Nacpané vagóny, konstantní příliv aut a autobusů. Tak to v posledních dnech vypadá na rusko-finské hranici. Mnozí Rusové totiž ve strachu, že prezident Vladimir Putin znemožní odchod ze země či zavede ve státě stanné právo, raději prchají do zahraničí.
Sedmadvacetiletý Dmytro Petrash žije v Českých Budějovicích čtvrtým rokem. Jeho rodina však zůstává v centru válečných bojů na Ukrajině. „Maminka, devítiletá sestra, otčím, teta i dvě její děti, řekli, že Kyjev neopustí, zůstávají navzdory válce a já nemohu nic dělat, nemůžu je přemluvit,“ uvedl Dmytro s tím, že má o ně velký strach.
Sedmadvacetiletý Dmytro Petrash žije v Českých Budějovicích čtvrtým rokem. Jeho rodina však zůstává v centru válečných bojů na Ukrajině. „Maminka, devítiletá sestra, otčím, teta i dvě její děti, řekli, že Kyjev neopustí, zůstávají navzdory válce a já nemohu nic dělat, nemůžu je přemluvit,“ uvedl Dmytro s tím, že má o ně velký strach.
Pravý ukrajinský boršč či pro našince méně známé čebureky, verenyky nebo holubce. Jídla, která se už v dětství vryla do paměti nynějšího znojemského šéfkuchaře původem z Ukrajiny, Ivana Senynce. O víkendu je uvaří jako poděkování za podporu válkou sužovaných krajanů hostům ReZtaurace, patřící Znojemskému městskému pivovaru.
Před pěti lety vyrazila na Ukrajinu poprvé Ivana Milichovská z Jihlavy. Projela ji prakticky od západu až na východ, potom se sem ještě jednou vrátila na takový netradiční výsadek. Prostě vás někde vysadí bez jídla a peněz a starej se o sebe. I to na Ukrajině díky pomoci místních lidí zvládla. V událostech dnešních dní to vypadá, že Ukrajina už nikdy nebude jako dřív. Ale, kdo ví… Podívejte se do Kyjeva, Černobylu a na další místa ještě předtím, než je ruská vojska začala ničit.
Válečný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se už začíná odrážet na českém trhu. Někteří prodejci stahují ruské zboží. Rusko je významným obchodním partnerem také jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz.
/ROZHOVOR/ Roman Moroz pracuje jako člen Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje na středisku ve Vodňanech. Tento sympatický Ukrajinec v Česku vystudoval a zůstal zde i pracovat.
Soustředit se v těchto dnech jen na hokej? To snad ani nejde. Obzvlášť pokud jde o hráče, kteří si na živobytí vydělávají přímo v Rusku. Tamní KHL dlouhá léta lákala zástupy legionářů z ciziny včetně řady Čechů na luxusní výdělky, jenže během válečného konfliktu angažmá v Putinově říši náhle ztrácí veškerou lákavost. Místo gólů, přihrávek a zákroků se na mysl dere jediné – co nejrychleji se dostat domů. Jenže to není tak snadné.
/FOTO/ Pravý ukrajinský boršč či pro našince méně známé čebureky, verenyky nebo holubce. Jídla, která se už v dětství vryla do paměti nynějšího znojemského šéfkuchaře původem z Ukrajiny, Ivana Senynce. O víkendu je uvaří jako poděkování za podporu válkou sužovaných krajanů hostům ReZtaurace, patřící Znojemskému městskému pivovaru.
Unijní sedmadvacítka rozhodla, že od pátku dostávají Ukrajinci „dočasnou ochranu“, kdekoli v Unii. Získávají tak i právo pracovat, právo na vzdělání dětí nebo na lékařskou péči. Jde o první takové rozhodnutí Evropské unie v historii.
/FOTOGALERIE/ Desítky uprchlíků zamířily z okupované Ukrajiny do Trutnova. Ve většině případů jde o rodinné příslušníky Ukrajinců, kteří ve městě a okolí žijí. Jedna žena už stihla porodit v trutnovské nemocnici. Radnice plánuje zřídit pro Ukrajince komunitní centrum. Řeší také, jakým způsobem zařadit ukrajinské děti do školek a škol. Připravuje finanční a materiální sbírku.
