Začal dvaadvacátý den války na Ukrajině. I dnes ukrajinské úřady hlásí bombardování hlavního města, v Kyjevě údajně ruská raketa zasáhla vysokopodlažní dům. Střílí se také v dalších ukrajinských metropolích. Ukrajina osvobodila uneseného starostu města Melitopol Ivana Fedorova z ruského zajetí. Z válkou zmítané země už uprchly více než tři miliony lidí, oznámil generální tajemník OSN António Guterres.
Podle dat ministerstva vnitra v souvislosti s válkou na Ukrajině má pobytové oprávnění na Rychnovsku už přes 1 100 osob. V Rychnově nad Kněžnou jim bude pomáhat nově vzniklé Komunitní centrum pro Ukrajince.
Byli jsme oklamáni. Tak se dají v kostce shrnout pocity některých ruských vojáků, kteří se během války na Ukrajině dostali do zajetí. Mnozí z nich se netají kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému mimo jiné vyčítají útoky na civilní cíle. A obávají se, co jim přinese budoucnost…
Když začala před třemi týdny válka na Ukrajině, většina světových politiků vyjádřila podporu a sympatie ukrajinským obráncům. Stranou nezůstala ani britská královská rodina. Jenže právě její otevřenost komentátory zaskočila. Členové rodiny se totiž tradičně k politickým tématům nevyjadřují. William a Kate nyní přesto vyjadřují podporu Ukrajině, princ Charles hovoří o brutální ruské agresi a britská královna tento týden dokonce odmítla zapůjčit historické meče moskevským muzeím. Královská intervence v tomto ohledu může mít velký společenský dopad.
Prezident Volodymyr Zelenskyj i další představitelé Ukrajiny volají po zavedení bezletové zóny nad válkou sužovaným státem. Zóna by podle nich měla sloužit k ochraně civilistů před ruskými nálety a bombardováním. Jenže její zavedení nad Ukrajinou může vyvolat ještě širší a nebezpečnější konflikt, včetně možnosti jaderné války. Co bezletová zóna znamená, a co vše může způsobit?
/FOTOGALERIE/ Pátou cestu do Užhorodu a pak přes přechod Vyšné Nemecké s uprchlíky až pod Lysou Horu má za sebou Anička. Ukrajinka provdaná do tuzemska jim překládá, shání ubytování i – což je teď asi to hlavní – práci.
/FOTOGALERIE/ Pátou cestu do Užhorodu a pak přes přechod Vyšné Nemecké s uprchlíky až pod Lysou Horu má za sebou Anička. Ukrajinka provdaná do tuzemska jim překládá, shání ubytování i – což je teď asi to hlavní – práci.
/FOTO/ Ještě před pár týdny žila v poklidu na západě Ukrajiny ve městě Ivano-Frankivsk a těšila se, až miminko přijde na svět, válka jí ale převrátila život naruby. Do Brna dorazila mladá Ukrajinka poslední únorový den a v úterý těsně před polednem v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří porodila zdravou dívku. Jedná se o vůbec první dítě, které v Brně porodila žena prchající před válkou v Ukrajině.
/FOTO/ Ještě před pár týdny žila v poklidu na západě Ukrajiny ve městě Ivano-Frankivsk a těšila se, až miminko přijde na svět. Válka jí ale převrátila život naruby. Do Brna dorazila mladá Ukrajinka poslední únorový den a v úterý těsně před polednem v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří porodila zdravou dívku. Jedná se o vůbec první dítě, které v Brně porodila žena prchající před válkou v Ukrajině.
Začal jednadvacátý den války na Ukrajině. I dnes podle úřadů znějí ukrajinskými městy silné exploze, nevyhýbají se ani obytným čtvrtím. Terčem ostřelování se ráno měly stát dvě výškové budovy v Kyjevě, střílí se také v jihovýchodním Záporoží. Rusko už při agresi v sousední zemi způsobilo škody přesahující 500 miliard dolarů, informoval ukrajinský premiér. Prezident Volodymyr Zelenskyj zaznamenal v posledních mírových jednáních s Ruskem pozitivní obrat. Mezinárodní trestní soud v Haagu nařídil Rusku ukončit nepřátelské aktivity na Ukrajině.
Nejen vrcholní, ale také místní politici mají na válku na východě svůj názor. Ne všichni ale „jdou s kůží na trh.“ Jedním z těch, kteří se nebojí pojmenovat věci správnými slovy, je syn prvního polistopadového starosty Benešova Mojmíra Chromého, Igor. Přestože o vině Ruska za situaci na Ukrajině nepochybuje, na závěr svého vyjádření žádá: neodsuzujme šmahem každého Rusa.
Zprávy z války na Ukrajině se ve veřejném prostoru objevují denně. Počty zraněných a útoky ruských agresorů zaplavují veřejný prostor. Sleduje je i Natálie, která už více než dvacet let žije na Pardubicku. Sama pochází z ukrajinského města Vinnycja, odkud přichází zprávy o ostřelování místního vojenského letiště. Uvnitř města zůstává její maminka.
