zvedá a ani Česká republika nezůstává výjimkou. Podle společnosti ESET došlo za minulý měsíc k jejich nárůstu a z toho jednu třetinu všech útoku tvořil spyware známý jako Agent Tesla zaměřující se na odcizování přihlašovacích údajů a hesel. Krom něj ovšem útočily také jemu podobné spywary FormBook a Fareit. Jakoukoliv souvislost kyberútoků s válkou na Ukrajině ovšem nelze nijak potvrdit.
V Bělehradu v pátek startuje dostaveníčko nejlepších světových atletů. Halový šampionát však nebude mít kompletní obsazení, a to hlavně v důsledku války na Ukrajině. Tamní atleti do srbské metropole přijet nemohli. Kdo může, brání se zbraní v ruce vlast před ruskou agresí. Ukrajinská vlajka ale v Stark Aréně chybět nebude. Na startu je šest žen.