/FOTOGALERIE/ Kongresové centrum Praha na Vyšehradě od pátku zažívá nápor lidí. Ne však kvůli plesům či kongresům. Přesunulo se sem krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, které dosud provizorně fungovalo v knihovně na Mariánském náměstí.
/OD FOTOGRAFA DENÍKU/ Od začátku války uprchl před válkou na Ukrajině zhruba milion lidí. Mnozí z nich vyžívají evakuačních vlaků. Podívejte se, jak to vypadá na nádraží v ukrajinském městě Mostyska, které zachytil ostravský fotoreportér Deníku Lukáš Kaboň
Na dvě stovky posluchačů dorazily v pátek 4. března odpoledne na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti na Benefiční koncert pro Ukrajinu. Bez nároku na honorář vystoupili houslista Jiří Pavlica za doprovodu Štěpána Holíka, herci Slováckého divadla, sbor Viva La Musica, rocková kapela NO!S3 ze ZUŠ Uherské Hradiště a další.
/OD FOTOGRAFA DENÍKU/ Od začátku války uprchl před válkou na Ukrajině zhruba milion lidí. Mnozí z nich vyžívají evakuačních vlaků. Podívejte se, jak to vypadá na nádraží v ukrajinském městě Mostyska, které zachytil fotoreportér Deníku Lukáš Kaboň
K netradiční podpoře válkou zasažené Ukrajině přistoupil ústecký dopravní podnik. Na trolejbusech vybavených moderním zobrazovacím zařízením se objevují v jejich levé části, která patří číslu linky, ukrajinské modro žluté vlajky.
Podle nedávného vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové na jejím facebookovém profilu Moskva jedná tak, jak jedná, aby prý „ukončila systematické vyhlazování obyvatel Donbasu“, probíhající údajně již od roku 2014. Tento postoj ale neodpovídá známým skutečnostem.
Situace na Ukrajině vyeskalovala natolik rychle, že se tuzemské firmy zaměstnávající dělníky a pracovníky z této části Evropy nestihly na výpadek pracovní síly připravit. Válka podle nich stavebnictví v České republice ještě výrazně ovlivní.
Na pomoc Ukrajině vyrážejí také Češi. Zvířata, která se ocitla v oblastech pod ruskou palbou, se snaží dostat do bezpečí za hranice, dárci posílají peníze skrz sbírkové účty.
Na hybridní válku, která zesiluje s eskalací konfliktu na Ukrajině se rozhodla reagovat Asociace komunikačních agentur, který připravila pokyny, jak rozeznat falešné či manipulativní zprávy a jak s nimi dále nakládat.
Toto je třetí z textů nového seriálu Deníku Dopisy války, ve kterém redakce zveřejní bez větší editační práce přímá svědectví většinou regionálních novinářů z Ukrajiny o tamní válce.
Mezinárodní Svaz Mládeže, který nabízí lidem z celého světa možnost vzdělávání a sportování v České republice, na podzim udivoval pražskou fotbalovou 1. B třídu. Tým složený převážně z hráčů ze zemí bývalého Sovětského svazu soupeře válcoval a mířil za postupem výš. Teď se ale myšlenky všech zúčastněných stáčejí k Ukrajině. „Myšlenky na fotbal teď vůbec nemám,“ říká předseda MSM Jevgenij Kolesnik.
Mezinárodní Svaz Mládeže, který nabízí lidem z celého světa možnost vzdělávání a sportování v České republice, na podzim udivoval pražskou fotbalovou 1. B třídu. Tým složený převážně z hráčů ze zemí bývalého Sovětského svazu soupeře válcoval a mířil za postupem výš. Teď se ale myšlenky všech zúčastněných stáčejí k Ukrajině. „Myšlenky na fotbal teď vůbec nemám,“ říká předseda MSM Jevgenij Kolesnik.
V šestém kole nadstavbové skupiny A2 Kooperativa NBL čeká jindřichohradecké basketbalisty v sobotu 5. března stěžejní domácí duel s Olomouckem (18 hodin), s nímž bojují o to, kdo se vyhne nepříjemné baráži o udržení v nejvyšší soutěži. Ale tentokrát nepůjde jen o sport a basketbalisté chtějí podpořit válkou stiženou Ukrajinu.