"Pro českého exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (84) se argumentace ruského prezidenta Vladimíra Putina k ukrajinské válce rovná té nacistického diktátora Adolfa Hitlera k ,anšlusu´ Rakouska k Německé říši 1938," napsaly OÖN 15. března z interview Schwarzenberga pro agenturu APA.
Když se chystáte na rozhovor s ostřílenou, byť bývalou novinářkou, naplní vás zvláštní pocit a obavy. Říkáte si, že musíte všechny otázky formulovat mnohem pregnantněji, a dopředu si vše poctivě rešeršujete, abyste se nezeptala na hloupost. S podobnými pocity jsem se připravovala na rozhovor s Terezií Kaslovou.
Ruský soud dnes udělil pokutu 30 tisíc rublů (přes 6000 korun) ruské novinářce a televizní producentce Marině Ovsjannikovové. Informovala o tom agentura RIA Novosti, podle níž trest padl za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Policie ženu zadržela v pondělí večer poté, co v živém vysílání ruské státní televize protestovala proti válce na Ukrajině. Ovsjannikovová dnes u soudu prohlásila, že se cítí nevinná a nadále je přesvědčena, že Rusko vůči Ukrajině páchá zločin, informovala agentura AFP. Podle ní byla novinářka propuštěna, ale stále čelí jinému obvinění, za který jí hrozí mnoho let vězení.
Nikdy nesloužil v armádě a na Ukrajinu nemá žádné vazby. Přesto se rozhodl jet do epicentra bojů a chopit se zbraně. O své misi neřekl manželce ani šestnáctiletému synovi. Muž z Británie nyní popisuje své účinkování ve válkou zmítané zemi jako sebevražednou misi, válečnou zónu po pár dnech opustil.
Konflikt na Ukrajině a ruská agrese otřásly celou populací. V jižních Čechách žijí, pracují a studují také lidé z dotčených států. Na univerzitní půdě jsme se setkali s dvaadvacetiletým Rusem Viktorem Grigorevem a o rok starším Ukrajincem Andriim Melnykem. Společně chodili na Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a dva roky spolu bydleli na jejích kolejích.
Strašlivou válku obě ženy sice vyměnily za mír, ale obavy o život nejbližších je ochromuje dál. Z rozbombardovaného Charkova se ve středu ocitly v bezpečí matka s dcerou Nataša a Daryna Deinekovy, které přijely humanitárním vlakem Regiojet z ukrajinsko-polských hranic do Prahy a odtud hned zamířily vlakem do Českých Budějovic.
Dětský fond OSN bije na poplach. Válka si mezi obětmi nevybírá. Bohužel, umírají i ti nejmenší. Pitná voda a její dostupnost patří mezi klíčová témata, kterými se UNICEF (Dětský fond OSN) zabývá dlouhodobě. V souvislosti s konfliktem na Ukrajině se tato problematika opět dostává do popředí pozornosti.
V souvislosti s okupací Ukrajiny se začalo opět mluvit o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vlastně naplňuje archetyp ruského cara, absolutistického vůdce, který je pro Rusy více ikonou nežli politikem. Poslední skutečný car přitom abdikoval právě před 105 lety.
Utekla z domovského města Charkov, které tvrdě zasáhly ruské vojenské síly. Její přátelé a rodina se tam nyní skrývají v protileteckých krytech. Lilja Solodovniková a desítky dalších ukrajinských žen a dětí našly bezpečné útočiště v sirotčinci v Solotvině, vesnici ukryté uprostřed Karpat nedaleko rumunských hranic.
/ROZHOVOR/ Ukrajinská antropoložka Marharyta Golobrodská studovala humanitní vědy na Karlově univerzitě i v Anglii. Když ruská armáda 24. února napadla Ukrajinu, iniciovala mladá žena první demonstraci v centru Prahy. „Od dopadu první bomby jsem byla celou dobu takzvaně online. Proto jsem už v osm nebo devět ráno, když se město teprve probouzelo, začala přemýšlet nad tím, že se něco musí udělat,“ vzpomínala Marharyta na osudný den.
Malá vesnice se sžívá s netradiční rodinkou. Uprchla z bombardovaného Charkova, na Ústecko ji od hranic Slovenska s Ukrajinou vezl zdejší místostarosta.
Do pomoci Ukrajině se zapojil i otec majitele společnosti BusLine, která působí převážně v Libereckém a Královéhradeckém kraji, pražský herec Ivan Vyskočil. Byl součástí dvou výprav, které přivezly do Čech ukrajinské uprchlíky, jako záložní řidič a stevard.
Že do sportu nepatří politika? Rusové se tímto zaklínadlem rádi ohánějí, kdykoli se jim to hodí, doma se však chovají podle zcela jiných pravidel. Je libo důkaz? Kluby Kontinentální hokejové ligy mají nově aktivně podporovat ruskou invazi na Ukrajinu a povinně se podílet na bojovné propagandě. A co je nejzajímavější: instrukce KHL se nevyhýbají ani slovu, za které se v současném Rusku běžně zavírá.