Podporu Ukrajině a jejím obyvatelům bojujícím proti invazi ruských vojsk vyjádří také Tepličané. Sejdou se v pátek 4. března na náměstí Svobody, happening nazvaný „Teplice stojí za Ukrajinou!“ začíná v 16.30.
Pokud ještě nemáte plány na víkend a chcete si v této nelehké době odpočinout, přinášíme vám tipy na nejrůznější kulturní, společenské ale i sportovní akce.
V Liberci jsou tři bývalé kryty, v České Lípě čtyři. V Jablonci nikdy vybudovány nebyly. Na staré kryty se ale podle odborníků spoléhat nelze, improvizovaná ochrana je efektivnější.
Lidé prchající z válkou zasažené Ukrajiny nacházejí azyl i na Litoměřicku. Města v regionu zareagovala na nastalou situaci a připravila jim zázemí. Pomoc s ubytováním nabízejí i jednotlivci.
To, co většinu neziskových organizací v České republice v současné chvíli spojuje, je vzájemná pomoc a podpora lidem, kteří je nutně potřebují - ať již přímo v jednotlivých městech Ukrajiny, která v současné době čelí obrovské ruské invazi, tak rodinám, které utíkají před válkou do bezpečí, aby přežily. Pomoc lidem v nouzi je základním posláním Charity. Nejen z toho důvodu se i žďárská Charita okamžitě zapojila do aktivní pomoci společně s ostatními subjekty.
Bombardování už naše rodina na Ukrajině začíná brát jako normální věc, říká dvaatřicetiletá Aleksandra Humenjuk z Plzně, která se minulou sobotu vydala na polsko-ukrajinskou hranici pro své příbuzné, kteří žili v Rovenské oblasti na severozápadě země. Aleksandra žije od mala v Plzni a z války zmítané země přivezla s kamarádem dvě své tety, sestřenici s dcerou a bratrance.
„Obzvlášť teď by Betlémské světlo mohlo mít hojivý účinek,“ říká o komedii Betlémské světlo autor námětu Zdeněk Svěrák. Naráží samozřejmě na situaci, která nastala na východě Evropy, a sice válku na Ukrajině. O novém filmu i ruské agresi se herec, který 28. března oslaví své 86. narozeniny, rozpovídal v prvním březnovém vydání magazínu Víkend. Čtenáři mimo jiné nahlédnou také do zákulisí televizního seriálu ZOO.
Toto je druhý z textů nového seriálu Deníku Dopisy války, ve kterém redakce zveřejní bez větší editační práce přímá svědectví většinou regionálních novinářů z Ukrajiny o tamní válce.
Po agresi putinovského Ruska na Ukrajinu někdo v Hodoníně svedl svůj boj i naproti lázeňského a nemocničního parku. Zatím neznámý útočník tam svalil na zem památník, který upomíná na prvního sovětského vojáka, jenž tady stanul 12. dubna 1945 při osvobozování města. Poničení hmotné vzpomínky nyní vyšetřuje policie, město chystá opravu.
Situace na Ukrajině vyeskalovala natolik rychle, že se tuzemské firmy zaměstnávající dělníky a pracovníky z této části Evropy nestihly na výpadek pracovní síly připravit. Válka podle nich stavebnictví v České republice ještě výrazně ovlivní.
/FOTOGALERIE/ Více než stovka lidí se sešla v sobotu 26. února před vlakovým nádražím ve Frenštátě pod Radhoštěm na akci Běž domů, Ivane! Na shromáždění vystoupila také Barbora Stachurová, která přečetla dopis Ukrajinky Oksany Urubové, švagrové jednoho z organizátorů akce Stanislava Uruby. Text dopisu, který u mnoha účastníkům vehnal slzy do očí, předkládáme v plném znění.
Byl vojákem z povolání, vášnivým myslivcem, miloval chození po horách. A také zažil osvobozování Mořkova. Jan Mička z Mořkova, jenž v současné době žije s manželkou v Domově Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, oslaví letos v březnu 94 let.