Zrůdná ruská agrese vyhnala ukrajinské rodiny z domovů. Utíkají pryč před děsivou válkou. První zastávkou jsou hranice, kde čekají na transport do Česka či jiných zemí. To byl také případ rodičů Sergeje Karadži, který žije ve Vrchlabí 25 let a je už občanem Česka.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Jaromír Jágr a jeho hokejoví Rytíři se rozhodli zareagovat na aktuální situaci ve světě a poslední zápas základní části věnovali lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pražská Sparta tuto výzvu přijala, souhlasila s přesunutím utkání do O2 areny a také se do dobročinné akce zapojila. Ze vstupenek putovalo na pomoc uprchlíkům přes dva miliony korun, další peníze nyní přibydou z aukce dresů.
Už na začátku ruské invaze na Ukrajinu se v celé České republice zvedla obrovská vlna solidarity. Pozadu nezůstává ani Ostravská univerzita, která pomáhá jak samotné zemi postižené válečným konfliktem, tak i studentům, kteří z ní přijeli studovat do Ostravy.
O čem si povídají doma nebo u přátel či na pracovišti lidé na západě Čech ukázala naše anketa. Čtenáři vybírali celkem z dvanácti odpovědí, a i když to zprvu vypadalo, že rozhovory o válce na Ukrajině vytěsní snad vše, nakonec výsledek ankety dopadl jinak.
I přes válečný konflikt na Ukrajině vyhlíží ve Hřensku k letošnímu roku optimističtěji než v posledních letech. Plánují rozjet investice, na které se kvůli propadům příjmů kvůli covidovým restrikcím nedostalo. Oproti jiným lokalitám, které jsou vyhledávané ruskojazyčnými turisty ze zahraničí, se totiž České Švýcarsko převážně dostává do hledáčku Němců, Poláků nebo Nizozemců.
I přes válečný konflikt na Ukrajině vyhlíží ve Hřensku k letošnímu roku optimističtěji než v posledních letech. Plánují rozjet investice, na které se kvůli propadům příjmů kvůli covidovým restrikcím nedostalo. Oproti jiným lokalitám, které jsou vyhledávané ruskojazyčnými turisty ze zahraničí, se totiž České Švýcarsko převážně dostává do hledáčku Němců, Poláků nebo Nizozemců.
Artem Puzik už půl roku bydlí v Pardubicích a studuje obor informační technologie. Je mu teprve 18 let a už pracuje jako programátor. Válka pro něj byla velkým překvapením, ale je moc rád, že je nyní v Česku.
Na jih Moravy každým dnem putují stovky ukrajinských uprchlíků. Jejich dlouhodobá integrace s sebou nese řadu problémů, především s ubytování. Pro českou ekonomiku však skýtá i příležitost.
Ruská invaze na Ukrajinu změnila tamním obyvatelům život od základů. Extrémně těžce pak válečný konflikt dopadá zejména na psychiku malých dětí. Na sociálních sítích se šíří fotografie jejich kreseb. A jsou opravdu děsivé. Místo radostných událostí ti nejmenší kreslí tanky a ostřelování.
Ruský delegát pro jednání s Ukrajinou Leonid Sluckij v neděli uvedl, že se v rusko-ukrajinských rozhovorech podařilo dosáhnout významného pokroku a je možné, že delegace brzy dosáhnou "společné pozice“. Informovala o tom agentura Ria Novosti. O možném pokroku v jednáních s ruskou stranou, kterého by se mohlo podařit dosáhnout v příštích dnech, hovořil v nyní zveřejněném videu i ukrajinský zástupce na jednáních Mychajlo Podoljak.
V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na brněnském výstavišti strávilo noc na neděli 477 uprchlíků. Ubytovací kapacita centra je aktuálně okolo 620 lůžek s tím, že navýšit lze jejich počet až na sedm set. V neděli odpoledne o tom informoval Petr Holeček z tiskového oddělení Jihomoravského kraje.
S pětiletým synem Míšou přijela z válkou zasaženého Kyjeva mladá matka Anastasia Petrenková. Do Brna dorazila za svou sestrou, kromě dítěte s sebou vzala i kocoura Semíka. Na cestě byla tři dny, manžel zůstal kvůli mobilizaci na Ukrajině. „Cesta byla dlouhá, když jsme čekali v kolonách, museli jsme vždycky na chvíli pustit našeho kocoura, aby se prošel. Byla to sranda. Při čekání jsem usnul, a když jsem se probudil, už jsme byli najednou tady," vyprávěl chlapec.
Ve vrchlabském evangelickém sboru jsme připravili nový cyklus besed, přednášek, filmových projekcí a dalších setkání, nazvaný Otevřená fara. Už názvem k nám chceme lidi hlavně pozvat. Naše fara i náš sbor jsou otevřené a my se na všechny příchozí těšíme. Cyklus Otevřená fara také navazuje na naši Otevřenou farní zahradu, jejíž „hřiště U Piráta“ vrchlabští rádi užívají už řadu let, a kde loni ve spolupráci s vrchlabským Střediskem Světlo Diakonie ČCE vznikla krásná terapeutická zahrada.