Společnost Heimstaden nabídla vládě ČR možnost ubytování pro prvních 500 ukrajinských rodin prchajících před válkou. První byty už také společnost připravila pro rodiny svých zaměstnanců, které přijíždějí z Ukrajiny.
Zhruba stovka lidí se ve čtvrtek 3. března vpodvečer sešla na Mírovém náměstí v Litoměřicích, aby vyjádřila podporu lidem z válkou zasažené Ukrajiny. Akce se zúčastnili i zástupci města a organizací, které v Litoměřicích koordinují pomoc. Vystoupil i starosta Ladislav Chlupáč, který vyzdvihl, že po ruském útoku se po celém světě zvedla neuvěřitelná vlna odporu proti této agresi a vlna podpory Ukrajiny.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ V hlavním městě Arménie, v Jerevanu, přišly vyjádřit podporu Ukrajincům stovky lidí. V této malé zakavkazské zemi, která je tradičním vazalem Ruska, většina lidí sleduje ruská média. Místní však mají v živé paměti konflikt o Náhorní Karabach, který se rozhořel znovu před dvěma lety a válku povětšinou odmítají. O postoji a situaci v bývalé sovětské republice hovořil Deník přímo v arménské metropoli s ukrajinským velvyslancem v Arménii, Denysem Avtonomovem.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ V hlavním městě Arménie, v Jerevanu, přišly vyjádřit podporu Ukrajincům stovky lidí. V této malé zakavkazské zemi, která je tradičním vazalem Ruska, většina lidí sleduje ruská média. Místní však mají v živé paměti konflikt o Náhorní Karabach, který se rozhořel znovu před dvěma lety a válku povětšinou odmítají. O postoji a situaci v bývalé sovětské republice hovořil Deník přímo v arménské metropoli s ukrajinským velvyslancem v Arménii, Denisem Avtonomovem.
Chybějí kabelové svazky nebo spínací moduly dodávané z Ukrajiny postižené válečným konfliktem. To je hlavní důvod, proč Škoda Auto dočasně pozastavila výrobu elektromobilu Enyaq. Komplikace mohou postihnout i další modely, jestliže má mladoboleslavská automobilka na Ukrajině 13 dodavatelů.
Jednačtyřicetiletá Adriana Muchychka žije na jihu Čech od roku 2006. Letos zažila nejsmutnější narozeniny ve svém životě. Ve válce napadené vlasti setrvává její maminka i další příbuzní. Z Táborska posílá krajanům silný vzkaz. Putinovi se podle ní všechno zlo jednou vrátí.
/INFOGRAFIKA/ Už více než milion lidí uteklo před válkou z Ukrajiny. Ve čtvrtek to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. „Jde o nejrychlejší takový exodus v tomto století,“ poznamenali zástupci mezinárodní organizace. Většinou jde o ženy a děti. Nejvíc jich zamířilo na západ do Polska, ale i do dalších sousedních států, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Moldávie a přes ně třeba i do České republiky.
Vztahovalo by se pojištění zahrnující i újmu vzniklou při adrenalinových sportech také na případný malér ve válečné oblasti? Jakkoli se taková otázka může leckomu jevit jako zbytečná, snad i nepatřičná, právě na ni hledal odpověď záchranář Jiří Dittrich. Ředitel pro kontrolu a řízení Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ je totiž součástí tříčlenného týmu, který ve čtvrtek večer vyráží pomáhat do skutečně horké oblasti: na Ukrajinu.
V Rusku se narodil a vystudoval tam střední školu. V Česku, kam na prahu dospělosti odešel, absolvoval vysokoškolské studium. Už dlouhé roky podniká na českém realitním trhu. I díky jeho práci mají tisíce rodin nový domov. Domov, který dnes tolik chybí ženám, dětem a seniorům prchajícím před válkou. I lidem, kteří na Ukrajině sice zůstávají, aby se postavili proti násilí, jejich domovy ale ničí zbraně okupantů.
S prvními uprchlíky z Ukrajiny se po českém i slovenském internetu začaly šířit dezinformace, že spolu s Ukrajinci jsou do České a Slovenské republiky „pašováni“ migranti z Asie a z Afriky. Je to opět jinak.